SkyscraperCity banner

781 - 800 of 976 Posts

·
Registered
Joined
·
1,502 Posts
^^
Podobnie jak Filharmonii Szczecińskiej i Cricotece, które obie dostały ode mnie po dziesiąteczce, trzecią przydzielę Teatrowi a na otwarcie wybieram się ze stosowną butelczyną....

:)

:cheers:

Na otwarciu Filharmonii taki sam napitek musieliśmy przemycić (ochrona Prezydenta) a spożywaliśmy, klimatycznie, tutaj: :)Mam nadzieję, że w Gdańsku pójdzie nam łatwiej, i możę trafimy na białą toaletę :lol:

:cheers:

Dopiero na wiosnę wybieram się do Krakowa ochrzcić Cricotekę... bo cały czas nie mam pomysłu na trunek :nuts:

:cheers:

Wspaniały Teatr ! :banana:
 

·
Kaszëbë
Joined
·
5,037 Posts
Dziś wieczorem otwarcie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

W piątek wieczorem otwarty zostanie Gdański Teatr Szekspirowski - nowoczesny obiekt, jedyny od kilkudziesięciu lat w Polsce budynek teatralny w całości wybudowany od fundamentów. Podczas otwarcia o godz. 21:30 każdy chętny będzie mógł przejść przez najnowocześniejszy teatr w Europie.

...od dziś mogą też zajrzeć do wnętrza oraz do zaułków, które skrywa mur z czarnej cegły.

Otwarcie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego budzi ogromne zainteresowanie.

- Rozdaliśmy ponad 4,5 tys. bezpłatnych zaproszeń i tylu widzów spodziewamy się na ulicy Bogusławskiego przed Teatrem Szekspirowskim podczas otwarcia - mówi Magdalena Hajdysz z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Najbardziej nietypowy element konstrukcji teatru - otwierany dach - umożliwia granie spektakli przy świetle dziennym, podobnie jak miało to miejsce w czasach renesansu.

Drugie nawiązanie do renesansu zaplanowano podczas otwarcia GTS dla publiczności.

- Szkoła Real Escuela Superior de Arte Dramático z Madrytu, której adepci wystąpią o godz. 21, powstała w okresie renesansu. Jedynym przedmiotem, który pozostał w programie szkoły od tamtych czasów, jest szermierka teatralna. Profesorowie i adepci szkoły zaprezentują sztukę fechtunku z udziałem polskich szermierzy. Hiszpanie pokażą więc fechtunek, którego uczy się w ich szkole nieprzerwanie od czasów Szekspira - dodaje Magdalena Hajdysz.

Oprócz szermierzy w około półgodzinnym programie artystycznym obejrzymy Akrobatyczny Teatr Tańca Mira Art, który wystąpił już podczas jubileuszowych 450. Urodzin Williama Szekspira. To właśnie wtedy po raz pierwszy publicznie otwarto dach teatru.

- Tym razem artyści Mira Art "wyfruną" przez otwarty dach. To będzie piękne, zapierające dech w piersiach widowisko - zapewnia Magdalena Hajdysz.

Ostatnim, ale kulminacyjnym punktem otwarcia, będzie przemarsz widzów przez teatr. Publiczność poprowadzona zostanie przez bramę dla scenografii, przez salę główną teatru, którą można dowolnie konfigurować na Scenę Elżbietańską, Scenę Włoską i scenę Arena - przejdzie do głównego holu teatru i opuści teatr przez główne wejście.

Do teatru naraz wpuszczane będą grupy około 200-osobowe. Oczekującym na swoją kolej towarzyszyć będzie muzyka, projekcje fragmentów filmów i efektowne oświetlenie budynku.

GTS po otwarciu będzie pełnił funkcję centrum sztuk i wydarzeń o międzynarodowym zasięgu. Ma być to teatr impresaryjny, prezentujący kulturalne oblicze Polski, Europy i świata. Już wiadomo, że w teatrze prezentowane będą nie tylko wydarzenia teatralne. W październiku zorganizowane zostaną m.in. Festiwal Twórczości Wojciecha Młynarskiego czy Blog Forum. Nieoficjalnie mówi się o sporym zainteresowaniu filmowców, którzy chętnie w murach teatru kręciliby tu swoje filmy. Teatr w tym celu zwiedziło już kilku znaczących polskich reżyserów.

Zaraz po otwarciu Teatr Szekspirowski stanie się głównym punktem Tygodnia Brytyjskiego (20-26 września), zorganizowanego z okazji otwarcia budynku. Później odbędzie się specjalnie przełożony na jesień Festiwal Szekspirowski (27 września - 5 października).

Gdański Teatr Szekspirowski jest pierwszym od blisko 40 lat teatrem dramatycznym w Polsce, wybudowanym od podstaw. Patronem idei odbudowy teatru elżbietańskiego w Gdańsku jest JKW Książę Walii. Honorowo patronują jej również Andrzej Wajda i Sir Peter Hall oraz wspiera wielu wybitnych aktorów, takich jak Ian McKellen, Judi Dench, Emma Thompson, Alan Rickman, a także Jerzy Radziwiłowicz, Krystyna Janda, Jerzy Stuhr, Andrzej Chyra, Paweł Wawrzecki, Mirosław Baka i wielu innych.

