SkyscraperCity banner

1 - 20 of 70 Posts

·
Registered
278 Posts
Discussion Starter #1
Witam
Jako ze moja pasją jest geologia, a także studiuje ten zacny kierunek na UW to mam okazje bywać w wielu interesujących miejscach takich jak kamieniołomy i kopalnie, no a teraz mam też okazje zaprezentować Wam to co mogłem ujżeć podczas licznych wyjazdów w teren.
Będę tu umieszczał zdjęcia z kopalni, kamieniołomów i zakładów przeróbczych zarówno czynnych a także tych nieczynnych, o ile uznam je za ciekawe przedstawienia.

Na początek kamieniołom i cementowania Grupy Ożarów S.A. położona kilka kilometrów na północ od Ożarowa w pobliżu wsi Gliniany na Pogórzu Iłżeckim
Lokalizacja na PANORAMIO: http://www.panoramio.com/photo/3776204

Troche więcej o nim napisze bo akurat tematem mojej pracy magisterskiej jest historia sedymentacji odsłaniających się tam wapieni jurajskich, czyli odtworzenia warunków środowiska w jakim one powstały.

Jest to jeden z największych kamieniołomów w Polsce (ok 1 x 2 km), w którym eksploatuje się wapienie i margle wieku jurajskiego na potrzeby przemysłu cementowniczego. Obok kamieniołomu zlokalizowana jest działająca od 2 połowy lat 70-tych cementownia przerabiająca surowiec. Jest to jedna z najnowocześniejszych cementowni w Polsce produkująca cement metodą sucha. Obecnie pracuje jeden piec, natomiast drugi jest aktualnie w trakcie budowy.
Kamieniołom jest podzielony na kilka mniejszych wyrobisk oraz posiada 2 poziomy wydobywcze (wysokość ścian każdego ok. 15 m). Urabianie kopaliny odbywa się metodą strzałową - odstrzeliwane są niewielkie fragmenty ściany, z reguły 2 razy dziennie, następnie ładowarkami urobek jest przenoszony na wywrotki Biełaz i transportowany do łamaczy, kruszony i dalej tranportowany do magazynów.
tyle w takim skrócie, polecam jeszcze strony
http://www.ozarow.com.pl
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=201402
troche innych zdjęć - m.in. skał, ciekawych struktur i skamieniałości
http://s152.photobucket.com/albums/s173/moozgpeople/geo-ozarow/?start=0

i w końcu zdjęcia z samego kamieniołomu

w tle widoczne zwałowisko

fragment ściany z piaskami i glinami wypełniającymi lej krasowy - czyli coś co jest niepotrzebne i utrudnia eksploatacje złoża

ściana z bliska - warstwy białych wapieni oraz zalegającymi nad nimi marglami, czyli wapieni z domieszką minerałów ilastych, koniecznych do produkcji cementu (wypalanie klinkieru)

Cementownia

i na koniec jeszcze 2 filmiki

http://www.youtube.com/watch?v=bTSB4T_QluM

http://www.youtube.com/watch?v=74HUfaJzrcs

Wszelkie pytania, uwagi, komentarze prosze smialo - w miare mozliwosci odpowiem

·
Registered
20,847 Posts
Podpisuję się pod apelem. Bardzo ciekawe i gratulacje za chęci. Możesz być pewien, że masz już stałych "czytelników". :)

·
Registered
278 Posts
Discussion Starter #5
ciesze sie ze jest zainteresowanie, w miare mozliwosci bede jak najczesciej wrzucal nowe miejsca

tym razem zejdziemy pod ziemię :banana:

Nieczynna kopalnia magnezytu "Wiry" w Wirkach k. Sobótki.

Niewielka kopalnia głębinowa składająca sie z trzech poziomów na głębokości zazwyczaj nieprzekraczającej 100 m, wyjatkowo nieco głębiej. Do tych 3 poziomów prowadzi upadowa sztolnia długości 80 m, która swój wylot ma tuż poniżej hałdy. Chodniki kopalni prowadzone były za żyłami białego magnezytu, które były przedmiotem eksploatacji. Magnezyt występuje w obrębie ciemnozielonymi serpentynitów, które budują okoliczne wzgórza i połowę masywu Ślęży. Kopalina była urabiana strzałowo, następnie ładowana ręcznie do wagoników i tranportowana do sztolni upadowej, gdzie za pomocą wyciągarki linowej wyciągano kilka połączonych wagoników z urobkiem na powierzchnię.
Złoże magnezytu nie ma już znaczenia ekonomicznego, natomiast woda kopalniana, która wypływa w dużych ilościach okazała się mieć bardzo dobre parametry, głównie wysoką zawartość magnezu, co powoduje że nadaje sie do spożycia jako woda mineralna. Aktualnie w kopalni zostały zainstalowane pompy oraz specjalne rury wyprowadzające wodę na powierzchnię, gdzie niebawem powstanie rozlewnia wody. W planach też pojawia się pomysł udostępnienia podziemnej trasy turystycznej.

