Joined
·
1,742 Posts
Wklejam fajne podsumowanie (ogólne) nie tylko dotycz¹ce prze³adunków jakie juz wczeœniej zamieœci³em, roku 2003 w Morskim Porcie Gdañsk.
Artuku³ ze strony www.portgdansk.pl
STAWK¥ JEST PRZYSZ£OŒÆ ::::::..
:::: 23.12.2003
- Nie bez satysfakcji mo¿emy spogl¹daæ na mijaj¹cy rok - mówi Andrzej Kasprzak, Prezes Zarz¹du Morskiego Portu Gdañsk SA. By³ to trudny rok, wymagaj¹cy ogromu prac praktycznie w ka¿dym obszarze ¿ycia portowego, ale stawiane cele na ten rok w wiêkszoœci zosta³y osi¹gniête.
Co zas³uguje na miano najwa¿niejszego zjawiska w minionych dwunastu miesi¹cach? Bez w¹tpienia jako sukces mo¿na potraktowaæ wdro¿enie systemu bud¿etowania i kontrolingu. To chyba najmniej spektakularne, ale z punktu widzenia tworzenia podstaw do w³aœciwego i nowoczesnego funkcjonowania tak du¿ego organizmu gospodarczego, jakim jest port najwa¿niejsze osi¹gniêcie. Po raz pierwszy, bowiem uda³o siê stworzyæ spójny system, dziêki któremu rok 2003 up³yn¹³ pod znakiem realizacji przyjêtego na ten rok planu wp³ywów, remontów oraz inwestycji - bez koniecznoœci korygowania go.
Bez koniecznoœci, bowiem dziêki dobrze skonstruowanemu planowi kondycja finansowa portu uleg³a zdecydowanej poprawie. Jej wyrazem jest m.in. likwidacja na koniec 2003 r. kosztownych kredytów w rachunku bie¿¹cym i zmniejszenie globalnych zobowi¹zañ kredytowych (w stosunku do 2002 r.) o 1,3 mln z³. Zdecydowanie zwiêkszy³ siê tak¿e stan œrodków na rachunku bie¿¹cym, a zmniejszy³y z kolei o 2,9 mln z³ zobowi¹zania handlowe. Co wa¿ne - wdro¿ono tak¿e w Porcie Gdañskim procedurê maj¹c¹ na celu usprawnienie zarz¹dzania nale¿noœciami. W efekcie oczekiwaæ mo¿na, ¿e nale¿noœci te ulegn¹ zmniejszeniu, a zatem wzroœnie poziom posiadanej gotówki. Rok 2003 up³yn¹³ pod znakiem du¿ej dynamiki przychodów z tytu³u op³at portowych. Co wa¿ne - efekt ten uda³o siê osi¹gn¹æ mimo niekorzystnych relacji dolar/z³otówka. Nic wiêc zatem dziwnego, ¿e op³aty portowe zwiêkszy³y swój udzia³ w strukturze przychodów ZMPG SA (z 35,3% w 2002 r. do 38,6 w 2003 r.), podobnie jak i przychody z mediów (z 18,7% do 20,1%). Obni¿y³y siê natomiast nieco przychody z dzier¿awy (z 36,8% do 34%). Osi¹gniête wielkoœci w 2003 r. jednoznacznie wskazuj¹ na prorozwojow¹ politykê finansow¹ Portu Gdañskiego.
Niezwykle istotne, równie¿ z punktu widzenia przysz³oœci Portu Gdañskiego, jest podjêcie odk³adanych przez d³u¿szy czas zadañ inwestycyjnych i remontowych w porcie wewnêtrznym. To nie tylko realizacja statutowych zadañ stawianych przed ZMPG SA, ale tak¿e element strategii rozwoju portu, w której tzw. port wewnêtrzny ma do wype³nienia okreœlon¹ funkcjê. Warunkiem jej realizacji jest jednak przystosowanie go do nowoczesnych technologii prze³adunkowych, stworzenie warunków budz¹cych zainteresowanie inwestorów. Oznacza to koniecznoœæ przeprowadzenia modernizacji tej czêœci portu, sukcesywne prowadzenie prac remontowych. W tym roku wœród inwestycji to takie przedsiêwziêcia jak przebudowa Nabrze¿a Obroñców Westerplatte, przebudowa Nabrze¿a WOC II i utwardzenie placu na terenie WOC, budowa sieci transformatorowej i sieci kablowej (Nabrze¿e Wiœlane - Nabrze¿e Oliwskie), drugostronne zasilanie w energiê elektryczn¹ Terminalu Promowego na Westerplatte, wymiana wodoci¹gu (Basen Górniczy - Nabrze¿e Westerplatte. Prace remontowe przeprowadzono na nabrze¿ach: OPP, Bytomskie, Wis³oujœcie oraz Rudowe, wykonano tak¿e wiele bie¿¹cych napraw dróg, placów, torowisk i budynków oraz rozpoczêto modernizacjê siedziby ZMPG SA. Ogó³em nak³ady na inwestycjê i remonty wynios³y ponad 28 mln z³ (na inwestycje prawie 21 mln z³, a na remonty ponad 7,2 mln z³).
