SkyscraperCity banner

6401 - 6420 of 6422 Posts

·
Bolzga
2,256 Posts
Czyli postulujesz taką rewolucyjną zmianę na Kartuskiej? Kasujemy większość przystanków, a na Kartuską wpuszczamy autobusy z przystankami tam gdzie miał je tramwaj?
Dlaczego nie? Te autobusy już tam są, mało tego - zazwyczaj i tak stają na światłach w pobliżu obecnych przystanków tramwajowych. Na odcinku od Huciska do pętli powinny być maksymalnie dwa przystanki.

·
Robert von Oliva
ראבערט פון אָליוואַ
7,225 Posts
Dlaczego nie? Te autobusy już tam są, mało tego - zazwyczaj i tak stają na światłach w pobliżu obecnych przystanków tramwajowych. Na odcinku od Huciska do pętli powinny być maksymalnie dwa przystanki.
Czy dwa to nie wiem, ale Ciasna+Paska i Skrajna+Zakopiańska to zdecydowanie powinny być pozamieniane na po jedynym przystanku pomiędzy.

·
Registered
333 Posts
Uwaga uwaga.

Co powiecie na przystanki tramwajowe na żądanie?

Takie coś by się przydało na Kartuskiej i Marynarki Polskiej.

Wtedy nie będzie trzeba zmieniać infrastruktury. Gdzieś w Polsce takie coś już działa?

·
Robert von Oliva
ראבערט פון אָליוואַ
7,225 Posts

Tak, ale IMO powinno to jednak iść w parze z przebudowami przystanków łączeniowymi (jeden nowy przystanek pomiędzy) i tak.

·
Bolzga
2,256 Posts
Czy dwa to nie wiem, ale Ciasna+Paska i Skrajna+Zakopiańska to zdecydowanie powinny być pozamieniane na po jedynym przystanku pomiędzy.
Na pewno powinien pozostać Powstańców Warszawskich, bo obsługuje szpitale. Z pary Paska/Ciasna zostawiłbym Ciasną, bo po drugiej stronie jest przychodnia i do tego tutaj zawsze wsiada/wysiada sporo ludzi i w zasadzie jest pomiędzy Zakopiańską a Paska. Skrajna to niby bloki, ale nigdy nie widziałem tam większych tłumów, a odległość do pętli jest już niezbyt duża. Autobus i tak staje zazwyczaj na światłach przez całą Kartuską jak ma pecha, argument że dodatkowe przystanki zablokują ruch - trudno, nie po to budowano WZ żeby ludzie dalej robili sobie skrót tą drogą. W ostateczności można wywalić część parkingów/postojów taxi i zrobić tam zatoczki.
Uwaga uwaga.

Wtedy nie będzie trzeba zmieniać infrastruktury. Gdzieś w Polsce takie coś już działa?
Tylko że to znowu zabija ideę tramwaju jako tego szybszego środka transportu. W tej chwili mamy przynajmniej trzy przeładowane przystankami odcinki, tj Kartuska, Zaspa (odcinek od pętli do Wrzeszcza) i Oliwa. Tak czy siak spora część obecnej sieci tramwajowej dubluje zadania autobusów i nic dziwnego, że czasy przejazdu są jakie są. Niby fajnie że penetracja KM jest wysoka, ale to tylko pusty slogan skoro są odcinki gdzie przy dobrej kondycji można wyprzedzić tramwaj na dłuższej trasie, nie wspominając o rowerze.
W zasadzie w porannych godzinach szczytu częściej zdarzało mi się przesiadać na SKM nie korzystając z tramwaju a idąc na piechotę, bo standardem było opóźnienie zaczynające się jeszcze gdzieś na Morenie. W efekcie ja pokonywałem swój odcinek w ok 15-16 minut (sprawnie maszeruję w miarę to ok 1,6km), a tramwaj niby planowo powinien być 2x szybciej bo rozkładowo 8, tylko że rano jechał zawsze pomiędzy 10 a 15 z rekordowym 20 jak kiedyś utknął na Hucisku w korku tramwajowym.

·
Robert von Oliva
ראבערט פון אָליוואַ
7,225 Posts
Z pary Paska/Ciasna zostawiłbym Ciasną, bo po drugiej stronie jest przychodnia i do tego tutaj zawsze wsiada/wysiada sporo ludzi i w zasadzie jest pomiędzy Zakopiańską a Paska. Skrajna to niby bloki, ale nigdy nie widziałem tam większych tłumów, a odległość do pętli jest już niezbyt duża.
IMO po prostu należy zrobić przystanki z wyjściami po dwóch stronach, pomiędzy parami przystanków wymienionymi. Masz wtedy stosunkowo niewielkie dojście dla użytkowników obu poprzednich przystanków i jednocześnie likwidujesz połowę na danym odcinku.

