SkyscraperCity banner

1 - 20 of 2398 Posts

·
Registered
22 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Architekci z firmy FORT Sp. z o.o z Gdańska zwyciężyli w zorganizowanym przez firmę SwedeCenter konkursie na projekt Gdynia Water Front. To biurowiec i hotel, które staną przy Nabrzeżu Prezydenta w Gdyni między Centrum Gemini, a Sea Towers .
W kompleksie między Multikinem a Sea Towers w Gdyni, ma powstać hotel Marriott oraz biura banku Nordea.

Planowany termin ukończenia inwestycji -2013r.

Więcej... http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,35612,10005776,Sasiad_Sea_Towers___jak_oceniacie_nowy_budynek_.html

Materiały pracownia FORT

Wizualizacje w większej rozdzielczości: http://galeria.trojmiasto.pl/Gdynia-bank-i-hotel-Mariott-powstana-miedzy-Gemini-a-Sea-Towers-ns50063.html

·
Banned
725 Posts
Czy ja wiem sprawa dosyć pewna, szkoda tylko że projekt wygląda tak kiepsko. W tym miejscu liczyłem na coś więcej...:eek:hno:

Mam nadzieje że kolejne inwestycje w okolicy będą już na wyższym poziomie który już został narzucony przez budynki Sea Towers.

·
Registered User
1,593 Posts

·
Your brain controller
8,290 Posts
Można by odnieść wrażenie, że FORT jest najlepszą pracownią świata gdyby brać pod uwagę tylko ilość wygrywanych konkursów ;) Mam wrażenie, że nikt poważny po prostu nie chce już z nimi stawać do konkurencji a przydało by nam się by wygrał w końcu jakiś projekt dobrej pracowni z poza Polski najlepiej. Bo tą architekturę już widzieliśmy. Jest fajna, ale ile miasto może chodzić cały czas w tych samych ciuchach.

·
fanatyczny antykibic
3,894 Posts
O architekturze i urbanistyce już sobie pogadałem ;), więc teraz o czym innym. Widzę, że faktycznie, zgodnie z zapowiedziami będzie kondygnacja -1 z parkingami. Będzie trwało bardzo długo, zanim inwestycja wyjdzie z ziemi.

Również uważam, że już pora na osobny wątek. Niech tylko nazwa wątku będzie bardziej zgodna z forumowym kanonem i niech pierwszy post zawiera wizualizacje, pełny artykuł, podstawowe dane, lokalizację itp. , a nie tylko jakieś dwa zdania i link do artykułu.

Co do nazwy:

[Gdynia] Gdynia Water Front: Biurowiec Nordea + Hotel Marriott

albo jakoś podobnie...

·
The Ratizator™
4,496 Posts
^^ Zgadzam sie. Dodatkowo, dobrze jest miec wysokosc plus jego status, np. U/C. Zrobmy podobnie, jak na forum warszawskich inwestycji.

·
Registered
2,668 Posts
Świetny projekt! Dopiero tutaj widać w pełnej okazałości jak jest to szczegółowo dopracowana architektura. Te podziały to dzieło sztuki!

Jak dla mnie FORT mógłby podpisać umowę z Trójmiastem na wszelką architekturę na najbliższe 20 lat;).

·
Kaszëbë
4,903 Posts
Popieram ideę nowego wątku dla tej inwestycji. Jestem za propozycją Tygrysa - dobra nazwa dla wątku. Może warto jeszcze nieco pomniejszyć powyższe zdjęcia, bo strony okrutnie rozłażą się.

Moim zdaniem, bardzo korzystne projekty. Widać, że główny wjazd do hotelu i biurowca będzie od strony ul. Waszyngtona, a dojazd techniczny (poprzez tunel) od Hryniewickiego.

Ciekawe jaki adres będzie miała ta nowa ulica? A może nazwać ją na nowo?

·
Gdynia - Open City
10,523 Posts
Na niektórych wizualizacjach rzeczywiście wygląda to nieźle, ale wciąż jestem pewien, że budynek przyszłego hotelu nie wygląda odpowiednio dobrze jak na taką lokalizację i jego wysokość jest stanowczo za niska - jaki mamy mieć WATERFRONT, skoro z morza te budynki będą ledwie dostrzegalne? To będzie raczej Barakofront ;) Bez skojarzeń z jakąkolwiek osobą :lol:

A już na serio - budynek Mariotta od tyłu jest zdecydowanie bardziej atrakcyjny niż z przodu, podobają mi się też te drewniane elementy. Przyziemie jest eleganckie i nawiązuje do modernizmu, ale patrząc po ławkach na odnowionym dwa lata temu Nabrzeżu Pomorskim, powątpiewam czy przetrwa w dobrym stanie nasze ciężkie zimy i deszczowe jesienie.

