Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 953 Posts

·
stvoreque
Joined
·
9,379 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Bonjour!

Ostatnio naszła mnie pewna myśl na stworzenie nowego wątku. Tego wątku! A dlaczego? Mieszkam bowiem zaledwie 3 kilometry od miejsca, w którym zaczyna się jedna z niezwykłych krain historycznych Francji- Le Vexin français. Ten obecnie regionalny park naturalny pełny krajobrazów i miejscowości o niezwykłej średniowiecznej architekturze w formie praktycznie niezmiennej to miejsce warte szczególnej uwagi, tak więc postaram się Wam go jak najbardziej przybliżyć. Będzie to swego rodzaju projekt na szerszą skalę ponieważ przez najbliższy czas będę chciał udokumentować cały region.To taka prawdziwa francuska prowincja daleko od paryskiego zgiełku. Miejsce gdzie cisza, spokój i natura łączą się aby zabrać nas w zupełnie inny świat. To miejsce magiczne przede wszystkim z punktu widzenia architektonicznego bowiem większość miejscowości zachowało swój średniowieczny charakter. Znakiem rozpoznawczym w architekturze jest kamień i gips, których użyto do budowy domów. W połączeniu z roślinnością ( drzewami, żywopłotami, skwerami) tworzy to wszystko niesamowity klimat! To również miejsce gdzie jest surowe prawo budowlane. Chodzi mi tu głównie o ścisłe wytyczne konserwatora zabytków i przestrzeganie planów zagospodarowania przestrzennego.Le Vexin français to stara kraina historyczna Francji tworząca swego rodzaju łącznik z Normandią. Znajduje się dokładnie w części północno-zachodniej regionu Ile-de-France oraz w małej części Pikardii. Rozciąga się na terytorium 3 departamentów: Oise, Val-d’Oise oraz Yvelines. Spójrzmy więc na mapę ogólną Francji.I mapę samego parku Le Vexin françaisSam park krajobrazowy został utworzony w 1995 roku, mając na celu ochronę architektoniczną, kulturową i ogólnie krajobrazową regionu. Zajmuje ogólnie powierzchnię 65 670 hektarów z czego 53 686 hektarów znajduje się w departamencie Val-d'Oise a 11 984 ha w Yvelines i dotyczy bezpośrednio około 80 000 mieszkańców.

Oficjalne logo parku
 

·
stvoreque
Joined
·
9,379 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Nie będę ukrywać, że to mekka dla rowerzystów i ogólnie turystów ponieważ praktycznie każda mała miejscowość posiada chociaż jeden ważny zabytek z czasów Średniowiecza.

Ogólnie Vexin to kraina historyczna w północno-wschodniej Francji, podzielona od X wieku na Vexin normański (Vexin normand) i Vexin francuski (Vexin français). My zajmujemy się tą częścią drugą. Terytorium które stało się znane później jako Vexin, nazwę nadało galijskie plemię Véliocasses, którego stolicą było Rouen. Vexin został później podniesiony do rangi hrabstwa. Normańska inkursja pod przywództwem Rolfa została powstrzymana traktatem z Saint-Clair-sur-Epte w 911, który usankcjonował istnienie nowego tworu politycznego – Księstwa Normandii – i ustalił jego granicę z Królestwem Francji wzdłuż rzeki Epte:
Vexin normandzki, który stał się częścią Księstwa Normandii, a obecnie jest częścią francuskiego regionu Górna Normandia (Haute-Normandie).
Vexin francuski, który pozostał częścią Île-de-France. Obecnie jest podzielony pomiędzy departamenty Val-d'Oise i Yvelines.


Le Bellay-en-Vexin
 

·
stvoreque
Joined
·
9,379 Posts
Discussion Starter · #14 ·
HENONVILLE

Dziś mała urocza wieś o nazwie Hénonville. 799 mieszkańców w 2009 roku. Oczywiście również i tutaj mieści się zamek wzniesiony w XIII wieku następnie zniszczony i ponownie wybudowany w 1554 roku. Na uwagę zasługuje jeszcze kościół Świętej Trójcy (budowany w XII, XIV i XVI wieku), którego witraże datuje się na rok 1554. Na Rue Talon mieści się także dawna szkoła dla chłopców, którego założycielem był pan Talon ( stąd też nazwa ulicy) i po śmierci w testamencie zapisał sumę 300 złotych franków, którą podzielono według jego życzenia dla najlepszych uczniów tej szkoły.

Kościół i dawna szkoła
 

·
stvoreque
Joined
·
9,379 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Super. Kolejny francuski wątek by Stvoreque :)
Jak na razie- jak zawsze- zapowiada się pysznie :cheers: Będę śledził...
Dzięki. Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Tak naprawdę zacznie się ciekawie po tym weekendzie bo wybieram się w pare miejsc. Bliskość robi swoje. Średniowiecze czeka!
 
1 - 20 of 953 Posts
Top