SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 22 Posts

·
Registered
Joined
·
6,504 Posts
Discussion Starter · #1 ·
TBMM'ye verilen son dakika teklifinden engellileri isyan ettirecek kötü sürpriz çıktı.


ÖNDER YILMAZ / Milliyet -
2005 yılında çıkarılan Özürlüler Yasası doğrultusunda belediyeler başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına, yaya geçitleri, resmi yapılar, yeşil ve spor alanları gibi alt yapıların engellilerin erişilebilirliğine uyumu için verilen 7 yıllık sürenin dolmasına günler kala, 3 yıl uzatma geldi. Buna göre 7 Temmuz 2012 tarihinde dolacak süre 7 Temmuz 2015’e uzatılacak. Bu uzatmanın gerekçesi, “gerekli tedbirlerin alınabilmesi amacıyla” şeklinde açıklandı.

AKP Adana Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç ve Amasya Milletvekili Avni Erdemir’in verdiği kanun teklifi, kamu kurum ve kuruluşları ve belediyelerin, yaya geçitleri, resmi yapılar, yeşil ve spor alanları gibi alt yapıların engellilerin erişilebilirliğine uyumu için verilen ve dolmak üzere olan 7 yıllık süreyi 3 yıl daha uzatıyor. Değişikliğe göre, 7 Temmuz 2012 tarihinde dolacak 7 yıllık süre, kamu kurumları ve belediyelerin üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmediği için 3 yıl daha uzatılacak.

http://www.gercekgundem.com/?p=468184

:bash: :bash: :bash:ne güzel dolmuşçulara ceza kesilecekti...

7 yıl hiçbir halt yemeden oturanlar cezasını çekecekti,

şimdi akp yüzünden o da olamıyor...
 

·
Banned
Joined
·
8,299 Posts
7 yıl hiçbir halt yemeden oturanlar cezasını çekecekti,
Devlet kendi kendine ceza kesmiyecegi icin yine bir operasonla kanunu kendilerine göre uyguladialr.
 

·
Genuine Tatar
Joined
·
12,186 Posts
Arkadaslar,
size bir ricam olucak...
Aradim, aradim ama bulamadim google'da.

Hani otoyollarda otobusler filan mola veriyor ya ? Buyuk, camdan yapilmis guzel mola yerleri ?Icinde yiyip iciyorsun, alisveris yapiyorsun, filan ?

Ben onlari ariyorum, bir resim veya klip bulamadim...
Yardim edebilirmisiniz lutfen ?
 

·
Moderator
Joined
·
31,075 Posts
Kara, hava ve demiryolu ulaşımının “gürültü envanteri” çıkarılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kara ve hava trafiğindeki gürültü için düğmeye bastı. Bakanlık 14 ildeki karayolları ile 5 büyük havalimanının mercek altına aldı. Seçilmiş alanlar için gürültü haritaları yıl sonuna kadar hazırlanacak. Bu haritalardan elde edilecek veriler sonucunda da “Gürültü Eylem Planı” hazırlanacak.

http://www.rayhaber.com/2013/ulasimda-sessiz-donem-basliyor/
 
  • Like
Reactions: Zaz965

·
Moderator
Joined
·
31,075 Posts

·
Moderator
Joined
·
31,075 Posts
CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, yolcu taşımacılığı yapan otobüslerin 10 numara yağ veya trafo yağı kullanımının önlenmesi amacıyla bu otobüslerin depolarından alınacak akaryakıt numuneleri üzerinden ve egzoz gazından kükürt oranı ölçümüyle kontrol yapılması için TBMM'de 4 ayrı bakana (İçişleri, Ulaştırma, Enerji ve maliye Bakanlıkları) benzeri içerikte soru önergesi verdi.

http://www.dha.com.tr/umut-oran-10-numara-yagi-meclis-gundemine-tasidi_729228.html
 
  • Like
Reactions: Zaz965

·
Moderator
Joined
·
31,075 Posts
Taksimetrelerde hile yapılmasını önlemek için, kelebek mühür ve bağlantı elemanı olarak çelik tel kullanım zorunluluğu getirildi.

