SkyscraperCity banner

1 - 20 of 524 Posts

·
Fotografia lotnicza
5,547 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Są już konkrety więc zgodnie z propozycjami postanowiłem założyć nowy temat, w razie jakiś sugestii proszę pisać, a dostosuję tak jak powinno być ;)

Gdyńskie Międzytorze ma inwestora. Początek prac w 2017 roku

PKP wybrała partnera do realizacji inwestycji na gdyńskim Międzytorzu zobacz na mapie Gdyni. 14-hektarową działkę zagospodaruje gdyńska grupa Semeko. Koszt inwestycji, w ramach której powstaną biura, hotel i mieszkania może wynieść nawet 700 mln euro, a realizacja ma potrwać do 2026 roku.

Procedura wyłaniania inwestora rozpoczęła się w lutym ubiegłego roku. Międzytorze, położone w dobrej lokalizacji, na styku ulic Wendy, Polskiej i Janka Wiśniewskiego zobacz na mapie Gdyni, przy zabudowaniach mieszkalnych, w niedalekiej odległości od dworca, ma stać się kolejną częścią nowego śródmieścia Gdyni. Do ostatecznego etapu postępowania dotarły dwie firmy: Grupa Inwestycyjna Semeko oraz konsorcjum Anguloa Trading Limited i TriGranit Development Polska

Wybrano ofertę złożoną przez Semeko - lokalnego dewelopera z Gdyni, który jednak w mieście do tej pory nie zaistniał na szerszą skalę, budując jedynie osiedle Nowe Horyzonty na Grabówku. Swoje inwestycje do tej pory lokował przede wszystkim w Rumi i Redzie. Umowa w tej sprawie zostanie podpisana w styczniu.

Koncepcja zakłada kompleksową rewitalizację terenu. Przeważającą funkcją będzie zabudowa mieszkaniowa. Na Międzytorzu pojawią się też handel, usługi, biura oraz zabudowa hotelowa.

- Zabudowa ma wpisać się w tkankę miejską i stać się ważnym elementem centrum Gdyni. Koncepcja, którą wybraliśmy, spełnia te założenia. Zależy nam na realizacji projektu, który przyniesie korzyści nie tylko naszej firmie i prywatnemu inwestorowi, ale przede wszystkim mieszkańcom - wyjaśnia Jarosław Bator, członek zarządu PKP.

Projekt podzielony jest na kilka etapów, a cała inwestycja powinna zostać zakończona do 2026 roku. Pierwsze prace budowlane mogą się rozpocząć już w 2017 roku. Początkowo zagospodarowywany ma być teren położony najbliżej dworca, na którym pojawią się elementy handlowe i mieszkaniowe. Łączna powierzchnia komercyjna i mieszkaniowa może wynieść nawet 345 tys m.kw, a koszt całości szacowany jest na 700 mln euro.

- To krok milowy w rozwoju naszej firmy. Myślę, że przedstawicieli PKP przekonała nasza koncepcja, w której obecne jest odniesienie do gdyńskiego modernizmu oraz podkreślenie europejskiego charakteru Gdyni. Nie bez znaczenia było umieszczenie latarni, ławek i innych elementów nawiązujących do tematyki kolejowej - opowiada Adam Mierzejewski z firmy Semeko.

Koncepcja już jest, ale ostateczny kształt inwestycji zależy od planu zagospodarowania terenu. Dokument, nad którym prace trwają od dwóch lat, ma być gotowy jeszcze w tym roku. Teraz już z bezpośrednim udziałem firmy Semeko.

- Przygotowywaliśmy koncepcję na bazie studium przestrzennego oraz deklaracji miasta. Nie chcemy tam robić nic oprócz tego, co znajduje się w dokumencie i oficjalnych wypowiedziach przedstawicieli miasta. Myślę, że teraz w przedstawiciele trzech stron: urzędników, PKP i naszej szybko wypracują szczegóły planu zagospodarowania - wyjaśnia Adam Mierzejewski.

