SkyscraperCity banner

1 - 20 of 82 Posts

·
Moderator
10,999 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Miasto zbuduje nowoczesne Muzeum Gdańska. "To będzie bardzo ważny obiekt"

W Gdańsku powstanie Muzeum Gdańska. Taki pomysł ogłosił dziś prezydent Paweł Adamowicz. Będzie to nowoczesny obiekt w okolicach ul. Rycerskiej, w którym w atrakcyjny sposób zostanie opowiedziana tysiącletnia historia naszego miasta i jego mieszkańców. Placówka ma wychowywać młodzież w duchu gdańskim, przekazywać pokoleniom "gdański kod DNA". Wszystkie dotychczasowe placówki MHMG: Domy Uphagena i Bursztynu, Twierdza Wisłoujście, będą działać nadal, jako Muzeum Gdańska.

Wizualizacja budynku Muzeum Gdańska (bryła - przekładaniec po lewej). Po prawej bryła MIIWŚ. Nie wiemy jeszcze, jak naprawdę będzie wyglądał ten budynek. Konkurs zostanie rozstrzygnięty najwcześniej za rok

Kolejna wizualizacja: być może przyszłe Muzeum Gdańska zmieści się w tej kubaturze

W średniowiecznej Sali Czerwonej Ratusza Głównego Miasta (nazwa właściwa: Wielka Sala Rady) przez 500 lat zapadały najważniejsze decyzje w sprawach miasta.

We wtorek, 20 czerwca, zapadła kolejna.

W latach 2020/21 ma się rozpocząć budowa nowego Muzeum Gdańska.

Dlaczego? Prezydent Adamowicz: - Przez dwie godziny każdy będzie mógł w jednym miejscu poznać tysiącletnią historię miasta. Wchodząc do wnętrza Ratusza Głównego Miasta, każdy z nas zetknął się z banerem “Budujemy Tożsamość Gdańszczan”. W każdym mieście europejskim, dumnym ze swojej historii, jest ważne muzeum miejskie. To nie tylko miejsce gromadzenia pamiątek,wspomnień, ale też miejsce, gdzie kolejne pokolenia dowiadują się o swoich korzeniach, o swojej przeszłości, o swoim kodzie DNA. To najważniejsze miejsce świeckie w mieście. Nasz nowy pomysł jest oczywiście do debaty z mieszkańcami.

Prezydent Adamowicz kontynuował: - Przyszedł czas, aby wznieść nowy gmach dla Muzeum Gdańska. Gmach specjalny, w którym powinna się znaleźć wystawa obrazująca tysiąclecie miasta. To było tysiąclecie, gdy mówiło się tu w języku polskim, kaszubskim, niemieckim, jidysz, szkockim. Nam takiej wystawy brakuje. Miasto ma 1020 lat od pierwszej wzmianki o Gdańsku w "Żywocie świętego Wojciecha", w roku 997.

Co będzie pokazane na wystawie głównej? Paweł Adamowicz: - Pierwsze osadnictwa słowiańskie, rządy książąt pomorskich, najazd krzyżaków, ale też rządy zakonu krzyżackiego - urbanizacja i wiele pozytywnych zmian cywilizacyjnych. Pokażemy też Gdańsk z okresu reformacji: Gdańsk był bowiem pierwszym miastem Rzeczpospolitej, które nowinki luterańskie przyjął. Gdańsk znalazł się w historii powszechnej dwa razy: 1 września 1939 roku i w sierpniu 1980 roku. Przez całe lata 80. sceny z Gdańska, z konferencji prasowych Lecha Wałęsy, obiegały cały świat. O tym wszystkim chcemy opowiedzieć. O kulturze mieszczańskiej, o związkach Gdańska z Europą, o Janie Heweliuszu, o swoistej republice kupieckiej, która tu powstała.

