Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 151 Posts

·
stvoreque
Joined
·
9,312 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Bonjour Bonjour à tous!

Witajcie.

No tak! Nadszedł maj a jak to w maju bywa we Francji i zresztą chyba wszędzie weekendy się ze sobą łączą tworząc dosłownie wakacyjne urlopy. W tym roku wolnego jest wyjątkowo dużo. Ponoć Francja w ogóle w tym miesiącu nie pracuje i widząc pustki w regionie paryskim dla przykładu, pustki na parkingach i ulicach, pozamykane okiennice można od razu wywnioskować, że prawie wszyscy wyjechali. No i wyjechałem i ja. Bo przecież jak można w tak piękną pogodę i w tak pięknym kraju zostać w domu ?

Padło tym razem na południe Francji. Wiem wiem niby banalne ale to zależy gdzie się jedzie! Dokładnie 5 lat temu w 2013 roku odkryłem niezwykle urocze miasto o nazwie Uzès,leżące obok Nîmes w departamencie Gard w regionie Oksytania. To było jak uderzenie w twarz! Miłość od pierwszego wejrzenia do takiego stopnia, że po powrocie myślami bylem tam jeszcze długo i długo.
Postanowiłem tam wrócić i sprawdzić czy drugi raz będzie równie emocjonalny jak pierwszy. I co się okazało? Podobało mi się jeszcze bardziej niż za pierwszym razem. Cieszy fakt, że stara część miasta jest objęta bardzo ścisła ochroną konserwatorską i co za tym idzie przez te 5 lat zrewitalizowano prawie wszystko... ale o tym napiszę później ... przy prezentacji zdjęć z tego miasta.

Pobyt na południu był 5 dniowy. Wyjechałem w piątek o 13 i jak zwykle największym problemem jest wyjechać z regionu paryskiego i z tego całego kotła autostradowego. Nie było to jednak aż takie trudne mimo, iż część ludzi wyjechała o podobnej porze. Wraz z Francuzami widać byłe całe sznury samochodów i camping car z UK, B i NL a także sporo Niemców. Oficjalnie można uznać, że sezon wakacyjny we Francji został otwarty.

Do pokonania miałem 730 km jadąc autostradą A75 przez Clermont-Ferrand i dalej na Montpellier i przejeżdżając na końcu przez Park Narodowy Cévennes. Ponad 7 godzin jazdy...Tak od Clermont-Ferrand czyli od rejonów wulkanicznych w Owernii widoki zapierają dech w piersiach. Szyja dosłownie aż boli od wykręcania we wszystkie możliwe kierunki. Po drodze mamy do czynienia z bardzo przyjemnymi MOP’ami bo francuskie aires to najczęściej aires tematyczne... zobaczycie to w relacji. Dlatego też myślę, że skończymy już z tym opowiadaniem i zaczniemy oglądać zdjęcia.

Na początek jak to zawsze bywa zdjęcia z samej trasy. Zatrzymywanie się na odpoczynek to faktycznie przyjemność w tym kraju bo można na przykład podziwiać takie widoki z parkingu ...

Wiadukt Garabit (fr. Viaduc de Garabit) – żelazny wiadukt kolejowy przerzucony nad doliną Garabit i rzeką Truyère niedaleko miejscowości Ruynes-en-Margeride w departamencie Cantal we Francji, w Masywie Centralnym. Zbudowany w latach 1880-84 przez Gustawa Eiffela według jego własnego projektu i przy udziale inżynierów Léona Boyera i Maurice'a Koechlina. Całkowita jego długość wynosi 565 m, przy czym główne przęsło ma rozpiętość 165 m. Wysokość filaru mostu wynosi 80 m.

W chwili otwarcia wiaduktu z pojedynczym torem kolejowym w listopadzie 1885 wiadukt Garabit był najwyższy w świecie. Jego rzeczywiste ugięcie pod wpływem obciążenia wynosiło 8 mm – dokładnie tyle, ile to obliczył Eiffel w swoim projekcie. Całkowity koszt wybudowania wiaduktu wyniósł 627,4 tysięcy ówczesnych dolarów USA.

Cantal


 

·
stvoreque
Joined
·
9,312 Posts
Discussion Starter · #6 · (Edited)


Jak wiadomo we Francji jest w chwili obecnej cykliczny strajk SNCF w rytmie 2 dni strajku co 3 dni przerwy. Wszystkie tablice zmiennej tresci nam przypominaja, ze istnieje cos takiego jak covoiturage czyli dzielenie sie samochodem. Jest to bardzo popularne tutaj i sa nawet specjalne parkingi i miejsca gdzie sie kilka osob spotyka i razem odbywaja podroz autem. Jest to rowniez bardziej ekologiczne i ekonomiczne. 

·
stvoreque
Joined
·
9,312 Posts
Discussion Starter · #7 ·


No i kolejny przystanek...to chyba jeden z najladniejszych widokowo aire we Francji...

Swoja droga francuskie aires przechodza od kilku lat totalna metamorfoze i modernizacje. Dotychczasowe pojecie tradycyjnego MOP'a we FR juz powoli przestaje funkcjonowac. W chwili obecnej mamy czesto do czynienia z MOP'ami z calym zapleczem fukcjonalno-kulturalnym (stacje bezynowe, sklepy, ogrody, wystawy, place zabaw dla dzieci a nawet wakacyjne zabawy ze specjalnymi animatorami...). Zdarza sie, ze na Aire mamy do wyboru 3-4 restauracje, kawiarnie,hotele, supermarkety i jest to swego rodzaju promowanie rowniez regionu czy departamentu. Musza sie dostosowac poniewaz Francja jest jakby nie bylo liderem w swiatowej turystyce (85 milionow turystow zobowiazuje).

