Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 442 Posts

·
stvoreque
9,275 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Długi weekend w krainie Périgord

Witajcie!
Tak jak zapowiadałem, otwieram nowy wątek z nowego regionu, w którym spędziłem ostatni długi weekend. Tym razem wybieramy się na południowy zachód, do Akwitanii. Skupimy się na departamencie Dordogne.

Gdzie znajduje się Akwitania na mapie?
A więc:

Departament Dordogne:

Wikipedia:
Akwitania (fr. Aquitaine) – kraina historyczna i region administracyjny we Francji, położony na wybrzeżu atlantyckim w południowo-zachodniej części kraju. Graniczy z Hiszpanią oraz regionami: Poitou-Charentes, Limousin i Midi-Pyrénées. Dzieli się na pięć departamentów: Dordogne, Gironde, Landes, Lot-et-Garonne i Pyrénées-Atlantiques.

Jeden z głównych w kraju ośrodków uprawy winorośli i tytoniu. Ponadto uprawia się pszenicę i kukurydzę oraz hoduje się bydło i drób.

Wydobycie gazu ziemnego w Lacq. Przemysł petrochemiczny, lotniczy (w Bordeaux i Anglet), drzewny (Landy) oraz winiarski. Niedaleko miasta Blaye, w gminie Braud-et-Saint-Louis, na brzegu Żyrondy, około 45 km od Bordeaux znajduje się elektrownia jądrowa Blayais.

Duże znaczenie ma też turystyka.

Na terenie Akwitanii znajdują się dwa parki regionalne (Regionalny Park Przyrody Landów Gaskonii i Park Regionalny Périgord-Limousin) i park narodowy (Park Narodowy Pirenejów). Najważniejsze rzeki na tym terenie to Garonna, Dordogne, Adour.

Stolicą Akwitanii jest Bordeaux.

Logo regionu.

To tyle tytułem wstępu. Czas rozpocząć naszą podróż po tym bardzo ciekawym zakątku Francji.

Do Akwitanii wyjechałem o godzinie 5 rano i powiem szczerze, że to był bardzo dobry pomysł bo ruch był mały i to nawet w regionie paryskim. Zawsze największym problemem jest wydostanie się z Ile-de-France. Poszło szybko i sprawnie.
Oto trasa przejazdu. Jak widzicie 580 km do pokonania przejeżdżając przez takie regiony jak: Pikardia/Ile-de-France/Region Centralny/Limousin/Akwitania.

Jechałem przez bardzo malownicze rejony. Piękne lasy w okolicach Orleanu czy też bardzo dzikie lasy w regionie Limousin;)
W ogóle Limousin to bardzo intrygujący region.

Było bardzo pochmurno w okolicach Limoges co jeszcze dodawało uroku:)

Po pewnym czasie pogoda się bardzo poprawiła

I powoli zbliżamy się do Dordogne

Dordogne!!!

Oficjalnie wjeżdżamy do Akwitanii

·
stvoreque
9,275 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Nasz pierwszy przystanek to La Roque-Gageac

LA ROQUE-GAGEAC

Ta mała pełna uroku miejscowość położona na rzeką Dordogne powaliła mnie na kolana;)
W 1957 roku ( 17 stycznia o godzinie 10 rano) duża część skał spadła na część domów zabijając 3 osoby. Droga przechodząca przez La Roque-Gageac była zamknięta przez 2 lata. Obawiano się, że miejscowość nigdy już nie odżyje. A jednak! Zobaczcie sami jak miasteczko żyje. Miejscowość należy do elitarnej grupy najładniejszych miasteczek Francji.
Witamy więc w La Roque-Gageac:)

1 - 20 of 442 Posts