SkyscraperCity banner

1 - 20 of 8545 Posts

·
Your brain controller
8,246 Posts
Discussion Starter #1
Pod koniec tego roku lub na początku przyszłego ruszy budowa pierwszego prawdziwego wieżowca w 3mieście. Budynek złozony z dwóch wież z których wyższa będzie miała 30 pięter wysokości. Inwestor Invest Komfort z Sopotu, autor obecnie najwyższebo budynku Gdyni. Cała inwestycja w swych rozmiarach i charakterze przypomina bardzo Łudzką w Warszawie tylko architektura wydaje się być lepsza.

Mam jeszcze wda skany dobrewj jakości z gazety, ale nie mam ich jak zamieścić bo konta www na republice mi się poblokowały. Wyślę je ochotnikowi. :D

·
Registered
288 Posts
Info z GW:
"Projekt gdyńskiego WTC jest gotowy, ale różni się od projektu, który zwyciężył w konkursie architektonicznym. Czy władze Gdyni uległy inwestorowi, a widok na morze zostanie zakryty?
W 2002 r. zwycięzcą konkursu na koncepcję architektoniczną placu w kwadracie skweru Kościuszki, ulic Hryniewickiego, Waszyngtona i basenu Prezydenta został wiedeński zespół Architektbüro pod kierunkiem Andrzeja Kapuścika. Teren należy do World Trade Center, więc nawiązanie stylistyką do dwóch nowojorskich wież WTC zburzonych podczas ataków z 11 września 2001 r. było oczywiste.
Natomiast ostateczny projekt skierowany do realizacji przez inwestora - Invest Komfort - znacznie różni się od konkursowego, pomimo iż autor jest ten sam. Podwyższono o kilka kondygnacji wysokość jednej z wież (w projekcie konkursowym obie wieże były jednakowej wysokości). Zmniejszono także odległość między nimi, przez co spajający je łącznik będzie krótszy i mniej okazały.
- Dyskusje nad ostatecznym kształtem tej realizacji trwały 10 miesięcy - mówi Andrzej Kapuścik, autor projektu. - Inwestor naciskał na zmianę koncepcji na jednobryłową. Na to z kolei nie chcieli zgodzić się przedstawiciele miasta. Generalnie jednak jestem zadowolony z tego projektu.
Mniej zadowolona z nowego kształtu kompleksu jest dr Maria Jolanta Sołtysik z wydziału architektury PG, znawczyni gdyńskiej architektury.
- Z jednej strony zauważam troskę władz miasta o architekturę, ale z drugiej wyraźne uleganie presji inwestorów - argumentuje dr Sołtysik. - Tendencja do pięcia się w górę może dziwić w miejscu, gdzie miasto powinno otwierać się na morze. Widok na morze został zablokowany poprzez kolosalną skalę tych budynków. Ta architektura straciła swoją niezwykłość - uważa.
Kierownictwo Invest Komfortu odmówiło odpowiedzi na większość pytań "Gazety" o różnice w obu projektach. Przyznaje jednak, że w nowym obiekcie dominować będzie funkcja mieszkaniowa z niewielkim udziałem biurowej."

·
Moderator
4,038 Posts
Świetne wiadomości :) Według mnie dobrze , że nie będą to wieże o identycznej wysokości . Cieszy to , że jest chęć budowy wież poza Warszawą ( niedawno oddano UNI Centrum - w realu wygląda o wiele lepiej niż na zdjęciach , buduje się Andersię i teraz jeszcze to :) ) . Ja osobiście jednak troszkę żałuje , że nie powstaną te budynki w Gdańsku , gdyż tam są już jakies wieżowce i tamtejszy skyline bardzo by na tym zyskał , no ale ...

·
Your brain controller
8,246 Posts
Discussion Starter #7
Konserwator zabytków to nazwa na stan beznadziei jaki panuje w Gdańsku, ale stan ten gdy się przyjrzeć ma wiele oblicz. Tak naprawdę nie jest to jedna osoba gdyż konserwatorzy zabytkó w Gdańsku zmieniają się dość często. Od paru miesięcy jest nowy konserwator i jeszcze wciąż nie do końca wiadomo jaki to człowiek.

Zaś co do tematu wieżowców to wszystko wskazuje, że w przyszłym roku będziemy mieli cztery wierzę od 70-100m licząc WTC jako jeden w trakcie budowy więc nie jest źle.

·
Your brain controller
8,246 Posts
Discussion Starter #11
bb78 said:
Fajnie, ze powstaje cos wysokiego poza Warszawa, choc ten skan nie wyglada zbyt zachecajaco :eek:hno:

Dziki REX: rendery mozesz slac na moj adres z sygnaturki, zamieszcze je na serwerze FDI :)
Posłalem ci kolorowe rendery.

Zaś tą czwarty wieżowiec to apartamentowiec też w Gdyni 18-19 pięter "Redłowski Stok" to się nazywało bodajże.

·
Registered
1,064 Posts
Dziki REX said:
Cała inwestycja w swych rozmiarach i charakterze przypomina bardzo Łudzką w Warszawie tylko architektura wydaje się być lepsza.
Nerke dalbym sobie wyciac zeby ten budynek stanal zamiast Luckiej. Swietna wiadomosc. Ogromnie sie ciesze :) Wiezowiec nad morzem, grrrrrrrr.......

·
Я.
6,755 Posts
Wow, wiezowiec poza warszawa:> No i niezly widok z okien bedzie:> Projekt mi sie nawet podoba, ale ciekaw jestem gdzie to stanie- czy ktos z 3 miasta moglby zapodac jakies foty miejsca gdzie to bedzie ?? Bo architekture widze, ale nie widze ani skali, ani jak to bedzie sie komponowac z miastem..

·
Registered
248 Posts
prawa strona nabrzeża Prezydenta (ścisłe centrum miasta), po lewej stronie tego zdjęcia jest Skwer Kościuszki

Inne wysokie budynki, których budowa rozpocznie się w najbliższym czasie w Gdyni:
- Redłowska Kaskada, mieszkania, 18 pięter, Redłowo
- Stryjska/Legionów, mieszkania, 18 pięter, Redłowo.

·
Inwestor
2,610 Posts
JOŁ MADERFAKER !!!!! Najlepsza wiadomośc jaką dzisiaj dostałem ( gdyby jeszcze Portugalia wygrała z Holendrami to będzie super dzień ;) ) . Będzie to najlepszy widok z wieżowca w Polsce - bo jednak widok na bezkresne morze ,port , Hel i ciekawą okolice Gdyni (mam na mysli morene i kępy oksywska i redłowską itp.) to ja chciabym tam mieszkać!!! Pewnie Kulczyka to będzie stać mnie nie :(
Komfort sobie poradzi z finansową stroną projektu ? Czy coś na ten temat wiadomo ?

A teraz sobie pomarze :) ! A gdyby tak druga taka wysoka wieża staneła przy hotelu Gdynia na ich tym parkingu od strony Skweru to dopiero by było co ?!

·
WROCŁAW U/C
16,686 Posts
nie podoba mi sie, jednak mieszkaniowe wieżowce nie wyglądaja zbyt dobrze ale znowu nie jest tak źle...

pozdrawiam

1 - 20 of 8545 Posts