SkyscraperCity banner

10721 - 10740 of 13769 Posts

·
Registered
305 Posts
Mam szczerą nadzieję, że nie. Nic tak nie denerwuje jak polska barierkoza. Jakoś na innych (zachodnich) nabrzeżach nie ma kataklizmów ze względu na ich brak :D

Wiesz, jak na razie nabrzeże już stoi, a barierek brak ;)
Somehow , a car will find way to park there! :p

·
Moderator
11,040 Posts
Sam fakt, że musiałeś rysować jakieś linijki żeby dało się to zauważyć, pokazuje jakie naprawdę jest to zróżnicowanie :nuts:
Ja to zróżnicowanie widziałem bez linijki, ale widać, że niektórzy są zbyt mało spostrzegawczy stąd taka pomoc.

Nie wiem jak można bronić takiej chały.
Lol, dotychczas krytyka oscylowała wokół tez, że "niby dobrze, że powstaje, ale szkoda że nie jest tak idealna jakbyśmy sobie tego wymarzyli." Teraz wychodzi na to, że już nie chodzi o niuanse, tylko z grubej rury - "chała". Jak dla mnie to 90% zabudowy Gdańska stoi na gorszym poziomie niż ta "chała". Gdybym miał tak niską ocenę tej inwestycji to musiałbym uznać, że cały Gdańsk jest chałowaty. Bo przykładów nowej zabudowy u nas na lepszym poziomie mogę policzyć na palcach jednej ręki i chyba jeszcze starczyłoby mi większość palców...

- to nie jest kazda pierzeja, wlasnie w tym problem. To jest pierzeja - jedna z 2, ktore powinny byc najbardziej reprezentacyjne ...i harmonijne wzgledem siebie, przy czym DP powinno byc szczegolnie chronione przed 'zlym' sasiedztwem.
Skoro nawet Długie Pobrzeże ma karygodne błędy (spójrz chociażby na kamienicę z ohydnym wykuszem ze zdjęcia Ksawersis stojącą tuż obok Zielonej Bramy) to czemu oczekiwać, że druga strona ma być w jakimś wydumanym stopniu idealna.

- w zadnym razie nie oczekuje idealu. Ale poki co mamy mniejszy czy wiekszy problem na kazdej linii... skala, projekt, materialy elewacyjne...
Podobnie jak na Długim Pobrzeżu. Ja w sumie sam bym widział potrzebę wyburzenia z czasem części Długiego Pobrzeża aby móc w przypadku brzydszych i nieudanych budowli zastąpić je zabudowę lepszej jakości - ale nie robię z tego powodu dramatu, że nie mogę tego ścierpieć. Miasto składa się z budynków lepszych i gorszych. To też tworzy interesującą miejską mozaikę. Gdy wszystko jest zbyt idealne to jest zbyt sztuczne-sterylne, nie czuć w tym życia.

- nie "biadole" nad poprzednimi etapami odbudowy
To błąd. Warto się zainteresować co sknocono w przeszłości. Obecne procesy wtedy widzi się w zupełnie innym świetle, jeżeli dostrzega się całe spektrum kontynuacji.

- projekt "elewacje od nowa" uwazam za ciekawy/sprytny sposob na pozyskanie funduszy na remont fasad, efekt jest generalnie dobry, choc momentami jest tez IMO dossyc kontrowersyjnie.
Efekt kija w mrowisko (lekkiej kontrowersji) czasem przynosi korzystny ferment. Wzbudza emocjonalne ożywienie, zwiększa zainteresowanie miastem, wywołuje dyskusję. To jest skala korzyści na innym ciekawszym poziomie, niż tylko proste i nudne "bo będzie ładnie".

- mocno watpie aby prywatny biznes sam z siebie postanowil zrezygnowac z powierzchni, zeskalowac wszystko w dol i do tego poniesc tego koszt. Moim zdaniem calkowite SF.
Wysokość zabudowy można też zróżnicować pozwalając jej pójść w górę. ;)

ad2. Deo Plaza jest poprawna, ale jest klocem, który nie posiada organicznych rytmów, które posiada pierzeja DP. Nie chodzi o to, że wygląda to za porządnie - wygląda to konkurencyjnie i niewspółmiernie do widoku po drugiej stronie - niestety tworzy konkurencję, zamiast współgrać.
Trudno żeby były aż tak organiczne rytmy, skoro tu nie ma bram z wieżyczkami. Ale gdy pojawią się wszystkie elewacje stawiam, że nie będzie efektu przytłoczenia. Teraz gdy jest goły beton wydaje się, że jest klocowato. Z elewacjami powstanie efekt ciągu budynków.