Istotną kwestią oprócz tych dotyczących wysokości budynków i przeznaczenia działek pod planowane przez inwestora funkcje jest sprawa gruntów przewidywanych pod infrastrukturę publiczną, czyli miejskie drogi. Muszą zostać wyłączone z inwestycji.

- Nie może dojść do sytuacji, gdy będziemy musieli budować infrastrukturę w miejscu zajętym przez dewelopera, wykupując ziemię i ponosząc dodatkowe nakłady budowlane. Kluczem jest odpowiedni balans pomiędzy interesami miasta i właścicieli. Infrastruktura drogowa jest w interesie wszystkich podmiotów - zapowiadał jeszcze w ubiegłym roku Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.

trojmiasto.pl

http://srodmiesciemorskie.pl/portfolio/nowa-weglowa-i-waszyngtona/

·
Registered
12,975 Posts
A my nie mieliśmy kiedyś dawno dawno temu wątku o Międzytorzu?

·
Registered
23 Posts
Wiecie co, strasznie mnie ostatnio cieszy rozbudowa centrum Gdyni, międzytorze, ten cały wysunięty pirs po dalmorze ( następny po skwerze, wypadło mi słowo),

ale nasuwa mi się bardzo ważne pytanie.

Czy uważacie, że znajdzie się tyle ludzi, żeby w jakimś rozsądnym stopniu zasiedlić te nowe obiekty?

·
Registered
5,980 Posts
Jest szansa. Projekt jest rozlozony na cala dekade. Poza tym jest mocno zroznicowany w funkcjach-handel, biura, hotel, mieszkania.

·
Moderator
10,242 Posts
A my nie mieliśmy kiedyś dawno dawno temu wątku o Międzytorzu?
Mieliśmy, ale większość forowiczów z Gdyni była swego czasu za tym aby go scalić z wątkiem o śródmieściu, więc wszystkie posty o Międzytorzy zostały zmieszane z postami o śródmieściu. Jeżeli ten wątek się przyjmie to możemy na powrót powrócić do tego podziału.

·
Registered
7,297 Posts
Moim zdaniem wątek powinien nazywać się [Gdynia] Śródmieście Morskie, Międzytorze

Międzytorze nie będzie częścią Śródmieścia Morskiego. Jedynie tereny między Skwerem Kościuszki a Nautą (w tym Dalmor).

Co do zabudowy Sea City:

1 - Vastint ma swój wątek (Waterfront)
2 - PHN (Dalmor, Molo Rybackie) - powinien mieć swój wątek
3 - MARS (Nauta) - powinien mieć swój wątek

·
Registered
5,782 Posts
Mieliśmy, ale większość forowiczów z Gdyni była swego czasu za tym aby go scalić z wątkiem o śródmieściu, więc wszystkie posty o Międzytorzy zostały zmieszane z postami o śródmieściu. Jeżeli ten wątek się przyjmie to możemy na powrót powrócić do tego podziału.
Szczerze mówiąc, nie sądzę aby do wyłożenia projektu mpzp było tu o czym pisać. Ale czas pokaże.

·
alias Barry hrabia Kent
377 Posts
Bardzo mnie cieszy koncepcja umieszczenia dominanty na wysokości Dworca. Plan przedstawiony dotychczas umieszczał wieżowce na przedłóżeniu WŁIV. Jeśli przychylą się do pomysłu Semeko to pierwsze wrażenie odwiedzającego Gdynię będzie piorunujące. Poza tym oddala to wysokościowce od Sea Towers i wieży Portu Rybackiego, które stworzyć mają efekt bramy nadmorskiej. Tak więc im dalej ulokowane będą inne wieże, tym lepiej dla osi widokowej Molo Płd.

·
Registered
1,467 Posts
Koncepcja naprawdę fajna, ale by była zrealizowana musi być jeden warunek, cena... To wszystko nie może być zbyt drogie by byo dostępne dla dość sporej grupy odbiorców, wówczas wróżę sukces.

