SkyscraperCity banner
1 - 20 of 47 Posts

·
Registered
12,375 Posts
Discussion Starter · #1 ·
:)

Na miejsce dojechałem o godzinie 8 rano, a że doba hotelowa zaczynała się od 11 to trzeba było poszwendać się gdzieś po mieście.
No wiec na sam początek wybraliśmy się na niedawno oddaną nowa trasę tramwajową na Łostowice :)

Jak już jesteśmy przy komunikacji to muszę pochwalić, że WSZYSTKIE przystanki tramwajowe w mieście (przynajmniej tak wywnioskowałem) są takie same ;) tzn. wszędzie są te same i barierki (bardzo ładne i nigdzie nie pomazane, a tak samo wypelnione plastikową szybą jak w Poznaniu!)i wiaty i nawierzchnia. Wielki plus za ujednolicenie.

1) Jest bardzo zielono to trzeba przyznać ;) Jednak mało jest miast, które zielone nie są.

2) toalety na nowej pętli

3) Park and Ride.

4) Jeżeli ktoś uważa że poznańskie tramwaje mogą być wzorem dla innych miast to grubo się myli. W Gdańsku tramwaje praktycznie wcale nie stoją na światłach a jak już stoją to na prawdę rzadko. Chyba całe 100% torowisk jest wydzielone i nie ma żadnych korków ani zatorów.
Jednak nie ma takiego miejskiego klimatu, bo wszędzie tramwaje mkną wśród zieleni. Niby jest jeszcze Wrzeszcz i Główne Miasto, gdzie praktycznie są tylko dwa przystanki (Dworzec PKP i brama Basztowa), które obsługują całe centrum Gdańska i z których dojedziemy we wszystkie rejony miasta, dlatego też zawsze pełno na nich ludzi.

·
Registered
12,375 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Z północy na południe jest bardzo daleko ale w godzinach szczytu przejedzie się tramwajem w około 40min. tym bardziej, że Gdańsk jest strasznie rozciągnięty wzdłuż morza i czasem są to odległości rzędu 15 - 20km. W takim zakorkowanym Wrocławiu, czy Poznaniu często dłużej się jedzie KM na o wiele krótszym odcinku.

5) Bardzo fajna i funkcjonalna ta pętla.

6)

7) Tj. od zewnątrz nie jest jeszcze tak źle, tak od wewnątrz mi się nie podoba. Jest tak nienowocześnie (pomimo, że są telewizorki). No i te skośne siedzenia i brak miejsca dla wózków.Mowa oczywiście o Swingu od Pesy. Chyba jednak wolę Tramino :D
No ale trzeba przyznać, że tabor tramwajowy jest najnowocześniejszy w Polsce

8) znane także z Wrocławia i Krakowa.

·
Registered
18,917 Posts
7) Tj. od zewnątrz nie jest jeszcze tak źle, tak od wewnątrz mi się nie podoba. Jest tak nienowocześnie (pomimo, że są telewizorki). No i te skośne siedzenia i brak miejsca dla wózków.Mowa oczywiście o Swingu od Pesy. Chyba jednak wolę Tramino :D
Nie no miejsca dla wózków są w jednym z członów-jeśli się nie mylę to w drugim od czoła :)
Bardzo fajnie się zapowiada wątek, więc kibicuje :D

·
Elf Leśny
5,022 Posts
Jesteś obecnie w Trójmieście? :)

Ech, jak ja dawno nie jechałem tramwajem... Nie miałem takiej potrzeby. Na Politechnikę dojeżdżam SKM-ką i dalej idę pieszo. A co do klimatu - tramwaje w Gdańsku to środek transportu, nie chodzi o to, żeby jeździły po jezdni, bo to fajniejsze (na pewno?). Co innego mój pomysł na tramwaj w Gdyni...

W Gdańsku ciekawy jest Wrzeszcz. Nie tylko Główne Miasto.

·
Registered
12,375 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Nie nie, w Gdańsku byłem pod koniec maja. Jeszcze przed Euro :)

Przechodzimy do meritum jakim jest Główne Miasto. :)

9)

10) a za bramą ulica Długa. Taki tutejszy Rynek? coś jak w Krakowie, czy Poznaniu.

11) Carte D'or na ulicy :)

·
Registered
12,375 Posts
Discussion Starter · #7 ·
12) prostopadła ulica.

13) Szkoda, że na Długim Targu nigdzie nie ma ławek. Jednak od groma jest tu knajp i powystawianych stolików.

14) pusto bo było jeszcze dosyć wcześnie.

·
Registered
68,008 Posts
13) Szkoda, że na Długim Targu nigdzie nie ma ławek. Jednak od groma jest tu knajp i powystawianych stolików.
^^
Ech, za free se nie posiedzę - no, szkoda...

·
Registered
12,375 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Nie wiem czy byłem ślepy ale żadnych ławek nie dostrzegłem :D Ogólnie jeśli chodzi o małą architekturę to jest jej strasznie mało.

15) Wielkie! te kamienice. Widać dawną potęgę Gdańska.

16) nieskażona inna zabudową okolica :D

17)

·
Registered
12,375 Posts
Discussion Starter · #13 ·
21) w tym miejscu ulica robi się trochę szersza. Czy kiedyś to miejsce nie robiło chyba z główny plac miejski, jak Rynki w innych miastach?

22) Fajny dominujący nad resztą Ratusz :)

23) Podoba mi się to przystrojenie na Euro. W całym mieście była tego masa.

·
Registered
12,375 Posts
Discussion Starter · #14 ·
24) Jest klimat.

25) Restauracji jest od groma, acz brakuje mi jakiś klubów, czy dyskotek, dlatego też wydaje mi się że w przeciwieństwie do Krakowa/Poznania/Wrocławia okolica ta nie jest zagłębiem klubowym. Czyżby wszyscy balowali w Sopocie?

26)

·
Registered
4,192 Posts
Czego ty się spodziewałeś na Starym Mieście? Moim zdaniem to bardzo dobrze, że nie ma klubów/dyskotek.
Niby dlaczego dobrze? Porównaj sobie pusty Długi Targ z Rynkiem w Krakowie czy Wrocławiu. Tam są tłumy 24 godziny na dobę, widać że masto żyje.

·
Registered
366 Posts
Nie widzą mi się kluby i dyskoteki na starówkach, a jedynie jakieś puby i restauracje.
Nie miałem okazji być wieczorem na starówce w Krakowie i Wrocławiu, i nawet nie wiem czy są tam jakieś kluby i dyskoteki (bo mnie to nie interesuje). Żeby ukazać, że miasto żyje nie trzeba przecież mieć dyskoteki w środku miasta.

·
Registered
12,375 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Kluby byłby impulsem dla ludzi młodych, którzy by ożywili trochę Główne Miasto, które podobno po za sezonem wakacyjnym jest wymarłe.

27)

28) Lubię to!

29) No i tak oto przechodząc pod bramą znajdujemy się nad Motławą.

30) Gdańsk wita. Fajnie, że i tutaj było Euro :)

31) tej cegiełki w tym mieście jest od groma.

·
Registered
12,375 Posts
Discussion Starter · #20 ·
32) w Poznaniu takich nie było :(

33)

34)

35) największe zagęszczenie wąskich kamienic na m2 w Pl? :D

36) teraz to tutaj musi być ogromny ruch, przy tak sporej liczbie restauracji.

1 - 20 of 47 Posts