Im bliżej końca inwestycji tym więcej głosów krytycznych. Niestety ja również dołączam do grona osób, które obawiają się o efekt ściany.
Dla mnie efekt ściany to po prostu efekt pierzei. W Gdańsku pierzejowej zabudowy prawie nie ma. Pozwólmy żeby chociaż w Śródmieściu powstawała bez narzekań. Wolnostojące budynki powstają przecież masowo na osiedlach i jakoś nie dodaje to im zbytniego uroku urbanistycznego.

Wielka szkoda, że inwestor z projektantem nie zdecydowali się chociażby na 3 wyraźne uskoki wysokości.
Może nie było by to złe. Choć z drugiej strony ile pierzei na Głównym Mieście ma aż tak wyraźne uskoki? Dom Angielski na Chlebnickiej jest wyjątkiem, a nie regułą. Większość pierzei jest tej samej wysokości, tak samo "od linijki", bez wyraźnych uskoków, z wyprostowanymi kondygnacjami do jednej linii, a także - z efektem "ściany".

·
unknown artist
7,267 Posts
Tylko mi wydaje się, że brak barierek w tym miejscu od strony wody + ogródek = Plum! ?
Zależy, jak się ma instynkt samozachowawczy to nie będzie plum. W cywilizowanym świecie barierki w takich miejscach nie są potrzebne i ich tam nie ma. U nas za chwilę będziemy odgradzać jeziora i plaże, na których będziemy żartować:

- Słyszałeś, w stanach trzeba na kawie pisać, że jest gorąca.
- Ale głupi ci Amerykanie, hehe.

·
Registered
305 Posts
Barierki na nabrzeżu Bryggen w Bergen. Bryggen jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO
https://goo.gl/Eumzfh

Strandvägen w Sztokholmie. Tam to dopiero ludzie uprawiają hard-core:
https://goo.gl/T5236Q
Apples and oranges. Those are warfes or park fronts with no real activity near the edge. The Granary project, is along a mainway, close to activity, and liely to be crowded at times

·
Registered
107 Posts
Apples and oranges. Those are warfes or park fronts with no real activity near the edge. The Granary project, is along a mainway, close to activity, and liely to be crowded at times

Thanks mate!

Animus- swoimi przykładami tylko umacniasz moje przeświadczenie o braku możliwości wprowadzeni w życie wizji ukazanej na wizualizacji. Nie wiem co prawda jaki był Twój zamiar. ;) Pokazujesz ciągi dobitnie szersze, bez wysokiej zabudowy na samym skraju, bez punktów generujących ruch.

·
Registered
3,563 Posts
Boczna, lewa, ślepa ściana ocalałego spichlerza zasłaniana jest wełną mineralną. Na naszych oczach ginie kolejny, jakże nieliczny widok przedwojennej cegły...

·
Robert von Oliva
ראבערט פון אָליוואַ
9,278 Posts
Boczna, lewa, ślepa ściana ocalałego spichlerza zasłaniana jest wełną mineralną. Na naszych oczach ginie kolejny, jakże nieliczny widok przedwojennej cegły...
Przecież tam i tak będzie doklejony kolejny budynek (właśnie budowany zresztą, chociaż we wcześniejszym stadium).

·
Registered
3,563 Posts
A moim zdaniem powinna być uliczka o szerokości 3 metrów z ładnie podświetloną właśnie tą zachowaną ścianą. Takiej cegły teraz w Gdańsku ze świecą szukać.
Taki zaułek tworzyłby klimat i dodatkowo przełamywał, nie ukrywajmy, monotonię Nowaka.