Przydałoby się podczas rewitalizacji tych terenów (nabrzeża) pomyśleć o ciekawej małej architekturze, jak ta z Bulwaru Szwedzkiego (m.in słynne parasolki). Warto byłoby zrobić tam coś, co przyciągnie ludzi, da im schronienie w bardzo ciepłe lub deszczowe dni i zapewni komfort jaki daje łagodne oświetlenie, by nie panowały tam egipskie ciemności. Trzeba myśleć również o takich szczegółach, bo przecież w przyszłości mamy tam mieć drugą marinę, która będzie stanowiła integralną część tych terenów. Marzyłbym też o jakiejś gastronomi, ale koniecznie i tylko wyłącznie - eleganckiej! Przynajmniej na tyle na ile to będzie możliwe. Nie jakieś budki z kebabem :nuts:

Nie wiem czy wielki sens ma teraz tworzenie tego nowego wątku, bo żadne koparki pewnie z dobry rok się tam jeszcze nie pojawią, ale z drugiej strony to poważne projekty i unikalne miejsce, więc zasługuje na swój wątek.

·
Kaszëbë
4,903 Posts
Gdyński Waterfront już zaprojektowany. Dwa budynki oraz dużo przestrzeni

Ksenia Pisera/(Patsz)

Dwa budynki oraz alternatywa dla bulwaru na Nabrzeżu Prezydenta i plac otwarty na morze. To część projektu zabudowy na potrzeby hotelu Mariott i banku Nordea. Inwestycja powstanie na gdyńskim Waterfroncie, czyli terenie między Centrum Gemini i Sea Towers. Do końca 2014 roku wszystko ma być gotowe.

Projekt dwóch budynków oraz infrastruktury został wyłoniony w zamkniętym konkursie architektoniczno -urbanistycznym, organizowanym przez inwestora - firmę SwedeCenter, działającej w ramach grupy Inter IKEA. Zwyciężył plan autorstwa gdańskiej pracowni architektonicznej FORT. Architekci tej pracowni zaprojektowali również m.in. Centrum Handlowe Manhattan w Gdańsku oraz Europejskie Centrum Solidarności.

Jednogłośna decyzja

- Zwycięski projekt został wybrany jednogłośnie - mówi Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni oraz jeden z członków jury konkursu. - Zawiera najlepszą dyspozycję funkcjonalno - przestrzenną oraz godzi wymagania użytkowe projektowanych obiektów z atrakcyjną aranżacją przestrzeni publicznych, które będą ogólnodostępne. Za szczególne walory projektu uznali m.in. ciąg pieszy, przeprowadzony przez zespół zabudowy, biegnący wzdłuż terenu otwartego przy Centrum Gemini i przez zespół Sea Towers.

- Ma to stanowić atrakcyjną alternatywę dla bulwaru na Nabrzeżu Prezydenta - wyjaśnia Stępa.

W projekcie została też wyróżniona przez jury propozycja otwartego na morze placu w projektowanym zespole zabudowy, który ma być wygodną przestrzenią wejściową do budynków oraz powiązaniem z platformą widokową przy Sea Towers.

- Projekt zagospodarowania Waterfrontu był bardzo trudny w realizacji ze względu na potężnego sąsiada, jakim jest Sea Towers oraz specyficzny charakter i rangę miejsca, pod które projektowaliśmy zabudowę - mówi Wojciech Targowski, architekt FORT-u. - Część hotelowa przewiduje w sumie osiem kondygnacji, natomiast biurowa 11.

Cała zabudowa znajdzie się kilkanaście metrów od nabrzeża, jak najszerzej otwierając widok na morze. W trakcie realizacji inwestycji projekt może ulec nieznacznym zmianom - dodaje.

Zwycięzcy konkursu otrzymali 150 tys. złotych oraz zlecenie wykonania dokumentacji projektowej, która uszczegółowi pracę konkursową.

- Szacunkowo budowa może rozpocząć się za rok - ocenia Stępa. Gotowa ma być na przełomie 2013-2014 roku.
http://gdynia.naszemiasto.pl/artykul/1009053,gdynski-waterfront-juz-zaprojektowany-dwa-budynki-oraz-duzo,id,t.html#3fc983f4af8b024a,1,3,3

·
Registered User
1,593 Posts
Ciekawe jak się prezentowały pozostałe prace.

·
Gdynia - Open City
10,523 Posts
Lustforlife - W moim przekonaniu jednak lepiej byłoby gdyby budynek Nordei był mniej więcej takiej wysokości jak druga wieża STs, a Marriott przynajmniej taki jak Nordea. Wtedy można byłoby mówić o jakimś zaczątku skyline'u.

·
Registered
5,771 Posts
^^ Pełna zgoda. Projektowane budynki zgrabnie neutralizują efekt sterczącego kikuta. Wieżowce tej samej wysokości utworzyłyby ścianę wyrastającą z 5-piętrowej zabudowy.

1 - 20 of 2398 Posts