SkyscraperCity banner

1 - 20 of 296 Posts

·
Registered
1,553 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Kościół powstał w II połowie XIV wieku jako mała kaplica, zamieniona na bazylikowy kościół.
Rozbudowę do postaci trójnawowej hali, prowadzono w II połowie XIV i I połowie XV wieku, a całe wnętrze przesklepiono w latach 1463-1465.
W czasie II wojny światowej poważnie zniszczony, do dnia dzisiejszego nie odrestaurowany. Większość wyposażenia została przeniesiona m.in. do Kościoła Mariackiego w Gdańsku. Kosciol posiada ponad 50m wieża widoczna z wielu miejsc starego miasta.

·
Registered
7,625 Posts
Wow - niesamowity :eek2:

taki... surowy i zimny... super !!!

·
...
2,120 Posts
Wokol tego kosciola jest wspanialy klimat - zimy, mroczny (choc nie wszyscy go pewnie lubia). Podobnie jest rowniez obok kosciola sw. Piotra i Pawla w Gdansku. Poza tym uwielbiam ceglane, gotyckie koscioly.

·
Fook eet!
3,876 Posts
Wyglada jak z "Ducha ciemnosci" Lovecrafta. :eek:
Uwielbiam gotyckie koscioly.

·
Registered
7,625 Posts
Czy do srodka mozna normalnie wejsc, czy tez jest zamkniety ?

·
Registered
5,581 Posts
Zawsze jak jestem w Gdańsku to jest zamkniety:)))))
W zcasie kręcenia filmu o powstaniu warszawskim wjechano do św. Jana czołgiem (w czasie wojny taki los spotkał katedrę św. Jana w Warszawie). Ten czołg nie rozerwał się na kawałki, ale posadzka poszła

·
Registered
4,080 Posts
Kuzmiak, wieza na 47 metrow wysokosci. Odsylam do pracy Bogdanowicza.
W Swietym Janie duzo sie dzieje zarowno od strony odbudowy(restauracja oltarza glownego, epitafium Schrodera, wzmocnienie fundamentow, posadzki i wiele innych rzeczy) oraz religijno-kulturalnej (duszpasterstwo srodowisk tworczych, koncerty i imprezy - ostatnio rozdanie Yachow). Do kosciola mozna wejsc w niedziele, bo chyba o 11-tej jest tam msza dla srodowisk tworczych). Powoli, powoli kosciol wraca do zycia.
Aha, oltarz glowny van den Blocke'a (nie pamietam jednak czy Abrahama czy Izaaka - musze sprawdzic, chyba ze Wonsbelfer wyprostuje) to najwiekszy kamienny oltarz w Polsce. Uczta dla oczu!

·
Registered
1,993 Posts
szyfel said:
Kuzmiak, wieza na 47 metrow wysokosci. Odsylam do pracy Bogdanowicza.
W Swietym Janie duzo sie dzieje zarowno od strony odbudowy(restauracja oltarza glownego, epitafium Schrodera, wzmocnienie fundamentow, posadzki i wiele innych rzeczy) oraz religijno-kulturalnej (duszpasterstwo srodowisk tworczych, koncerty i imprezy - ostatnio rozdanie Yachow). Do kosciola mozna wejsc w niedziele, bo chyba o 11-tej jest tam msza dla srodowisk tworczych). Powoli, powoli kosciol wraca do zycia.
Aha, oltarz glowny van den Blocke'a (nie pamietam jednak czy Abrahama czy Izaaka - musze sprawdzic, chyba ze Wonsbelfer wyprostuje) to najwiekszy kamienny oltarz w Polsce. Uczta dla oczu!
Abrahama.
Ten film o Powstaniu Warszawskim to był serial "Kolumbowie". Rzeczywiście , w czasie jego kręcenia były poważne straty w substancji koscioła (niektórzy twierdzą, że poważniejsze niz wojenne). Najbardziej dostało sie epitafiom i ołtarzowi oraz maswerkom (w oknach ).

·
Registered
1,993 Posts
szyfel said:
Dzieki za szybka reakcje
To jest możliwe tylko w godzinach urzędowania: firmowy internet :) :) :) :) , ale ma też wady: w tej porąbanej firmie dokładniejsze dane o historii są tylko w moim łbie.....

·
Registered
119 Posts
szyfel said:
Powoli, powoli kosciol wraca do zycia.
Mam nadzieje ze nie mowisz o zyciu typowego kosciola???!!! to byloby straszne jakby ponownie wpadl w lapki kleru. Jakos nie wierze, ze wowczas te wszystkie koncerty nadal by sie odbywaly - a pozatym klimatu dodaje wlasnie brak jakichkolwiek ozdob, oltarzykow, obrazkow...

