SkyscraperCity banner

1 - 20 of 2235 Posts
G

·
Discussion Starter #1
Gdański dworzec zbudowano w latach 1895 - 1900. Zabudowania dworcowe odrestaurowano i zmodernizowano w 1996 roku.

·
...
2,120 Posts
Za ta modernizacje wnetrza to powinni kogos powiesic... Nie wiem jak to wygladalo przed 1996, ale powinni przywrocic wyglad historyczny, a jezeli nie bylo zrodel, to przynajmniej sprobowac zrobic to estetycznie.

·
THE FALLEN EMPIRE
796 Posts
świetna architektura, choć hale dworca we Wrocku robią na mnie większe wrażenie. Jednak biorąc pod uwagę fasadę dworzec w Gdańsku jest bezkonkurencyjny.
Jeżeli pozwolicie, do dodam swoje skojarzenie jako element łączący nasze miasta.

Niestety nie mogę znaleźć w necie aktualnego zdjęcia, na którym drzewa nie przesłaniałyby budowli ;)

·
Future expert
1,008 Posts
Papaj said:
Za ta modernizacje wnetrza to powinni kogos powiesic... Nie wiem jak to wygladalo przed 1996, ale powinni przywrocic wyglad historyczny, a jezeli nie bylo zrodel, to przynajmniej sprobowac zrobic to estetycznie.
Zdaje sie, ze ta cala modernizacja byla finansowana przez...McDonald's. Lepszy taki remont niz zaden. Przydalo by sie odrestaurowac jeszcze wszystkie budynki dworcowe, lacznie z tymi pocztowymi, ktore tez sa bardzo ladne.

·
...
2,120 Posts
@Kubster
Badz co badz dworzec ten jest zabytkiem (gdzie wtedy byl konserwator zabytkow?), dlatego uwazam, ze wnetrze powinno miec charakter taki sam jak elewacja. Nie wiem czy byles na tym dworcu (z twojego poprzedniego posta wynika, ze tak) i jakie masz odczucia, ale mnie te plytki, ktorymi jest wylozony przerazaja, a wszczegolnosci ich kolor. Do tego dochodzi jeszcze to dobudowane pietro w miejscu hali dworcowej to jakie uslugi sa tam swiadczone (burdel). To sprawia, ze budynek kompletnie stracil charakter.
Mysle, ze dworzec nie byl w takim strasznym stanie i remont mogl jeszcze troche poczekac na lepsze czasy...

Na jednym budynku obok dworca (nie wiem czy o ten Ci chodzilo) stanelo niedawno rusztowanie i rozpoczyna sie remont elewacji :cheers:

@barnim
Budynek jak wiadac tez neomanierystyczny. No to jeszcze jeden przyklad podobnego budynku w Gdansku (polibuda):

G

·
Discussion Starter #8
Gdanski Dworzec jest jednym z ladniejszych jakie widzialem. Tylko potwornie go spaskudzono remontem. Co prawda przed 1996 rokiem byl w okropnym stanie (jak wszystkie polskie dworce wtedy), ale moznabylo go wyremontowac w jakims innym stylu. Zamiast tego zrobiono ciasne i koszmarnie brzydkie centrum handlowe.

·
nec temere nec timide
2,529 Posts
:yes:

ja także nie widziałem jeszcze ładniejszego dworca! Ale jak byłem pierwszy (i ostatni) raz po remoncie w środku, to normalnie... :puke:

Katastrofa!!! ciasno, ciemno, brzydko :bash: :bash: :bash:

·
THE FALLEN EMPIRE
796 Posts
Papaj said:
@barnim
Budynek jak wiadac tez neomanierystyczny. No to jeszcze jeden przyklad podobnego budynku w Gdansku (polibuda):
Inspiracje architekturą flamandzką w Szczecinie również nie kończą się na gmachu Urzędu Wojewódzkiego. Inny przykład z cyklu neo~ Politechnika Szczecińska. (Znów nie znalazłem odpowiedniego zdjęcia - sam się przekonałem, że drzewka już zbytnio urosły by obecnie zrobić zdjęcie całego budynku a budynek jest oświetlony od frontu w godzinach wczesnoporannych ;)

Nasze hanzeatyckie miasta wiele łączy ;)

·
Banned
1,467 Posts

Ten orzelek to pewnie "dzielo" czasow komuny... Od razu przypomina mi sie skuwanie napisow na polskich nagrobkach we Lwowie...

G

·
Discussion Starter #15
Ten orzelek to chyba na 100% dodanie z czasow peerelu ;), a kolo i skrzydla to chyba Deutsche Reichsbahn.

·
nec temere nec timide
2,529 Posts
Tom1968 said:
Ten orzelek to chyba na 100% dodanie z czasow peerelu ;), a kolo i skrzydla to chyba Deutsche Reichsbahn.
polski to on na pewno nie był... niemcy w XIX. wieku tak Gdańsk zgermanizowali, aż dziwi mnie, że nie zmienili na ratuszu Zygmunta Augusta na Bismarck'a czy jakiegoś tam von Metternich'a :lol:

G

·
Discussion Starter #17
Earendil said:
polski to on na pewno nie był... niemcy w XIX. wieku tak Gdańsk zgermanizowali, aż dziwi mnie, że nie zmienili na ratuszu Zygmunta Augusta na Bismarck'a czy jakiegoś tam von Metternich'a :lol:
:D masz racje.

·
THE FALLEN EMPIRE
796 Posts
Skojarzenia cd...

Dworzec w Krefeld

G

·
Discussion Starter #20
Tom1968 said:
Nawet na pewno jest to symbol Deutsche Reichsbahn....

1 - 20 of 2235 Posts