Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 64 Posts

·
Prokrastynator
1,199 Posts
ten artykuł to jeden wielki egzaltowany rzyg.
:puke:
jak wszystjue artykuły "prof. Gruna". Zastanawia mnie konsekwencja z jaką Rzygacze piszą o współczesnej architekturze pozostając ignorantami w temacie. A nawet czyniąc z tego swoje oręże :)

trzeba, że podział fasad na kamienice o ogólnym kształcie nawiązującym do hanzeatyckiej architektury Gdańska to pomysł dobry. Rozwiązanie to z powodzeniem stosowano od wieków i w Gdańsku sprawdza się ono dobrze od czasów Wielkiej Zbrojowni Antona van Opberghena. Jednakże o wyglądzie gdańskiej kamienicy przesądza nie tylko wąski front i trójkątny szczyt, ale również regularny układ osi symetrii. Tu symetria poszczególnych modułów nieco się niestety zagubiła, a szkoda.
Gdyby trochę się przyjrzeli Zbrojowni, to by odkryli, ze poszczególne "fasady" nie są symetryczne.

·
Prokrastynator
1,199 Posts
Mi imponuje ich wczuta w temat i co jakiś czas przeglądam teksty tych małych Januszajtisów. Poza tym różni Rzygacze prezentują różny styl pisania i podejścia do sprawy, nie rzygałbym równo na wszystkich... Ale jak czytam o archu to szlag mnie trafia, czemu dawalem wyraz. Stało się to chyba asumptem do stworzenia rozbudowanego egzaltowanego wstępu do Galerii Niezrealizowanych Projektów, w którym zostałem pośrednio upupiony.

Jak czytam artykuły tych ludzi to mam skojarzenia estetyczno węchowe z toaletą w kiepskim lokalu w latach 90tych o godzinie 3 w nocy. :puke:
a co czujesz czytając ich recenzję swojego dyplomu? co jest z nim nie tak? ;)

·
Prokrastynator
1,199 Posts
Hilton od Podwala Staromiejskiego.
Ta elewacja będzie drugą co do ważności (po waterfrontowej) i to widac na tej focie. A mam wrażenie, że została potraktowana 'z automatu', kamieniczkami, jak zachodnia pierzeja Grobli IV.

·
Prokrastynator
1,199 Posts
pustaki ostatniej kondygnacji, te układane w trójkąty, pięknie wpisują hiltona w zabytkową tkankę miejską, nawiązując do typowej gdańskiej kamienicy patrycjuszowskiej.

·
Prokrastynator
1,199 Posts
mam nadzieję, że inna firma nie zamierza budować tego żenującego skrzyżowania krzywego domku z gdańską kamieniczką.

·
Prokrastynator
1,199 Posts
Zastanawiam mnie dlaczego poszczegolne "kamieniczki" sa wykonane w roznych technologiach. Czy to się wiąże z przyszłym wykończeniem?

·
Prokrastynator
1,199 Posts
Tak, to ściśle wiąże się z przyszłym wykończeniem. Inna elewacja będzie tam gdzie widzisz cegłę, a inna, gdzie porotherm. Wynika to jednak jedynie z technologii montażu warstwy elewacyjnej.
Bóg zapłać za odpowiedź. A można prosić o więcej konkretów? Bo chyba układ cegła-porotherm nie pokrywa się z układem szkło-kamień widocznym na wizkach. Z tego by wynikało, że projekt trochę się zmienił względem tego co widać na stronie inwestycji. Na pewno jest mniej przeszkleń.

·
Prokrastynator
1,199 Posts
Ale pierzeje ulic w przypadku Hiltona są odtworzone tylko częściowo w dawnym układzie.
Tutaj widać, że za czasów Buhsego (którego plan z ok. 1860-70 jest zwykle podstawą do wyznaczania podziałów pierzei w planach miejscowych Śródmieścia) Sukiennicza była po połowę węższa, a jedna z kamienic wychodziła poza linię zabudowy Grodzkiej.

·
Prokrastynator
1,199 Posts
W architekture ten zabieg nazywa się potocznie Fasadowością architektury. To jak zakrywać małego peniska pod gaciami z pushupem heh.
Raczej na odwrót. Udajemy, że wielkie gmachy to kwartały malutkich kamieniczek. Ale to ma całkiem długą tradycję w tym mieście, zaczynając od Obbergena, przez Gamerena i Michela na Kuryłowiczu skończywszy :) Moim zdaniem nie jest to złe, szkoda że mało świadomie eksploatowanie.

