SkyscraperCity banner

161 - 167 of 167 Posts

·
stvoreque
Joined
·
9,098 Posts
Discussion Starter #161
Jedziemy jeszcze dalej na południe...

Ruszamy w kierunku Pont d’Arc – plaży z widokiem na skalny łuk położony na rzece Ardèche. Po drodze mija nie dziesiatki kampingów i miejsc biwakowych położonych w wymarzonych okolicznościach przyrody. Pont d’Arc można podziwiać z góry, wówczas wybieramy spacer chodnikiem równoległym do asfaltowej drogi albo też z plaży nad rzeką, do której wiedzie zielona i skalista ścieżka. Bliskość natury i piękno tego miejsca robią niesamowite wrażenie. Ten skalny łuk na wodzie to prawdziwe arcydzieło natury. Mierzy 54 m wysokości i został w całości wyrzeźbiony przez rzekę. To jedyny taki łuk skalny w całej Francji, który znajduje się na aktywnej jeszcze rzece.

Ale Pont d’Arc słynie nie tylko dzięki swojej urodzie i niezwykłości skalnych kształtów. W 1994 r., czyli całkiem niedawno, odkryto tu jaskinię z najstarszymi na świecie prehistorycznymi malowidłami okresu paleolitu, które zostały objęte patronatem UNESCO. Oryginalna Jaskinia Chauvet nie jest dostępna dla publiki, ale można zwiedzać jej replikę Grotte Chauvet 2 Ardèche, która proponuje sporo atrakcji odwiedzającym.

PONT D'ARC

75196


75197


75199


75200


75202


75204


75206
 

·
Registered
Joined
·
26,274 Posts
Witamy w Owernii. Teraz to juz jeden region- Owernia-Rodan-Alpy

Pierwszy raz w życiu bylem w Le-Puy-en-Velay i te miasto okazało sie być prawdziwym hitem. Cos pięknego.

LE-PUY-EN-VELAY
Wikipedia:
Miejscowość i gmina we Francji, w regionie Owernia-Rodan-Alpy, w departamencie Górna Loara.
Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwały 21 743 osoby, a gęstość zaludnienia wynosiła 1295 osób/km² (wśród 1310 gmin Owernii Puy-en-Velay plasuje się na 6. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 565.).
Jest ośrodkiem kultu maryjnego. Znajduje się tam figura Matki Boskiej Czarnej Madonny. Jest to również jeden z trzech początkowych punktów na szlaku Santiago de Compostela.
Pochodzi stąd Marion Bartoli, francuska tenisistka, finalistka wielkoszlemowego Wimbledonu z 2007 roku, znana z wielu niespodziewanych zwycięstw nad czołowymi zawodniczkami cyklu WTA.

Miasto Puy-en-Velay wyrosło wokół sanktuariów wybudowanych na szczycie wulkanicznych stożków. Pielgrzymi zaczęli tu bywać już w V wieku po narodzeniu Chrystusa.
Przypuszcza się, że już wcześniej wygasłe wulkany były miejscem kultu dla Celtów i Gallów. Jak gdyby naturalną koleją rzeczy, kaplicę pod wezwaniem świętego Michała wybudowano w 962 roku na szczycie skały Aiguilhe, która jest po prostu kominem dawnego wulkanu. Na szczyt wiedzie 268 stopni wykutych w czarnym bazalcie. Wdrapywały się po nich w epoce Średniowiecza tłumy pątników. Dziś bywają tu częściej turyści, aby zobaczyć z wysokości 100 metrów miasto i wygasłe kratery Masywu Centralnego.
Pielgrzymi zatrzymują się dziś najczęściej w katedrze Notre-Dame-du-Puy. Trzeba się najpierw odnaleźć w gąszczu uliczek starego miasta, które wyrosło na zboczu wzgórza, zgodnie ze starą zasadą, że im wyżej, tym bezpieczniej. Nowe Puy rozbudowało się na dole, u stóp licznych kaplic, klasztorów, dawnego szpitala i katedry.
Ale można się wspiąć jeszcze wyżej, na szczyt wulkanicznego stożka o nazwie Corneille. Statuę Matki Boskiej z Dzieciątkiem, wysoką na 16 metrów, wzniesiono w 1860 roku. Jest z żelaza 213 zdobycznych armat armii francuskiej, która 5 lat wcześniej oblegała Sewastopol.
Ah, Le-Puy.

Bylem tam w 2011 roku. Troche przypadkiem. Pracowala z nami w Londynie przez kilka lat francuzka ktora wrocila potem do domu wiec pojechalem ja odwiedzic. A byla z okolicy Sainte-Sigolene, wiec niedaleko. No i zabrala mnie do znajomych do Le-Puy.

Bardzo dobrze wspominam to miejsce mimo ze bylem tam w czasie szaroburego przelomu lutego i marca. Moze wogole zaloze jakis watek z takich dawnych przypadkowych wyjazdow...
 

·
Prymas Aprilis
Joined
·
8,917 Posts
  • Like
Reactions: Lad

·
Prymas Aprilis
Joined
·
8,917 Posts
^^
Trudno... I tak oglądam z dużą przyjemnością. Dzięki za wszystkie fotki :)
 
  • Like
Reactions: stvoreque
161 - 167 of 167 Posts
Top