"Taksimetre Muayene Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yönetmeliğe göre; damga, muayene servisleri tarafından muayene sonucu uygun olduğu anlaşılan taksimetrenin, ayarlarına müdahale edilebilecek tüm noktalarına, muayene işlemleri tamamlandıktan sonra geri dönüşümsüz olarak bir kez kullanılabilen, çıkartıldığında tahrip olan ve üzerinde bu yönetmelik hükümlerinin gerektirdiği bilgileri taşıyan kelebek mühürleme sistemi takılacak.

http://onedio.com/haber/taksimetrede-hileyi-onlemek-icin-kelebek-muhur-geliyor-411815
 
  • Like
Reactions: Zaz965 and marty88

·
Moderator
Joined
·
31,075 Posts
  • Like
Reactions: Zaz965

·
Moderator
Joined
·
31,075 Posts
Türkiye’de üretilmiş veya ithal edilmiş demiryolu araçlarının ulusal demiryolu altyapı ağında kullanılabilmesi için tescil zorunluluğu getirildi.

Yurt dışından bir kiralama sözleşmesi kapsamında temin edilmiş ve ulusal demiryolu altyapı ağında 3 aydan fazla kullanılacak demiryolu araçları için de tescil yaptırılacak.

Yabancı ülkelere ait uluslararası trafikte kullanılan TEN, RIV, RIC veya RID işaretli yük ve yolcu vagonlarının tescil edilmesine gerek duyulmayacak.

Bugünden itibaren ithal edilecek yurt içinde üretimi mümkün olan yük ve yolcu vagonlarının 1 Ocak 2020 tarihine kadar tescil işlemi yapılmayacak.

http://www.rayhaber.com/2015/demiryolu-araclari-icin-tescil-zorunlulugu-getirildi/
 
  • Like
Reactions: Zaz965

·
Moderator
Joined
·
31,075 Posts
“Demiryolu ile taşımalar özel sektöre açılıyor” diye binlerce vagon siparişi veren lojistik şirketleri, çıkmayan yönetmelik yüzünden hayal kırıklığı yaşıyor. Siparişlerin büyük bölümü durduruldu. 600 adetle en büyük siparişçilerden Kolin, 100’lük siparişten sonra bekleme kararı aldı.

Yönetmeliğin gecikmesi tam bir belirsizlik yaratmış durumda. İşlerin tıkandığını ve bürokraside konuya ilgili muhatap bulamadıklarını ifade eden Demiryolu Taşımacılığı Derneği Başkanı Özcan Salkaya, “Sürekli yetkili değişiyor. Çok umutsuzuz” diye konuştu. Bu arada ilk 7 ayda demiryoluyla yük taşımaları da 2.2 milyon ton azaldı.

Demiryollarında yolcu ve yük taşımayı özel sektöre açan yasa çıkalı 2 yıl oldu. Arkasından yönetmeliklerin çıkması gerekiyordu. Ancak sadece kapasite tahsisi ile ilgili tek yönetmelik çıktı. Asıl düzenleme yönetmelikleri bir türlü çıkmadı. Sektör örgütleri, şirketler birçok kez Ankara yollarına düştü ama sonuç alamadılar. Yasadan sonra “yönetmelikler de geliyor” diye binlerce vagon yatırımı yapmaya hazırlanan sektör, arkası gelmeyince yatırımları durdurma eğilimine girdi. Sürüncemede kalan yönetmelikler meselesi araya seçimin girmesi, yeni hükümetin de henüz kurulmamış olması, dahası yeni hükümetin konuya nasıl bakacağına ilişkin tereddütler yatırımların önünü tıkadı.

http://www.dunya.com/guncel/vagonda-siparisler-durdu-267830h.htm
 
  • Like
Reactions: Zaz965

·
Moderator
Joined
·
31,075 Posts
Şehir içi toplu taşımada kullanılan yüz binlerce minibüs ve otobüs, teknolojinin sunduğu olanaklarla daha güvenli hale getirilecek. Bundan böyle araçlarda araç takip cihazı, acil durum butonu, kamera sistemi ve görüntü kayıt sistemi bulunacak.