·
Registered
3,801 Posts

·
Registered
7,297 Posts
Bardzo mnie cieszy koncepcja umieszczenia dominanty na wysokości Dworca. Plan przedstawiony dotychczas umieszczał wieżowce na przedłóżeniu WŁIV. Jeśli przychylą się do pomysłu Semeko to pierwsze wrażenie odwiedzającego Gdynię będzie piorunujące. Poza tym oddala to wysokościowce od Sea Towers i wieży Portu Rybackiego, które stworzyć mają efekt bramy nadmorskiej. Tak więc im dalej ulokowane będą inne wieże, tym lepiej dla osi widokowej Molo Płd.

Nie mogę doczytać, gdzie jest mowa o dominantach na wysokości dworca ?
Makieta miasta pokazuje je właśnie na przedłużeniu Władysława IV ....

·
Registered
534 Posts
Przyznam, że ciężko mi się rozeznać, które miejsca dane wizualizacje przedstawiają. Mogliby dodać jakieś opisy.
Wydaje się, że inwestor przyjął trochę większą intensywność niż ta przyjęta w materiałach biura planowania. Ciekawe w którym miejscu się spotkają te wizje.

W dodatku do Dziennika Bałtyckiego "Czas Gdyni" z 11.12.2014r znalazłem trochę inną wizualizację w/w terenów:

Widać tu ograniczoną powierzchnię centrum handlowego przy dworcu (powstały w to miejsce 2 normalne kwartały). Jeśli to jest nowsza wersja to jest to dla mnie krok w dobrą stronę.

Jeszcze było takie zdjęcie przebiegu Nowej Węglowej

zdjęcia zrobione aparatem z gazety więc nie powalają jakością

pzdr

·
Registered
7,297 Posts
Częściowo opisy są, częściowo można się domyśleć:

1/ OKOLICE 3-GO MAJA (jej przedłużenie) / JANA Z KOLNA, ZABUDOWA MIESZKANIOWA (tak podaje opis).

2/TO WYGLĄDA NA CZĘŚĆ HANDLOWO-BIUROWĄ KOŁO DWORCA

3/DOMINANTY W REJONIE WENDY/WŁADYSŁAWA IV (jej przedłużenie)

·
Registered
3,801 Posts
przeklejam posty z wątku śródmiejskiego tu, bo barzdiej pasują:

