SkyscraperCity banner

Dom Handlowy Batory

• 10

Votes: 27 10.7%
  • 9,5

Votes: 16 6.3%
  • 9

Votes: 31 12.3%
  • 8,5

Votes: 29 11.5%
  • 8

Votes: 52 20.6%
  • 7,5

Votes: 24 9.5%
  • 7

Votes: 28 11.1%
  • 6,5

Votes: 11 4.3%
  • 6

Votes: 12 4.7%
  • 5,5

Votes: 4 1.6%
  • 5

Votes: 7 2.8%
  • 4

Votes: 6 2.4%
  • 3

Votes: 2 0.8%
  • 2

• 1

1 - 20 of 108 Posts

·
PrzestrzenGdyni.pl
1,048 Posts
Discussion Starter · #1 ·
DOM HANDLOWY BATORY

Lokalizacja - budynek usytuowany w sercu miasta, przy skrzyżowniu ulic- 10 lutego i Władysława IV

Rok budowy- 1998 (Pierwszy tego typu dom handlowy w Trójmieście i jeden z pierwszych w Polsce)

Nieprzypadkowo otwarcie centrum handlowego Batory w Gdyni obwieścił dzwonek okrętowy. Budynek zawiera wiele aluzji do stylu
okrętowego, zaś nazwa przypominać ma legendarny polski transatlantyk.

Dwie części obiektu, rozdzielone przeszkloną ulicą-atrium, oglądane od środka budzą silne
skojarzenia z nabrzeżem portowym i cumującym przy nim kadłubem ogromnego statku. "Transatlantyk" ma dziób i burty. Otwarte od strony atrium kondygnacje sprawiają
wrażenie pokładów, a ich posadzki jak na prawdziwym statku wyłożono egzotycznym mahoniem. "Nabrzeże" z "pokładami" łączą przerzucone nad atrium stalowe "trapy" -
wykończone blachą ryflowaną, korkiem i szkłem. Zaproponowane przez architektów odwołania do stylu reklamowego stanowią skuteczny chwyt reklamowy. Wnętrza budynku są efektowne i zapadają w pamięć. Morskie aluzje czytelne są również na zewnątrz obiektu, od strony ostro zakończonego narożnika-dziobu.

BATORY posiada około 70 sklepów różnorodnych branż, sieć usługową oraz gastronomiczną. Do dyspozycji klientów odwiedzających Batorego jest siedem wind, z czego dwie panoramiczne oraz system schodów ruchomych, który umożliwia dostęp na każdą kondygnację. Obiekt zapewnia klientom pełną klimatyzację oraz całodobowy monitoring.

Nagroda Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Za Wybitne Osiągnięcia Twórcze w Architekturze, Budownictwie, Geodezji i Kartografii za zrealizowany projekt -1999r

Budynek był elementem kampani reklamowej miasta -Gdynia jest lepsza.

·
Moderator
8,171 Posts
Nawiązywanie do kształtu statku w polskiej architekturze często kończy sie tragicznie ("statek" we Wrocławiu albo Batory Building w W-wie) ale tutaj to wyszło całkiem sensownie i naprawdę fajnie wygląda ;) 8/10

·
Registered
13,009 Posts
mnie zastanawia kiedy zrobia cos z tym odpadajacym tynkiem w gornej czesci atrium :p

·
Homo Skyscraperus
22,126 Posts
bo tutaj statek jest elementem a nie "stakiem w statku" jak we Wrocku.... tu jest tylko piekne nawiazanie... ciezko mi okreslic jakosc materialow, wiec daje 8. Wyglada solidnie

·
The Ratizator™
4,503 Posts
Budynek mialby dla mnie dyche, gdyby zamiast tynku wymyslili duzo lepszy material i kolor na przekrojonym "kadlubie statku" :) A tak silne 9. Wnetrze 9.5 - brakuje tego czegos - moze wypasnej fontanny, moze duzego wiszacego modelu statku ... Ehh, rozmarzylem sie :D

·
Krakus rodowity
5,174 Posts
Podoba mi się :) Jest ciekawy, ale ma wyważony kształt
8/10

·
Great Ape Project
4,480 Posts
Uwielbiam tę bryłę od momentu powstania. Takie rzeczy naprawdę łatwo sknocić. Wybudowany za kasę gdyńskich "małokupców" na placu, gdzie mieli swoje budy, więc to była (nie wiem jak jest teraz) 100% gdyńska inwestycja. Mogliby tylko w końcu naprawić tynki wewnątrz. Jak dla mnie (tj. gdyńskiego neofity), 9,5/10.

·
przestrzeń-ludzie-miasto
24,169 Posts
Bardzo efektowny
8,5

·
Registered
8,887 Posts
Bardzo dobry i bardzo ladny, w koncu nawiazanie ksztaltem do statku zupelnie udane, szklana czesc rowniez, jak na centrum handlowe, wyglada bardzo dobrze 9/10

1 - 20 of 108 Posts