SkyscraperCity banner

Hit czy kit?

1 - 20 of 114 Posts

·
#ilovegdn
Joined
·
2,184 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Oto i jest, druga gdańska ikona!

Teatr Szekspirowski w Gdańsku.

Lokalizacja: Śródmieście, Główne Miasto, ul. Bogusławskiego 1
Projekt: Renato Rizzi
Generalny wykonawca: Pol-Aqua, NDI SA
Inwestor: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Gdańsk, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Lata budowy: 2011 - 2014
Koszt inwestycji: 93 816 325,02 zł

W zależności od położenia scen i widowni (które nie posiadają stałego miejsca) teatr może pomieści do 600 osób.


fot. Dominik Sadkowski


fot. Dominik Linkowski

Koniecznie obejrzeć!
106923561
 

·
Moderator
Joined
·
10,242 Posts
Niewątpliwie jeden z najważniejszych budynków wybudowanych w tym mieście współcześnie. 10. Aby się nie powtarzać przekleję swoją opinię z innego wątku:

Teatr nie jest zwyczajnie antymiejski. On jest rozmyślnie antymieszczański. Wbija klin i wyniośle szydzi z mieszczańskich gustów, "że pierzeja", "że przyjazne otwarte partery" itd. To nie miała być budowla mieszczańska, tylko "kapłańska". Wysoki mur klasztorny ma odgradzać zewnętrzne profanum od ukrytego w środku sacrum. I nie ma w tym nic złego. Prawdziwe miasto to nie tylko domy i instytucje mieszczan, choć one stanowią jego podstawową tkankę. Prawdziwe miasto to także pałace arystokracji i świątynie kapłaństwa, które z definicji odcinają się od przestrzeni, tworząc własne mikrokosmosy. Są jak rodzynki w cieście jakim jest miasto. Bez takich rodzynków ciasto będzie mdłe.

To nie jest architektura łatwa i przyjemna. Na ten teatr trzeba wymyślić nowe pojęcie określająca jego architekturę. Metaarchitektura. Gmach zawiera w sobie niesamowitość rozmaitości odniesień kulturowych i historycznych, ale podanych nie w takiej jednoznacznej i prostej formie. Ten budynek bardziej się "czuje" niż rozumie. Parafrazując Ciorana uczucia, które rodzi ta architektura można przyrównać do ostatniej fazy inicjacji w misteriach egipskich, gdy zamiast jasnego, jednoznacznego wykładu wiedzy adept słyszał tylko słowa: OZYRYS TO BÓSTWO CZARNE, tzn. absolut sam w sobie jest niepoznawalny. Teatr Szekspirowski nie daje łatwych odpowiedzi, ale obecność ducha miejsca jaki wytworzyła jego przestrzeń jest niepodważalna.
 

·
Human Traffic
Joined
·
5,560 Posts
Ładny kolor elewacji , niezłe wnętrza i na tym lista plusów się kończy

Antymiejski , ślepe ściany
Ni to bunkier , ni to zamek

6/10
 

·
Moderator
Joined
·
13,103 Posts
Patrząc na niego okiem fotografa amatora widzę co najmniej 5 różnych pór dnia i pogody, kiedy należałoby go sfotografować :) Jest bardzo fajny i fotogeniczny.
Ode mnie 9.

Ale mam też pewne zastrzeżenia:
Teatr nie jest zwyczajnie antymiejski. On jest rozmyślnie antymieszczański. Wbija klin i wyniośle szydzi z mieszczańskich gustów, "że pierzeja", "że przyjazne otwarte partery" itd.
Nie wiem, czy nie jest jeszcze za wcześnie na taką kontestację. Z mojej tegorocznej wizyty w Gdańsku (a to chyba jeszcze Główne Miasto, jeśli dobrze rozpoznaję) zapamiętałem właśnie porozrywaną tkankę miejską, o wielkim potencjale, ale wymagającą uzupełnienia, naprawy.
Czy to już czas na odcinanie się od czegoś, co dopiero odrasta, leczy się po zniszczeniach II wojny?
 