- Nie może dojść do sytuacji, gdy będziemy musieli budować infrastrukturę w miejscu zajętym przez dewelopera, wykupując ziemię i ponosząc dodatkowe nakłady budowlane. Kluczem jest odpowiedni balans pomiędzy interesami miasta i właścicieli. Infrastruktura drogowa jest w interesie wszystkich podmiotów - zapowiadał jeszcze w ubiegłym roku Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.
Bardzo żenująca wypowiedź. Będzie jak z Młodym miastem. Walną ulice (najpewniej 2x2, jak przystało na śródmieście w Polsce), więc cokolwiek tam będzie - mieszkaniówka, usługi, biura - wszystko zostanie rozjechane i zakorkowane więc natychmaist place pod klepiska vel parkingi. Czy Ci ludzie niczego się nie uczą???
Mam nadzieję, że skoro nie ma w Gdyni tramów, nad czym straszenie ubolewam, to chociaż zaczną budować ulice jako deptaki, w drugiej kolejności 1x2 dla prądojebów, potem pasy rowerowe na tych ulicach albo, co logiczne zrobią z tego Tempo30 W CAŁOŚCI, skoro to śródmieście, zadbają by to się nie skończyło na znakach, jak w reszcie Gdyni, czy mojej "ukochanej" ul. Strzelcówa, na końcu zajmą się równoległym parkowaniem na asfalcie (nie chodniku) dla transportu indywidualnego. To jest obowiązak magistratu Gdyńskiego. Zaplanować ulice którymi jeżdżą tylko rowery i trajtki, szerokie deptaki ze słupkami gdy garaż dostępny tylko dla mieszkańców, garaże na obrzeżach, by te ostatnie 500m interesanci biur czy goście mieszkaniówki mogli dojść, podziwiając urodę dzielnicy.
Ale słabo to widzę...:(
Co w wypowiedzi Stepy jest zenujacego ? On o jednym, a Ty o drugim. Akurat cytowana przez Ciebie wypowiedz jest bardzo sensowna. Chyba nie wyobrazasz sobie, ze na tak duzym obszarze bedziesz mial tylko deptaki i sciezki rowerowe ? A nawet gdyby mialy tam byc tylko takowe ( co jest abusrdem) to i tak dzialki pod nie musza zostac zarezerwowane. Bardzo dobrze, ze mysli sie o tym juz teraz, anie gdy zabudowa juz ruszy.
Inaczej czytamy wypowiedź Stępy. Dla mnie, po latach obserwowania w ktorym kierunku idzie urbanistyka w PL i niestety rowniez w GA, jego slowa tlumacze: budujemy ulice na poczatek inwestycji bo to podstawa. Tj robimy to od lat budujac nowe dzielnice/osiedla.
Czyt.copy/paste gdynskich inwestycji w XXw. 180st od Gehla i EU.
A mnie to nie odpowiada. Dla mnie to sredniowiecze. Marnotrastwo i wstyd.
Wytyczenie ulic bez okreslania ich wygladu czy funkcji nie istnieje. A ja nie wierze, ze ludzie, ktorzy na oczy nie widzieli i nigdy w zyciu nie zaprojektowali ulicy innej niz Wielkopolska czy Strzelcow, moga miec cos innego na mysli. Nie przekonasz mnie, a za chwile sami sie przekonamy. Chcialbym sie mylic, serio!
Już od dawna wiadomo jak skończy się projekt Nowa Węglowa. To będzie "ulica" (a raczej "droga" lub "trasa") o wyglądzie Zwycięstwa. No chyba że inżynierowie z 10 Lutego 24 się zlitują nad nami to zrobią drugą Władysława IV - w sumie to mniejsze zło.

A co najgorsze: nadal aktualny jest układ drogowy z przeprowadzeniem Władysława IV do Nowej Węglowej w przekroju 2x2. Co to oznacza? 1x4 w Śródmieściu i maksymalne zwężenie chodników oraz wrzucenie pieszych pod te przebicia w budynkach jak przy Starowiejskiej. Komuna minęła, a myślenie wciąż takie same. Komu tak przeszkadza układ jednokierunkowych 3 Maja i Władysława IV, który się świetnie sprawdza?

·
Registered
4,783 Posts
Pytanie podstawowe, ile osób musiałoby się przeprowadzić do Gdyni, aby zasiedlić tę nową tkankę zabudowy? Kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy?
to niestety utopia. Gdynia nie ma takiego potencjału jak Warszawa, która jako jedyna obok Krakowa ma perspektywy wzrostu liczby ludności w najbliższych 20 latach (oceniane na ok. 30-40 tys. ludzi).
Bo chyba nie sądzicie, że mniej zamożni mieszkańcy Grabówka, leszczynek i Cisowej nagle kupią tu apartamenty?
Warszawka tez nie kupi, jeżeli nie będzie blisko zatoki. Taka prawda. Powstanie zapewne centrum handlowe i osiedle typu rumskiego na 2 tys ludzi. Żadnej rewolucji nie przewiduję, bo nie ma dla niej NIESTETY żadnych fundamentów.

·
Registered
5,782 Posts
Pytanie podstawowe, ile osób musiałoby się przeprowadzić do Gdyni, aby zasiedlić tę nową tkankę zabudowy? Kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy?
Śródmieście w obecnych granicach administracyjnych to 13700 mieszkańców. Międzytorze na oko pomieści kilka tysięcy.

1 - 20 of 524 Posts