Otwarcie dla publiczności poprzedzi inauguracja dla zaproszonych gości w budynku teatru o godz. 17.

Inwestycja pochłonęła 95,5 mln zł, z czego 51 mln zł pochodziło z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Po 13,5 mln zł dołożyły Gdańsk i samorząd Pomorza.
Czytaj więcej na:
http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci...kiego-Teatru-Szekspirowskiego-n83460.html#tri
 

·
Registered
Bóg, Honor, Ojczyzna
Joined
·
1,670 Posts
Dobre miejsce na popremierowe melanże, dla młodych, nie lubiących dziewczyn "aktorów teatralnych". A tak poważnie, to kilka detali bym zmienił, ale cholera zaczyna mi się to podobać, nie wierzyłem że to się kiedyś stanie....
 

·
Moderator
Joined
·
10,207 Posts
Zdołałem dostać wejściówkę na otwarcie. Budynek zawsze mi się podobał, już od ukazania się makiety projektu, ale po powrocie z tej imprezy spróbuję sformułować swoją ostateczną ocenę.

Zdjęcia z Gazety są na wstępie całkiem ok, ale z założeniem wątku w miss proponuję jeszcze poczekać na jakieś zdjęcia forowiczów :)
 

·
Registered
Joined
·
5,779 Posts
Nie wiem co to za pomieszczenie, ale fajne.

O słupach na widowni już pisałem. Widzę, że na dodatek ktoś się pomylił z wysokością balustrad i trzeba było sztukować. "Drewniane kanapy" jakoś mi nie pasują z elegancko ubraną publicznością teatralną, a i starszym ludziom będzie trudno wytrwać spektakl. Widownia stwarza wrażenie bardzo niepraktycznej.

Natomiast budynek jest fotogeniczny (wewnątrz murów) i wcale się nie zdziwię, jak będzie wykorzystywany jako plan do zdjęć lub programów telewizyjnych.
 

·
Registered
Joined
·
1,501 Posts
Discussion Starter · #795 ·
"Drewniane kanapy" jakoś mi nie pasują z elegancko ubraną publicznością teatralną, a i starszym ludziom będzie trudno wytrwać spektakl. Widownia stwarza wrażenie bardzo niepraktycznej.
Hmm a mi się wydaje, że ma to bardzo silny kontekst historyczny. Teatr elżbietański był otwarty dla szerokiej publiczności, także dla niższych klas społecznych, która nie była przyzwyczajona do luksusu. Jednocześnie w teatrze elżbietańskim najważniejsze nie były dekoracje, wnętrza, scenografia (zastępowana często jedynie tablicą z napisem gdzie akcja się rozgrywa), ale gra aktorska i sam tekst dramatu. Dlatego minimalizm jest jak najbardziej wskazany, a dla sztuki trzeba cierpieć ;)
 

·
Registered
Joined
·
5,779 Posts
Hmm a mi się wydaje, że ma to bardzo silny kontekst historyczny. Teatr elżbietański był otwarty dla szerokiej publiczności, także dla niższych klas społecznych, która nie była przyzwyczajona do luksusu. Jednocześnie w teatrze elżbietańskim najważniejsze nie były dekoracje, wnętrza, scenografia (zastępowana często jedynie tablicą z napisem gdzie akcja się rozgrywa), ale gra aktorska i sam tekst dramatu. Dlatego minimalizm jest jak najbardziej wskazany, a dla sztuki trzeba cierpieć ;)
Ale czasy się zmieniają i ludzie są przyzwyczajeni do innych standardów. Lata temu wagony najniższej klasy też wyglądały inaczej niż obecnie. Jeżeli ludzie mają się skupić na grze aktorskiej i przesłaniu dramatu, to nie powinni myśleć o bolących nogach ani łupaniu w krzyżu. Jeżeli ten teatr ma być poważnie traktowany jako teatr, a nie jedynie jako ciekawostka, to powinien również odpowiadać współczesnym oczekiwaniom. Nie tylko wymogom sceny elżbietańskiej.
Poza tym w czasach elżbietańskich średnia długość życia była nieco inna. ;)
 

·
Registered
Joined
·
297 Posts
Widze, że wiele osób zaczyna zmieniać zdanie co do tego obiektu. Wcześniej czytałem raczej krytykę, teraz właściwie same pochwały.

Fajnie to wygląda. Ma charakter i tworzy ciekawy klimat, to jest najwazniejsze.

Być może tak jak ECS nie jest to mis piękności, nie jest budynkiem mega przebojowym, ale generalnie działają na zmysły. Na tym polega architektura.

Ja jak patrze na ten teatr z zewnatrz to generalnie jestem zaintrygowany, skupiony i zaintrygowany. Tak przygotowany widz na spektakl to chyba sukces architekta.
 

·
Registered
Joined
·
12,912 Posts
Cały czas mam "Please wait for the broadcast to begin." :( Czyżby przez całe zamieszanie z ewakuacją, ewakuowali też sprzęt do transmisji? ;)
 
781 - 800 of 976 Posts
Top