·
Registered
1,105 Posts
W Polsce niestety likwidacja czegokolwiek jest cholernie trudna, bo ZABIERAJOM. Rozwiązanie, które myślę, że byłoby realne do wprowadzenia bez jakichś większych protestów, to obsługa połowy przystanków, tzn. np. 10 zatrzymuje się na Skrajnej i Ciasnej, pomijając Zakopiańską i Paska, a 12 odwrotnie. To co proponuje @naruciakk byłoby najlepsze, bo dawałoby mniej więcej równe rozłożenie przystanków co 600–700m między pętlą a Huciskiem. Moje za to można wdrożyć od jutra i może być łatwiejsze do przekłnięcia dla mieszkańców.

·
Registered
103 Posts
Ja bym po prostu zostawił najważniejsze przystanki: Powstańców Warszawskich, Zakopiańską i wybrał jeszcze jeden (albo Paska albo Ciasna albo nowy przystanek pomiędzy). A Skrajną zlikwidował, bo nie dość że blisko pętli oraz Zakopiańskiej to obok przystanku szerzy się alkoholizm i "skrajna" patologia, aż strach tam wysiadać.

Na podstawie waszej argumentacji oraz odległości między przystankami stwierdzam, że jest całkiem sporo przystanków tramwajowych do wywalenia. W nawiasie dzielnica, jakby ktoś nie pamiętał gdzie się dany przystanek znajduje:
  • Żabi Kruk (Śródmieście)
  • Lenartowicza (Przeróbka)
  • Jeden z "działkowych" przystanków Lessowa, Kaczeńce (Stogi) lub znów zamiast tych dwóch, nowy pomiędzy (czemu nikt za wczasu o tym nie pomyślał? ostatnio był na to idealny moment!) A może nawet oba te przystanki są zbędne?
  • Żaglowa-Amber Expo i Mostostal (Letnica) (zamiast tych dwóch, powstanie przystanek na rzeczywistej wysokości Amber Expo, a nie Narwickiej)
  • Kasztanowa (Nowy Port)
  • Reja? (Wrzeszcz Dolny)
  • Może przystanek Grudziądzka przesunąć do skrzyżowania z Grudziądzką i usunąć "Kolonia Uroda" (Wrzeszcz Dolny)
  • Dworska (Brzeźno)
  • Sternicza (Brzeźno)
  • Żwirki i Wigury (Zaspa)
  • Startowa (Zaspa)
  • Helska (Jelitkowo)
  • dwa z pięciu peronów przy skrzyżowaniu Pomorska-Chłopska (Żabianka) tak by każda relacja miała dokładnie jeden przystanek
  • Pomorska Osiedle (Żabianka)
  • Tetmajera i Derdowskiego (Oliwa) (zamiast nich jeden pośrodku)
  • Zamenhofa i Zajezdnia (VII Dwór) (zamiast nich jeden pośrodku)
  • Klonowa (Wrzeszcz Górny), może też da się bez tego przystanku obejść, zwłaszcza jak kiedyś powstanie łącznik Wrzeszcz PKP - Zaspa
  • Może Uniwersytet Medyczny i Chodowieckiego (Aniołki) (zamiast tych dwóch jeden pośrodku)
  • Cebertowicza (Chełm)
Projekt Nowej Warszawskiej też zakłada niezbyt sensowny przystanek Unruga (za blisko przystanku przy Piotrkowskiej) oraz sytuację podobną jak Pomorska-Chłopska, czyli niepotrzebne zdublowanie przystanków przy skrzyżowaniu Havla-Łódzka dla relacji, którą docelowo będą pokonywać linie 3 i 13.

Oczywiście może być tak, że moja lista jest trochę przesadzona. W końcu usuwanie przystanku Helska, gdzie tramwaj zwykle nie jest taki wypełniony, nie ma aż takiego znaczenia dla czasu podróży pasażerów jak na ciągu komunikacyjnym jakim jest np. Kartuska. Ma jednak drobny wpływ na czas kursu tramwaju = może wpłynąć na oszczędność taboru.

·
Registered
2,629 Posts
Startową chcesz wywalić? Gratulacje.
Widzieliście wysokość nowych peronów na Stogach? Oczywiście uniemożliwiają wręcz wjechanie wózkiem inwalidzkim. Kto to zaprojektował? Problem było zrobić 15 cm wyżej?

·
Robert von Oliva
ראבערט פון אָליוואַ
7,225 Posts
Startową chcesz wywalić? Gratulacje.

Myślę, że jest to dobry kierunek, można ewentualnie zastąpić Jana Pawła II i Startową przystankiem pomiędzy. Ze Żwirki i Wigury też notabene można by było coś zrobić. Inna sprawa, że faktycznie Startowa ma całkiem niezłe położenie dla tej części osiedla, za to Zaspa jest tak meeeh, ale Zaspy nie usuniesz raczej, bo pętla.

