SkyscraperCity banner

9581 - 9600 of 13341 Posts

·
UrbanLifeStyle
6,049 Posts
Tak całkowicie oddając się fantazji widziałbym takiego Bergmanna na Długiej, przez Targ Węglowy, Podwale i np. końcówka na Targu Rybnym. Zresztą możliwości ulożenia ciekawej trasy są duże.
Naturalnie linia turystyczna, sezonowa. Wydaje mi się, że byłaby to duża atrakcja choć nie jestem pewiem czy ekonomicznie opłacalna.
na początek zrobiłbym Długie Ogrody - Zajezdnia Łąkowa.

·
Registered
1,100 Posts
^^ No chyba, że jakoś tak z boku Głównego Miasta, np.Targ Węglowy - Ogarna - Chmielna - Długie Ogrody - Łąkowa - Zajezdnia Łąkowa (Muzeum komunikacji :colgate: )

Ale nie na Długiej, gdzie turyści i mieszkańcy Gdańska przychodzą na spacer, nie chcą uciekać przed enką czy innym bergamanem :bash:

·
Registered
12,460 Posts
^^
Taki Amsterdam to musi być miasto grozy - pędzące liniowe tramwaje w tłumie ludzi na wąskiej ulicy, aż dziwne, że ta ulica nadal przyciąga takie tłumy ;):

Przecież w Gdańsku to by nie był pędzący tramwaj liniowy łapiący opóźnienie na trasie z dalekich Stogów do odległego Brzeźna, tylko zabytkowy telepak jadący z prędkością dorożki.
Coś jak np. w Stambule:

W wielu miastach przez takie ulice jak Długa kursują normalne liniowe tramwaje i nie odstraszają turystów a często są dla nich nawet atrakcją i wygodną formą dojazdu. Nie przeszkadzają też spacerującym mieszkańcom miast. Tym bardziej nikomu nie będzie zawadzał wolno jadący tramwaj zabytkowy (lub replika).
U nas w kraju nadal pokutuje modernistyczna myśl lat 60-70, według której tramwaj musi jechać daleko od budynków środkiem wielopasmowej autostrady, bo jest niebezpieczny, hałasuje i powoduje drgania. Nadal dla wielu ludzi, tramwaj jadący wśród gęstej zabudowy jest czymś nietypowym i niebezpiecznym. Widać to po projektach nowych tras tramwajowych w całym kraju.

·
Registered Abuser
2,380 Posts
Tak z trochę innej mańki, to czy ktokolwiek z Was widział już w jakiejkolwiek księgarni album Kosycarza "140 lat gdańskich tramwajów"? Ja szukałem dziś po empikach i matrasach i jeszcze nie mieli.

·
Moderator
19,797 Posts
^^
Taki Amsterdam to musi być miasto grozy - pędzące liniowe tramwaje w tłumie ludzi na wąskiej ulicy, aż dziwne, że ta ulica nadal przyciąga takie tłumy ;)
Można dać jeszcze przykład swoiski, z Chorzowa. :) Zwykłe liniowe, a nie zabytkowe, tramwaje jeżdżące po głównym deptaku.

·
Registered
818 Posts
Nie no tramwaj na długiej, czy na jakiejkolwiek innej ulicy na terenie głównego miasta uważam za pomysł mocno nienormalny :bash:
No przecież w moim pomyśle nie chodziło o Swinga gnającego Długą od jednej bramy do drugiej z prędkością 40 km/h tylko o atrakcję turystyczną.
Jak ktoś słusznie wcześniej wspomniał, replika Bergmanna, do tego system informacji turystycznej w kilku językach, prędkość tramwaju konnego. Dwa pojazdy na trasie Długa - Targ Rybny, mijanka np. na targu Węglowym.
Podejrzewam, że chętnych by nie zabrakło.
Zdaję sobie sprawę, że w mieście, które nie potrafi konsekwentnie realizować własnych pomysłów (deptak na Piwnej lub futurystyczna kolejka linowa do Centrum Hevenalium) jest to pomysł praktycznie nierealny ale pomarzyć można :)

·
Registered
1,522 Posts
A nie lepiej zrobić normalny tramwaj na Szerokiej a przy okazji kolejny deptak.
Na końcu ulicy zwykła krańcówka.
Żeby nie było dramatu na Hucisku, tory mogą prowadzić spod ECS przez Stare Miasto i Targ Drzewny.