Wejście do upadowej sztolni

hałda

żyły białego magnezytu w serpentynicie

autor w swoim żywiole ;)

·
Techno culture
591 Posts
W sandałkach po kopalni?!?

·
Registered
278 Posts
Discussion Starter #10
Dzieki.
Z wejściem na czynne kamieniolomy zazwyczaj jest problem, np. do Ozarowa sporo zalatwiania pozwolen, przepustki... do tego maja monitoring na klm. raczej nieosiagalny dla zwyklego czlowieka, glownie z tego powodu ze wejscie na klm. jest jednoczesne z przesciem przez teren cementowni. Ale w kolejnych edycjach watku przedstawie takze takie miejsca gdzie bedzie mozna wejsc bez problemu i samemu poczuc klimat takich miejsc :).

·
Registered
20,847 Posts
Mogę jedynie podziękować i zapewnić, że z każdym postem "wkręcam" się głębiej. Nigdy nie miałem nic wspólnego z kopalniami, górnictwem itp. Przez trzydzieści lat widziałem bramy wjazdowe do kopalni w tv, w ramach strajków, widziałem czarnego od wyngla pana na filmie, uczyłem się na pamięć gór w liceum, oglądałem "Armagedon" i tyle. :) Ten temat to dla mnie "czarna" magia i w związku z tym, bardzo mnie to interesuje. :)

·
Registered
278 Posts
Discussion Starter #12
Kamieniołomy granitu w rejonie Strzegomia (Dolny Ślask)

W kilkudziesięciu kamieniołomach w tym rejonie wydobywany jest słynny strzegomski granit, z którego wytwarza się płyty okładzinowe, parapety, kostke brukową, krawężniki, elementy małej architektury a także kruszywa.

Dużo więcej informacji o wydobyciu i przeróbce granitu można się dowiedzieć z krótkiego filmu na stronie:
http://www.strzegom.eu/content/view/90/142/

Krótko o geologii i właściwościach granitu strzegomskiego:
http://www.granit-strzegom.com.pl/o_strzegomskim_granicie.html

Granity strzegomskie są znane nie tylko jako materiał budowlany, lecz także z występowania wśród nich bardzo ładnych i ciekawych minerałów.
http://www.spiriferminerals.com/42,...Sob-tka-granitic-massif--Silesia--Poland.html

http://www.spiriferminerals.com/27,Strzegom--Poland---a-few-photos---.html

Niżej kilka zdjęć z dwóch najgłębszych kamieniołomów - Borów i Kostrza, w których wydobywa się granit głównie na płyty.

·
Registered
612 Posts
Mooozg, pytanie mam - także interesuję się górnictwem, ale w szczególności górnictwem odkrywkowym, czyli wyrobiska i wszelkiego rodzaju kamieniołomy. Mieszkam na opolszczyźnie, zagłębiu margli i wapieni, więc kamieniołomów mamy w brut. Powiedz mi, mogę się dorzucić z opisem i zdjęciami z moich okolicznych kopalni ;)? Myślę, że warto, zawsze to można przedstawić ciekawe miejsce/miejsca większemu gronu publiczności.

·
Registered
33 Posts
^^ zgadzam sie :D

Mooozg, pytanie mam - także interesuję się górnictwem, ale w szczególności górnictwem odkrywkowym, czyli wyrobiska i wszelkiego rodzaju kamieniołomy. Mieszkam na opolszczyźnie, zagłębiu margli i wapieni, więc kamieniołomów mamy w brut. Powiedz mi, mogę się dorzucić z opisem i zdjęciami z moich okolicznych kopalni ;)? Myślę, że warto, zawsze to można przedstawić ciekawe miejsce/miejsca większemu gronu publiczności.
przylaczam sie do pytania :)

poza tym mozna by przewinac strone przed nastepnymi zdjeciami.