·
TANNED
4,343 Posts
Każdy przystanek (za wyjątkiem pętli) ma niezłe położenie i obsługuje znaczną ilość pasażerów. Właśnie tylko Zaspę powinno się zlikwidować (przerobić na przystanek techniczny).

·
Robert von Oliva
ראבערט פון אָליוואַ
7,225 Posts
Każdy przystanek (za wyjątkiem pętli) ma niezłe położenie i obsługuje znaczną ilość pasażerów. Właśnie tylko Zaspę powinno się zlikwidować (przerobić na przystanek techniczny).
Ok, przy czym te przystanki można by było tak przesunąć i łączyć, że spokojnie jeden przystanek wyeliminujesz nie wydłużając dojścia do przystanku nikomu albo prawie nikomu, szczególnie biorąc pod uwagę fakt taki chociażby, że dzisiaj te przystanki mają wejście tylko z jednej strony.

·
TANNED
4,343 Posts
Wszystkie, ale to bez wyjątku wszystkie ciągi komunikacyjne są dostosowane do tych lokalizacji przystanków. Ja rozumiem, że jesteś przyzwyczajony do "wsiowej" komunikacji, gdzie na Osowej musiałeś zaiwaniać kilometr na autobus, ale akurat obie Zaspy zostały zaplanowane z dobrym dostępem do przystanków, nie staraj się tego przestawiać.

·
Robert von Oliva
ראבערט פון אָליוואַ
7,225 Posts
Nie wiem skąd przytyk do Osowej, jak ja tam jestem dwa razy do roku, ale ok ;). Na Zaspie jestem za to prawie codziennie i widzę, że te przystanki spokojnie dałoby się przesunąć w taki sposób, aby jednego z nich nie było przy jednoczesnym niewydłużaniu drogi do przystanku. Przystanki oczywiście z wejściami z obu stron.

·
Registered
49 Posts
Przejechałem dzisiaj wczesnym popołudniem obie nowe trasy. W stronę Lawendowego Wzgórza na Ujeścisku 2 razy ręczne przekładanie zwrotnicy oraz raz na Wzgórzu. Z powrotem działało automatycznie, a motorniczy jechał dynamicznie aż miło. Ale oczywiście zysk z dynamicznej jazdy oddawał postojami na przystankach. I tak gdy odjeżdżał z przystanku Migowo w stronę Oliwy do przystanku zbliżał się 127. Dwa przystanki dalej, na Warneńskiej po 127 już nie było śladu, a tramwaj dopiero wjeżdżał. Na "węźle przesiadkowym Ujeścisko" nie zauważyłem nikogo oczekującego na cokolwiek. Nikt nie wysiadł, nikt nie wsiadł, na parkingu nie bylo nawet 1 auta. Później w Centrum przesiadłem się na tramwaj w stronę Stogów i od Pasanilu do Stogów Plazy jedzie się bardzo przyjemnie, zwłaszcza z powrotem Citadis 1004 ładnie pocisnął.

Kręcenie kółek po pętli Ujeścisko to jest absurd dekady. Myślę, że ktoś wcześniej czy później pójdzie po rozum do głowy i to przerobi chociaż w jedną stronę. Nie mieszkam tam, ale nie wyobrażam sobie tak podróżować codziennie. SIP w tramwaju głupieje i przy wjeździe na węzeł zapowiada Ujęścisko, ale już gdy po objechaniu kółka tramwaj staje na przystanku jest błędna zapowiedź - Zabornia. Kolejny absurd to światła dla pieszych na dawnym końcowym w Migowie. Tramwaj swoje odstał mimo braku pieszych. W razie ulewy obawiałbym się jeszcze o nasyp w Zaborni czy się nie obsunie, tramwaj jedzie tam blisko krawędzi. Przy okazji pogratulować chciałem znakomitej komunikacji zastępczej przy dzisiejszym zerwaniu sieci na Mickiewicza. Najpierw spacer z Zaspy na Startową, bo przy Kołobrzeskiej podobno przesiadki zrobić się nie da, a później 40 min oczekiwania na autobus. O ograniczeniach epidemicznych można oczywiście zapomnieć.
Kilkadziesiąt lat udało się jakoś raz lepiej raz gorzej podróżować, jednak teraz wymiękam, ode mnie czerwona kartka, przerzucam się całkiem na samochód, nie ukrywam, że z żalem.