·
Registered
253 Posts
Przykład może dużo mniejszej skali,bo z Grudziądza (nie jest to co prawda deptak, ale starówka):

Natomiast co do planów "estakadowych" tak tutaj wyśmiewanych, należy pamiętać że dzięki temu tramwaje jeżdżą szybciej, wydzielone torowiska powodują że tramwaje nie stoją w korkach, a w wielu miejscach linie tramwajowe przebiegają bezkolizyjnie, co sprawia że są naprawdę szybkim i sprawnym środkiem transportu. Oczywiście nie mówię tutaj o liniach turystycznych ;)

pozdrawiam

·
Bolzga
2,439 Posts
^^
Tylko, że jednocześnie zapomniano o możliwości równoczesnego istnienia linii przebiegających przy zabudowaniach. Tak jak w życiu, nigdy skrajności nie są dobre.

·
Registered
1,100 Posts
To ja się jeszcze odniosę do postów zwolenników tramwaju na Długiej :)

Mi chodzi głównie o to, że wprowadzając tramwaj na Długą zabiera się pieszym przestrzeń. Nie wiem czy gdziekolwiek buduje się linie tramwajowe w miejscach, po których chodzą piesi. :eek:hno:

Kolejna sprawa to to, że w Gdańsku, w Głównym Mieście tak naprawdę nie ma gdzie chodzić. W zasadzie tylko na Długiej, Długim Targu i Długim Pobrzeżu można w spokoju pochodzić, nie narażając się na spotkanie z pojazdem...

Przykład Amsterdamu - okej jest deptak po którym jedzie tramwaj. Tylko, że w Amsterdamie jest wiele innych miejsc, po których można pochodzić, tak więc nie ma większego problemu ze znalezieniem sobie innego miejsca na spacer.

A przykłady jak Chorzów i Grudziądz - tu tramwaje stały się jakby jednym z symboli tych miast. Wielu nie wyobraża sobie tych starówek bez tramwajów. U nas na Głównym Mieście tramwajów nie ma już ponad 50 lat (nie licząc Targu Węglowego). Ludzie nie pamiętają tego widoku, tramwaj byłby czymś zupełnie nowym

·
Eurotram
18,216 Posts
Poniżej lepsze zdjęcie, choć ludzi akurat mało
Mark,cała 9-ka jest cholernie klimatyczna (akurat teraz jestem w Rudzie Śląskiej ;) ),ale jednak chyba nie ten ruch co latem na Długim Targu; a wyobraź sobie jeszcze podczas Jarmarku Dominikańskiego. Raczej no way (a wiesz,że mnie ciężko nazwać przeciwnikiem tramwajów ;) ).

·
Registered
3,074 Posts
No przecież w moim pomyśle nie chodziło o Swinga gnającego Długą od jednej bramy do drugiej z prędkością 40 km/h tylko o atrakcję turystyczną.
Jak ktoś słusznie wcześniej wspomniał, replika Bergmanna, do tego system informacji turystycznej w kilku językach, prędkość tramwaju konnego. Dwa pojazdy na trasie Długa - Targ Rybny, mijanka np. na targu Węglowym.
Podejrzewam, że chętnych by nie zabrakło.
Zdaję sobie sprawę, że w mieście, które nie potrafi konsekwentnie realizować własnych pomysłów (deptak na Piwnej lub futurystyczna kolejka linowa do Centrum Hevenalium) jest to pomysł praktycznie nierealny ale pomarzyć można :)
Pełna zgoda, szkoda, że Twoich słów nie widzą włodarze tego pięknego kiedyś miasta

9581 - 9600 of 13341 Posts