Charakterystyczn¹ cech¹ procesu planowania inwestycji i modernizacji w Porcie Gdañskim jest przyjêcie priorytetu przedsiêwziêæ pro-³adunkowych. O s³usznoœci tej polityki œwiadczy osi¹gniêta wielkoœæ prze³adunków w 2003 roku. Po raz pierwszy od prawie 10 lat Port Gdañski przekracza magiczn¹ barierê 20 mln ton. Jak przewiduje awizacja statków w ostatnich dniach grudnia - portowcy gdañscy prze³aduj¹ w 2003 roku tylko na w³asnych nabrze¿ach 20,5 mln ton ró¿nych towarów. Oznacza to, ¿e Port Gdañski do³¹cza do elitarnej grupy czo³owych portów ba³tyckich, które legitymuj¹ siê ponad 20 mln obrotem (w ostatnich latach to takie porty jak Venstpils, Tallin, Lubeka, St. Petersburg i Rostock).
Struktura ³adunków w 2003 r. z jednej strony potwierdza dominuj¹c¹ rolê w prze³adunkach masowych, z drugiej zaœ efekty d¹¿enia do uniwersalizacji portu.
W 2003 r. w Porcie Gdañskim prze³adowano 9,5 mln ton paliw p³ynnych. Decyduj¹c¹ rolê odegra³ tu prze³adunek ropy w tranzycie, której w tym roku by³o 8 mln ton. Warto tak¿e podkreœliæ fakt sprawnej obs³ugi przez "Naftoport" jednych z najwiêkszych zbiornikowców. "Front Chief" i "Famenne" to 300-tysiêczniki, które przyp³ynê³y do Gdañska po 168 tys. ton i 175 tys. ton paliw (na wiêcej nie pozwala g³êbokoœæ Cieœnin Duñskich), dope³niaj¹c ³adownie na Pó³wyspie Jutlandzkim rop¹ za³adowan¹ równie¿ w Porcie Gdañskim.
O ile wzrost prze³adunku paliw wyniós³ prawie 4 mln ton, to w wêglu utrzyma³ siê poziom z roku poprzedniego, tj. ok. 6 mln ton. Warte podkreœlenia jest natomiast przekroczenie 2 mln ton w prze³adunkach drobnicy, bowiem jest to wielkoœæ œwiadcz¹ca o wspomnianym d¹¿eniu do uniwersalnoœci Portu Gdañskiego. To efekt nie tylko pewnego o¿ywienia polskiego eksportu, ale tak¿e dobrej pracy s³u¿b marketingowych zarówno ZMPG SA, jak i spó³ki Port Gdañski Eksploatacja. Warto dodaæ, ¿e konsekwentna polityka nastawiona na obs³ugê przez port ³adunków zjednostkowanych zaowocowa³a uruchomieniem dwóch nowych linii: kontenerowej i ro-ro.
Zarówno te doœwiadczenia, jak i przede wszystkim analiza œwiatowego rynku potwierdzaj¹ s³usznoœæ przyjêtej strategii rozwoju portu obliczonej m.in. na rozwój obs³ugi kontenerów. St¹d trudny do przecenienia fakt porozumienia z prywatnym inwestorem brytyjskim w sprawie budowy g³êbokowodnego terminalu kontenerowego w Porcie Pó³nocnym. Terminalu, który tylko w pierwszym etapie realizacji bêdzie zdolny obs³u¿yæ 500 tys. TEU, a koszt jego budowy wyniesie ok. 175 mln USD. Co niezwykle istotne - projekt ten w ostatnich dniach zyska³ akceptacjê ministra Skarbu Pañstwa (zgoda na wieloletni¹ dzier¿awê gruntów), co otwiera drogê do finalizacji rozmów z Brytyjczykami.
