SkyscraperCity banner
1 - 14 of 14 Posts

·
Registered
1,745 Posts
I jeszcze jedna fota ze strony www.gdansk.pl i artykuł

NAPOLEOŃSKI PUNKT WIDOKOWY

W ostatnim dniu kwietnia na Grodzisku oddano do dyspozycji zwiedzających nowy punkt widokowy, upamiętniający fakt pobytu w tym miejscu Cesarza Francuzów Napoleona I. Punkt znajduje się na Wysokim Skrzydle Kurkowym, a jego wystrój nawiązuje do wydarzeń z maja 1807 roku.

Ma on postać sztabowego stołu Napoleona, na którym spoczywa mapa oblężenia Gdańska, przygotowane do wysłania rozkazy oraz kapelusz i płaszcz Cesarza. Dodatkową atrakcją jest możliwość uchwycenia tych elementów na pamiątkowym zdjęciu.

To już drugi punkt widokowy, zlokalizowany na terenie Parku Kulturowego Fortyfikacji Miejskich. Pozwala on podziwiać w całej krasie stary Gdańsk, z bazyliką Mariacką, Ratuszem Głównego Miasta i kościołem św. Katarzyny. Doskonały widok rozciąga się także na Biskupią Górkę.

Autorem rzeźby jest gdański artysta rzeźbiarz Jacek Łuczak.

Napoleon w Gdańsku
Napoleon przebywał w Gdańsku dwukrotnie. Najpierw uczestniczył w oblężeniu miasta w maju roku 1807, kiedy to obserwował umocnienia i toczące się walki m. in. ze wzgórza Hagelsberg (Grodzisko). Formalnie dowódcą wojsk oblężniczych był marszałek Lefebvre. Wojska francusko-polskie wkroczyły do miasta 26 maja. Sam Cesarz wjechał do miasta 1 czerwca 1807 roku i zamieszkał w jednej z kamienic przy Długim Targu. Jej właścicielem był kupiec Cornelius von Almonde. Napoleon spotkał się także z delegacją miejską i w trakcie rozmów poinformował, że Gdańsk zapłaci kontrybucję wojenną w wysokości 20 mln franków. Cesarz opuścił miasto wieczorem, 2 czerwca 1807 roku. Warto dodać, że do maja 1812 roku Gdańsk wypłacić Francji ponad 30 mln franków w gotówce i obligacjach.

Po raz drugi gród nad Motławą gościł Napoleona przez pięć dni, począwszy od 7 czerwca 1812 roku. W przeddzień wojny z Rosją, nazywanej także drugą wojną polską, Cesarz spotkał się z delegacją gdańskich kupców. W trakcie spotkania Napoleon obiecał przejęcie części wydatków związanych ze stacjonowaniem w mieście garnizonu francuskiego. W sumie Napoleon przebywał w Gdańsku przez osiem dni.
Na podstawie: W. Zajewski, W kręgu Napoleona i rewolucji europejskich 1830 - 1831, Warszawa 1984, s. 19 - 23.

Karol Polejowski

·
Registered
4,992 Posts
przyznam się, że dopiero teraz odważyłem się zaczekać na wczytanie się całości, bo się przestraszyłem za razem pierwszym, gdy zobaczyłem początkowe zdjęcia! odwrotna kolejność Maćku, odwrotna! downtown i old city wymiatają!

·
Boxes rule
1,504 Posts
Dzieki za fotki :eek:kay: Bardzo ciekawe miejsce! I swietne do robienia panoramek Glownego Miasta i stoczni.

Czy jest tam bezpiecznie? Mam na mysli, czy jak sie czlowiek tam sam wybierze z aparatem (fotograficznym) na wierzchu, moze go cos nieprzyjemnego spotkac?

PS Ten napoleonski punkt widokowy, to swietny pomysl

·
Registered
4,080 Posts
Jesli chodzi o bezpieczenstwo, to jest chyba coraz lepiej, ale jeszcze chyba nie dobrze. Bylem tam kilka razy, nikt mnie co prawda nie zaczepil, ale pewien dreszczyk emocji byl.
Od kilku lat w calym tym zespole fortyfikacji zwanym Grodziskiem stosunkowo duzo sie dzieje. To tam wlasnie ma byc Hewelianum. Ostatnio Grodziskiem rzadzi Grażyna Pilarczyki chyba wychodzi to temu miejscu na dobre.
Zauwazylem, ze im dalej tym bazylika NMP jest bardziej smukla i ogromna.

·
...
2,120 Posts
michau said:
Czy jest tam bezpiecznie? Mam na mysli, czy jak sie czlowiek tam sam wybierze z aparatem (fotograficznym) na wierzchu, moze go cos nieprzyjemnego spotkac?
Wedlug mnie to miejsce jest spokojne i nadal rzadko odwiedzane przez ludzi, wiec tloku nie nalezy sie spodziewac. Bylem juz tam kilka razy z aparatem na wierzchu i nie spotkalo mnie nic zlego. Oczywiscie wszystko zalezy od tego na kogo natrafisz, bo drobni chuligani sa wszedzie, ale to miejsce raczej nie jest przez nich odwiedzane. Czesciej mozna spotkac tam jakiegos menela :drunk:

·
Iroquois of Europe
9,880 Posts
Dzięki za bardzo ciekawą i wyczerpującą fotorelację. :eek:kay:
Widzę tu materiał na co najmniej 2 wątki. ;)

Ze zrozumiałych względów nie mogę nie wyróżnić tych 2 zdjęć. :D

·
Boxes rule
1,504 Posts
@diffel i papaj: dzieki za info, zobacze czy sie odwaze... moze jak bede dluzej w Trojmiescie postaram sie umowic z lokalnymi forumowiczami :)

·
Boxes rule
1,504 Posts
Macieks said:
Ja moge iść z Tobą jakby co :D
Fajnie :eek:kay: Dam znac jak bede widzial na horyzoncie jakis pobyt w Gdansku :)

1 - 14 of 14 Posts