Ten Aire uwielbiam...

Aire du Viaduc de Millau

wchodzimy na gore bo.....

Wiadukt Millau nad rzeką Tarn jest jednym z największych osiągnięć światowej inżynierii i wielką atrakcją turystyczną Francji. Rocznie ogląda go ok. 300 tys. osób, podczas gdy dziennie przejeżdża przez niego 10-25 tys. samochodów.

Wiadukt, zaprojektowany przez francuskiego inżyniera Michela Virlogeux i słynnego brytyjskiego architekta Normana Fostera, ma długość 2460 m i wysokość 343 m. Nosi kilka światowych i europejskich rekordów.
Jest najwyższym mostem na świecie pod względem wysokości struktury (od najwyższego do najniższego widzialnego punktu mostu czyli od podstawy filaru do szczytu pylonu), ma również najwyższe pylony na świecie, a jego przęsła są zawieszone 270 m nad rzeką Tarn (najwyższe w Europie).

Wiadukt znajduje się w ciągu autostrady A75 z Paryża do Montpellier i w kierunku Hiszpanii. Przygotowania do jego budowy trwały kilkanaście lat, ale sama konstrukcja tylko trzy. Pochłonęła natomiast 400 mln euro.

 

·
stvoreque
Joined
·
9,312 Posts
Discussion Starter · #12 ·
A w srodku lokalne jedzenie i doslownie wszystko od regionalnych producentow i rolnikow...

To swego rodzaju galette z soczewica i kaczka... smak genialny...nawet chipsy maja swoje i lemoniade...
Tutaj chipsy o smaku sera Roquefort


jedziemy dalej...
 

·
stvoreque
Joined
·
9,312 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Na caly pobyt w Uzès wybralem tak jak 5 lat temu hotel sieci Best Western. Ten tutaj to Best Western Pont du Gard. Jest to bardzo przyjemny hotel bez nadecia z taka fajna wakacyjna atmosfera. Polecam wszystkim. Jesli ktos bedzie w okolicach to ten hotel jest warty uwagi tym bardziej, ze ostatnio przeszedl modernizacje w pokojach.

 

·
stvoreque
Joined
·
9,312 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Katedra Saint-Théodorit et Fenestrelle
Wazna informacja jest taka, ze w Uzès przez pewien okres swojego zycia zyl Jean Racine czyli jeden z 3 glownych francuskich dramaturgow obok Molièra'a i Corneille'a.
Na tablicy przeczytamy ze w latach 1661-1662 20 letni Jean Racine przebywal w Uzès i jak to stwierdzil "Nasze noce byly piekniejsze niz Wasze dni".
 

·
stvoreque
Joined
·
9,312 Posts
Discussion Starter · #18 · (Edited)
Uzès to miejscowość i gmina we Francji, położona niedaleko jej południowego wybrzeża, w regionie Oksytania. Obecnie gimna liczy ok. 8 tysiecy mieszkańców.

Pierwsze wzmianki o cywilizacji na terenach współczesnej gminy Uzes pochodzą już z I w.n.e. W 50 roku Rzymianie wybudowali w tamtych okolicach 50-kilometrowy akwedukt, który prowadził wodę z pobliskiej rzeki Eure do miasta Nîmes. Jego pozostałości nd rzeką Gardon przetrwały do dziś i są popularnym wśród turystów celem wypraw. W tamtym okresie powstało również obwarowane osiedle obronne, które uważa się za początki Uzès.

Od V wieku aż do Rewolucji Francuskiej (1789-1799) Uzès było posiadłością biskupów francuskich, którzy przez lata rywalizowali o władzę w mieście z rodziną Książąt Uzès. W XVI wieku miasto stało się jednym z największych we Francji skupiskiem protestantów - wielu mieszkańców wyznawało kalwinizm. Wojny religijne z katolikami doprowadziły do ogromnych zniszczeń miasta, m.in. do wyburzenia siedmiu z dziesięciu kościołów. Dziś nad zabudową Uzès górują dwa kościoły i kilkukrotnie odbudowywana katedra, po pozostałych budowlach sakralnych nie ma śladu.
Dawniej Uzès słynęło z produkcji wełny, ubrań i jedwabiu. Zakłady tekstylne dawały w XV wieku zatrudnienie dla 2000 ludzi. Później produkcję w gminie zdominował przemysł garncarski, a pod koniec XIX wieku powstała w Uzès fabryka lukrecji.
Współcześnie miasto oferuje wiele atrakcji turystycznych (siedziby biskupów, kościoły, akwedukt Pont du Gard), sposobów rekreacji i możliwości rozrywek. Na terenie gminy działa kilka znanych we Francji winiarni i to właśnie produkcja wina jest obecnie znakiem rozpoznawczym Uzès.

 

·
Registered
Joined
·
3,264 Posts
Świetna jest ta promocja lokalnych produktów. Jednak przy autostradzie da się zjeść coś innego niż hot-doga z Orlenu albo żarcie z maka ;) zwłaszcza, że dla wielu lokalna kuchnia też może być celem podróży.

W kwestii promocji turystycznej regionu to też kilka poziomów wyżej niż plastikowy witacz przy drodze.
 
1 - 20 of 151 Posts
Top