SkyscraperCity banner

121 - 140 of 167 Posts

·
Registered
Joined
·
139 Posts
Brakuje ludzi na ulicach, turystów no i miejscowych, usiąść jest gdzie, no i gdzie ta słynna wytwórnia musztardy.
 

·
stvoreque
Joined
·
9,098 Posts
Discussion Starter #124 (Edited)
Powoli będziemy opuszczać Burgundie przejezdzajac przez tereny winnic...
Szybkie śniadanie w ...

NUITS-SAINT-GEORGES

To zacna słynna miejscowość z jednych z najlepszych i najbardziej szlachetnych win. Okolice to same winnice.
Dla przykładu Aux Boudots to jedna z 41 winnic w Nuit-Saint-Georges sklasyfikowana jako premier cru, gdzie powstają wina słynące ze swojej relatywnie dużej budowy i złożoności. Na powierzchni zaledwie 0,35 ha usytuowanych na stromych zboczach winnic należących do producenta, dorastają krzewy pinot noir, który właśnie w Cote de Nuits ukazuje swoje najbardziej szlachetne oblicze będące niedoścignionym wzorem dla wielu winiarzy. Wino spędza około 1,5 roku w dębowych beczkach i jest eleganckie, dobrze zbudowane, a nos bardzo złożony. Na stronach sprzedających wina można przeczytać, ze wśród aromatów możemy wyróżnić czarne owoce jak porzeczki, wiśnie i aronie wzbogacone nutą goździków, skóry, piżma, kakao, kawy i lilii. Wino te idealnie sprawdzi się w połączeniu z dziczyzną, ale takie wina warto również degustować solo, aby w pełni docenić ich charakter. Swój najlepszy moment osiągnie w ciągu 5-10 lat. To również jedne z droższych win. O ile jeszcze 50 euro za butelkę we Francji na bardzo specjalne okazje przejdzie tak 200-300 złotych za butelkę w Polsce to bol d.... niestety (wlaczajac w to sile nabywcza).

73652


73654


73657


73658
 

·
stvoreque
Joined
·
9,098 Posts
Discussion Starter #125
Oglądając zdjęcia @stvoreque'a chyba każdy tak ma - nawet ja, kompletnie nieznający (pięknie brzmiącego) języka francuskiego :)
No to po Covid wszyscy przyjeżdżacie do Francji i robimy grupowe zwiedzanie haha
 

·
stvoreque
Joined
·
9,098 Posts
Discussion Starter #129
I zanim opuścimy Burgundie to jeszcze prawdziwa perla architektoniczna...

AUTUN

Autun to miasto w środkowo-wschodniej Francji, położone nad rzeką Arroux (prawy dopływ Loary). Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to Rzymianie założyli tu jedną ze swoich koloni i nazwali na cześć ówczesnego cesarza Augustodunum. Bardzo szybko niewielka osada rozrosła w znaczący ośrodek handlowy, który stał się jednym z największych miast rzymskiej Gali. W owym czasie wybudowano tu wiele okazałych budynków użyteczności publicznej (m.in. rzymski teatr na 20 tysięcy osób czy liczne świątynie), których część przetrwała do czasów obecnych. Po upadku Cesarstwa miasto wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk. Władali nim m.in. Saraceni i Normanowie. Ostatecznie w XI wieku Auton stało się częścią Księstwa Burgundii. Niespełna wiek później w mieście rozpoczęta została budowa katedry w której złożone zostały relikwie św łazarza (święty Kościoła katolickiego który to według Nowego Testamentu został wskrzeszony przez Chrystusa). Bardzo szybko miejsce to stało się celem licznych pielgrzymek. Okres prosperity trwał aż do drugiej połowy XV wieku, kiedy to księstwo Burgundii zostało wchłonięte przez koronę francuską. Obecnie Autun to spokojne i prowincjonalne miasteczko w które raczej omijane jest przez turystów. Mimo to mając trochę wolnego czasu warto tu się zatrzymać i obejrzeć miejscowe zabytki. Miasto stanowi także dogodny punkt wypadowy do pobliskiego Parku Krajobrazowego Morvan obejmującego niewielkie pasmo górskie o takiej samej nazwie.

Jednym z najcenniejszych zabytków Autun jest usytuowana w północnej części starego miasta okazała romańska katedra św. Łazarza (Cathédrale Saint-Lazare). Świątynia ta wzniesiona została w pierwszej połowie XII wieku na wzór kościoła opactwa benedyktyńskiego w Cluny. Powstała wówczas trójnawowa bazylika z transeptem i trójnawowym chórem zamkniętym trzema absydami. W 1146 roku do katedry sprowadzone zostały relikwie św. Łazarza. W XV wieku przeprowadzona została pierwsza gruntowa rozbudowa świątyni w czasie której wybudowana została ogromna dzwonnica ze szpiczastym gotyckim hełmem oraz kaplice boczne. We wnętrzu świątyni warto zwrócić uwagę na imponujące romańskie kapitele oraz środkowy portal z przepięknym romańskim tympanonem przedstawiającym scenę Sądu Ostatecznego. W sąsiedztwie katedry znajduje się niewielki plac na którym stoi XVI wieczna renesansowa fontanna św. Łazarza. Kolejnym cennym zabytkiem Autun jest usytuowane we wschodniej części miasta Rzymskie Autum z runiami rzymskiego teatru, dwiema antycznymi bramami (Porte Saint-André i Porte d'Arroux), świątynią Janusa (Temple de Janus) oraz fragmentami murów galo-rzymskich. Pozostałe ważne zabytki i atrakcje Autun to m.in. usytuowany przy głównym placu miejskim (Place du Champ de Mars) XIX wieczny neoklasycystyczny budynek ratusza miejskiego (Hôtel de ville), Hôtel Rolin (obecnie siedziba muzeum) oraz średniowieczne mury obronne.

73691


73693


73694


73695
 

·
stvoreque
Joined
·
9,098 Posts
Discussion Starter #135
Opuszczamy juz Burgundie.
Teraz wjezdzamy do regionu Rhône-Alpes ale w tym momencie tylko na moment żeby następnie zawitać do Owernii...

Architektura zmienia sie diametralnie

Male urocze ...

SAINT-BONNET-LE-CHATEAU

73749


73752


73756
 

·
Registered
Joined
·
26,204 Posts
No to po Covid wszyscy przyjeżdżacie do Francji i robimy grupowe zwiedzanie haha
Ja generalnie zle znosze zwiedzanie w duzych grupach. Ewentualnie jakas mala grupka ;)

Twoje watki francuskie to swietna inspiracja. Tyle pomyslow na Francje mam. Moze uda sie zrobic dwutygodniowy wyjazd we wrzesniu, po glowie chodzi poludnie Francji. Pytanie tylko czy wogole da rade wjechac do Francji w tym roku. Obserwujac strach (przechodzacy momentami w paranoje) w Europie to cienko to widze...

Dzisiaj mielismy byc w Rouen, niestety z wiadomych wzgledow nie wyszlo... :(
 

·
Ukryta Opcja Poznańska
Joined
·
760 Posts
Jak tam jest wszędzie... czysto. Naprawdę, aż rzuciło mi się w oczy. Najczęściej zwraca się uwagę, jak jest jakiś syf (jak w Atenach, oprócz bezcennych zabytków, to miasto to dla mnie ohydztwo), a jak jest czysto... no to jest. A tutaj bije po oczach. Z tych deptaków w Dijon to można jeść :LOL:
 
121 - 140 of 167 Posts
Top