I jeszcze jedna fota ze strony
www.gdansk.pl i artykuł
NAPOLEOŃSKI PUNKT WIDOKOWY
W ostatnim dniu kwietnia na Grodzisku oddano do dyspozycji zwiedzających nowy punkt widokowy, upamiętniający fakt pobytu w tym miejscu Cesarza Francuzów Napoleona I. Punkt znajduje się na Wysokim Skrzydle Kurkowym, a jego wystrój nawiązuje do wydarzeń z maja 1807 roku.
Ma on postać sztabowego stołu Napoleona, na którym spoczywa mapa oblężenia Gdańska, przygotowane do wysłania rozkazy oraz kapelusz i płaszcz Cesarza. Dodatkową atrakcją jest możliwość uchwycenia tych elementów na pamiątkowym zdjęciu.
To już drugi punkt widokowy, zlokalizowany na terenie Parku Kulturowego Fortyfikacji Miejskich. Pozwala on podziwiać w całej krasie stary Gdańsk, z bazyliką Mariacką, Ratuszem Głównego Miasta i kościołem św. Katarzyny. Doskonały widok rozciąga się także na Biskupią Górkę.
Autorem rzeźby jest gdański artysta rzeźbiarz Jacek Łuczak.
Napoleon w Gdańsku
Napoleon przebywał w Gdańsku dwukrotnie. Najpierw uczestniczył w oblężeniu miasta w maju roku 1807, kiedy to obserwował umocnienia i toczące się walki m. in. ze wzgórza Hagelsberg (Grodzisko). Formalnie dowódcą wojsk oblężniczych był marszałek Lefebvre. Wojska francusko-polskie wkroczyły do miasta 26 maja. Sam Cesarz wjechał do miasta 1 czerwca 1807 roku i zamieszkał w jednej z kamienic przy Długim Targu. Jej właścicielem był kupiec Cornelius von Almonde. Napoleon spotkał się także z delegacją miejską i w trakcie rozmów poinformował, że Gdańsk zapłaci kontrybucję wojenną w wysokości 20 mln franków. Cesarz opuścił miasto wieczorem, 2 czerwca 1807 roku. Warto dodać, że do maja 1812 roku Gdańsk wypłacić Francji ponad 30 mln franków w gotówce i obligacjach.
Po raz drugi gród nad Motławą gościł Napoleona przez pięć dni, począwszy od 7 czerwca 1812 roku. W przeddzień wojny z Rosją, nazywanej także drugą wojną polską, Cesarz spotkał się z delegacją gdańskich kupców. W trakcie spotkania Napoleon obiecał przejęcie części wydatków związanych ze stacjonowaniem w mieście garnizonu francuskiego. W sumie Napoleon przebywał w Gdańsku przez osiem dni.
Na podstawie: W. Zajewski, W kręgu Napoleona i rewolucji europejskich 1830 - 1831, Warszawa 1984, s. 19 - 23.
Karol Polejowski