SkyscraperCity banner

?

• 10

Votes: 62 27.4%
  • 9.5

Votes: 35 15.5%
  • 9

Votes: 43 19.0%
  • 8.5

Votes: 27 11.9%
  • 8

Votes: 20 8.8%
  • 7.5

Votes: 12 5.3%
  • 7

Votes: 5 2.2%
  • 6.5

Votes: 4 1.8%
  • 6

Votes: 3 1.3%
  • 5.5

Votes: 1 0.4%
  • 5

• 4

Votes: 4 1.8%
  • 3

• 2

Votes: 2 0.9%
  • 1

Votes: 2 0.9%

• Total voters
    226
1 - 20 of 32 Posts

·
unknown artist
6,704 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Panie i Panowie,

Muzeum II Wojny Światowej. Obok Teatru Szekspirowskiego i Europejskiego Centrum Solidarności jedna z trzech ikon współczesnej gdańskiej architektury okalających Śródmieście. Jak każda wzbudzała wiele kontrowersji ze względu na bryłę, jak żadna także ze względu na "zawartość".

Z założenia prezentować ma po prostu dramat II Wojny Światowej. Razem z Europejskim Centrum Solidarności stanowi ścieżkę muzealną, dzięki której możemy poznać historię świata od rozpoczęcia II Wojny Światowej po upadek komunizmu. Miejsca, w których wydarzyło się jedno i drugie dzieli niewiele ponad kilometr.

Ze 129 prac jury wybrało projekt gdyńskiego Studia Architektonicznego Kwadrat.

Projekt okazał się niezwykle wymagający inżynieryjnie. Całość wystawy umieszczona jest pod ziemią, co w sąsiedztwie Motławy i kanału Raduni wymagało zanurzenia całości w tak zwanej "betonowej wannie". Na jej dno wylano 25 tysięcy metrów sześciennych betonu - sama ta operacja trwała nieprzerwanie 7 dni, opróżniono w tym czasie 3000 betoniarek i wydano 95 mln zł. Była to największa tego typu operacja w kraju.

Budynek miał kosztować 224 mln zł i zostać otwarty 1 września 2014 roku. Kosztował niemal 450 mln, otwarty został 23 marca 2017 roku.

Powierzchnia całkowita: 57.386,00 m2
Powierzchnia użytkowa: 33.110,98 m2
Kubatura: 259 035,00 m3
Maksymalna wysokość: 40,58 m

Wizualizacje:

Wnętrza:

http://www.trojmiasto.pl/Muzeum-II-Wojny-Swiatowej-o30774.html

Piotr Korczak

Filip Springer

Na zewnątrz:

http://www.archiwum.4wymiar.com/2017/03/20/gdansk-muzeum-ii-wojny-swiatowej/

Gdańsk - Muzeum II Wojny Światowej by Kuba Kujawa, on Flickr

Filip Springer

http://www.eastjournal.net/archives/83297

W kontekście miasta:

Aerolab

Aerolab

Aerolab

Aerolab

trojmiasto.pl

https://www.facebook.com/trojmiastopl/photos/pcb.1411678342190932/1411677582191008/?type=3&theater

http://www.gdansk.pl/fotogaleria?c=4597

trojmiasto.pl

Aerovideo

·
Premium Member
Saskie ulice, Kępe ścieżki
17,532 Posts
Architektura do mnie bardzo przemawia. Zarówno swoim wyglądem, jak i wizją. Jest efektowna, bardzo charakterystyczna i porządna. Wnętrza pod względem architektury (bo wystaw nie oceniam) stonowane, ale widać wysoką jakość. Nie do końca odnajduję te rampy, kładki itp. Może na żywo lepiej bym się w tym odnalazł. Budynek na 9,5/10 zasługuje spokojnie. Może nawet więcej. Jest jedno poważne ale.