·
3D
Joined
·
7,263 Posts
Ciekawy projekt, bardzo mi się podobał na makietach i w tym momencie podobają mi się również wnętrza. Architekturę ze zdjęć ciężko jest ocenić, film trochę pomaga, ale nadal brakuje w tym przypadku planów i opisu, aby pojąć ogólne założenie. Na daną chwilę nie mam przekonania do niektórych rozwiązań. Nie wiem, czy ta przestrzeń między ścianami, dziedzińce i warstwowość budynku dobrze działają. Na przykład jak u Ando lub Sizy. Na moje oko, aż tak dobry budynek to nie jest. Miejscami, chyba trochę nierówny.

Cudowny jest! Przewrotna fuzja mrocznego gotyku z architekturą świątynną starożytnego Egiptu. 10.
Dobre spostrzeżenie. Tylko moim zdaniem brakuje jednak dużo do osiągnięcia esencji tego połączenia. Nie zapominajmy, że oba style już w pojedynkę zwalają z nóg.

Asinus: również ciekawy wkład w temat. Chętnie przeczytałem oba opisy. Jednak wszystko o czym piszesz, tworzenie mikrokosmosu, architektura zmysłów, czy wręcz odbierana podświadomie, nie są nowymi zagadnieniami, przeciwnie. Pytanie na ile w tym budynku to się wszystko udało?
 

·
Moderator
Joined
·
10,242 Posts
czemu dublujecie tematy? Przecież wątek o Teatrze Szekspirowskim już jest.
To nie jest wątek inwestycyjny tylko o ocenie architektury. Przejrzyj cały ten dział "Miss Polski: Rate A Building", bo mam wrażenie, że wcześniej tu nie zaglądałeś stąd wątpliwości. Duża część budynków w tym dziale miało swój wątek w dziale inwestycyjnym, a tu ma drugi.
 

·
Registered
Joined
·
488 Posts
To nie jest wątek inwestycyjny tylko o ocenie architektury. Przejrzyj cały ten dział "Miss Polski: Rate A Building", bo mam wrażenie, że wcześniej tu nie zaglądałeś stąd wątpliwości. Duża część budynków w tym dziale miało swój wątek w dziale inwestycyjnym, a tu ma drugi.
Aha. Rzeczywiście nie zaglądałem wcześniej w ten dział. Dzięki za informacje.
 

·
Registered
Joined
·
1,027 Posts
Daje 7.

Mam mieszane uczucia. Z brązowym klinkierem, miałbyć on bardziej gdański. Czarna bryła jest przytłaczająca, zarazem intrygująca. Daje zalążek międzynarodowości, międzykulturowości. Bawi się kontekstami. Znajduje się w kilku miejcach na osi czasu. Jest zbyt złożony, żeby gawiedź go zrozumiała. Ma być świątynią sztuki lecz się od niej oddala. Jest zagadką, przybyszem z innego świata. Ale gubi się w codzienności, widać inność. Jest zbyt dużym przeskokiem dla Gdańska dlatego tylko 7
 

·
Registered
Joined
·
293 Posts
Gdańszczanie, LOVE IT!
Odważny jak krakowska Cricoteca, ale... tak, bardziej kontrowersyjny, trzeba sobie to jasno powiedzieć. Cieżki, nieco przerażajacy, wygląda jak zdekonstruowana katedra, jak budynek z "Roku 1984", siedziba administracji totalitarnego państwa, więzienie, krematorium, klasztor... ale na pewno nie jak teatr. I może właśnie dlatego 9,5 (0,5 rezerwy - bo być może oszalałem). Osobiście wolę ten gdański ciężar od szczecińskiej lekkości. A jak pomyśleć o teatrze i filharmonii jednocześnie... wow, można pomylić sufit z podłogą.
 

