SkyscraperCity Forum banner

[Francja] Region Centralny: wzdłuż Loary, pośród winnic i zamków...

24494 Views 144 Replies 17 Participants Last post by  miniskirt
REGION CENTRALNY- CENTREBonjour!
Witam wszystkich. Kolejny długi weekend (maj rozpieszcza) i kolejna weekendowa podróż. Tym razem odwiedzimy Region Centralny a konkretnie okolice Orleanu ale do samego Orleanu nie dotrzemy. Kiedyś zakładałem już wątek dotyczący tego regionu ale było to miasto Chartres i okolice a jednak tym razem pojedziemy znacznie głębiej i dalej. Wielokrotnie pisałem, że uwielbiam francuską prowincję tak więc i tym razem będzie prowincjonalnie. Odwiedzimy małe średniowieczne miasteczka, pojeździmy po wzgórzach pełnych winnic w okolicach Sancerre gdzie produkują doskonałe wina, zobaczymy krajobrazy nad Loarą, obejrzymy zamki, natkniemy się na historyczne miejsca śladami Joanny d'Arc. Jednym słowem będzie co oglądać i mam nadzieję, że się Wam spodoba a przede wszystkim tym, którzy ten kraj po prostu uwielbiają i mają do niego sentyment. Ten region to taka Francja prawdziwa (100% Francji z Francji).

Pogoda zrobiła się genialna. Dziś atmosfera jest iście wakacyjna co widać na drogach. Francuzi wyruszyli na długi weekend...

taka fajna mapka z regionami
REGION CENTRALNY (fr.Centre)
Region Centralny (fr. Centre) – region administracyjny w środkowej Francji, w którego skład wchodzi 6 departamentów: Cher, Eure-et-Loir, Indre, Indre-et-Loire, Loir-et-Cher, Loiret. To bardzo zielony region, pełny lasów. To przede wszystkim region rolniczy (1 miejsce w Europie pod względem uprawy pszenicy). To także region bardzo turystyczny ze względu na liczne zamki, średniowieczne miasta i miasteczka. Ważniejsze miasta to: Bourges, Chartres, Châteauroux, Tours, Blois, Orléans. Region liczy ponad 2,5 miliona mieszkańców ale gęstość zaludnienia to ledwie 65 osób/km2.Myślę, że to wszystko tytułem wstępu. Czas zacząc. Kilka zdjęć z trasy. Z aglomeracji paryskiej wyjechałem autostradą A6 ( tzw. autostrada słońca) prowadząca na południe Francji a następnie A77 ( z ciekawostek: autostradę tą nazywają "autostradą drzewa"- "l'autoroute de l'arbre" ponieważ wzdłuż rosną różnego gatunku drzewa i każdy gatunek jest opisany natomiast na parkingach i zajazdach są zaprojektowane ogrody).See less See more
8
1 - 20 of 145 Posts


zajazd z planem tego małego parku na "autostradzie drzewa"


wejście do tego parku


pique-nique musi być;)


A77
zjeżdżamy i pierwszy przystanek Sancerre...
See less See more
8
O miasteczku napiszę później. Koneserzy wina pewnie kojarzą słynne wina Sancerre.
Widoki z Wieży przyzamkowej. Genialne widoki.
See less See more
5
Pogratulować pogody, wycieczek a może i czegoś więcej. Ta seria z miasteczkiem na wzgórzu to bomba, wygląda to jak makieta w parku miniatur, czystość wręcz sterylność.
stvoreque, ja ci mówię, ty mnie kiedyś w ciężka depresje wpędzisz. :colgate::colgate::colgate:
stvoreque, ja ci mówię, ty mnie kiedyś w ciężka depresje wpędzisz. :colgate::colgate::colgate:
Oj tam, najlepsze przed nami! :lol:
Kolejny niesamowity wątek - dzięki!:cheers:
dzięki za komentarze...

Porządek, spójność architektoniczna, każdy cm ziemi zagospodarowany...w takim otoczeniu człowiek odpoczywa.


See less See more
4
Właściwie to ile już wątków prowadzisz niemal równocześnie? :lol:

A osławione zamki nad Loarą to coś pięknego. Chętnie bym popodróżował na takim szlaku :cheers:
Centrala nuklearna Dampierre w oddali. Swoja drogą z ciekawostek we Francji istnieje ogółem 58 siłowni nuklearnych co daje największą moc reaktorów jądrowych w Europie i czyni Francję jedną z największych potęg nuklearnych na świecie. W Europie zajmuje miejsce 1.See less See more
2
Właściwie to ile już wątków prowadzisz niemal równocześnie? :lol:

A osławione zamki nad Loarą to coś pięknego. Chętnie bym popodróżował na takim szlaku :cheers:
Ten to wątek na najbliższy czas. Inne póki co zamykam. Pozostaje jedynie paryski i o Vexin. Nie mogę wszystkiego do jednego "wora" wrzucić! :lol:
SANCERRE

To małe miasto ledwie 2 tysięczne położone w departamecie Cher. Leży na wysokości 310 metrów n.p.m. na odizolowanej górze co doskonale widać z rejonów nad doliną Loary. Same miasteczko znajduje się ok. 2 kilometry od prawego brzegu Loary 43 kilometry od stolicy departamentu- Bourges. Z czego słynie Sancerre? Oczywiście z najlepszych win a w szczególności z tego słynnego białego.


oraz Sancerre Chavignol. Chavignol to wieś obok Sancerre.


Sancerre słynie także z sera zwanego "le crottin de Chavignol".
See less See more
3
No to lądujemy w Sancerre. Jak opisać miasto? Winiarnia na winiarni, restauracje, kawiarnie, piekarnie itp... Genialny klimat, wąskie ulice, bardzo mili ludzie mówiący co chwile "Bonjour". Sielankowo tam było i ten zapach z pól wymieszany z zapachami z restauracji. Nie potrafie tego opisać.See less See more
4


Pani po lewej myła okna swojej galerii sztuki natomiast pani po prawej po zakupienu bagietki spotkała ją właśnie w tym miejscu i tak się rozgadały, mijał czas a one wciąż rozmawiały... nikt się nigdzie nie śpieszy.
See less See more
2
1 - 20 of 145 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top