·
Prokrastynator
1,199 Posts
Chyba tak, bo co innego tam zostało? Te budynku na to zasługują. Cały kompleks wewnątrz jest o wiele ciekawszy niż można wnioskować po zewnętrznym wyglądzie. Fajnie sklepione piwnice, podziemne korytarze (pod Czopową). Ich wysuszenie musi kosztować więcej niż wyburzenie i rekonstrukcja... Kwartał kryje pewnie jeszcze wiele tajemnic... Trzymam kciuki :)

·
Prokrastynator
1,199 Posts
w miejscu "?" planowany był skansen archeologiczny i muzeum w powłoce zamku krzyżackiego (który tu stał). nie wiem na ile są to aktuale plany, ale wydaje się, że nie bardzo, bo funkcje przewidzane dla zamku pełni chyba spichlerz Błękitny Baranek.

·
Prokrastynator
1,199 Posts
jak zrozumiałem, nowe informacje niestety nie dotyczą terenu samego browaru, tylko sąsiedniego kwartału ale tak, czy owak warto przypomnieć.
Chyba w jednym ze swoich felietonów dr Januszajtis pisał, że budynki po obu stronach Czopowej stanowiły jeden kompleks browarny. Potwierdzałby to fakt, że jest tam tunel biegnący z jednej części w kierunku drugiej, prawie na pewno wychodzący poza granice kwartału, pod ul. Czopową, niestety urwany.

Zamurowany łuk magazynu na rogu Rycerskiej i Dylinek: ciekawa hipoteza z zasilaniem wodnym. Zdjęcia z beczkami pochodzą właśnie z piwnicy znajdującej się za tą ścianą. Nie widziałem tam żadnych śladów wodnego napędu. Ale też nie przyszło mi do głowy ich szukać :) A może to tylko wejście do magazynów? Nie wiem jak te wielkie beczki znalazły się tam na dole - obecnie nie ma chyba żadnego otworu na tyle dużego, żeby je wytoczyć.

·
Prokrastynator
1,199 Posts
wiele razy krążyłem po tym małym fragmencie miasta, który ma swój klimat, duszę i jeszcze tylko potrzebuje życia. to oczywiście wymaga inwestycji, aż przykro było patrzeć jak mijały lata i nic się nie działo.
"Wypłynięcie" tematu Zamczyska spowodowało że zajrzałem w zakamarki dysku i znalałem kawałek mapy datowanej na 1995 z naniesionym planowanym układem drogowym okolicy... Gdybyś widział tę piekną 4-pasmową jezdnię w miejscu kamienic przy Grodzkiej, zakończoną rondem nad Kanałem Raduni, z zatoczką parkingową od Czopowej... aż miło patrzeć jak mijały lata i nic się nie działo :)

·
Prokrastynator
1,199 Posts
Ożywienie okolic Filharmonii - zgoda. Ale wyjście na koncert i tak ostatecznie wiąże się z dojazdem własnym samochodem albo taksówką, no bo przecież nie każdy mieszka w pobliżu Ołowianki, a jakoś tak niezręcznie jedzie się w strojach wieczorowych tramwajem, a później dyla się kilometr piechotą ;)
To jest jakiś mit, który zawsze wypływa w dyskusjach o kładce. Do Opery Bałtyckiej bardzo wielu ludzi dojeżdża tramwajem. Na pewno nie mniej niż połowa. To, że pod Filharmonią tworzą się korki jak pod supermarketem, jest tylko i wyłącznie winą jej słabego skomunikowania z miastem. Kładka + dobre połączenie komunikacji miejskiej mogą ten problem rozwiązać. Poza tym nikt nie będzie się spieszył z Filharmonii do domu mając pod nosem Głowne Miasto. Dobry koncert to początek wieczoru prawdziwego melomana :)

Inna sprawa, że coraz większa liczba ludzi przychodzi na koncerty w luźniejszych strojach. Niestety pretensjonalne wnętrza naszej filharmonii zdają się komunikować jej anty-egalitarny charakter. Szkoda, że dyrekcja filharmonii ani jej architekci nie wzięli przykładu z europejskich kolegów, którzy już dawno porzucili taki sposób myślenia o tego typu obiektach i postawili na ich maksymalną otwartość. Na szczęście również w Gdansku można na koncertach spotkać ludzi swobodniej ubranych i mam nadzieję, że ten trend będzie wzrastał mimo wszystko, z pożytkiem dla nocnego życia Śródmieścia :)

1 - 20 of 64 Posts