Przestrzeń publiczna. Już koncepcja pustego placu czerwonego z wystającym elementem muzeum nie do końca do mnie trafia. Jednak jestem w stanie zrozumieć zamysł i może dobrze wykonana by do mnie przemówiła. Ale jest wykonana fatalnie. Na odwal się. Nie ma tutaj żadnego zamysłu. Ot, pusty plac. Niby ma być ekspozycja na budynki, ale trzeba było to zrobić w sposób efektowniejszy. Choćby przy użyciu nawierzchni bitumicznych. A tu jest plac zrobiony według filozofii "pierdolniem granitową kostkę, bo przeca jest taka eksklusiv i kojarzy się z dawnymi czasami". A że jest kompletnie niewygodna i pasuje co najwyżej na parkingi, to nie ważne. Żeby tak pusta przestrzeń miała charakter "duchowy", bo jak rozumiem taki był zamysł, to musi być perfekcyjnie dopracowana. A jest skopana. Jak już nie chciano inwestować w drogie materiały, to wystarczyło położyć betonowe płyty, wsadzić sporo zieleni niskiej i wysokiej, postawić ławki czy parklety i zrobić przyjazną przestrzeń. A nie silić się na jakieś wzniosłe przestrzenie, które niczego ze wzniosłością nie mają. Tylko z beznadzieją.

Konsekwentnie przy każdym budynku ze skopaną przestrzenią publiczną ucinam sporo. Tutaj 2 pkt. Łącznie wychodzi 7,5/10. Przykro mi, bo powinno być dużo wyżej.

·
Robert von Oliva
ראבערט פון אָליוואַ
7,851 Posts
^^ Nawierzchnia to miał być czerwony beton, ale w ostatniej chwili konserwator kazał zmienić na kostkę. Niestety :(

Ode mnie 10/10. Absolutny meisterstueck.

·
Moderator
7,953 Posts
Rzeczywiście otoczenie mogłoby być ciekawsze, ale w moim przypadku nie ma ono dużego wpływu na ocenę samego budynku, tak więc: 9.5/10

·
Registered
64,230 Posts
To myślę będzie jedna z IKON drugiej dekady XXI wieku a może i całego wieku :|.

Nie ważne czy mi się to podoba, czy idealnie trafia w moje gusta - jest to ciekawe, nietuzinkowe i szalenie odważne 10/10.

·
Decomposed User
2,608 Posts
Ogólne wrażenie świetne!
Pięknie połączono tu dość gwałtowną i mocną architekturę z poszanowaniem historii i klimatu Gdańska. Najlepsze są chyba te zdjęcia, które przedstawiają widok z różnych miejsc Głównego Miasta z muzeum idealnie wpisującym się w tło. To jest miara wielkości tej architektury!
Sam pomysł na bryłę i koncepcja budynku też świetne - idealnie oddające wymowę muzeum, bez patosu i pławienia się w martyrologii, za to z uwypukleniem narracji o wojnie jako niewyobrażalnej tragedii, o której pamięć należy kultywować, by uniknąć powtórki z historii.
Wnętrza - bardzo dobry poziom, ale trzeba uczciwie przyznać, że to już raczej standard w Polsce, a i tutaj nic nie rzuciło mnie na kolana (oceniam na podstawie tych kilku zdjęć, chętnie zobaczyłbym więcej!). Oczywiście nie oceniam samej ekspozycji - to już jest do przedyskutowania w wątkach historycznych :)

