SkyscraperCity banner

1 - 20 of 3787 Posts

·
PrzestrzenGdyni.pl
1,048 Posts
Discussion Starter · #1 ·
2005-04-07
MAN Lion`s City LL CNG na testach w Gdyni!

Od soboty, 9 kwietnia, do połowy maja, testowany będzie w Gdyni niskopodłogowy MAN Lion`s City LL CNG. Jest to trzyosiowy, piętnastometrowy autobus zasilany sprężonym gazem ziemnym (CNG – Compressed Natural Gas). Autobus zabiera 134 pasażerów – 47 na miejscach siedzących i 87 stojących.

MAN testowany będzie kolejno: w PKS w Wejherowie – na liniach 03-04, w PKA – na linii 197 i w PKM – na liniach 107-147. Tankowanie gazu odbywać się będzie w najbliższej stacji CNG – w Gdańsku, przy ul. Wałowej

źródło:www.zkmgdynia.pl

Na stronie można się również dowiedzieć, że niedługo po Gdyni bedzie jeździc 200 niskopodłogowych autobusów(obecnie jest 198).
Wymienią jeszcze 14 ikarusów , i wszystkie autobusy w Gdyni będą niskopodłogowe :cheers:

·
Registered
575 Posts
pogratulowac,
w lubelskim mpk tabor jest potwornie wysluzony, z neoplanami wlacznie,
jeden ostatnio spowodowal kolizje, urwala sie bodajze sruba od zawieszenia, autobus postawilo bokiem i kierowca nie byl wladny uniknac zderzenia, chwala, ze profilaktycznie wymenili we wszystkich neoplanach potencjalnie wadliwy element

plany sa i w Lublinie na CNG
niskopodlogowce sa w zdecydowanej mniejszosci, wciaz ciemne chmury nad samym MPK wisza, ale coz, pozyjemy, zobaczymy

realniejsze sa chyba plany rozbudowy trakcji trolejbusowej

jedna uwaga co do tego obklejonego mana na zdjeciu, pasazerowie maja strasznie ciemno w srodku i nie widza gdzie aktualnie sa

·
The Ratizator™
4,503 Posts
Z tym gazem to swietny pomysl i dobra alternatywa dla oleju napedowego. Mam nadzieje, ze koszty eksploatacji CNG nie beda duzo wyzsze (o ile w ogole) porownujac z ON?! Czy ktos moze zna dokladniejsze dane n/t temat?

·
Registered
27 Posts
Trochę stary temat ale chyba coś się ruszyło w tym kierunku

http://www.zkmgdynia.pl/index1.php?action=0302&idn=359

Promocja autobusów gazowych MAN Lion’s City G CNG zakupionych przez PKM

W czwartek, 30 sierpnia, do Gdyni przyjedzie 5 fabrycznie nowych przegubowych autobusów gazowych MAN Lion’s City G CNG, zakupionych przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gdyni. Są to pierwsze autobusy zasilane gazem ziemnym, które będą eksploatowane w gdyńskiej komunikacji miejskiej.

W poniedziałek, 3 września, o godzinie 11.00, odbędzie się uroczyste wprowadzenie do eksploatacji zakupionych przez PKM pojazdów. Jeden z autobusów zostanie podstawiony pod Urząd Miasta Gdyni, skąd pojedzie na Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego, gdzie wszystkie gazowce zostaną poświęcone i nastąpi uroczystość inauguracji ich eksploatacji w gdyńskiej komunikacji miejskiej.

Wprowadzenie ekologicznego, gazowego napędu do pojazdów gdyńskiej komunikacji miejskiej to niewątpliwie doniosłe wydarzenie. Jak zwykle, bardzo serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w nim.

Autobusy, które zawitają do Gdyni, będą pierwszymi przegubowymi gazowcami firmy MAN sprzedanymi na polski rynek. Zabierać będą 160 pasażerów, spełniając najbardziej rygorystyczną z norm czystości spalin - EEV (Enhanced Environmentally Friendly Vehicle). Duża moc silników (310 KM) zapewni gazowcom dużą elastyczność także w specyficznych, gdyńskich warunkach ruchowych, charakteryzujących się dużymi różnicami wysokości. Zakupione przez PKM autobusy są wyposażone w klimatyzację dla kierowcy oraz w system monitoringu wnętrza wraz z rejestracją obrazu.

Oprócz korzyści z tytułu większej czystości spalin, mieszkańcy Gdyni odczują także inną zaletę autobusów gazowych, którą jest znaczące zmniejszenie poziomu emitowanego hałasu, dochodzące nawet do 7 dB. Spadek emisji o 3 dB oznacza dwukrotne zmniejszenie hałasu odczuwanego dla ucha ludzkiego. Hałas w odległości kilku metrów od autobusu CNG jest więc niemal o połowę mniejszy niż w analogicznym pojeździe o napędzie dieslowskim.

Gdyńskie MAN-y Lion’s City G CNG obsługiwać będą zgodnie z wymogami przetargu linię 171 oraz pozostałe linie, na których najczęściej można spotkać autobusy przegubowe niskopodłogowe z PKM-u, tj. R, 107, 147, 150, 152 i 240. Ich wprowadzenie do eksploatacji pozwoliło na wyeliminowanie z gdyńskiej komunikacji miejskiej ostatnich ikarusów.

