SkyscraperCity banner

21 - 30 of 30 Posts

·
Bolzga
Joined
·
2,439 Posts
W czasie studiów w Krakowie często chodziłem plantami a teraz mieszkam i pracuję w okolicach Gdańska i nawet przez chwilę nie przyszło mi do głowy, że włodarze miasta chcieli stworzyć w tym zaniedbanym miejscu coś podobnego do plan w Krakowie.
W Krakowie planty to park pełen tras komunikacyjnych otaczający Stare Miasto a to co, jest w Gdańsku wygląda jak wygon.
I niestety jakakolwiek próba rozmowy w tym zakresie kończy się uderzeniem w beton. Nawet Teatr Szekspirowski jest tyłem do ulicy żeby "nie psuć" tego założenia. I tak w zasadzie też wygląda dyskusja na odbudowaniem czegokolwiek spoza obrysu dawnych murów obronnych, nie bo nie.
 

·
Registered
Joined
·
3,718 Posts
Discussion Starter #22
I niestety jakakolwiek próba rozmowy w tym zakresie kończy się uderzeniem w beton. Nawet Teatr Szekspirowski jest tyłem do ulicy żeby "nie psuć" tego założenia. I tak w zasadzie też wygląda dyskusja na odbudowaniem czegokolwiek spoza obrysu dawnych murów obronnych, nie bo nie.
Tu nawet nie chodzi o odbudowę konkretnych kamienic. Ale o zabudowę. Podwale Przedmiejskie, Podwale Staromiejskie. Wschodnia pierzeja Targu Węglowego i Targu Drzewnego. Tam powinna zostać odtworzona tkanka miejska w postaci zwartej zabudowy.
 

·
Registered
Joined
·
3,718 Posts
Discussion Starter #23 (Edited)
Kolejny przykład modernistycznego podejścia do planowania przestrzennego i zabytków w Gdańsku.
Kwartał przy ulicy Katarzynki i Profesorskiej, w sąsiedztwie kościołów pw. św. Katarzyny oraz św. Brygidy. Przed wojną gęsto zabudowany. Tak na prawdę były tam dwa kwartały zabudowy, przedzielone uliczką na wysokości wieży kościoła św. Brygidy.


Obecnie jest tam wątpliwych walorów parking. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dopuszcza zabudowę, ale tylko we wschodniej części placu. By w myśl dogmatów o eksponowaniu średniowiecznych zabytków, przy kościołach pozostała otwarta przestrzeń.

Ulica Katarzynki. W prawo odchodzi Profesorska. W głębi kadru widoczny kościół pw. św. Katarzyny. Poniżej to samo miejsce obecnie.Zabudowa na tyłach kościoła św. Katarzyny. Do dzisiaj ostała się tylko brama między kamieniczką a kościołem.
Ulica Profesorska i bazylika św. Brygidy.
Według planów ma zostać zabudowana tylko część najbardziej po prawej stronie obecnego parkingu. A szkoda. Pełna rekonstrukcja zabudowy, stworzyłaby bardzo urokliwy fragment historycznego centrum.
 

·
UrbanLifeStyle
Joined
·
6,049 Posts
Ty tu o kamieniczkach, których nie ma od 80 lat, a na I planie II fotki masz zachowany (przynajmniej co do fasad) unikalny budynek autorstwa świetnego architekta, który już chyba kilkanaście lat stoi pusty i zaraz zacznie się rozpadać. Dla kogo budować (odbudowywać), jeśli nikomu do niczego nie są potrzebne zachowane zabytki?
 

·
Registered
Joined
·
980 Posts
...Budynek należy do skarbu państwa. Zarządza nim Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych ...
urzędnicy nadal nie wiedzą, co zrobić z zabytkiem. – W związku z wysokimi kosztami adaptacji budynku, angażowaniem środków z budżetu państwa... Na pytanie, jakie warianty są brane pod uwagę, urzędnicy nie są w stanie odpowiedzieć....
Na modernizacje potrzeba około 5,5 mln złotych.
492352
 

·
Registered
Joined
·
3,718 Posts
Discussion Starter #30
Ulica Wodopój. Dawniej gęsto zabudowana uliczka nad kanałem Raduni. Jeszcze po wojnie stało przy niej kilka urokliwych domków biedoty miejskiej. Do chwili obecnej, zachował się jeden.

"Ten niewielki domek to obecnie jedyny zachowany budynek z pierzei domów biedoty miejskiej, pochodzący z przełomu XVIII i XIX wieku, od 1973 roku jest w rejestrze zabytków. W 1888 roku ciąg zabudowy wzdłuż kanału Raduni przy ul. Wodopój obejmował siedem domów dwu- i trzykondygnacyjnych. Ale w pobliżu takich niewielkich domków było znacznie więcej.
(...)
Jeszcze pod koniec lat 50. i na początku lat 60. uliczka ta była wybrukowana tzw. "kocimi łbami". Zanim zaczęto tam budowę hotelu Hevelius, to przy samym skrzyżowaniu z ul. Rajską, poza Viniferą stały jeszcze dwa takie domki, na dodatek zamieszkałe.
Do dzisiaj pamiętam te charakterystyczne zielone tablice oznaczające, że są to tzw. zabytki w postaci "domów robotniczych". Obok jednego z nich zachowała się brama, wszystkie one zbudowane były z ciemnoczerwonej cegły. Domki te stały po drugiej stronie uliczki aniżeli budyneczek dzisiejszej Vinifery. Z tych wszystkich domków ostał się jedynie budyneczek w którym jest obecnie kawiarenka. O ile się nie mylę, jeden z domków zaczął się rozpadać w momencie kiedy pod hotelem rozpoczęto palowanie, w skutek czego rozebrano oba" - wspomina pan Zdzisław na portalu Stary Gdańsk"
https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Zabytek-nad-kanalem-Raduni-czeka-na-remont-n101689.htmlOstatni z budynków na powyższym zdjęciu stoi do dzisiaj. Został pieczołowicie odremontowany. Po niepowiedzeniach z knajpką, powstał tam punkt obsługo strefy płatnego parkowania.


Współcześnie wzdłuż kanału jest teren zielony. Spokojnie można odbudować kilka domków. Idealne miejsce pod małe, klimatyczne puby.


https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Zabytek-nad-kanalem-Raduni-czeka-na-remont-n101689.html
 
21 - 30 of 30 Posts
Top