8'den fazla oturma yeri olan, yolcu taşımaya yönelik motorlu araçlarda sürücü güvenlik kabini oluşturulacak.

Araç takip cihazı, dahili olarak gerçek zamanlı araç konum/durum takibi sağlayacak. Konum bilgisi (enlem, boylam), hız bilgisi, zaman (tarih, saat), yön bilgisi, toplam mesafe bilgisi üretecek. Pozisyon, hareket edilen yön, anlık hız gibi bilgilerin otomatik takibi yapılacak.

Araçlara kurulacak kamera sisteminde kullanılacak cihaz, yapı ve özellik olarak hareket halindeki araçlar için tasarlanmış olacak. Kameranın resim sensörü özelliği hareketli ortamlarda sabit görüntü almak için geliştirilmiş olacak.

Toplu taşıma araçlarındaki bir diğer önemli değişim ise "acil durum butonu" olacak. Acil durum butonları asgari acil çıkış yerleri kadar bulunacak ve acil çıkış yerlerinin konumuna uygun yerleştirilecek.

Şoför mahallinde 1, bunun dışında her 4 metrede asgari 1 adet olmak üzere araç içinde eşit olarak dağıtılmış acil durum butonları konumlandırılacak.

Söz konusu düzenlemeler, 6 ay sonra yürürlüğe girecek

https://onedio.com/haber/toplu-tasimada-yeni-guvenlik-onlemleri-geliyor-736772
 
  • Like
Reactions: Zaz965 and sezgin91

·
Moderator
Joined
·
31,075 Posts
Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan genelge ile başta terör olayları olmak üzere, meydana gelebilecek adli olayların araştırılması, delillere ve faillere ilişkin bilgilere hızlı ulaşılması ve nihai olarak suçların aydınlatılabilmesi amacıyla, toplu ulaşım araçlarının içerilerine kayıt tutabilme özelliğine sahip kameralar yerleştirilmesi görevi UKOME ve İTK kurullarına verildi.

Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından bu proje kapsamında tüm minibüs ve taksi dolmuşlar araçlarına;
Aracın içerisinde kör nokta bırakmayacak şekilde yerleştirilecek kameralar
Araç takip ünitesi
Panik butonu
yerleştirilerek tüm cihazların kurulmakta olan “Toplu Ulaşım Denetim ve Yönetim Merkezi” ‘deki tek bir sistem tarafından yönetilmesi sağlanacak.

Proje ana hatları ile;
Güzergah ve Konum Takibi,
Denetim birimlerince her an izlenen “Güvenli Yolculuk”
Hız Optimizasyonu ve takibi ile kaza riski düşürülmüş bir seyahat,
Afet ve acil durumlarda Merkez tarafından koordine edilen, bu gibi durumlarda krizin değil çözümün bir parçası haline gelmiş bir toplu ulaşım sistemi, hedeflerini yerine getirmeyi amaçlıyor.

https://www.ibb.istanbul/News/Detail/33877
 
  • Like
Reactions: Zaz965

·
Let's learn to survive!
Joined
·
5,680 Posts
Nihayet ya!!! :cheers:


Toplu taşımada yeni dönem! Türkiye genelinde 'Tek Kart Sistemi'ne geçilecek...

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı “Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemi”yle toplu taşımada tek kart sistemine geçilecek. Vatandaşlar üzerinde isimleri bulunan kart ile Türkiye genelinde metro, otobüse, vapur ve metrobüse binebilecek.