·
Robert von Oliva
ראבערט פון אָליוואַ
7,225 Posts
Kolejny absurd to światła dla pieszych na dawnym końcowym w Migowie.
I to jest IMO największy absurd tej inwestycji (może prócz ciut zbyt blisko ustawionych pętli indukcyjnych). Nie pętla wybudowana w trybie docelowym, nawet nie liczba przystanków, ale te całkowicie bezsensowne światła a'la Klonowa.

·
Bolzga
2,256 Posts
Wszystkie, ale to bez wyjątku wszystkie ciągi komunikacyjne są dostosowane do tych lokalizacji przystanków. Ja rozumiem, że jesteś przyzwyczajony do "wsiowej" komunikacji, gdzie na Osowej musiałeś zaiwaniać kilometr na autobus, ale akurat obie Zaspy zostały zaplanowane z dobrym dostępem do przystanków, nie staraj się tego przestawiać.
Tylko że na wielu odcinkach tramwaj w Gdańsku jest autobusem, a to trochę za droga forma przemieszczania się żeby tak z niej korzystać. I kilka osób na przystanek to nie jest dużo - dostępność tramwaju dla mieszkańców Zaspy jest czysto teoretyczna, większość zainteresowanych i tak wybiera autobus w kierunku Wrzeszcza.

·
Registered
12,164 Posts
Czyli postulujesz taką rewolucyjną zmianę na Kartuskiej? Kasujemy większość przystanków, a na Kartuską wpuszczamy autobusy z przystankami tam gdzie miał je tramwaj?
Dokładnie tak, Niemcy w niektórych miastach w ten sposób zrobili sobie z tramwaju S-bahn a czasami U-bahn (jak wpuścili go częściowo w tunele).
Od zbierania podobno miały być autobusy. A tak powstanie kolejna wlekąca się linia. Tak jak i planowana GPW.
A potrzebna jest SKM Południe. I to też lepiej bez przystanków między Traktem a Havla. Tak jak i nie popieram (choć też rozumiem) koncepcji przystanku na Miszewskiego.
Nowa Warszawska to krótki odcinek na początku trasy. Wszystko jest kwestią priorytetów. Jeżeli zakładamy, że trzeba mieszkańców Ujeściska dowieźć ekspresowo do centrum, to na osiedlu robimy te kilka przystanków wzdłuż Nowej Warszawskiej a potem zjazd w AK i jazda. W latach 90 taką formę przyjęto np. w Warszawie dla autobusów ekspresowych i to się sprawdziło. Podobne rozwiązania stosowane są też na niektórych sieciach szybkich tramwajów min. w rozwleczonych metropoliach USA.
Co do przystanków na AK, to ciekawie rozwiązano sprawę w Lyonie, gdzie ekspresowe tram-trainy Rhoneexpress mijają część przystanków miejskiego tramwaju T3, które mają przystanki przy bocznych torach:

Żeby tramwaj T3 zjeżdżając na bok nie toczył się przez rozjazdy to zastosowano zwrotnice o łagodnym skosie i z podwójnym napędem iglic.
Jeżeli jest miejsce (wiadomo, że na wąskiej ulicy to odpada ale na szerokich arteriach wśród bloków miejsce by się znalazło), to takie rozwiązanie czasami mogłoby połączyć wodę z ogniem - czyli niektóre tramwaje stają wszędzie a niektóre jadą szybciej.

·
TANNED
4,343 Posts
Nie wiem skąd przytyk do Osowej, jak ja tam jestem dwa razy do roku, ale ok ;).
Ty się wychowałeś na Osowej, ja na Zaspie - znam ją jak własną kieszeń.

Na Zaspie jestem za to prawie codziennie i widzę, że te przystanki spokojnie dałoby się przesunąć w taki sposób, aby jednego z nich nie było przy jednoczesnym niewydłużaniu drogi do przystanku. Przystanki oczywiście z wejściami z obu stron.
To źle widzisz. Natomiast, sam fakt bezkolizyjnej (również z pieszymi) trasy, powoduje iż sam czas przejazdu nie jest zły. Ja problemów szukałbym akurat w innych miejscach. Na Przymorzu może?

większość zainteresowanych i tak wybiera autobus w kierunku Wrzeszcza.
No chyba że akurat działają uczelnie i trzeba się dostać na PG, to ta większość się robi już mniejszością. Niektóre stocznie też jeszcze działałają, w centrum są urzędy. Więc tych parę osób do Wrzeszcza bym tu nie porównywał.

·
Registered
8,577 Posts
Jak już tak przestawiacie te jeziora, pardon usuwacie przystanki to pamiętajcie, że to balansowanie po bardzo cienkiej linii - czasy są takie, że kilkaset metrów może dla kogoś czynić różnicę w wyborze środka transportu. Wiem, z drugiej strony spowalniamy czas przejazdu. No, trudno to jakoś wybalansować, nie ma co.

6401 - 6420 of 6422 Posts