Prze³om roku to nie tylko okazja do podsumowania odchodz¹cego, ale tak¿e prognozowania nadchodz¹cego roku. Dziêki systemowi kontrolingu i bud¿etowania wiele elementów tej przysz³oœci jest w porcie zaprojektowana, co w du¿ym stopniu eliminuje zgubn¹ improwizacjê. I tak wielkoœæ prze³adunków w 2004 r. oczekiwana jest na poziomie osi¹gniêtym w 2003 r. Przyjmuje siê równie¿, ¿e sytuacja finansowa portu ulegnie dalszej poprawie, co umo¿liwi intensyfikacjê programu inwestycyjnego i remontów. Rok 2004 to tak¿e pocz¹tek realizacji czterech projektów w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Transport na ³¹czn¹ sumê ponad 31 mln EUR. To modernizacja WOC, rozbudowa Terminalu Westerplatte, modernizacja Nabrze¿a Przemys³owego oraz poszerzenie wejœcia do portu. Projekty te mog¹ byæ finansowane w 75% przez Uniê Europejsk¹, pozosta³a czêœæ le¿y po stronie portu.
Rok 2003 mo¿e budziæ satysfakcjê równie¿ dlatego, ¿e wbrew licznym przyk³adom w kraju - w Porcie Gdañskim uda³o siê unikn¹æ zwolnieñ i likwidacji spó³ek. Spó³ka Port Gdañski Eksploatacja powstrzyma³a niekorzystne trendy i wiêkszoœæ wskaŸników charakteryzuj¹cych dzia³alnoœæ uleg³a poprawie. Z pewnymi k³opotami (w ró¿nym stopniu) borykaj¹ siê natomiast spó³ki techniczne. Podjête zosta³y jednak inicjatywy, które byæ mo¿e pomog¹ przezwyciê¿yæ te ograniczenia i równie¿ rok 2004 nie bêdzie oznacza³ dla pracowników tych spó³ek ¿yciowych dramatów. Z kolei nowe przedsiêwziêcia podejmowane w porcie stwarzaj¹ szanse dla tych wszystkich, którzy s¹ przedsiêbiorczy i maj¹ wyobraŸniê.
Rok 2003 stworzy³ podstawy, by, pomimo œwiadomoœci wielkiego wysi³ku, jaki czeka port w 2004 r., z uzasadnionym optymizmem podj¹æ próbê sprostania tym wyzwaniom. Stawk¹ jest bowiem oblicze portu na najbli¿sze dziesiêciolecia.
Artuku³ ze strony www.portgdansk.pl
STAWK¥ JEST PRZYSZ£OŒÆ ::::::..
:::: 23.12.2003
- Nie bez satysfakcji mo¿emy spogl¹daæ na mijaj¹cy rok - mówi Andrzej Kasprzak, Prezes Zarz¹du Morskiego Portu Gdañsk SA. By³ to trudny rok, wymagaj¹cy ogromu prac praktycznie w ka¿dym obszarze ¿ycia portowego, ale stawiane cele na ten rok w wiêkszoœci zosta³y osi¹gniête.
Co zas³uguje na miano najwa¿niejszego zjawiska w minionych dwunastu miesi¹cach? Bez w¹tpienia jako sukces mo¿na potraktowaæ wdro¿enie systemu bud¿etowania i kontrolingu. To chyba najmniej spektakularne, ale z punktu widzenia tworzenia podstaw do w³aœciwego i nowoczesnego funkcjonowania tak du¿ego organizmu gospodarczego, jakim jest port najwa¿niejsze osi¹gniêcie. Po raz pierwszy, bowiem uda³o siê stworzyæ spójny system, dziêki któremu rok 2003 up³yn¹³ pod znakiem realizacji przyjêtego na ten rok planu wp³ywów, remontów oraz inwestycji - bez koniecznoœci korygowania go.
