Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 82 Posts

·
stvoreque
9,379 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Witajcie moi drodzy.

Chciałbym się z Wami podzielić moimi zdjęciami z ostatniego tygodniowego pobytu na południu Francji.
Wykorzystując tydzień urlopu na „podładowanie” baterii, postanowiłem wrócić do mojego ulubionego miejsca na południu Francji a mianowicie do regionu Occitanie i departamentu Gard.
Miasto Uzès, to miasto tak bardzo ulubione przeze mnie i nie wiem co takiego w nim jest, że czuję się tam tak dobrze.
W tym wątku zobaczycie Uzès, okolice Uzès, jak również region PACA a ściśle departamenty: Vaucluse i Bouches-du-Rhône…

To był mój pierwszy raz poza sezonem, jesienią. Pustki totalne, brak turystów i powiem Wam, że region wygląda jeszcze ładniej niż w sezonie! Cisza i spokój! Natura na wyciągnięcie ręki. Można naprawdę odpocząć, nabrać dystansu do tego co się aktualnie dzieje na świecie. Daleko od regionu paryskiego... totalna odmiana.
Zabieram Was więc w fotograficzną podróż po południu Francji. Zdjęcia były robione tylko i wyłącznie IPhonem 13pro. Są również filmy ale można je zobaczyć na moim instagramowym koncie. Jeśli chcecie podglądać moje francuskie życie ahaha to podam Wam mój nick.

No to zaczynamy!

Mieszkanie wynająłem przez Airbnb w pięknej starej średniowiecznej kamienicy w samym sercu starego Uzès przy Place aux herbes. Byłem sam w całym budynku i miałem wrażenie jakbym przez tydzień żył w czymś na rodzaj mini zamku, ponieważ budynek miał swój dziedziniec.

·
stvoreque
9,379 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Uzès to miejscowość i gmina we Francji, położona niedaleko jej południowego wybrzeża, w regionie Oksytania. Obecnie gimna liczy ok. 8000 mieszkańców.
Pierwsze wzmianki o cywilizacji na terenach współczesnej gminy Uzès pochodzą już z I w.n.e. W 50 roku Rzymianie wybudowali w tamtych okolicach 50-kilometrowy akwedukt, który prowadził wodę z pobliskiej rzeki Eure do miasta Nîmes. Jego pozostałości nd rzeką Gardon przetrwały do dziś i są popularnym wśród turystów celem wypraw. W tamtym okresie powstało również obwarowane osiedle obronne, które uważa się za początki Uzès.
Od V wieku aż do Rewolucji Francuskiej (1789-1799) Uzès było posiadłością biskupów francuskich, którzy przez lata rywalizowali o władzę w mieście z rodziną Książąt Uzès. W XVI wieku miasto stało się jednym z największych we Francji skupiskiem protestantów - wielu mieszkańców wyznawało kalwinizm. Wojny religijne z katolikami doprowadziły do ogromnych zniszczeń miasta, m.in. do wyburzenia siedmiu z dziesięciu kościołów. Dziś nad zabudową Uzès górują dwa kościoły i kilkukrotnie odbudowywana katedra, po pozostałych budowlach sakralnych nie ma śladu.

Dawniej Uzès słynęło z produkcji wełny, ubrań i jedwabiu. Zakłady tekstylne dawały w XV wieku zatrudnienie dla 2000 ludzi. Później produkcję w gminie zdominował przemysł garncarski, a pod koniec XIX wieku powstała w Uzes fabryka lukrecji.
Współcześnie miasto oferuje wiele atrakcji turystycznych (siedziby biskupów, kościoły, akwedukt Pont du Gard), sposobów rekreacji i możliwości rozrywek. Na terenie gminy działa kilka znanych we Francji winiarni i to właśnie produkcja wina jest obecnie znakiem rozpoznawczym Uzès.

·
stvoreque
9,379 Posts
Discussion Starter · #6 ·

Marché w Uzès czyli targ uliczny to coś niezwykłego. Dla miłośników kuchni to po prostu raj. Targ odbywa się w każdą środę i sobotę.

Zawsze odkryję jakieś nowe wina. Tutaj lokalne wino bio. Potem kupiłem kilka butelek. Smak nieziemski.

·
Registered
70,310 Posts
Marché w Uzès czyli targ uliczny to coś niezwykłego. Dla miłośników kuchni to po prostu raj. Targ odbywa się w każdą środę i sobotę.
^^
Wiesz, targowiska uliczne to bardzo popularny sposób na handel - zwłaszcza w małych miejscowościach, choć w dużych też (przynajmniej w Polsce). Nie czaję zachwytów
.

