SkyscraperCity banner

1 - 20 of 808 Posts

·
Registered
16,784 Posts
Discussion Starter #1
Ruiny w Głogowie - eksponowane

Ruiny kościoła pw. św. Mikołaja w Głogowie zostaną ocalone, a obiekt częściowo odbudowany. Rozpisany przez głogowski magistrat konkurs architektoniczny został rozstrzygnięty.

Wygrała koncepcja pozostawiająca ruiny jako pomnik przeszłości, przy częściowym zabudowaniu ich elewacją ze szkła i aluminium . Nowoczesne szkło poprzez kontrast z ruinami ma symbolizować zniszczenia dokonane w mieście podczas II wojny światowej. Szacuje się, że Głogów został wówczas zniszczony w ponad 95 procentach. - Projekt przewiduje odtworzenie historycznej sylwetki kościoła, która pozostaje zgodna z historyczną zabudową Starego Miasta - wyjaśnił Bartosz Hejmej, rzecznik miasta,. Dodał, że zwycięzca - wrocławska pracownia projektowa - otrzymała za ten pomysł nagrodę w wysokości 10 tys. zł.

Podczas II wojny światowej głogowska starówka została niemal zrównana z ziemią. Od lat 80. prowadzona była odbudowa zabytkowej dzielnicy miasta. Dzięki temu przywrócono mieszkańcom rynek, którego liczący prawie osiemdziesiąt tysięcy mieszkańców Głogów, był pozbawiony od końca wojny.

A

·
Guest
0 Posts
Ta zimowa fotka jest śliczna....a sama bryła kościoła robi duże wrażenie, w sumie bardzo podobnym stanie wojnę przeżyła Katadra Św. Jakuba w Szczecinie, też nie wiadomo było przez 30 lat czy ją obudowywać, na szczęście w końcu się zdecydowano ....

·
Registered
1,362 Posts
Projekt mocno kontrowersyjny, troche nawiazuje do idei odbudowy kosciola na Ku'dammie w Berlinie. Nowoczesnosc bedzie symbolizowac nowe, lepsze czasy pokoju, oraz ruina, ktora bedzie przypominac przyszlym pokoleniom, ze wojna niszczy... Niesamowicie wymowne przesiewziecie i to w moim rodzinnym miescie!

BTW Kosciol Sw.Mikolaja nie jest blisko Odry.

·
Moderator
7,880 Posts
a ten blisko Odry jak sie nazywa? Bo wiem ze tez sa (czy tez byly) ruiny. Jak jezdzilem na studiach pociagiem widac bylo po 2 stronie Odry ruiny - myslalem ze to wlasnie sw. Mikolaj.

pzdr

·
Registered
1,362 Posts
talkinghead said:
a ten blisko Odry jak sie nazywa? Bo wiem ze tez sa (czy tez byly) ruiny. Jak jezdzilem na studiach pociagiem widac bylo po 2 stronie Odry ruiny - myslalem ze to wlasnie sw. Mikolaj.

pzdr
Z okien pociagu widziales ruiny glogowskiej kolegiaty :).

·
Registered
1,979 Posts
antoslaw said:
Z okien pociagu widziales ruiny glogowskiej kolegiaty :).
Jeszcze "ruiny" ? Myślałem, że odbudowa trwająca od prawie dziesięciu lat jest na ukończeniu....
A tak a propos przeszklenia dachu nad ruinami: W Warszawie przy ul. Żytniej stoi kościół p.w. Miłosierdzia Bożego - ostaoja podziemnej :"Solidarności" podczas stanu wojennego - miejsce spotkań itd. Po wojnie długo go nie odbudowywano i wreszcie w latach siedemdziesiątych uzyskano pozwolenie czerwonych na odbudowę., Postanowiono wówczas wyeksponować niezwykłe losy tej świątyni. Wznoszono ją za czasów rosyjskich, tak, aby od ulicy nie przypominała kościoła - taki wybieg wobec władz Priwislinskogo Kraja. Pozostawiono okopcone mury - efekt pożaru podczas Powstania. Nie odtworzono sklepień, a całość przykryto przeźroczystym plastikiem. W czasie upałów robiła się w środku szklarnia, a w zimie - szkoda gadać.
Jeśli ten głogowski kościół św. Mikołaja miałby służyć wiernym, to bez klimatyzacji, będzie cieniutko - mimo wielokrotnie większej kubatury niż w Warszawie przy Żytniej.
A dziś przy Żytniej nowy proboszcz - głupi ciemniak - wszystko wewnątrz pozmieniał - będzie pięknie i czysto, ale....

·
Moderator
7,880 Posts
^Tez mi sie cos wydawalo ze jest odbudowywana. Nie wiedzialem tylko ze w Glogowie sa (byly) 2 ruiny tak dostojnych kosciolow - stad moja pomylka. A wstyd bo mieszkalem kiedys niedaleko i powinienem wiedziec.

pzdr

·
Registered
1,362 Posts
talkinghead said:
^Tez mi sie cos wydawalo ze jest odbudowywana. Nie wiedzialem tylko ze w Glogowie sa (byly) 2 ruiny tak dostojnych kosciolow - stad moja pomylka. A wstyd bo mieszkalem kiedys niedaleko i powinienem wiedziec.

pzdr
Kolegiata jest odbudowywana, ale nie zmienia to faktu, ze nadal jest ruina...

·
Registered
32 Posts
Czy sa jakies plany odbudowy teatru miejskiego w Glogowie. Bylem dwa lata temu w tym miescie i widzialem jego ruiny a podobno kiedys byl to przepiekny budynek.

·
Registered
16,784 Posts
Discussion Starter #16
wonsbelfer
to teraz ma byc centrum kultury z teatrem, troche biur, kawiarnia gdzies obok hotel itp.

·
Registered
1,979 Posts
Rafis said:
wonsbelfer
to teraz ma byc centrum kultury z teatrem, troche biur, kawiarnia gdzies obok hotel itp.
Dzięki za informację, ale : bez klimatyzacji czy choćby szyb asolarycznych -będzie bolało.....

·
Registered
1,362 Posts
elgreco said:
Czy sa jakies plany odbudowy teatru miejskiego w Glogowie. Bylem dwa lata temu w tym miescie i widzialem jego ruiny a podobno kiedys byl to przepiekny budynek.
Teatr miejski bedzie odbudowany. Pytanie z serii "a kiedy?"-kwestia pieniedzy czyli nie wiadomo...

1 - 20 of 808 Posts