·
Registered
278 Posts
Discussion Starter #19
i daje jeszcze zdjęcia ze strzegomskiego masywu granitoidowego - kamieniołomy w których wydobywa się granit na kruszywa

Rogoźnica

Siedlimowice

Strzeblów k. Sobótki - najdalej wysunięty na południowy-wschód kamieniołom w całym masywie; tu z wydobywanego granitu wykorzystuje się głównie skaleń i kwarc - produkcja mączki i grysów skaleniowo-kwarcowych (na potrzeby przemysłu ceramicznego, hutnictwa szkła, przemysłu chemii gospodarczej czy mat. ściernych)

I a koniec mała uwaga do powyższych zdjęć - jak widać stopień spękania skał w poszczególnych kamieniołomach jest różny i w tych ostatnich jest on wyraźnie większy, skała łupie się na dużo mniejsze bloki niż w kamieniołomach jak Borów czy Kostrza, co wyklucza (pomimo wielu innych, dobrych parametrów) wykorzystanie jej w produkcji m.in. płyt okładzinowych.

·
Registered
612 Posts
Przed moimi wypocinami mam pytanie jeszcze Mooozgu - wstęp do kamieniołomu w Rogoźnicy musi być poprzedzony papierkowymi sprawami, czy obsługa jego jest na tyle miła, że można się z nimi dogadać? Bo widzę, że tam też Unex pracuje ;).

/ / /

Teraz moje 3 grosze:
Cementownia Odra:(tutaj jeszcze w wersji czterokominowej, obecnie 3 zostały rozebrane - znajduję się teraz jeden, pierwszy od lewej):

Kamieniołom Cementowni Odry w Opolu:

Wydobycie prawdopodobnie tutaj zaczęto w dwudziestoleciu międzywojennym, albo nawet wcześniej, nie jestem akurat tego pewien. Jest to trzecie wyrobisko cementowni. Pierwsze zlokalizowane było na miejscu dzisiejszego Obi, kolejne na prawo od Budowlanych, naprzeciwko cementowni, a obecne jest zlokalizowane na północ od osiedla Chabry, zaraz obok Luboszyckiej.
(w oddali to akurat elektrociepłownia, cementownia jest zdeczka dalej)

Z tego co mnie w szkole uczyli, bo akurat kierunek stricte pod materiały wiążące, z naciskiem na cement, to akurat w Opolu występują margle, a poza nim, na opolszczyźnie, są to głównie wapienie (z okresu triasu).

Zauważalne są także wapienie/margle rdzawe? jeśli dobrze zgaduję/pamiętam - kolegę mózga od razu proszę o korektę, bo w końcu ma z tym do czynienia na studiach:

Wydobycie odbywa się za pomocą koparek linowych i koparek hydraulicznych na wagoniki kolejki wąskotorowej, która to transportuje urobek do przenośnika taśmowego. Wcześniej jeszcze urobek jest wzbogacany w surowce korygujące, jak dobrze pamiętam - tlenek żelaza na przykład. Tutaj na zdjęciu Unex E-303, chociaż posiadają jeszcze dwa Unexy E 25, dwie koparki hydrauliczne Komatsu, spycharko-zrywarkę, kruszarkę na podwoziu gąsienicowym oraz ładowarkę kołową Volvo. Tylko ten transport urobku za pomocą wąskotorówki to tak trochę niewydajny jest jak na dzisiejsze czasy...:

Obecnie metody strzałowe są tutaj nie stosowane. Gromadzenie surowca odbywa się metodą zrywakową, w której to spychacz zrywa kamień, który następnie albo jest od razu ładowany bądź kruszony w kruszarce. Załadunek surowca:

A tutaj już przenośnik nad Budowlanych, prosto do cementowni:

I tutaj teren z odkrytym nadkładem; być może przyszły kierunek eksploatacji - w stronę wschodnią:

I to chyba tyle. Pisać o tym miejscu praktycznie można więcej, ale starałem się zawrzeć najistotniejsze informacje. Opole było, bo dzisiaj już niestety nie bardzo, zagłębiem polskiego cementu. W przeciągu 2 wieków ''przewinęło'' się przez samo miasto ok. 8 - 9 cementowni, nie licząc oczywiście dzisiejszych Górażdży i dawniejszych Strzelec Opolskich. Szkoda, że w dzisiejszych czasach możemy spotkać jednego dziadka, Odrę...

Planuję jeszcze opisać tutaj dawne wyrobiska Groszowic i cementowni Bolko, zrobić sobie kolejną wycieczkę do kopalni Górażdży wapienia w Folwarku itd. Oczywiście jeśli to opracowanie wszystkim przypadnie. Jeśli macie jakieś pytania - pytajcie, a postaram się odpowiedzieć.

pozdrawiam!

1 - 20 of 70 Posts