SkyscraperCity banner

Status
Not open for further replies.
61 - 80 of 6117 Posts

·
Registered
Joined
·
815 Posts
CuraC said:
Po kosztach widac ,ze w Łodzi to narazie snuja plany czyli sa gdzies 5 lat za nami... oby nas nie dogonili.
Snują plany ale o ME. Hala to temat pewny - budowa zakończy się w 2008.

Co to kosztów to od 3 lat słychac, ze mają one wyniesc 90mln zł wiec jakies przypuszczenia, ze wzrosną to mrzonki. To jest budowa hali sportowej a nie placu zabaw w parku.
 

·
nec temere nec timide
Joined
·
2,529 Posts
Problem jednak może się pojawić, kiedy hala zacznie funkcjonować. Czy dwa tak duże obiekty sportowe w Polsce mogą na siebie zarabiać? W końcu imprez przynoszących dochody odbywa się w naszym kraju niewiele.
:bash: :bash: :bash:
A może takich imprez w ogóle nie ma bo nie ma gdzie... najlepiej nawet nie zaczynać budować. :sleepy:
 

·
highway designer
Joined
·
219 Posts
mnie bardzo ciekawi kwestia kosztow obu hal... Gdansko-Sopocka ma byc 2 razy drozsza od Łodzkiej przy porownywalnej wielkosci... moze ktos zna wiecej szczegołow ? czy 180 mln u nas to jest koszt pierwszego etapu czyli tylko hali czy razem z sasiedztwem (hotel i cos tam jeszcze).
 

·
Your brain controller
Joined
·
7,296 Posts
Wydaje mi się, że w ramach budowy hali powstaną również jakieś kosztowne komunikacyjne bajery będące w przyszłości częscią obwodnicy północnej. Tak przynajmniej wynikało z renderów na których przez kompleks hali sportowej przebiega nie licha estakada.
 

·
The Ratizator™
Joined
·
4,502 Posts
Chyba tak. W koszt budowy hali powinna byc wliczona otaczajaca ja infrastruktura drogowa, rowniez parkingi. Moze niedlugo bede cos wiedzial wiecej, bo mam znajomego, ktory prawdopodobnie bedzie projektowal wentylacje. Ale to nic pewnego...
 

·
Registered
Joined
·
4,079 Posts
Discussion Starter · #67 ·
Z DB:
Walka o halę

Piątek, 22 kwietnia 2005r.

Opieszałość Ministerstwa Gospodarki może spowodować, że Gdańsk i Sopot nie będą mogły ubiegać się o pieniądze na budowę hali widowiskowo-sportowej. Od pięciu miesięcy minister zwleka bowiem z wydaniem rozporządzenia, które pozwala na wystąpienie o unijną dotację.

Chodzi o 40 mln zł. We wtorek prezydenci Gdańska i Sopotu wybierają się w tej sprawie do Warszawy.
W sierpniu ubiegłego roku obie gminy powołały spółkę prawa handlowego, która miała wystąpić w ich imieniu do Unii Europejskiej o fundusze. Przed powołaniem jej do życia Renata Czajkowska, pełnomocnik prezydenta Gdańska i Sopotu ds. budowy hali, zapytała ministerstwo, czy na pewno spółki ze 100-procentowym kapitałem miejskim mogą o takie pieniądze występować. Wiceminister Anna Siejda stwierdziła, że tak, ale dla pewności poszerzy listę podmiotów mogących startować w wyścigu o unijną kasę właśnie o tego rodzaju działalność. Sprawa została przyklepana w grudniu ubiegłego roku. Do szczęścia zostało tylko wydanie rozporządzenia w tej kwestii. Do tej pory go nie ma. A z wnioskiem o wsparcie Unii miasta muszą wystąpić do 13 maja br.
Wczoraj ,Dziennik" zapytał ministerstwo o wyjaśnienia.
- To już absolutnie ostatni etap prac nad rozporządzeniem - obiecała Anna Siejda, dyrektor Departamentu Wdrażania Programów Rozwoju Regionalnego w Ministerstwie Gospodarki i Pracy.
- Dlaczego to trwa tak długo? - zapytaliśmy.
- Tyle czasu zajęły nam wszelkie uzgodnienia międzyresortowe. Gwarantuję, że do końca przyszłego tygodnia akt wejdzie w życie - zapewniła nas Siejda.
Takie zapewnienia Gdańsk i Sopot słyszą już jednak od kilku miesięcy. Dlatego obaj prezydenci pojadą do Warszawy. Oba miasta przygotowały projekty uchwał, które powołają związek komunalny. Gdańsk i Sopot zawrą także specjalne porozumienie. Po co to wszystko? W ten sposób Adamowicz z Karnowskim przygotują się na wypadek dalszej zwłoki ministerstwa.
- To będzie bardzo prymitywne rozwiązanie, ale w razie czego pozwoli nam na złożenie wniosku w terminie - mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Nastąpi taka różnica, że jedna z gmin będzie reprezentować drugą.
 

