SkyscraperCity banner

Jak ci się podoba Hilton nad Motławą?


  • Total voters
    370
1 - 20 of 106 Posts

·
Moderator
Joined
·
10,999 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Projekt: APA Kuryłowicz & Associates,
Stefan Kuryłowicz
Katarczyna Flasińska-Rubik
Joanna Musiałowicz
Agata Bieńkowska
Maria Saloni-Sadowska
Rok budowy: 2007-2010

Lokalizacja: Jest to obszar Starego Miasta zwany Zamczyskiem, bo to tu znajdował się w XIV-XV wieku gdański zamek krzyżacki (a wcześniej jeszcze gród piastowski i pomorski). Obszar hotelu zajmuje dokładnie część terenu zachodniego podzamcza. Po wyzwoleniu miasta spod krzyżaków i zburzeniu zamku w 1454 roku przez setki lat był tu normalny kwartał staromiejskich kamieniczek, który zakończył swój żywot pod koniec ostatniej wojny.

Jak widać architektura hotelu nawiązuje do kamieniczkowej fazy historii tego miejsca przez to, że odwzorowuje wczesnonowożytny podział parcelacyjny tegoż kwartału. Nakaz zachowania historycznych podziałów własnościowych był tu wymogiem konserwatora, a w ogóle to obowiązuje on na większości obszaru Gdańska Średniowiecznego przez odpowiednie zapisy w planach miejscowych.

Oprócz tego Hotel stoi przy placu Targ Rybny, który jest jednym z gdańskich średniowiecznych rynków, który to jednak leży na Głównym Mieście, a nie Starym.
Baszta obok Hotelu (tak zwana Baszta Łabędź) to część dawnych fortyfikacji Głównego Miasta. Zdaje się, że w ogóle została ona postawiona na fundamencie wcześniejszej krzyżackiej zamkowej ale muszę to jeszcze sprawdzić.

 

·
City & Colour
Joined
·
13,144 Posts
:eek: Ostatnie piętro (a w zasadzie dwa ostatnie) od strony Targu Rybnego trochę psuje efekt, ale 9 się należy :D

I jak sobie pomyślę, że w Łodzi też powinna już stać wieża Hiltona to... :bash:
 

·
Registered
Joined
·
12,579 Posts
Ostatnie piętro (a w zasadzie dwa ostatnie) od strony Targu Rybnego trochę psuje efekt
Uwagi prosimy kierować do konserwatora.
 

·
'less is more'
Joined
·
5,505 Posts
Chyba troche kontrast i barwy przesadzone, bo na fotkach Hilton wygląda beznadziejnie, szczególnie szkło. Na żywo dużo lepiej i to ocenie - 7,5.
 
J

·
Guest
Joined
·
0 Posts
4, właśnie na żywca budynek robi wyjaławiające, nudne, pozbawione właściwości wrażenie. Nie widzę palców architekta.
 

·
Registered
Joined
·
1,376 Posts
Byłem, widziałem, nie zrobiło to na mnie wielkiego wrażenia. Ciekawe zdjęcia z wnętrza. Sprawiedliwie będzie jak dam 9.
 

·
Registered
Joined
·
4,421 Posts

·
Registered
Joined
·
64,228 Posts
Ciekawy :| - koresponduje z okolicą a wdać, że to nowa realizacja - nie udaje niczego. Niejednolity, kombinowany - to lubię, ma zresztą DWA różne oblicza - to też ciekawe :|. Jednak odbiór - z daleka psują zabudowania na dachu - im bliżej tym lepiej, szału też nie robi - dobrze wpisuje się w przestrzeń, nie tworzy jej jednak na nowo, nie kreuje jej... 8,5/10 będzie w sam raz :).
 

·
Registered
Joined
·
2,668 Posts
Daję 7. Budynek zdecydowanie lepszy od tego co stało tam przed wojną, ale nie powala na kolana. Za dużo szarych ''płyt chodnikowych'' na ścianach od strony Motławy, brzydkie ''budy'' na dachu. Od strony Podwala Staromiejskiego prezentuje się całkiem nieźle.
 
1 - 20 of 106 Posts
Top