Francja to kraj doskonalej kuchni...
Jedzenie to ceremoniał, to nieodłączny element francuskiego stylu życia...
^^
Tak jak we Włoszech, w Hiszpanii, w Polsce - właściwie we wszystkich krajach
.

Nie zrozum mnie źle. Lubię Francję. Byłem i chętnie jeszcze kiedyś pojadę. Mama jest po filologii romańskiej więc niejako z automatu miałem zaszczepione: Vive la France! ;) Bardzo ładne, ciekawe ujęcia, tylko te dwa komentarze wydały mi się na wyrost.

·
stvoreque
9,379 Posts
Discussion Starter · #14 ·
^^
Wiesz, targowiska uliczne to bardzo popularny sposób na handel - zwłaszcza w małych miejscowościach, choć w dużych też (przynajmniej w Polsce). Nie czaję zachwytów
.

^^
Tak jak we Włoszech, w Hiszpanii, w Polsce - właściwie we wszystkich krajach
.

Nie zrozum mnie źle. Lubię Francję. Byłem i chętnie jeszcze kiedyś pojadę. Mama jest po filologii romańskiej więc niejako z automatu miałem zaszczepione: Vive la France! ;) Bardzo ładne, ciekawe ujęcia, tylko te dwa komentarze wydały mi się na wyrost.

Chodzi o jakość targowiska. Wybór produktów, dostępność itp... Jakoś nie widziałem w Polsce na targowisku takiego wyboru świeżych ryb, nie mówiąc już o owocach morza. A i estetyka... sposób nawet wykładania i pakowania produktów (praktycznie brak plastykowych toreb) ...To samo się odnosi do jakości jedzenia. Pisząc, ze Francja to kraj wielkiej kuchni to prawda, zreszta światowa reputacja i sława tej kuchni mówią same za siebie. Olbrzymia wagę przykłada się do regionalnej kuchni i każdy region ma coś swojego...

·
stvoreque
9,379 Posts
Discussion Starter · #17 ·
A okolice Uzès i w ogóle departament Gard posiada niezwykle małe miasteczka, należące do elitarnej grupy Les Plus Beaux Villages de France.

Najpiękniejsze Wsie Francji (Plus Beaux Villages de France) mają swój początek w roku 1981. W tymże roku Charles’a Ceyrac, burmistrz Collonges-la-Rouge (departament Corrèze, dawny region Limousin), zainspirowany pięknem i unikalnością francuskich wsi w albumie Sélection du Reader’s Digest (francuski odpowiednik czasopisma Reader’s Digest), postanowił zachęcić innych francuskich burmistrzów do zjednoczenia energii i pasji dla ochrony oraz promocji wybitnych przykładów dziedzictwa kulturowego wsi francuskich. Charles Ceyrac postawił przed sobą cel stworzenia podstaw dla rozwoju turystyki wiejskiej oraz przedstawienia alternatywy dla postępującego wyludnienia obszarów wiejskich we Francji.

Kwestie te zostały podniesione w piśmie do 100 burmistrzów gmin wiejskich we Francji, którzy zostali tym samym zaproszeni do współpracy w ramach ochrony dziedzictwa kulturowego wsi francuskiej oraz promocji jego walorów. Inicjatywa spotkała się z zainteresowaniem i poparciem 66 burmistrzów. Pokłosiem tego było powstanie w dn. 6 marca 1982 roku Stowarzyszenia Najpiękniejszych Wsi Francji (Plus Beaux Villages de France), organizacji użyteczności publicznej podejmującej inicjatywę na rzecz ratowania dziedzictwa kulturowego wsi, dążącej do tworzenia pomostu pomiędzy dziedzictwem kulturowym wsi, a wyzwaniami przyszłości, przywracając życie na obszarach wiejskich.

