SkyscraperCity Forum banner

Głogówek

3687 Views 9 Replies 9 Participants Last post by  BartStep
Kilka zdjęć z miasta Głogówek w woj. OpolskimNie było słońca i foty takie sobie
Nadrobię to w przszłości

Pozdrawiam
1 - 10 of 10 Posts
Sliczne miasteczko... (moje rodzinne stronny)
Prosze o wiecej fotek...
p.s.
Ma sie przejasnic nie dlugo...
ładne, ładne te sląskie miasteczka... tylko zawsze tam jakies paskudne "bloczysko-kamienice" się znajdą, ech
Świetne miasto -> więcej
Widać że miasteczko jest zadbane, tylko niektóre kamienice na rynku wyglądają tragicznie, są strasznie proste :D
Czy w każdym mieście muszą być te paskudne bloki?? Gdyby nie one to miasteczko 1 klasa...
Byłem w Głogówku jakieś dwa lata temu, bardzo ładne miasteczko. Szkoda, że nie wrzuciłeś fotek zamku, btw czy nadal funkcjonuje w nim sklep meblowy? ;)
Muszę przyznać, że do zamku nie dotarłem. Chcę to nadrobić w tym roku :)
Autorowi zdjęć cześć i chwała. Jak będziesz tam ponownie doradzam obejrzenie kościoła parafialnego pw św. Bartłomieja. Struktura gotycka gruntownie zbarokizowana wewnątrz. Obok fary w Kłodzku bodaj najlepszy przykład barokizacji gotyku na Śląsku, jaki przetrwał II wojnę światową. Mam na myśli istotne ingerencje w architekturę gotycką, a nie tylko wstawienie barokowych ołtarzy, stalli etc. Tu w Głogówku skuto sklepienne żebra, aby uzyskać jednolitą powierzchnię do malowideł iluzjonistycznych, tak chętnie stosowanych w XVIII wieku. A w kaplicy przy północnej scianie prezbiterium przetrwał pomnik nagrobny von Oppersdorfów - właścicieli miasta. Autorem był Sebastian Sala. To jego jedyne dzieło na Śląsku - pracował przede wszystkim w Rzpltej (na przykład zespół pomników nagrobnych Ligęzów w prezbiterium rzeszowskich bernardynów) . A to pośredni dowód bliskich kontaktów z Rzpltą. Innym "dowodem" jest (opisany przez Sienkiewicza w "Potopie" ) pobyt Jana Kazimierza w "Głogowej" - to tam, po wysadzeniu szwedzkiej kolubryny pod Jasną Górą i przypiekaniu przez Kuklinowskiego udał się pan Andrzej Kmicic....
1 - 10 of 10 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top