SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 114 Posts

·
Autostradowy Leming
12,063 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Ostatnio w moich wyjazdach coraz większą rolę odgrywają góry. Pod koniec czerwca byłem z żoną na urodzinowej wycieczce we francuskich Alpach pod samym Mont Blanc. Zrobiłem kilkaset zdjęć i niektórymi z nich zamierzam się z Wami podzielić :)

Polecieliśmy LOTem z Warszawy do Genewy, a stamtąd busem do Les Praz, osady położonej pół godziny pieszo od Chamonix-Mont-Blanc, słynnego kurortu. Busik podwiózł nas do samego hotelu. Dotarliśmy ok. 22:00, więc pierwsze zdjęcia są z rana dnia następnego. Niestety, tego dnia pogoda nie dopisała, były chmury i padało. Na szczęście, pozostałe dni już były słoneczne :)

Widok z balkonu z naszego hotelu.

Jak widać, osada jest naprawdę niewielka. Po lewej góra w chmurach:

Po śniadaniu ubraliśmy się i postanowiliśmy się przejść do Chamonix. Prowadzi tam promenada wzdłuż rzeki L'Arve.

·
Autostradowy Leming
12,063 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Mimo chmur widoki robiły wrażenie:

I już w miasteczku. Promenada jest już ucywilizowana i widać góry i lodowiec:

Hotele nad samą rzeką:

·
Autostradowy Leming
12,063 Posts
Discussion Starter · #4 ·

Z Chamonix pojechaliśmy tramwajem do Montenvers, aby zobaczyć lodowiec Mer de Glace i wejść do jaskinii wykutej w lodzie. Już na miejscu - lodowiec:

Lodowiec ustępuje i z roku na rok jest go coraz mniej:

·
Autostradowy Leming
12,063 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Wodospady:

Wejście do jaskini:

Najpierw ze stacji tramwaju trzeba zjechać kolejką gondolkową. Trochę bujało na wietrze i było mi nieswojo:

·
Autostradowy Leming
12,063 Posts
Discussion Starter · #7 ·
^^ Mam jeszcze dużo, ale postaram się wyselekcjonować, żeby nie zanudzić :)

Widać ludzi na lodowcu:

Do groty lodowej schodzi się po ażurowym podeście w dół. Padało, a mimo to były kobiety w balerinkach :D

A to już wewnątrz groty wykutej w lodzie. Każdego roku trzeba przejść kilkadziesiąt schodków więcej:

·
Autostradowy Leming
12,063 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Sama grota jest mała, ale w sumie chodzi o to, żeby pobyć chwilę wewnątrz lodowca:

I wracamy na górę:

Podróż powrotna tramwajem. Panorama Chamonix:

·
Hirschberg
1,692 Posts
Na mnie Chamonix zrobiło bardzo dziwne wrażenie, miasteczko jest oczywiście śliczne, prawie w każdym szczególe odpicowane, ale atmosfera sielanki przeplatająca się z przepychem, nowobogactwem oraz ilością ludzkich żyć jakie pochłonęły otaczające szczyty jest ciężka do sprecyzowania :)

·
Autostradowy Leming
12,063 Posts
Discussion Starter · #13 ·
^^ O, to ciekawe :) Na mnie szerokie centrum miasteczka w ogóle nie zrobiło wrażenia, byłem w szoku, że takie betonowe paskudne budynki sobie ot tak stoją. Dopiero same ścisłe centrum wyłączone z ruchu samochodowego okazało się pozytywne. Ale to później :) Inna rzecz, że w samym miasteczku byliśmy może ze dwa razy, więc sielanki nawet specjalnie nie zauważałem.

·
Let's go digging
7,968 Posts

·
Autostradowy Leming
12,063 Posts
Discussion Starter · #18 ·
^^ W sumie to był to wyjazd kolejkowy, więc obskoczyliśmy większość kolejek w całej dolinie z Multipassem :) Komunikacja w dolinie jest darmowa, gdyż płaci się za nią w opłacie klimatycznej. Ech, żeby w Zakopcu też tak zrobili...

·
Autostradowy Leming
12,063 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Teraz wreszcie dzień drugi. Pogoda zmieniła się na lepsze radykalnie. Oto pierwszy widok z okna po przebudzeniu:

Okazuje się, że widzimy Mont Blanca. Ten bialutki w samym środku:

Słońce jeszcze nisko na niebie:

1 - 20 of 114 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.