Muzeum Gdańska ma uczyć i krzewić pewne wartości. Jakie? - Prof Leszek Kołakowski zwracał uwagę, że Gdańsk wytworzył wyjątkową kulturę mieszczańska, kulturę tolerancji, szacunku, różnorodności religijnej. Ta wystawa jest niezwykle potrzebna, by kolejne roczniki wychowywały się w duchu gdańskości, abyśmy odczytywali wspólnie kod genetyczny Gdańska. To są działania tożsamościowe, które ukierunkują nas na teraz i na przyszłość. Gdańsk ma swoja misję, swój katalog wartości. Chcemy o tym opowiadać sobie i przyszłym rocznikom gdańszczan. To będzie swoista "akademia gdańska".

Nowe muzeum powstanie w sercu Gdańska, u zbiegu ulic Wapienniczej, Rycerskiej i Karpiej (teren zaznaczony na żółto). Tuż obok (na prawo od tego miejsca) płynie Motława. Czerwony obiekt widoczny w górnej części zdjęcia to fragment gmachu Muzeum II Wojny Światowej

Takie muzeum mogłoby powstać w ciągu kilku lat, o ile “pozwoli na to kasa miejska”, zapowiedział prezydent Adamowicz. Przewidywalny koszt budowy nie jest w tej chwili znany. - Może po konkursie architektonicznym będziemy wiedzieć coś więcej - Adamowicz. - Teraz mamy pomysł, ale droga do inwestycji jest daleka. Teraz będziemy ten pomysł konsultować, także z radnymi PiS. Potrzebny nam consensus, bo to ma być wspólne dzieło.

Gdzie powstanie muzeum? Zastępca prezydenta Wiesław Bielawski powiedział, że w sercu Gdańska, u zbiegu ulic Wapienniczej, Rycerskiej i Karpiej. Powierzchnia użytkowa: 7000 metrów kwadratowych, z czego wystawa ma zajmować 4000 metrów kwadratowych (dla porównania MIIWS ma 6,5 tys. metrów kwadratowych na wystawę). - Nie jest to więc porażająca skalą inwestycja - powiedział Bielawski.

Bielawski zapowiedział międzynarodowy konkurs na architekturę i wnętrze budynku. Miasto chce zebrać jury o charakterze międzynarodowym. - Jesienią ogłosimy konkurs, a rozstrzygnięcie nastąpi prawdopodobnie w czerwcu przyszłego roku - powiedział Wiesław Bielawski.

Nowe Muzeum Gdańska będzie główną siedzibą, ale pozostałe oddziały Muzeum Historycznego Miasta Gdańska będą działały dalej - one również mają nosić nazwę Muzeum Gdańska i stanowić z nową placówką jeden organizm.

Budowa rozpocznie się w roku 2020 bądź 2021. - Wybudować budynek jest prosto, trudniej znaleźć dobrą architekturę - powiedział Paweł Adamowicz. - Ta budowla będzie oparta o środki miasta Gdańska, a nie UE, bo środki europejskie się kończą. Może coś dołoży rząd centralny. Sponsorem będą więc sami gdańszczanie.

Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska: - Idea powstania takiego muzeum jest słuszna. Ważne, żeby było jedno miejsce, gdzie można pokazać bogatą historię miasta. Będzie to wielka atrakcja dla turystów. Gdańszczanie na pewno przyniosą do tego muzeum swoje pamiątki.

Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska Waldemar Ossowski: - Naszą misją jest wzmacnianie tożsamości gdańszczan. Dlatego przeformatujemy dotychczasową działalność MHMG. Widocznym znakiem będzie nowa nazwa: Muzeum Gdańska. To poprawi komunikację. Nowa formuła to otwieranie się instytucji na współczesność i na debaty o przyszłości miasta. Na pewno w nowym budynku potrzebne będą dodatkowe przestrzenie poświęcone edukacji.
http://www.gdansk.pl/wiadomosci/Gdansk-zbuduje-nowoczesne-muzeum-historii-miasta-To-bedzie-bardzo-wazny-obiekt,a,81248