Ale, ale... są też zauważalne minusy. Pierwszy to wspomniany już plac między budynkiem a Kanałem Raduni - szkoda, że projektant nie zawalczył o niego skutecznie, tak jak choćby Konieczny o nawierzchnię placu nad Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, w rezultaci mamy sztampową i nudną nawierzchnię, która niestety sprawia, że przedpole muzeum staje się klasyczną miejską pustynią, grającą rolę jedynie odhumazniowanego tła dla reprezentacyjnego gmachu.
Druga sprawa - elewacja od strony ul. Stara Stocznia z obowiązkowo dorzuconą alibi-zielenią w postaci trawnika. Niestety sprawia wrażenie sztampowej i mocno odgradzającej, niezapraszającej do wstąpienia, w dodatku eksponującej parkujące i podjeżdżające samochody, a to przecież w założeniu ma być zalążek nowej dzielnicy powstałej na poprzemysłowych terenach. Cóż, lepiej poradzono sobie z tym choćby w katowickim MCK.
Podsumowując - realizacja świetna mimo tych kilku mankamentów, lecz o włos gorsza moim zdaniem od ECS. 8/10.

·
Registered
235 Posts
Przepiękna realizacja architektoniczna. Na początku szczere gratulacje dla Gdańszczan. Budynek ikoniczny wpisująca się w najważniejszą oś widokową miasta Długie Pobrzeże. Zachowanie klimatu estetycznego charakterystycznego dla miasta. Obiekt o niezwykłym ładunku ekspresji, wpisującym się w plaszczyznę której ma dotyczyć czyli II WŚ. Budynek jednocześnie ujawniający swoją architekturą słabość realizacji publicznych powstałych w kraju w ostatnich latach typu Centrum Nauki Kopernik, warszawski BUW. Obiekt konkurujący z najlepszymi założeniami budynków użyteczności publicznej w Polsce typu Filharmonia Szczecińska. Ocena 10

·
Premium Member
17,532 Posts
Warszawski BUW jako słaba inwestycja publiczna? Bez żartów. To jest wzorowa inwestycja publiczna, która nie tylko stworzyła 3 pierzeje, zrewitalizowała stare budynki, wprowadziła pasaż handlowy wzorem starych pasaży z europy zachodniej, wprowadziła sporą przestrzeń handlowa, połączyła to z biblioteką i wydziałem Prawa, ale przede wszystkim stworzyła niesamowicie efektowny ogród na dachu i obok budynku. Do tego posiada wręcz ikoniczny i niesamowicie nowoczesny (jak na tamte czasy) wygląd. Tak dobrze zaprojektowanego budynku jeśli chodzi o architekturę, urbanistykę i przestrzeń publiczną ze świecą szukać. I z całym podziwem dla Muzeum II Wojny, to i ono ustępuje BUW, bo przestrzeni publicznej wokół niego po prostu nie ma.

·
Registered
235 Posts
Warszawski BUW jako słaba inwestycja publiczna? Bez żartów. To jest wzorowa inwestycja publiczna, która nie tylko stworzyła 3 pierzeje, zrewitalizowała stare budynki, wprowadziła pasaż handlowy wzorem starych pasaży z europy zachodniej, wprowadziła sporą przestrzeń handlowa, połączyła to z biblioteką i wydziałem Prawa, ale przede wszystkim stworzyła niesamowicie efektowny ogród na dachu i obok budynku. Do tego posiada wręcz ikoniczny i niesamowicie nowoczesny (jak na tamte czasy) wygląd. Tak dobrze zaprojektowanego budynku jeśli chodzi o architekturę, urbanistykę i przestrzeń publiczną ze świecą szukać. I z całym podziwem dla Muzeum II Wojny, to i ono ustępuje BUW, bo przestrzeni publicznej wokół niego po prostu nie ma.
Czy o wielkości klasy architektonicznej budynku świadczy zagospodarowanie przez niego 3 pierzei, połączenie różnych funkcji wraz z wprowadzeniem pasażu handlowego? Ciekawe z pewnością w BUW jest zaadaptowanie dachu na ogród ale tego typu rozwiązania nie są czymś nowatorskim w świecie. Budzyński w tej realizacji zresztą podobnie jak w wielu innych ociera się momentami o groteskę co widoczne jest np
w "kolumnadzie filozofów" czy sztucznie postarzanej miedzi na kolumnach budynku Sądu Najwyższego co dało plastykowy efekt w odbiorze. BUW to ciekawy założenie z wieloma bardzo wręcz słabymi momentami. Sławy i chwały nadał temu miejscu ogród ale mam nieodparte wrażenie że mieszkańcy Stolicy zainteresowani architekturą zbyt afirmują ten obiekt co może być zrozumiałe w miescie ktore utraciło przedwojenną zabudowę i ogarnięte jest w dużej mierze przeciętnymi realizacjami

