SkyscraperCity banner

1 - 20 of 70 Posts

·
Registered
7,281 Posts

·
Registered
7,281 Posts
Discussion Starter #9
Nieistniejące starostwo na obecnym placu Jana z Głogowa

Ten sam budynek tuż po wojnie.

Najciekawsze w tym budynku były figury podtrzymujące sklepienie stojące na filarach. Był do uratowania, ale władze PRLowwskie wolały go rozebrać.

·
Registered
399 Posts
jak sie patrzy na te zdjęcia to sorry ale nasuwa mi się jedno : ja pier**le
Przepraszam za wulgaryzmy ale brak jest słów na to jak wygląda teraz starówka i tereny śródmieścia -,-

·
Registered
7,281 Posts
Discussion Starter #11
No cóż, dzisiejszy i przedwojenny Głogów to 2 różne miasta, praktycznie tylko siatka ulic się zgadza. Szkoda, że tyle pięknych i nadających się do odbudowy budynków bezpowrotnie zburzono.

Nie mogę nigdzie znaleźć przedwojennych zdjęć placu tysiąclecia. Widział je może ktoś w sieci?

·
Registered
7,281 Posts
Discussion Starter #14
Plac Umińskiego dawniej Wilhelmsplatz

Pomnik Wilhelma, mam taki luźny pomysł, skoro miejsce po tym pomniku jest wolne, to może by w jego miejscu postawić pomnik któregoś z głogowskich Jagiellonów lub Bolesława Chrobrego, ewentualnie któregoś z książąt głogowskich. :)
Foto z sit.glogow.pl

·
Registered
1,026 Posts
Pomnik Wilhelma, mam taki luźny pomysł, skoro miejsce po tym pomniku jest wolne, to może by w jego miejscu postawić pomnik któregoś z głogowskich Jagiellonów lub Bolesława Chrobrego, ewentualnie któregoś z książąt głogowskich.
A nie prościej i lepiej zrekonstruować pomnik cesarza Wilhelma? Biorąc pod uwagę dobre udokumentowanie fotograficzne, wydaje mi się to lepszym pomysłem, niż wymyślanie nowego pomnika dla któryś z wymienionych.

·
Registered
7,281 Posts
Discussion Starter #16
Bez urazy, ale nie sądzisz, że byłoby to nieco dziwne gdyby Polacy zaczęli stawiać pomniki niemieckim cesarzom? :)
W miejscu pomnika pasowałby pomnik podobny do tego wrocławskiego pomnika Chrobrego.

·
Registered
7,281 Posts
Discussion Starter #18
Tylko zapomniałeś, że jednak ten pan był jednym z tych którzy rozpoczęli I wojnę światową, więc raczej na stawianie pomników z naszej strony nie zasłużył.

·
Pro publico bono
1,428 Posts
Rozumiem, że obchodzenie narodowych świąt i wywieszanie flag Polski też jest stronnicze, i w związku z tym nie ma ku temu żadnego powodu?

1 - 20 of 70 Posts