·
Registered
21 Posts
Cacy, chętnie się nimi przejadę :)

Ale nurtuje mnie pytanie dlaczego te autobusy muszą dodatkowe 50km (w obie strony) do Gdańska na Wałową by zatankować? Przy takim układzie wszystkie oszczędności biorą w łeb...:bash:
Stacja w Gdyni, a najlepiej w zajezdni, potrzebna od zaraz:cheer:

·
Kraków, Skarżysko-Kam
4,535 Posts
Byłem ostnio w Gdyni tydzień u rodzinki i muszę powiedzieć że autoby macie fajne w miare nowe, dużo Volvo, nawet te stare merolki się nieźle trzymaja - ale ten wątek to hujowy macie:)poróbcię zdjęć żeby wszyscy mogli zobaczyć to wasze ZKM bo dla wielu innych miast powinno być przykładem do naśladowania.

·
Registered
3,773 Posts
^^^ chyba byly juz watki o gdynskiej ZKM, zreszta wiekszosc wie,ze Gdynia ma najnowoczesniejszy tabor w PL :) baa przyjezdzaja nawet delegacje z Korei Poludniowej ,zeby zobaczyc jak to sie w Gdyni robi.

·
Banned
4,150 Posts
^^^ chyba byly juz watki o gdynskiej ZKM, zreszta wiekszosc wie,ze Gdynia ma najnowoczesniejszy tabor w PL :) baa przyjezdzaja nawet delegacje z Korei Poludniowej ,zeby zobaczyc jak to sie w Gdyni robi.
No popatrz a u nas w autonusach na telewizorach plazmowych MPK pisze że w Krakowie jest najnowocześniejszy tabor. I kto ma racje?

·
zombie process
2,266 Posts
Nie po to wątek został wyciągnięty z dna forum żeby tu tak "dyskutować".
Dajcie sobie buzi panowie i zaniechajcie..

Jechał już ktoś nowymi Lionkami? Jak się sprawują?
Eurotram, gdzie jesteś? :)

·
Ehh...
2,598 Posts
^ Skoro prezentacja dopiero w poniedziałek to wątpię, żeby wyjechały wcześniej. A wyglądają tak - zdjęcie widocznego w prawym rogu autora pochodzące z Fotogalerii Transportowej:

·
Registered
12,968 Posts
Wjedzie to tunelu w Sopocie i bedzie zwykly autobus :D :lol:

·
Registered
937 Posts
Lionki to rzeczywiście klasowe busiki. Aż przyjemnie sie jeździ... no i jest też ta satysfakcja z kamer. Ciekawe czy one działają non stop. Mogliby umieszczac w pojazdach 2, a nawet 1 ekran LCD na którym byłby pokazywany obraz z kamer. to daje kamerom znacznie większą wiarygodnosc.

·
'less is more'
5,645 Posts
No popatrz a u nas w autonusach na telewizorach plazmowych MPK pisze że w Krakowie jest najnowocześniejszy tabor. I kto ma racje?
Byłem tydzień temu w Cracovi i nie widziałem żadnego autobusu wyprodukowanego po 1989 roku. Chyba, że mówisz o tramwajach - fakt, bardzo nowoczesne, ale komunikacja autobusowa fatalna, nawet Rzeszów ma nowocześniejszą (w tym dużo gazowych Solarisów!)

·
Banned
4,150 Posts
Byłem tydzień temu w Cracovi i nie widziałem żadnego autobusu wyprodukowanego po 1989 roku. Chyba, że mówisz o tramwajach - fakt, bardzo nowoczesne, ale komunikacja autobusowa fatalna, nawet Rzeszów ma nowocześniejszą (w tym dużo gazowych Solarisów!)
Chyba ci się coś pomyliło. Praktycznie w Krakowie nie ma autobusów wyprodukowanych przed 89 rokiem tylko Ikarusy, które nie będą jeździć od września. Może ci sie miasta pomyliły, albo cofnołeś się w czasie? Większosć autobusów w Krakowie to Solarousy U12 i U18. A stare Jelcze to tylko jeżdzą na liniach peryferyjnych.

P.S. Nie twierdze że Kraków ma nowoczęsniejsze autobusy niż Gdynia, tylko mówie że nasze MPK tak informuje. I sie zastanawiam czy wy macie racje czy MPK Krakowskie.

·
Registered
1,247 Posts
Trochę przyhamujcie Gdynianie. Macie świetny tabor, ale także świetny mają Kraków i Poznań, więc wcale nie jest powiedziane, ze to Wasz jest najlepszy. Macie też stare Jelczedesy i Neoplany, które delikatnie mówiąc nie powalają chociażby informacją pasażerską na przodzie. Kraków z kolei zbyt często kupuje Jelcze, a to obniża ogólną jakość taboru. Ale żeby nie było: Gdańsk to się chowa daleko w tyle za tymi przedsiębiorstwami. ;)

·
'less is more'
5,645 Posts
No to najwyraźniej Hextor przez cały pobyt w centrum widziałem tylko same Ikarusy ;) , dobrze że je wycofują bo strasznie raziły w oczy (jak sam klimat wokół centrum, ale to chyba w każdym mieście są dobre i złe strony centrum). Solarisów nie miałem okazji widzieć, ale komunikacja tramwajowa zrobiła na mnie b. dobre wrażenie, 90% nowiutkiego taboru.

·
The Ratizator™
4,503 Posts
Cacy, chętnie się nimi przejadę :)

Ale nurtuje mnie pytanie dlaczego te autobusy muszą dodatkowe 50km (w obie strony) do Gdańska na Wałową by zatankować? Przy takim układzie wszystkie oszczędności biorą w łeb...:bash:
Stacja w Gdyni, a najlepiej w zajezdni, potrzebna od zaraz:cheer:
Nie martw sie, stacja na Hutniczej rozwiaze ten problem :)

Btw, MAN'y z tej serii to moje ulubione autobusy. Kocham ten balkonik z tylu :D

·
zombie process
2,266 Posts
A stacja w zajezdni na Kaczych Bukach ma powstać w przyszłym roku.

1 - 20 of 3787 Posts