·
Premium Member
17,532 Posts
Odnośnie pierwszego zdania - Tak. Stworzenie na pustym terenie, wokół kolejnych pustych terenów zabudowy arcymiejskiej, śródmiejskiej, która mimo wielkich gabarytów i mnogości funkcji nie poraża skalą, jest wyczynem w Polsce. A jeszcze większym, gdy towarzyszy temu wysokiej klasy i efektowna przestrzeń publiczna, która wlewa się na dach (zieleń) czy wlewa się do środka budynku (pasaż). Jedynie szkoda, że BUW nie jest w pełni wykorzystany, bo wejścia od Dobrej są co do zasady zamknięte, a powinny być otwarte.

Architektura Budzyńskiego jest mocno specyficzna. Czasami zbyt pretensjonalne ze względu na "metafizykę" którą w niej chce zawrzeć. Niemniej robi to efektownie i z wielkim pietyzmem jeśli chodzi o detal i jego jakość. Dlatego jako jedne z nielicznych postmodernizmów w Polsce jego budynki się bronią i mają wielu sympatyków.

·
Prymas Aprilis
8,917 Posts
9/10
Przez konserwatora.

·
Registered
1,921 Posts
2/10 ze względu na całkiem ciekawą okładzinę oraz jej kolorystykę. Co do reszty to nawet nie chce mi się komentować tego tworu oraz beznadziejnej przestrzeni wokół niego. Z pewnością chwasty będą się tam świetnie czuły.

·
Registered
140 Posts
Budynek w swojej formie, symbolice i bezkompromisowości jest rewelacyjny. I właśnie przez to, tak świetnie wpisał się w panoramę miasta. Do dziś trudno mi uwierzyć, że w Gdańsku powstało coś tak odważnego w takiej bliskości Głównego i Starego Miasta.

Oczywiście zgadzam się z głosami o fatalnie rozwiązanym placu i zmarnowanej wielkiej szansie na efektowną przestrzeń dookoła, ale patriotyzm lokalny nie pozwala mi postawić mniej niż 10/10.

·
Moderator
17,778 Posts
Ode mnie tylko 7,5/10
Jedyne co mi się podoba, to "wieża" oraz kolor i materiał elewacji.
Największy minus, to oczywiście ten barak. Barak, bo inaczej nie wiem jak nazwać to coś. Wygląda źle, prowincjonalnie i kompletnie nie pasuje.
Mały minus też za plac przy muzeum, który można było lepiej zagospodarować oraz za wypięcie się na Kanał Raduni i stojące obok niego szpecące wentylatory.

W środku jeszcze nie byłem, poczekam aż będzie mniej ludzi i pójdę sobie na spokojnie w zimę.

·
Cogito ergo sum.
4,753 Posts
Dałbym 10/10 ale przestrzeń wokół budynku przynajmniej na zdjęciach przypomina otoczenie Biedronki "premium" lub CH w jakimś powiatowym mieście z większymi ambicjami. W związku z powyższym z przykrością tylko 8,5/10 mając pełną świadomość, że sam budynek będzie XXI wieczną ikoną Gdańska, którą podziwiać będą kolejne pokolenia nie tylko mieszkańcy trójmiasta.

·
Registered
663 Posts
Niedawno widziałem. Na zdjęciach zrobił na mnie większe wrażenie, ale i tak 8,5, bo to dobra architektura.

1 - 20 of 32 Posts