·
unknown artist
6,704 Posts
[Gdańsk Śródmieście] Muzeum Gdańska

Waldemar Ossowski said:
Dzisiaj, na konferencji prasowej Prezydent Paweł Adamowicz ogłosił pomysł budowy nowego, nowoczesnego muzeum, skierowanego w pierwszej kolejności do gdańszczan, które połączy edukację historyczną z budowaniem lokalnej tożsamości. Będzie to muzeum wielofunkcyjne i partycypacyjne, reagujące na współczesne problemy, ośrodek żywej refleksji i edukacji, miejsce, do którego chętnie się wraca. Stanie się ono ważnym miejscem dla także turystów, którzy będą mogli od wizyty w placówce rozpocząć poznawanie miasta, otrzymując wiedzę niezbędną do zrozumienia historii i współczesności Gdańska. Mieszkańcy będą uczestniczyć w tym przedsięwzięciu, współtworzyć je oraz aktywnie i stale korzystać z jego oferty. Budowa nowego obiektu proponowana jest na terenie niegdysiejszego Zamczyska, pomiędzy ulicami Wapienniczą, Rycerską i Karpią.

https://web.facebook.com/photo.php?fbid=1860945134232000&set=a.1446851118974739.1073741826.100009495940081&type=3&theater

·
Moderator
10,999 Posts
Discussion Starter #4
W tym miejscu muzeum było planowane "od zawsze". Tylko miało być budowane za pieniądze województwa. Ale województwo nie ma i nie będzie miało na ten cel środków. Tak więc już lepiej żeby to zadanie wzięło na siebie miasto. Lepsza zabudowana parcela niż ugór na kolejne dziesiątki lat.

·
Registered
5,803 Posts
^^ Nie, nie, nie. Kasy brakuje na podstawowe remonty dróg i chodników - nie wspominając o reprezentatywnych miejscach, zieleń to kpina, a my będziemy budować sobie kolejne muzeum? :nuts:
Z załozenia sie zgadzam, ale...pamietajcie ze jesli miasto dostanie na to dofinansowanie z UE to moze dostac nawet 85% kwoty. Tych srodków nie dałoby sie wydac na zielen, drogi itp. Dodatkowo w kolejnej perspektywie tez ich juz nie bedzie (a na pewno nie w takiej wysokosci). Jakkolwiek wiec tez jestem za zielenia, chodnikami to znajac realia finansowania inwestycji nie mozemy (niestety) zestawiac zieleni z muzeum

·
Registered
71 Posts
A ja wolę "ugór na kolejne dziesiątki lat" niż pomyłkę, która ustali status quo na "kolejne dziesiątki lat". Przecież to muzeum muzeów to kolejny pomnik Słońca Peru Pawła Adamowicza i posadki dla tych namaszczonych, których wyrzucono z Muzeum Drugiej Wojny Światowej. I jak to jest, że 200-300mln się znajdzie od zaraz, a na remonty dróg, Długiego Pobrzeża, ratunek zabytków nie ma ani grosza, albo czas oczekiwania to perspektywa kilku ładnych lat?

·
Registered
12,579 Posts
Z załozenia sie zgadzam, ale...pamietajcie ze jesli miasto dostanie na to dofinansowanie z UE to moze dostac nawet 85% kwoty. Tych srodków nie dałoby sie wydac na zielen, drogi itp. Dodatkowo w kolejnej perspektywie tez ich juz nie bedzie (a na pewno nie w takiej wysokosci). Jakkolwiek wiec tez jestem za zielenia, chodnikami to znajac realia finansowania inwestycji nie mozemy (niestety) zestawiac zieleni z muzeum
Muzeum będzie budowane w 100% z budżetu miasta bez żadnego wsparcia UE.

·
Registered
5,803 Posts
I jak to jest, że 200-300mln się znajdzie od zaraz, a na remonty dróg, Długiego Pobrzeża, ratunek zabytków nie ma ani grosza, albo czas oczekiwania to perspektywa kilku ładnych lat?
Czy przeczytałes poprzedni wpis? tak wyglada kwestia wydawania srodków, ze czasem (niestety) lepiej przeprowadzic teraz maksymalnie duzo duzych inwestycji infrastrukturalnych, bo pozniej nie bedzie juz na nie srodków UE. Wiec wtedy wpływ muzeum na pobrzeze czy zabytki jest zaden.