·
Robert von Oliva
ראבערט פון אָליוואַ
9,278 Posts
No ok pomysł nawet fajny, ale nie można powiedzieć, że Nowa robi coś niepoprawnego teraz, bo to normalna izolacja dwóch stykających się budynków ;)

·
Registered
158 Posts
A moim zdaniem powinna być uliczka o szerokości 3 metrów z ładnie podświetloną właśnie tą zachowaną ścianą. Takiej cegły teraz w Gdańsku ze świecą szukać.
Taki zaułek tworzyłby klimat i dodatkowo przełamywał, nie ukrywajmy, monotonię Nowaka.
i tak i nie
Większą krzywdą jest to co zrobiono z ceglaną kamienicą obok kościoła Mariackiego. (tej z hostelem) tam to wygląda jak zmutowana narośl.
W przypadku wyspy spichrzów uzyskujemy normalną ciągłość kamienic.
Tutaj te 3 m szerokości nie pomogłyby budynkowi. Przy tej długości spichlerza (i wysokości) byłby efekt szybu kominowego.
W Elblągu mają na swojej "starówce" takie przejście na ok 3 m i długie na 60 - 70 m, baaardzo szybko szybko chcesz opuścić takie miejsce.

https://www.google.pl/maps/@54.1578411,19.395093,3a,75y,353.52h,151.54t/data=!3m6!1e1!3m4!1sNwN1baZgseLYQL1oYYNanw!2e0!7i13312!8i6656

·
Registered
149 Posts
W Elblągu mają na swojej "starówce" takie przejście na ok 3 m i długie na 60 - 70 m, baaardzo szybko szybko chcesz opuścić takie miejsce.

https://www.google.pl/maps/@54.1578411,19.395093,3a,75y,353.52h,151.54t/data=!3m6!1e1!3m4!1sNwN1baZgseLYQL1oYYNanw!2e0!7i13312!8i6656
Zanim napiszesz to proszę sprawdź o czym piszesz:

Ścieżka kościelna w Elblągu jest jednym z najciekawszych zabytków miasta, a jednocześnie unikatem w skali kraju. Stanowiła wąskie przejście między kamienicami, łącząc trzy kościoły Starego Miasta. Stanowiła najszybszą i najkrótszą drogę pomiędzy nimi, stąd też jej nazwa. Prowadziła ona od kościoła św. Ducha, przebiegała przy kościele św. Mikołaja i kończyła się przed bramą podominikańskiego klasztoru NMP (obecnie Galeria El).

Po II wojnie światowej ocalał tylko odcinek łączący ulice Świętego Ducha i Mostową. Całe przejście rozpiera 10 gotyckich łęków. Ocalały fragment Ścieżki kościelnej stanowi jeden z nielicznych, oryginalnych elementów średniowiecznych, który zachował się na elbląskim Starym Mieście.

link:https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Acie%C5%BCka_ko%C5%9Bcielna_w_Elbl%C4%85gu

·
winkel
1,335 Posts
Takie uliczki jak najbardziej mają swój urok - zwłaszcza gdy stanowią autentyczny zabytek dawnych czasów. Jednak w ogólnym rozrachunku mają to do siebie co tunele piesze podziemne. Więc tworzenie takiego czegoś na nowo wzdłuż Deo glorii, która jest sporo wyższa niż kamieniczna zabudowa elbląskiego starego miasta tworzyłaby jeszcze bardziej klaustrofobiczne odczucie i jako sztuczny twór mijałaby się z sensem.

Jak już chcecie płakać nad losem jakiegoś muru, to proszę zwrócić uwagę na rozsypujący się zabytek w postaci muru zamku krzyżackiego czy problem społeczny - osypujący się z powodu budowy mur oporowy na biskupiej górce ( w sumie zdziwiony jestem, że nikt tego tematu tu na forum jeszcze nie poruszył, brakuje śmierci który by wjechał ze socjalistycznego buta).

·
Registered
12,679 Posts
i tak i nie
Większą krzywdą jest to co zrobiono z ceglaną kamienicą obok kościoła Mariackiego. (tej z hostelem) tam to wygląda jak zmutowana narośl.
W przypadku wyspy spichrzów uzyskujemy normalną ciągłość kamienic.
Tutaj te 3 m szerokości nie pomogłyby budynkowi. Przy tej długości spichlerza (i wysokości) byłby efekt szybu kominowego.

Przecież to jedna z najważniejszych atrakcji ichniejszej Starówki i w dodatku częściowo autentyczna :grandpa:

·
Registered
158 Posts
Przecież to jedna z najważniejszych atrakcji ichniejszej Starówki i w dodatku częściowo autentyczna :grandpa:
Byłem tam bez całego bagażu wiedzy historycznej (dzięki forumowiczom za doinformowanie) i wtedy odebrałem to tak jak opisałem, szybka chęć ucieczki.
Nadal uważam że przy obecnej wysokości Deo (a jest wyższa niż to w Elblągu) to mielibyśmy szyb kominowy

10721 - 10740 of 13769 Posts