·
Prawobrzeże-Centrum
Joined
·
5,540 Posts
Na pewno nie można przejść przy tym budynku obojętnie. Jest zupełnie inny od otoczenia, ale ta inność nie jest tak wpasowana jak Filharmonia w Szczecinie. Tutaj mamy czarny kloc (chociaż ta czerń jest raczej na plus) z wysokimi ścianami i jakimiś przejściami na dachu. Wygląda to jak więzienie czy inny twór, który raczej temu miejscu szkodzi.

6/10
 

·
Registered
Joined
·
4,113 Posts
Moim zdaniem nie powinno się oceniać tylko zewnętrznej bryły tego budynku w oderwaniu od tego co zastaniemy w jego środku.
Mi się projekt podobał od początku a finalny efekt jest lepszy niż się spodziewałem. Generalnie to 10.
 

·
tararam!
Joined
·
3,586 Posts
Gdańszczanie, LOVE IT!
Cieżki, nieco przerażajacy, wygląda jak zdekonstruowana katedra, jak budynek z "Roku 1984", siedziba administracji totalitarnego państwa, więzienie, krematorium, klasztor... ale na pewno nie jak teatr.
Trochę tak, ale nie do końca, bo przestrzenny układ tej bryły jednak realziuje klasyczny schemat XIX-wiecznego teatru,
IMO bardzo trudno powiedzieć coś jednoznacznego o tym budynku, a już tym bardziej go ocenić. Bryła, faktura, materiał, lekka i jasna sala są bardzo piękne, chociaż niezbyt zrozumiały jest dla mnie błękitny kolor dachu, tworzący tu po nic nie potrzebny dysonans. Ale na niekorzyść tego budynku przemawia przede wszystkim wywód Asinusa, jak dla mnie bardzo trafny. Tyle że w Gdańsku trudno o bardziej chybioną koncepcję, bo tez i trudno w Gdańsku o mieszczański charakter, który by można w ten sposób kontestować. To trochę tak, jaby nie przyjmować do wiadomości wojny i destrukcji miasta, razem ze wszystkim, co można nazwać "mieszczańskim". Tymczasem teatr powstał na Wygoniku wciśniętym między niezbyt w tym miejscu uporządkowana zabudowę Głównego Miasta (społecznie mającego przeciez raczej dziwne klimaty osiedlowo-turystyczne), a brzydką estakadę przenoszącą tę straszliwą obwodnicę śródmieścia, zaraz obok okropnego blokowiska Starego Przedmieścia - w okolicy chaotycznej, zabałaganionej, nieprzyjaznej, brzydkiej jak noc listopadowa, w której nawet nie tyle, że nie ma miejsca na mieszczański spacerek z kawką, co nawet w ogóle nie wiadomo, jak się przedostać przez tę cholerną obwodnicę (ja osobiście zawsze jak tam jestem, mam problem z dostaniem się do MN). Temu miejscu moim zdaniem niczego nie potrzeba tak bardzo, jak właśnie mieszczańskiego, poukładanego na poziomie człowieka ładu, ciepełka i porządku, dosztukowania sympatycznej przestrzeni głównomiejskich ulic, a nie ostentacyjnego wypięcia się i odgrodzenia od tego, co z drobnomieszczańskiego Gdańska zostało. Tymczasem teatr zdaje się tylko pogłębiać dehumanizację tej okolicy. Chociaż sam w sobie wspaniały.
 

·
Registered
Joined
·
309 Posts
O ile sądzę, że ECS jest genialne, to absolutnie tutaj żadnej ikony odnaleźć nie mogę :eek:hno: Podoba mi się materiał i wnętrza, ale generalnie na tym się kończy. Czarny klocek bez okien, w dodatku tak blisko starego miasta. Z rozpędu dałem 7, ale tak generalnie chętnie bym to zmienił na 5.5.
 

·
Registered
Joined
·
311 Posts
Daję 7,5.

Interesujący budynek, ale toporny w nieprzyjemny sposób. Dostrzegam jego walory, aczkolwiek nie jest to coś, co chciałbym oglądać w swoim mieście.
 
1 - 20 of 114 Posts
Top