·
Registered
Joined
·
1,742 Posts
z www.radio.gdansk.pl

28.04.05 [20:33]
HALA NA GRANICY SOPOTU I GDAŃSKA "NABIERA KSZTAŁTÓW"

Coraz bliżej budowy hali sportowo-widowiskowej na granicy Gdańska i Sopotu. Ministerstwo Gospodarki i Pracy wydało już stosowne rozporządzenie, dzięki któremu miasta będą mogły ubiegać się o 40 milionów złotych ze środków unijnych na realizację inwestycji. Dziś gdańscy radni przyjęli uchwałę o sprzedaży siedmiu działek na gdańskim Ujeścisku Sopotowi za jeden procent ich wartości. Przypomnę, taki jest warunek porozumienia obu gmin. Wzamian - na tych samych zasadach - Sopot sprzeda Gdańskowi połowę terenu, na którym powstanie wspólna hala. Głosowanie radnych Sopotu w tej sprawie 6 maja.
Gdańscy radni postanowili dzisiaj także, że nie będzie likwidowane Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień od Alkoholu. Likwidacji placówki domagała się Liga Polskich Rodzin.

(Radio Gdańsk)

Pewnie więcej bedzie w jutrzejszej prasie.
 

·
highway designer
Joined
·
219 Posts
:cheers: na taka wiadomosc czekalem :) tylko teraz dobrze przygotowac wnioski o doplate z UE i bedzie mozna przeniesc watek do dzialu 'wiesci z budowy' :cheers:
 

·
The Ratizator™
Joined
·
4,502 Posts
No to trzeba juz szykowac zaproszenia dla mistrza NBA na pokazowy pierwszy mecz w nowej hali :) 2007, czy moze 2008?? Znajac realia, raczej to drugie...
 

·
nec temere nec timide
Joined
·
2,529 Posts
WuMike said:
No to trzeba juz szykowac zaproszenia dla mistrza NBA na pokazowy pierwszy mecz w nowej hali :) 2007, czy moze 2008?? Znajac realia, raczej to drugie...
znając realia, dobre by było i to :)
 

·
The Ratizator™
Joined
·
4,502 Posts
Z tego, co pamietam, Hala Mistrzow we Wloclawku ma pojemnosc 4200 miejsc, w konfiguracji boiska do koszykowki.
 

·
nec temere nec timide
Joined
·
2,529 Posts


"Plan B" dla hali widowiskowo-sportowej

Wtorek, 24 maja 2005r.

Trójmiasto. Gdańsk i Sopot zawarły porozumienie międzygminne

Jeszcze tylko siedem dni pozostało gminom Gdańsk i Sopot na złożenie dokumentów w sprawie dofinansowania budowy hali widowiskowo-sportowej na granicy obu miast. Gminy liczą, że dostaną 40 milionów zł. Aby zwiększyć swoje szanse na unijne środki, zastosowały "plan B". Obok funkcjonującej już, a powołanej w sierpniu 2004 roku spółki, Gdańsk i Sopot zawarły dodatkowo porozumienie międzygminne.
- Takie rozwiązanie umożliwia ubieganie się o dofinansowanie ze środków publicznych przekraczające 40 procent kosztów inwestycji - wyjaśnia Renata Czajkowska, pełnomocnik prezydenta Gdańska i Sopotu ds. budowy hali. - O tej barierze dotyczącej spółek dowiedzieliśmy się, czytając wciąż jeszcze nieopublikowane rozporządzenie ministra gospodarki i pracy. Stąd decyzja o powołaniu porozumienia międzygminnego, niezależnie od funkcjonowania spółki. Dla porozumienia nie ma bowiem takich barier.
Ciekawostką jest fakt, że liderem w porozumieniu jest dziesięciokrotnie mniejszy od Gdańska Sopot.
- Zgłosił się na ochotnika - wyjaśnia Marcin Szpak, zastępca prezydenta Gdańska ds. gospodarczych. - Sopot w naszym imieniu będzie musiał dokonywać wszelkich formalności.
Pierwsza to złożenie wniosku aplikacyjnego. Jego rozpatrywanie może potrwać około stu dni. Po tym terminie dowiemy się, czy projekt zostanie dofinansowany. Jeśli pieniądze będą, natychmiast ruszy budowa. A jeśli nie?
- Zwrócimy się do Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu - mówi Szpak.
 

·
Registered
Joined
·
604 Posts
Wreszcie nowe wiadomości

Hala na granicy Gdańska i Sopotu coraz bliżejWczesną jesienią rozpoczną się prace ziemne pod budowę hali sportowo-widowiskowej na granicy Gdańska i Sopotu - deklaruje Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. 9 czerwca ogłoszono przetarg na pierwszy etap budowy.

- Ten etap prac obejmie roboty ziemne i wbicie pali, na których zbudowana zostanie hala. Prace rozpoczną się wczesną jesienią i zakończą jeszcze w tym roku - mówi Karnowski.

Roboty, podobnie jak cała inwestycja, będą współfinansowana przez Sopot i Gdańsk. Pieniądze mają także pochodzić z budżetu centralnego i środków unijnych. Według Karnowskiego cała hala, której budowa ma ruszyć pełną parą w 2006 roku, będzie kosztować ok. 140-150 mln zł.
 

·
Your brain controller
Joined
·
7,296 Posts
Coś za dużo tych rzeczy ma się zacząć budować niebawem, już wkrótce, albo cały procesz inwestycyjny już się lada chwila rozpocznie. Wymieniać nawet nie muszę. Mimo wszystko przetarg na roboty ziemne to dobra wieść tylko o 2-3 lata spóźnona abym miał szaleć i skakać z radości.
 

·
The Ratizator™
Joined
·
4,502 Posts
... no i koszty budowy dosyc drastycznie spadly, porownujac z szacowanymi wczesniej circa 200-ma milionami zlotych...
 
61 - 80 of 6117 Posts
Status
Not open for further replies.
Top