Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 277 Posts

·
stvoreque
Joined
·
9,275 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Stvoreque w Bretanii

Witajcie! Tak, jak już zapowiadałem otwieram mój nowy wątek dotyczący Bretanii. Mój pobyt miał miejsce tydzień temu. Zauroczyłem się bardzo tym regionem i uważam, że jest to chyba najbardziej charakterystyczny i wyrazisty region Francji. Fantastyczne krajobrazy, urocze małe miasta. Wszędzie czysto, przytulnie. Niesamowita odmiana i kontrast po codziennym obcowaniu z Ile-de-France.
Zanim jednak rozpoczniemy oglądanie zdjęć kilka informacji o samej Bretanii.

Położenie geograficzne.Wikipedia:

Bretania (fr. Bretagne, bret. Breizh, gal. Bertaèyn) – kraina historyczna i region w północno-zachodniej Francji, położony na Półwyspie Bretońskim, nad Oceanem Atlantyckim. Od wschodu graniczy z dwoma regionami: Dolną Normandią i Krajem Loary. Dzieli się na 4 departamenty: Côtes-d'Armor, Finistère, Ille-et-Vilaine i Morbihan. Obejmuje faliste i pagórkowate tereny Półwyspu Bretońskiego, z kulminacjami na wznoszących się w centrum wzgórzach d’Arrée (Toussaines, 384 m n.p.m.) i Noires (326 m n.p.m.). Wśród regionów francuskich wyróżnia się dużą odrębnością kulturową.

Bretania jest regionem wyróżniającym się dużym znaczeniem rolnictwa i dziedzin związanych z morzem w gospodarce. Region rolniczy – uprawa pszenicy, kukurydzy, owsa, ziemniaków, warzyw i owoców. W Bretanii produkuje się około 1/2 francuskiego drobiu i mięsa wieprzowego, prowadzona jest także hodowla bydła. W zatokach hodowla małży i ostryg. Hodowle w Bretanii dostarczają niemal 1/3 ostryg z 210 tys. ton ostryg produkowanych we Francji. Na wybrzeżu rozwinięte rybołówstwo przybrzeżne i dalekomorskie (m.in. porty w Concarneau i Lorient).

Ze względu na wyjątkowe położenie geograficzne Bretanii od stuleci istotną rolę w jej gospodarce odgrywa handel morski. Największymi portami handlowymi (przeładunek roczny przekraczający 500 tys. ton) są: Nantes-Saint-Nazaire, Lorient, Brest, Saint-Malo i Roscoff.

Eksploatacja rud żelaza, cynku i ołowiu. Rozwinięty przemysł metalurgiczny, chemiczny, elektrotechniczny, stoczniowy i spożywczy. Przy ujściu rzeki Rance do zatoki Saint-Malo działa pierwsza na świecie elektrownia pływowa (moc 240 MW). Rozwinięta turystyka – liczne kąpieliska nadmorskie (m.in. Carnac, Saint-Malo, Audierne). Ważną rolę odgrywa kanał śródlądowy Nantes-Brest.

Logo regionu


Do Bretanii wyjachałem po godzinie 15- zaraz po zakończeniu pracy. Wyjechanie z Paryża ( dokładniej z VIII arr) nie było jednak problemem bo mamy sierpień a więc w Paryżu są totalne pustki. Pustki to są dosłownie wszędzie bo Francuzi masowo wyjechali na wakacje. Ten, kto dłużej mieszkał we Francji szczególnie w okresie wakacyjnym to wie o co chodzi.
Miejscem docelowym była miejscowość Perros-Guirec, położona w północnej części Bretanii. Oto trasa przejazdu:Uciekamy z regionu paryskiegoBrak korków, spokój...Idealnie!télépéage
 

·
stvoreque
Joined
·
9,275 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Mamy do pokonania Region Centralny, Kraj nad Loarą.

Naszym celem w tej chwili jest miasto Rennes.


Region Centralny. Beauce czyli rejony uprawy pszenicy na wielką skalę.
W okolicach Chartres natomiast radio autostradowe (107.7) i wszystkie tablice zmiennej treści podały informację, że na autostradzie pojawił się pojazd jadący pod prąd.


Pogoda była bardzo zmienna. Słońce-chmury- mega ulewa-słońce itd...


Jedyny korek na drodze pod Rennes. Wypadek na drodze.
 

·
stvoreque
Joined
·
9,275 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
PERROS-GUIRECPerros-Guirec /wikipedia/ to nadmorska turystyczna miejscowość i gmina we Francji, w regionie Bretania, w departamencie Côtes-d'Armor.

Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 7497 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 529 osób/km² (wśród 1269 gmin Bretanii Perros-Guirec plasuje się na 42. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 694.).

Perros-Guirec słynie z szerokich plaż, ciekawej architektury, bogactwa nadmorskiej przyrody, ale przede wszystkim z niezwykle urokliwego Wybrzeża Czerwonego Granitu (Cote de Granit Rose), które tworzą porozrzucane w morzu potężne skały z różowego granitu uformowane w przedziwne kształty przez erozyjną działalność wiatru i morza.

Do najpiękniejszych miejsc Perros-Guirec wartych zobaczenia należą:
-plaże Trestraou, Trestrignel oraz Pors-Rolland i Saint-Guirec w Ploumanac'h
-port jachtowy Port de Plaisance oraz Ploumanac'h
-pieszy szlak spacerowy "Ścieżka Celników" (Le Sentier des Douaniers)
-latarnia morska Men Ruz (Phare de Men Ruz)
-zamek Costaéres w Ploumanac'h (Château de Costaéres)
-rezerwat ptactwa wodnego Archipelag Siedmiu Wysp (L'Archipel des Sept Îles)


Największymi plażami godnymi zobaczenia w Perros-Guirec są plaża Trestraou, plaża Trestrignel oraz plaże Pors-Rolland i Saint-Guirec w Ploumanac'h. Z uwagi na duże pływy morskie, plaże nieustannie zmieniają swoją szerokość osiągając dwa razy na dobę wartości minimalne i maksymalne. W okresach największego odpływu morze odkrywa liczne małe wysepki, na które można się wtedy udać suchą stopą, należy jednak wtedy zachować szczególną ostrożność, aby w czasie przypływu nie zostać odciętym przez wodę. 
1 - 20 of 277 Posts
Top