Bez koniecznoœci, bowiem dziêki dobrze skonstruowanemu planowi kondycja finansowa portu uleg³a zdecydowanej poprawie. Jej wyrazem jest m.in. likwidacja na koniec 2003 r. kosztownych kredytów w rachunku bie¿¹cym i zmniejszenie globalnych zobowi¹zañ kredytowych (w stosunku do 2002 r.) o 1,3 mln z³. Zdecydowanie zwiêkszy³ siê tak¿e stan œrodków na rachunku bie¿¹cym, a zmniejszy³y z kolei o 2,9 mln z³ zobowi¹zania handlowe. Co wa¿ne - wdro¿ono tak¿e w Porcie Gdañskim procedurê maj¹c¹ na celu usprawnienie zarz¹dzania nale¿noœciami. W efekcie oczekiwaæ mo¿na, ¿e nale¿noœci te ulegn¹ zmniejszeniu, a zatem wzroœnie poziom posiadanej gotówki. Rok 2003 up³yn¹³ pod znakiem du¿ej dynamiki przychodów z tytu³u op³at portowych. Co wa¿ne - efekt ten uda³o siê osi¹gn¹æ mimo niekorzystnych relacji dolar/z³otówka. Nic wiêc zatem dziwnego, ¿e op³aty portowe zwiêkszy³y swój udzia³ w strukturze przychodów ZMPG SA (z 35,3% w 2002 r. do 38,6 w 2003 r.), podobnie jak i przychody z mediów (z 18,7% do 20,1%). Obni¿y³y siê natomiast nieco przychody z dzier¿awy (z 36,8% do 34%). Osi¹gniête wielkoœci w 2003 r. jednoznacznie wskazuj¹ na prorozwojow¹ politykê finansow¹ Portu Gdañskiego.
Niezwykle istotne, równie¿ z punktu widzenia przysz³oœci Portu Gdañskiego, jest podjêcie odk³adanych przez d³u¿szy czas zadañ inwestycyjnych i remontowych w porcie wewnêtrznym. To nie tylko realizacja statutowych zadañ stawianych przed ZMPG SA, ale tak¿e element strategii rozwoju portu, w której tzw. port wewnêtrzny ma do wype³nienia okreœlon¹ funkcjê. Warunkiem jej realizacji jest jednak przystosowanie go do nowoczesnych technologii prze³adunkowych, stworzenie warunków budz¹cych zainteresowanie inwestorów. Oznacza to koniecznoœæ przeprowadzenia modernizacji tej czêœci portu, sukcesywne prowadzenie prac remontowych. W tym roku wœród inwestycji to takie przedsiêwziêcia jak przebudowa Nabrze¿a Obroñców Westerplatte, przebudowa Nabrze¿a WOC II i utwardzenie placu na terenie WOC, budowa sieci transformatorowej i sieci kablowej (Nabrze¿e Wiœlane - Nabrze¿e Oliwskie), drugostronne zasilanie w energiê elektryczn¹ Terminalu Promowego na Westerplatte, wymiana wodoci¹gu (Basen Górniczy - Nabrze¿e Westerplatte. Prace remontowe przeprowadzono na nabrze¿ach: OPP, Bytomskie, Wis³oujœcie oraz Rudowe, wykonano tak¿e wiele bie¿¹cych napraw dróg, placów, torowisk i budynków oraz rozpoczêto modernizacjê siedziby ZMPG SA. Ogó³em nak³ady na inwestycjê i remonty wynios³y ponad 28 mln z³ (na inwestycje prawie 21 mln z³, a na remonty ponad 7,2 mln z³).
Charakterystyczn¹ cech¹ procesu planowania inwestycji i modernizacji w Porcie Gdañskim jest przyjêcie priorytetu przedsiêwziêæ pro-³adunkowych. O s³usznoœci tej polityki œwiadczy osi¹gniêta wielkoœæ prze³adunków w 2003 roku. Po raz pierwszy od prawie 10 lat Port Gdañski przekracza magiczn¹ barierê 20 mln ton. Jak przewiduje awizacja statków w ostatnich dniach grudnia - portowcy gdañscy prze³aduj¹ w 2003 roku tylko na w³asnych nabrze¿ach 20,5 mln ton ró¿nych towarów. Oznacza to, ¿e Port Gdañski do³¹cza do elitarnej grupy czo³owych portów ba³tyckich, które legitymuj¹ siê ponad 20 mln obrotem (w ostatnich latach to takie porty jak Venstpils, Tallin, Lubeka, St. Petersburg i Rostock).
Struktura ³adunków w 2003 r. z jednej strony potwierdza dominuj¹c¹ rolê w prze³adunkach masowych, z drugiej zaœ efekty d¹¿enia do uniwersalizacji portu.
W 2003 r. w Porcie Gdañskim prze³adowano 9,5 mln ton paliw p³ynnych. Decyduj¹c¹ rolê odegra³ tu prze³adunek ropy w tranzycie, której w tym roku by³o 8 mln ton. Warto tak¿e podkreœliæ fakt sprawnej obs³ugi przez "Naftoport" jednych z najwiêkszych zbiornikowców. "Front Chief" i "Famenne" to 300-tysiêczniki, które przyp³ynê³y do Gdañska po 168 tys. ton i 175 tys. ton paliw (na wiêcej nie pozwala g³êbokoœæ Cieœnin Duñskich), dope³niaj¹c ³adownie na Pó³wyspie Jutlandzkim rop¹ za³adowan¹ równie¿ w Porcie Gdañskim.
