SkyscraperCity banner

1 - 20 of 167 Posts

·
stvoreque
Joined
·
9,098 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Witajcie moi drodzy,

Nastały ciężkie czasy, przesiadywanie w domu wywołało u mnie olbrzymią tęsknotę za moimi voyage’ami po Francji i tak właśnie sobie pomyślałem, że mam olbrzymią ilość zdjęć z moich ostatnich wakacji w 2019 roku. Zrobiłem sobie wtedy małe Tour de France. To był wspaniały moment, bo mogłem odkrywać mnóstwo fantastycznych miejsc i powrócić również do tych, w których kiedyś byłem.
Teraz tylko izolacja w moim podparyskim Maisons-Laffitte a za oknem piękna pogoda i ponad 20 stopni co jeszcze bardziej potęguje u mnie ochotę pojeździć gdzieś po Francji.

Wszystkie zdjęcia są robione IPhonem, dlatego tez jakość może nie jest tak powalająca jak z mojej lustrzanki ale chciałem się z Wami podzielić tymi wspomnieniemi.
Mam nadzieję, że spodoba się Wam ta fotorelacja i moje małe opowieści.

Chciałbym Was zabrać na wędrówkę po Francji, odkrywając piękno i bogactwo tego kraju. Miłego oglądania i komentowania.

Pierwszy etap podróży to Burgundia. Słynny region słynący ze wspaniałej kuchni i przede wszystkim ze swoich winnic. Spokoj, cisza, małe średniowieczne miasteczka, zamki, lasy, jeziora, pola... taka francuska prowincja która potrafi naprawdę zachwycić.

Wyruszamy...

51043


Maly pique-nique po drodze

51044


Burgundia...
51045
 

·
stvoreque
Joined
·
9,098 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
BURGUNDIA

Chablis
Zaczynamy od Chablis.
Małe średniowieczne miasteczko Chablis, dało nazwę jednemu z najbardziej znanych białych, wytrawnych win Francji. To symbol doskonałego wina. Dlaczego? Idealna, wapienna ziemia i specyficzny klimat, czyli to co Francuzi nazywają terroir. Wina Chablis to szczep Chardonnay.
Chablis leży na północy Burgundii w departamencie Yonne. Nazywane jest również złotymi wrotami Burgundii, od winogron, które są jedne z najbardziej błyszczące i słoneczne w kolorze. W Chablis jest chłodno, a kontynentalny klimat i częste wiosenne przymrozki doprowadzają winogrodników do szewskiej pasji. Mimo iż chardonnay jest odmianą odporną na niskie temperatury, w okresie kwiecień-maj, kiedy spada ona poniżej zera, w całej okolicy Chablis robi się bardzo nerwowo. Wszyscy wtedy podgrzewają winorośle lub rozpylają mgłę wodną, tworzącą lodową powłokę a jednocześnie ochronę młodych pędów.

Wyróżnia się cztery apelacje Chablis: Petit Chablis, Chablis, Chablis Premier Cru i Chablis Grand Cru.
Wyjątkowość smaku Chablis związana jest z jego położeniem w niecce skalnej powstałej w okresie jury. Winorośle rosną więc na glebach wapiennych bogatych w skamieniałości morskie. To dlatego francuskie Chablis są powszechnie znane z mineralności.

Winnice Chablis Grand Cru są położone na wysokich, południowo-zachodnich zboczach. Istnieje siedem grand crus: Les Preuses, Bougros, Vaudésir, Grenouilles, Valmur, Les Clos i Blanchots. Szlachetność Chablis Premier Cru wyróżnia się położeniem nad rzeką Serein, lewym jej brzegu: Montmains, Vaillons, Côte de Léchet lub prawym: Vaulorent, Mont de Milieu lub Montée de Tonerre.
Chablis nadają się do starzenia, a ich młodszy brat, Petit Chablis to wina codzienne, atrakcyjne cenowo i bezpretensjonalne.
Dobry Chablis powinien mieć odpowiednia temperaturę, Chablis i Petit Chablis to 8-10°C, Premier Cru do 12°C a Grand Cru od 12-14°C. Wtedy da nam z siebie wszystko, finezję, orzeźwienie i elegancję.
Chablis najlepiej smakuje z rybami i białym mięsem. Jest idealny do homarów i kozich serów.
To wino pije się powoli. Do tego wina się wraca.

5104751055


51058
 

·
stvoreque
Joined
·
9,098 Posts
Discussion Starter #9
Jestesmy w departamencie Yonne i po Chablis czas na Avallon. Male urocze miasteczko, w którym znalazłem mieszkanie na AirBNB, ale o którym napisze później.

AVALLON

Avallon to miasto w środkowej Francji, położone w dolinie rzeki Cousin na północnych rubieżach parku regionalnego obejmującego pasmo górskie Morvan. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu niewielka celtycka osada. Jakiś czas później została ona podbita i zajęta przez Rzymian, którzy utworzyli tu jedną ze swoich kolonii. Wiadomo też ze około VII wieku n.e. wybudowano to pierwszy gród warowny, który z upływem czasu zastąpiony został murowanym zamkiem. W X stuleciu do Avallon sprowadzone zostały relikwie św. Łazarza co pociągnęło za sobą budowę nowego kościoła.

Jednym z najcenniejszych zabytków Avallon jesy usytuowana w samym sercu najstarszej części miasta romańska kolegiata św. Łazarza (Église Saint-Lazare). Świątynia wzniesiona została w drugiej połowie XI wieku, a swój obecny kształt uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka miała miejsce w XVII wieku. W sylwetce budowli na uwagę zasługują portale zdobiące fasadę. W jednym z nich zachował się misternie zdobiony tympanon. Pozostałe ważne zabytki Avallon to m.in. uznawana za jeden z symboli miasta wybudowana w połowie XV stulecia Wieża Zegarowa (Tour de l'Horloge), stary i nowy kościół św Marcina (Église Saint-Martin), XVI wieczny kościół św. Juliana (Église Saint-Julien), średniowieczny zamek (Château d'Avallon) oraz pozostałości średniowiecznych obwarowań miejskich z kilkoma wieżami.

51403


51409


51414
 

·
stvoreque
Joined
·
9,098 Posts
Discussion Starter #13
Wynająłem mieszkanie na airbnb od bardzo sympatycznego młodego malzenstwa z Dijon. Przez 5 lat remontowali je a w chwili obecnej renowacji jest poddana wieża. Opowiadali jak bardzo musieli przestrzegać wszystkich wytycznych konserwatora zabytków. Efekt jest świetny aczkolwiek pozostało im jeszcze sporo rzeczy do zrobienia takich jak taras czy wspomnienia wieża.
W tym mieszkaniu czulem sie swietnie. Za każdym razem staram sie szukać tego czegoś... zobaczcie sami

51453


51455


51458


51461
 

·
Registered
Joined
·
1,922 Posts
Ponieważ wychowałem się na takich winach jak "J23", "Patykiem pisany", czy "Wino" (marki wino) Francja jako kraj wielkiej kultury wina jest mi szczególnie bliska ;)
 
1 - 20 of 167 Posts
Top