I co wy z tymi wyrzuconymi z MIIWS? to akurat byłaby najlepsza rekomendacja dla budowy tego muzeum (jedyna obecnie moim zdaniem) - moc zatrudnic dobrych ludzi, sprawdzonych w dodatku w boju - biznesowo nie ma lepszej decyzji.

·
Registered
1,422 Posts
A ja wolę "ugór na kolejne dziesiątki lat" niż pomyłkę, która ustali status quo na "kolejne dziesiątki lat". Przecież to muzeum muzeów to kolejny pomnik Słońca Peru Pawła Adamowicza i posadki dla tych namaszczonych, których wyrzucono z Muzeum Drugiej Wojny Światowej. I jak to jest, że 200-300mln się znajdzie od zaraz, a na remonty dróg, Długiego Pobrzeża, ratunek zabytków nie ma ani grosza, albo czas oczekiwania to perspektywa kilku ładnych lat?
No błagam, jakiego "ani grosza". Zadaj sobie odrobinę trudu i sprawdź ile do momentu rozpoczęcia (jeżeli w ogóle dojdzie) budowy miasto wyremontuje dróg, chodników czy zabytków. Tylko w tym roku będzie to lekko 50 mln, za rok tyle samo, w 2019 pewnie podobnie. Czyli do 2020 średnio licząc jakieś 150mln. Do tego dojdą grubsze inwestycje jak wiadukt Biskupia Górka czy GPKM IV. Nawet jeżeli Muzeum Gdańska miałoby pochłonąć 200mln (2 lata budowy) to i tak będzie to ułamek wydatków infrastrukturalnych.
I żeby nie było, wcale nie jestem jakimś gorącym orędownikiem tego pomnika. Boli mnie natomiast, kiedy przy okazji przedstawiania własnych argumentów pisze się bzdury, używając argumentacji kajtków rodem z trojmiasto.pl

·
Registered
71 Posts
Czy przeczytałes poprzedni wpis? tak wyglada kwestia wydawania srodków, ze czasem (niestety) lepiej przeprowadzic teraz maksymalnie duzo duzych inwestycji infrastrukturalnych, bo pozniej nie bedzie juz na nie srodków UE. Wiec wtedy wpływ muzeum na pobrzeze czy zabytki jest zaden.

I co wy z tymi wyrzuconymi z MIIWS? to akurat byłaby najlepsza rekomendacja dla budowy tego muzeum (jedyna obecnie moim zdaniem) - moc zatrudnic dobrych ludzi, sprawdzonych w dodatku w boju - biznesowo nie ma lepszej decyzji.
Primo. Kiedy ty publikowałeś swój, ja byłem w trakcie pisania. Drugie primo. Po dofinansowaniu pozostaje kredyt, więc po co budować coś niepotrzebnego? Sztuka dla sztuki? Ile to w całym kraju powstało inwestycji TYLKO dlatego, że "Unia płaciła"? Nie ma nic za darmo. Obiekt tego typu trzeba utrzymać. I błagam, nie mówcie, że kolejne muzeum, gdzie więcej jest ekranów niż eksponatów, się utrzyma samo. Poza tym było napisane, że miasto ma to zbudować z własnych środków. Czyli tych, które można przeznaczyć na inne, własne cele. I trzecie primo, ultimo. Skoro są tacy dobrzy, sprawdzeni w boju to nie ma co się o nich martwić. Nie trzeba im budować kolejnego skansenu Niegasnącego Słońca Peru - Pawła Adamowicza.