O ile wzrost prze³adunku paliw wyniós³ prawie 4 mln ton, to w wêglu utrzyma³ siê poziom z roku poprzedniego, tj. ok. 6 mln ton. Warte podkreœlenia jest natomiast przekroczenie 2 mln ton w prze³adunkach drobnicy, bowiem jest to wielkoœæ œwiadcz¹ca o wspomnianym d¹¿eniu do uniwersalnoœci Portu Gdañskiego. To efekt nie tylko pewnego o¿ywienia polskiego eksportu, ale tak¿e dobrej pracy s³u¿b marketingowych zarówno ZMPG SA, jak i spó³ki Port Gdañski Eksploatacja. Warto dodaæ, ¿e konsekwentna polityka nastawiona na obs³ugê przez port ³adunków zjednostkowanych zaowocowa³a uruchomieniem dwóch nowych linii: kontenerowej i ro-ro.
Zarówno te doœwiadczenia, jak i przede wszystkim analiza œwiatowego rynku potwierdzaj¹ s³usznoœæ przyjêtej strategii rozwoju portu obliczonej m.in. na rozwój obs³ugi kontenerów. St¹d trudny do przecenienia fakt porozumienia z prywatnym inwestorem brytyjskim w sprawie budowy g³êbokowodnego terminalu kontenerowego w Porcie Pó³nocnym. Terminalu, który tylko w pierwszym etapie realizacji bêdzie zdolny obs³u¿yæ 500 tys. TEU, a koszt jego budowy wyniesie ok. 175 mln USD. Co niezwykle istotne - projekt ten w ostatnich dniach zyska³ akceptacjê ministra Skarbu Pañstwa (zgoda na wieloletni¹ dzier¿awê gruntów), co otwiera drogê do finalizacji rozmów z Brytyjczykami.
Prze³om roku to nie tylko okazja do podsumowania odchodz¹cego, ale tak¿e prognozowania nadchodz¹cego roku. Dziêki systemowi kontrolingu i bud¿etowania wiele elementów tej przysz³oœci jest w porcie zaprojektowana, co w du¿ym stopniu eliminuje zgubn¹ improwizacjê. I tak wielkoœæ prze³adunków w 2004 r. oczekiwana jest na poziomie osi¹gniêtym w 2003 r. Przyjmuje siê równie¿, ¿e sytuacja finansowa portu ulegnie dalszej poprawie, co umo¿liwi intensyfikacjê programu inwestycyjnego i remontów. Rok 2004 to tak¿e pocz¹tek realizacji czterech projektów w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Transport na ³¹czn¹ sumê ponad 31 mln EUR. To modernizacja WOC, rozbudowa Terminalu Westerplatte, modernizacja Nabrze¿a Przemys³owego oraz poszerzenie wejœcia do portu. Projekty te mog¹ byæ finansowane w 75% przez Uniê Europejsk¹, pozosta³a czêœæ le¿y po stronie portu.
Rok 2003 mo¿e budziæ satysfakcjê równie¿ dlatego, ¿e wbrew licznym przyk³adom w kraju - w Porcie Gdañskim uda³o siê unikn¹æ zwolnieñ i likwidacji spó³ek. Spó³ka Port Gdañski Eksploatacja powstrzyma³a niekorzystne trendy i wiêkszoœæ wskaŸników charakteryzuj¹cych dzia³alnoœæ uleg³a poprawie. Z pewnymi k³opotami (w ró¿nym stopniu) borykaj¹ siê natomiast spó³ki techniczne. Podjête zosta³y jednak inicjatywy, które byæ mo¿e pomog¹ przezwyciê¿yæ te ograniczenia i równie¿ rok 2004 nie bêdzie oznacza³ dla pracowników tych spó³ek ¿yciowych dramatów. Z kolei nowe przedsiêwziêcia podejmowane w porcie stwarzaj¹ szanse dla tych wszystkich, którzy s¹ przedsiêbiorczy i maj¹ wyobraŸniê.
Rok 2003 stworzy³ podstawy, by, pomimo œwiadomoœci wielkiego wysi³ku, jaki czeka port w 2004 r., z uzasadnionym optymizmem podj¹æ próbê sprostania tym wyzwaniom. Stawk¹ jest bowiem oblicze portu na najbli¿sze dziesiêciolecia.