Skyscraper City Forum banner
1281 - 1300 of 6995 Posts

·
Registered
13,125 Posts
Ja tam napiszę o przedłużenie "1" do Wrzeszcza, "2" z Centrum na Chełm i "6" z Centrum na Przeróbkę.
Podpisuje sie pod '6'!! :applause: Ja chce wreszcie miec latwy dojazd na dowolny odcinek ulicy Dlugiej, a szczegolnie w rejon Wyspy Spichrzow :bash:

·
Registered
104 Posts
1007 już od dobrych kilku dni we Wrzeszczu :)
Przyłapałem skubańca wczoraj koło Galerii Bałtyckiej ;)

o ile dobrze pamietam oficjalne otwarcie o 13:00 19 grudnia, ja będę wlasnie o tej porze
Normalnie prezent na moje imieniny ;)
BTW. Małe sprostowanie - 13.30 ;)

·
No more half measures
5,032 Posts
Gazeta Wyborcza Trójmiasto
Na Chełm dowiezie tramwaj nr 1

W środę otwarcie 3-kilometrowego odcinka torów na Chełm. Pojadą nimi tramwaje nowej linii - nr 1.

To uwieńczenie najdłuższej inwestycji w Gdańsku. Prowadzącą na Chełm trasę W-Z otwarto w 1984 r. Drogowcy wybudowali wtedy nie tylko dwie trzypasmowe jezdnie dla aut, ale i niezbędne do uruchomienia tramwaju wiadukty, perony oraz schody na przystanki. Ułożyć torów już się niestety nie udało - ani w PRL-u, ani po 1989 roku. - Na razie nas na to nie stać - powtarzali urzędnicy.

Zmieniło się to dopiero po wejściu do Unii Europejskiej. - Wiedziałam, że na takie inwestycje posypią się pieniądze z Brukseli - mówi Agnieszka Pomaska, radna PO. - Dlatego w 2003 r. zaczęłam zbierać podpisy mieszkańców pod tym projektem. Byłam początkującą radną i koledzy z klubu pouczali mnie, że źle robię, bo "nie można niepotrzebnie rozbudzać nadziei ludzi".

Pesymistów szybko ubyło, a projekt trafił do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Gdańska. Miał być realizowany w 2008 r. Worek pieniędzy z UE jeszcze wszystko przyspieszył i przedsięwzięcie ruszyło pod koniec 2006 r. Położenie 2900 metrów torów, budowa trzech nowych przystanków, pętli przy ul. Witosa, wind dla niepełnosprawnych i niezbędnej infrastruktury kosztowało 65,5 mln zł. Ze środków unijnych pochodziło ok. 20 mln zł.

O godz. 13.30 z pętli na Chełmie wyruszy pierwszy tramwaj linii nr 1. Na jego pokładzie pojedzie m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Potem tramwaje będą kursować już według rozkładu, z częstotliwością zależną od pory dnia - w godzinach szczytu co 5 minut, poza nimi co 7-8, 10 lub 15 minut.

Ale nie wszystko będzie na początku działać optymalnie: linia nr 1 jest bardzo krótka, nie dociera do Dworca Głównego PKP, a to wielu pasażerom z Chełmu utrudni przesiadki. Powód jest prozaiczny - nowe tory biegną po terenie o dużym nachyleniu, a w Gdańsku brakuje tramwajów, które są w stanie wyhamować w takich warunkach. Najpopularniejsze u nas wozy typu 105N nie mają tzw. piasecznic - urządzeń sypiących piasek pod koła, kiedy tory stają się zbyt śliskie. Na Chełm mogą wjeżdżać tylko niskopodłogowe Citadisy (4 sztuki), N8C (używane tramwaje z Dortmundu, 2 sztuki) i najnowsze Bombardiery (na razie jest jeden, będą trzy). Przy tej liczbie tramwajów częstotliwość kursów na dłuższej trasie drastycznie by spadła.

Linia ma być wydłużona w połowie 2008 r., kiedy Gdańsk wzbogaci się o kolejne składy zdolne do pokonywania stromizn.

Ale nowych tramwajów potrzeba nie tylko z tego powodu - w miejskich planach (ukrytych pod hasłem Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej III) rozważane są kolejne warianty rozwoju sieci torowisk - w kierunku Moreny i Oruni Górnej.

·
Registered
13,125 Posts
To uwieńczenie najdłuższej inwestycji w Gdańsku.
Jezeli chodzi o czas realizacji to g... prawda. Juz sama Trasa WZ jest dluzej planowana i w budowie!!

Prowadzącą na Chełm trasę W-Z otwarto w 1984 r.
Jaka na Chelm?! Ke?! Otwarto tylko fragment, bo na reszte zabraklo kasy. Trasa WZ miala isc do obwodnicy od razu - a zjazd na Chelm mial byc 'po drodze'. Nigdy nie planowano WZ tylko na Chelm.

·
Force sensitive
1,104 Posts
Fajnie to brzmi "kolejne składy zdolne do pokonywania stromizn" jakby to normalnie była jakaś kolej zębata... ;) A tu po prostu chodzi o wyższą myśl techniczną niż 105Na Kontalu... :p

·
Nec temere, nec timide
2,766 Posts
Na Chełm mogą wjeżdżać tylko niskopodłogowe Citadisy (4 sztuki), N8C (używane tramwaje z Dortmundu, 2 sztuki) i najnowsze Bombardiery (na razie jest jeden, będą trzy).
hmm...? Czyli UKŁAD w ZKM!!! Brygadziści cwaniaki co i rusz przeklejają ostatnie cyferki na numerach zakładowych wozów.. raz jest 5, później dadzą 6 a na koniec dla niepoznaki pierdykną 7!!! Dzięki Ci o Gazeto Wybiurczo za Twój wkład w rozszyfrowywanie UKŁADÓW itp itd. :bash:

·
Stolzenberg Danzig
1,481 Posts
Wedlug rozkladu o 13:30 z petli na Chelmie ma byc kurs pojazdu "wysoko podlogowego" czyli dortmund, no ale chyba dadza bombka na pierwszy historyczny kurs.

btw.
juz laduje baterie w aparacie :D - 4 godziny

1281 - 1300 of 6995 Posts