Stowarzyszenie Najpiękniejszych Wsi Francji zarządzane jest przez Przewodniczącego, Zgromadzenie Ogólne i Komitet Jakości. Ponadto powstały 3 komisje robocze, które spotykają się 2 razy do roku i kierowane są przez członka Komitetu Jakości. Poniżej komisje:
  • Komisja ds. Jakości – bierze udział w decyzji o przyjęciu miejscowości do sieci najpiękniejszych wsi lub do usunięcia ich z listy;
  • Komisja ds. Wizerunku - monitoruje wykorzystanie zarejestrowanego znaku towarowego, kieruje wewnętrzną komunikacją i promocją sieci (projektowanie produktów markowych, stron internetowych, media relations, kampanie promocyjne itp.) i przekazuje swoje zalecenia do Komitetu Jakości.
  • Komisja ds. Rozwoju jest odpowiedzialna za podejmowanie działań na rzecz aktywizacji samorządów, w zakresie rozwoju bazy turystycznej i wspieranie rozwoju gospodarczego wsi (współpraca z biurem podróży Come to France, organizacja imprez, itp.).
Stowarzyszenie Najpiękniejszych Wsi Francji zatrudnia czterech pracowników: specjalistę ds. jakości, specjalistę ds. komunikacji, specjalistę ds. rozwoju i sekretarza. Roczny budżet Stowarzyszenia w roku 2011 wyniósł 490 tys. €. Z tej kwoty pokrywane są koszty działalności Stowarzyszenia, dofinansowane są również inicjatywy nastawione na poprawę jakości, świadomości (mieszkańców – inicjatywy promocyjne) i rozwoju. Dwie trzecie budżetu pochodzi z wpłat członkowskich w wysokości 3 euro na mieszkańca, pozostała kwota z funduszy przekazywanych od sponsorów19 i przychodów ze sprzedaży produktów markowych (przewodniki, albumy, mapy).

Stowarzyszenie Najpiękniejszych Wsi Francji opiera swoją strategię działania na trzech elementach:
Jakość jest najważniejszym elementem strategii zaliczania miejscowości do grona najpiękniejszych wsi Francji. Polega ona na opracowaniu kryteriów oceniających zachowanie stanu dziedzictwa kulturowego miejscowości oraz jej infrastrukturę rozwoju.

Wizerunek Najpiękniejszych Wsi Francji to element budowany poprzez strategie promocyjne sieci, uwypuklające elitarności marki oraz poprzez sprzedaż firmowanych przez Stowarzyszenie oficjalnych przewodników, albumów oraz map drogowych (zestawienie elementów w tabeli poniżej). Najlepsze z najlepszych wsi mają ponadto szansę znaleźć się w przewodniku drogowym Michelin oraz zaistnieć na łamach Sélection du Reader’s Digest. Stosunkowo nowymi narzędziami budującymi wizerunek Stowarzyszenia są strona internetowa: www.les-plus-beaux-villages-de-france.org oraz cieszące się coraz większą popularnością tzw. portale społecznościowe (Facebook).
Wizerunek miejscowości wchodzących w skład Najpiękniejszych Wsi Francji wspierany jest przez prestiż Stowarzyszenia, które posiada zrejestrowane prawnie logo. Tabliczka z logo Najpiękniejszych Wsi Francji znajduje się przy wjeździe do każdej miejscowości sieci i stanowi informację dla turysty, że znajduje się w miejscowości spełniającej wysokie standardy jakościowe i infrastrukturalne.

Rozwój i jego widoczne efekty jest ostatnim elementem strategii tworzenia sieci Najpiękniejszych Wsi Francji. Kluczowym jest zrównoważony rozwój wsi. Stowarzyszenie wspiera zaangażowanie mieszkańców miejscowości w tworzenie nowych rodzajów usług związanych z branżą turystyczną. Jednocześnie dużą wagę przywiązuje do ochrony mieszkańców przed nadmiernym zainteresowaniem turystów i „zadeptywaniem” zasobu kulturowego wsi, który powinien podlegać ochronie.
Zadanie aktywizacji sektora turystycznego realizowane jest przy współpracy z biurem turystycznym Come to Paris/Come to France. Zadaniem biura turystycznego jest sprzedaż oferty turystycznej na obszarze Najpiękniejszych Wsi Francji turystom francuskim i zagranicznym.
Po 30 latach funkcjonowania Stowarzyszenia Najpiękniejszych Wsi Francji jego członkami jest 157 wsi rozmieszczonych w 69 departamentach i 21 regionach. Stowarzyszenie rozsądnie przyjmuje nowych członków do Sieci, zakładając potencjał wzrostu na maksymalnie 225 miejscowości. Władze Najpiękniejszych Wsi Francji zdają sobie sprawę, że masowość sieci miałaby negatywny wpływ na utrzymanie wysokiej jakości, która jest najważniejszym elementem strategii Stowarzyszenia.

I takim oto miejscem w pobliżu Uzès jest miejscowość Lussan.

LUSSAN

1 - 20 of 82 Posts