Toplu taşımada yeni dönem Türkiye genelinde geçecek...
Yenişafak gazetesinden A.Fatih Erturan'ın haberine göre, Ulaştırma Bakanlığı’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı, “Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemi” projesiyle trafik cezalarını artık polis değil MOBESE kesecek. Vatandaşlar tek bir kart ile Türkiye genelinde toplu taşıma araçlarına binebilecek.

Projeye göre, yollar ve tabelalar akıllı olacak. Sürücüler yola çıkmadan her şeyi görebilecek. Toplu taşımada Türkiye genelinde tek kart modeline geçilecek. Araçlara kara kutu zorunlu hale getirilirken, trafik cezasını polis değil MOBESE kesecek. Sistemin detayları şöyle:

TABELALAR LED'Lİ OLACAK


Karayollarındaki şerit çizgileri ve trafik levhaları uluslararası standartlara uygun şekilde dizayn edilip fiber optik ve geniş bant şebekeleri, karayolların altyapısı boyunca yeterli olacak şekilde tamamlanacak. Trafikte kullanılan ışık ve işaretlerde çevreci ve led teknolojisi gibi enerji verimliliğini arttıracak teknolojiler kullanılacak.

ANLIK BİLGİ VERİLECEK


Her ilde Trafik Yönetim Merkezleri kurulacak. Karayolu üzerindeki kameralar ve algılayıcılar tarafından toplanan bilgiler, bu merkezlere iletilecek. Buralarda işlenen bilgileri sürücülerle, yolcularla ve diğer ilgili yerlerle paylaşacak. Şehirlerarası bir yolda yapım çalışması, hava durumuna bağlı bir risk veya sürücünün uyarılması gerekli olan bir durum varsa bu uyarıları değişebilen levhalar üzerinden sürücülerle paylaşılacak.

Şu anda mevcut MOBESE/TEDES sistemleri ile yeni kurulacak olan TEDES’ler, AUS mimarisine entegre edilecek. Sistemler üzerinden acil durumlara yetkili birimler anında müdahale edebilecek, trafik kuralı ihlali yapanlar olursa emniyet teşkilatı devreye girerek haklarında gerekli işlemler yürütülebilecek.

Mobil uygulamalar yaygınlaştırılacak ve vatandaş evden çıkmadan önce kullanacağı güzergaha dair her türlü bilgiyi öğrenebilecek.

TEK KART HER YERDE GEÇECEK

Tüm şehirlerin toplu taşıma araçlarında kullanılabilecek tek bir ödeme sistemine geçilecek. Vatandaşlar, üzerinde kendi isminin olduğu ulaşım kartı ile Türkiye genelinde metrodan otobüse, vapurdan metrobüse kadar tek bilet kullanacak.

Akıllı Ulaşım Sistemi alanında yerli yazılım kullanılacak.

KARA KUTU ZORUNLULUĞU GELİYOR

Araçlar için “e-call” cihazı zorunluluğu getirilecek. Bu cihaz sayesinde araçlar muhtemel bir kaza durumunda olay yeri bilgisini acil durum ekiplerine gönderecek. Bu durum aynı zamanda trafik polisinin ve kazazede vatandaşların işini de kolaylaştıracak.

Sürücüyü destekleyen araç içi kontrol ve güvenlik sistemleri geliştirilecek. Buna göre araç şeritten kaydığı anda bir uyarı ile sürücüyü uyaracak.

Şehir içi ulaşımda araç yoğunluğuna göre trafik sinyalizasyonunu düzenleyen akıllı kavşak kontrol sistemleri ile trafik akışı hızlandırılacak. Buna göre ışıklar araç ve yaya yoğunluğuna göre trafiği yönetecek.


Yol güzergahı üzerindeki tüm akıllı sistemler bir merkezde birleştirilecek. Tüm ulaşım ağı kendi içinde ve dünya ile entegre olacak.

Hurriyet
 
1 - 20 of 22 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top