Wiem ze jest jakas sotrona o tym kosciele jako: "centrum św. jana" ale nie moge znalezc...

·
Registered
4,080 Posts
wonsbelfer said:
To jest możliwe tylko w godzinach urzędowania: firmowy internet :) :) :) :) , ale ma też wady: w tej porąbanej firmie dokładniejsze dane o historii są tylko w moim łbie.....
Ale sa. A z mojej ulecialy...

·
Registered
4,080 Posts
qlka said:
Mam nadzieje ze nie mowisz o zyciu typowego kosciola???!!! to byloby straszne jakby ponownie wpadl w lapki kleru. Jakos nie wierze, ze wowczas te wszystkie koncerty nadal by sie odbywaly - a pozatym klimatu dodaje wlasnie brak jakichkolwiek ozdob, oltarzykow, obrazkow...

Wiem ze jest jakas sotrona o tym kosciele jako: "centrum św. jana" ale nie moge znalezc...
Dosyc agresywnie to zabrzmialo. Pewnie w przypadku Niedaltowskiego wiele z tych koncertow mialoby miejsce, co do niektorych to sam mam watpliwosci. Nie zapominaj, ze jest to ciagle kosciol i ciagle przeznaczony jest do tych celow, nie tego o ile wie nie zmienil.

·
Registered
119 Posts
szyfel said:
Dosyc agresywnie to zabrzmialo. Pewnie w przypadku Niedaltowskiego wiele z tych koncertow mialoby miejsce, co do niektorych to sam mam watpliwosci. Nie zapominaj, ze jest to ciagle kosciol i ciagle przeznaczony jest do tych celow, nie tego o ile wie nie zmienil.
...nie mialo tak zabrzmiec, raczej wyrazalam swoj smutek na wypadek, gdyby ten "kosciol" mial zmienic swoje obecne przeznaczenie.
Nie ukrywajmy: w Gansku raczej nie cierpimy na brak kosciolow czy katedr, a takie miejsce jak sw. Jan jest jedyne w swoim rodzaju. Naprawde kazdemu polecam wybranie sie na koncerty tam organizowane, pod warunkiem ze nie jest to Yachfilm i nie prowadzi tego koles z Big Cyca z Guzowaska!!! To mi sie bardzo nie podobalo, bo to miejsce wymaga szcunku.
Jednak nie wyobrazam sobie koncertu Sojki, czy poswieconego Niemenowi, czy konertu requiem Preisnera w bogato oswietlonym, zdobionym, typowym pelnym przepychu kosciele. Wlasnie to ze jest on tak surowy i zniszczony nadaje mu niepowtarzalnego kilmatu.

·
and we flew away
9,649 Posts
qlka said:
widzę, że nie masz zbyt dobrego zdania o klerze :p. Wyluzuj, nie jest tak dużo Jankowskich w tym kraju... (chociaż szopki Jankowskiego by tutaj pasowały :rofl: )

btw właśnie msze (ale nie byle jakie - raczej dominikańskie) w takim kościele to byłoby coś! Przygaszone światła, obdarte mury... odpowiednia muza...
i koniecznie zapach zbutwiałego drewna ;)

·
Registered
4,080 Posts
kaspric said:
widzę, że nie masz zbyt dobrego zdania o klerze :p. Wyluzuj, nie jest tak dużo Jankowskich w tym kraju... (chociaż szopki Jankowskiego by tutaj pasowały :rofl: )

btw właśnie msze (ale nie byle jakie - raczej dominikańskie) w takim kościele to byłoby coś! Przygaszone światła, obdarte mury... odpowiednia muza...
i koniecznie zapach zbutwiałego drewna ;)
Na to trzeba isc do kosciola obok. W Swietym Janie drewna malo zostalo. Za to u dominikanow ocalalo niemal wszystko

·
Banned
2,285 Posts
Ten kościół do kolejny dowód na wspaniałą świetność Gdańska, jeszcze sprzed wojny- dzisiaj większość z tego co oglądamy na starówce to wynik odbudowy, a i tak z wyposażenia wnętrz w kościołach niewiele pozostało.
Najlepiej o tym że Gdańskie zabytki nie mają już po odbudowie wielkiej wartości historycznej świadczyć może taki fakt, że Toruń, wpisany na listę UNESCO ma tylko 3 oryginalne- zachowane kościoły- Gdańsk natomiast ma ich 13 (plus/minus 1 - bo trudno mi było wszystkie zliczyć)

·
Registered
4,080 Posts
Ze sw. Barbara i z Bozym Cialem bedzie 13.
Gdyby doliczyc Kaplice Krolewska bedzie 14.
To w srodmiesciu.
Mozna jeszcze doliczyc jeszcze 2 koscioly w Oliwie oraz kosciol sw. Ignacego na Starcyh Szkotach

1 - 20 of 296 Posts