No błagam, jakiego "ani grosza". Zadaj sobie odrobinę trudu i sprawdź ile do momentu rozpoczęcia (jeżeli w ogóle dojdzie) budowy miasto wyremontuje dróg, chodników czy zabytków. Tylko w tym roku będzie to lekko 50 mln, za rok tyle samo, w 2019 pewnie podobnie. Czyli do 2020 średnio licząc jakieś 150mln. Do tego dojdą grubsze inwestycje jak wiadukt Biskupia Górka czy GPKM IV. Nawet jeżeli Muzeum Gdańska miałoby pochłonąć 200mln (2 lata budowy) to i tak będzie to ułamek wydatków infrastrukturalnych.
I żeby nie było, wcale nie jestem jakimś gorącym orędownikiem tego pomnika. Boli mnie natomiast, kiedy przy okazji przedstawiania własnych argumentów pisze się bzdury, używając argumentacji kajtków rodem z trojmiasto.pl
Pierwsze primo. No błagam "[...] ratunek zabytków nie ma ani grosza, albo czas oczekiwania to perspektywa kilku ładnych lat?" Mówiłem również o perspektywie, więc nie ucinaj mojej wypowiedzi w połowie. Drugie primo, ultimo. Mówisz w przybliżeniu o kwocie 150mln. Ok. Mówisz o jeszcze o innych inwestycjach. Ok. Załóżmy ich koszt na 1mld. 200mln to nie taki mały ułamek. Pomyśl o mocy tej kwoty skupionej w jeden punkt? Od ilu lat Długie Pobrzeże się rozpada? No nie od wczoraj. I ile to lat miasto mówi, że brak pieniędzy? A tu bach - 200mln (z własnej kieszeni) na zawołanie. Ile to lat czekania na remont dróg w GM? Przecież to jest wizytówka Miasta.

·
Registered
901 Posts
Przecież to muzeum muzeów to kolejny pomnik Słońca Peru Pawła Adamowicza i posadki dla tych namaszczonych, których wyrzucono z Muzeum Drugiej Wojny Światowej.
Zaraz wyjdzie żem jakiś pisior czy coś w tym stylu bo nie lubię P. Adamowicza i jego ekipy ale mam gdzieś opinie ludzi siedzących w politycznych okopach (my vs oni). To nowe muzeum jak i ECS (na siłę przerabiane na centrum konferencyjne żeby "przeprać" jakoś koszty jego utrzymania) to takie gdańskie, lokalne PANy gdzie na budżetowych stanowiskach lądują polityczni emeryci (wiem coś o tym). I proszę nie traktować tego posta jak politycznej agitacji. Bez znaczenia kto aktualnie to robi - nie lubię wydawania publicznych pieniędzy na pomniki które opisywane są obywatelowi tanimi frazesami np: "Placówka ma wychowywać młodzież w duchu gdańskim, przekazywać pokoleniom gdański kod DNA". Przydało by się nie traktować ludzi jak za Gierka.

·
Registered
1,422 Posts
Pierwsze primo. No błagam "[...] ratunek zabytków nie ma ani grosza, albo czas oczekiwania to perspektywa kilku ładnych lat?" Mówiłem również o perspektywie, więc nie ucinaj mojej wypowiedzi w połowie. Drugie primo, ultimo. Mówisz w przybliżeniu o kwocie 150mln. Ok. Mówisz o jeszcze o innych inwestycjach. Ok. Załóżmy ich koszt na 1mld. 200mln to nie taki mały ułamek. Pomyśl o mocy tej kwoty skupionej w jeden punkt? Od ilu lat Długie Pobrzeże się rozpada? No nie od wczoraj. I ile to lat miasto mówi, że brak pieniędzy? A tu bach - 200mln (z własnej kieszeni) na zawołanie. Ile to lat czekania na remont dróg w GM? Przecież to jest wizytówka Miasta.
Muzeum powstanie, albo nie powstanie. Natomiast remonty dróg i chodników prowadzone są tu i teraz. Również na terenie Głównego Miasta.

http://www.gdansk.pl/urzad-miejski/Wiecej-pieniedzy-na-remonty-chodnikow-i-rewaloryzacje-ulic-w-Srodmiesciu,a,78840

·
Wanna play?
2,424 Posts
Masz racje - lepiej dostać te 85% i coś zbudować, tutaj się zgadzam. Ale powstanie następne miejsce, które będzie corocznie po stronie wydatków w budżecie miasta, czyli będzie trzeba komuś zabrać by temu muzeum dać. A budżet nie jest z gumy, w ubiegłym roku OIDP zabrakło kasy na taką pierdołę jak odmalowanie pasów na ulicach.

Muzeum powstanie, albo nie powstanie. Natomiast remonty dróg i chodników prowadzone są tu i teraz. Również na terenie Głównego Miasta.
No i super. Tyle że Długa, Długi Targi i Długie Pobrzeże powinno być wykonane kilka lat temu a nie być dopiero w planach - to są główne ciągi którymi poruszają się turyści. Jak idę Długą, to płakać mi się chce jak widzę te wstawki z kostki brukowej. Nie wspominając że w ubiegłym roku a Długim Pobrzeżu straciłem zęby, gdyż powierzchnia wyglądała i falowała podczas przejścia jak Dunaj.

·
Registered
71 Posts
Ach, Panie @dominikx. Znowu pominąłeś połowę wypowiedzi. Napisałem: " Od ilu lat Długie Pobrzeże się rozpada? No nie od wczoraj. I ile to lat miasto mówi, że brak pieniędzy? A tu bach - 200mln (z własnej kieszeni) na zawołanie. Ile to lat czekania na remont dróg w GM? Przecież to jest wizytówka Miasta." Twoja grafika tylko uwierzytelniła moją wypowiedź. Jasne, że remont będzie, ale zobacz na ile czasu jest to wszystko rozłożone. Ile to lat trwa dyskusja o stanie nawierzchni na terenie GM i SM. Przez te lata budowano kolejne obeliski w postaci ECS "bo na to Unia daje" a wypinano się na estetykę najważniejszych turystycznie rejonów. Teraz miasto na zawołanie znajdzie 200mln, a z pustego to i Salomon nie naleje.

·
Moderator
10,999 Posts
Discussion Starter #15
To będzie ważna inwestycja na mapie śródmieścia, więc wydzielam ją w osobny wątek.

·
Moderator
10,999 Posts
Discussion Starter #16
Otóż muzea są ważniejsze od takich trywialnych błahostek jak chodniki. To muzea ściągają turystów, a zatem napędzają ruch gospodarki turystycznej.

I powtarzam. Ten pomysł to nie jest żadna nowość. Tu zawsze było planowane wybudowanie muzeum. Albo zostanie tu wybudzane muzeum albo nic, bo takie jest po prostu przeznaczenie tego terenu. Więc całe szczęście, że miasto weźmie sprawę we własne ręce i przyspieszy ten nieunikniony proces.

Poza tym z polityką to do innego wątku.

·
Registered
12,579 Posts
Muzea to są fajne, jak jest barowa pogoda. A idąc do tego muzeum - niezależnie od pogody - można spotkać taki okaz zadbanej zieleni miejskiej:

Co to za król, co nie potrafi utrzymać porządku na dojściu do pałacu?

·
Registered
1,522 Posts
Widzę dużo krytyki, bo zieleń niezadbana etc.
O zieleń powinni dbać właściciele sąsiadujących posesji i według mnie to w ogóle nie powinien być problem miasta.

Sam pomysł muzeum, według mnie rewelacyjny.
Można by się pokusić o częściowe odbudowanie Zamku Krzyżackiego.

·
Warchoł Lechistanu
1,650 Posts
Otóż muzea są ważniejsze od takich trywialnych błahostek jak chodniki. To muzea ściągają turystów, a zatem napędzają ruch gospodarki turystycznej.

Jako mieszkaniec dla mnie bardziej liczy się, bym mógł chodzić po normalnym chodniku. Tak to wygląda vis-a-vis ZDiZ, tak wygląda chodnik w tej części Wrzeszcza, na pewno chodniki w innej części Gdańska nie odstają od tego poziomu...

Czyli turyści stoją wyżej, niż mieszkańcy, którzy tu się rozliczają z PITu...

1 - 20 of 82 Posts