SkyscraperCity banner

1 - 20 of 5936 Posts

·
Registered
13 Posts
Hello. Great job tazzmaniadodo.

I would like to highlight another very intersting zone in Bucharest. Ion Voicu park and Dacia Boulevard. It is an underrated zone imo. So i'm feeling more comfortable when I promote this area for your own sake. Thank you for your attention. ;)

·
Registered
2,284 Posts

I would like to highlight another very intersting zone in Bucharest. Ion Voicu park and Dacia Boulevard. It is an underrated zone imo. So i'm feeling more comfortable when I promote this area for your own sake. Thank you for your attention. ;)
Exact ! Dacia (incluzand zona Icoanei) n-ar fi rau !

·
Moderator
3,593 Posts
Discussion Starter #5 (Edited)

Exact ! Dacia (incluzand zona Icoanei) n-ar fi rau !
Pai ideea e in felul urmator: Pentru harta pe care am atasat-o exista deja cele 3 threaduri deschise de Le clerk si ca sa nu mai deschidem nu stiu cate threaduri cu fiecare straduta am zis ca ar fi mai bine sa avem un thread cu restul zonelor istorice care nu se incadreaza in celelalte 3 threaduri.

Adica aici vom lua in considerare orice chestie legata de istorie indiferent de unde este. Sunt palate si prin Mogosoaia , mai sunt ruinele forturilor alea istorice din jurul bucurestiului si de asemnea Bd Dacia , Gradina Icoanei , Gara de Nord , Rahova Bragadiru pe care tot aici le vom include neavand thread special. Lipscaniul si Calea Victoriei e normal sa aiba thread special ca sunt cele mai importante , la fel si Elisabeta-Carol.
In concluzie putem include aici orice legat de istorie din Bucuresti-Ilfov daca vreti.

Chiar am putea adauga in titlul threadului si discusions and issues. General History rehabilitation , disscusions & issues .....sau ceva.

·
Moderator
3,593 Posts
Discussion Starter #11 (Edited)
La renovări (ASE, BNR, etc) s-au făcut și consolidări. Doar în poza aia am văzut asta.

And I don' wanna bitch, but:
OK no problem ! daca am mai gresit ceva gen delimitari sau chestii din astea le modific sau poate mai sunt si alte zone pe care nu le-am inclus?
Dar te rog ceva: hai sa discutam despre chestii de organizare pe sandbox si daca poti sa-ti muti postul de mai sus acolo ca sa apara threadul curat pls. :cheers:

·
Registered
2,294 Posts
Tocmai am observat mai sus o cladire art deco ( cred ) renovata dar neconsolidata ( are inca bulina rosie cum bine-a observat cineva )
Ce stupid:bash::eek:hno: , sa ai asemenea comoara si s-o spoieshti doar pe la exterior , cand e bine stiut ca asemenea proprietati au o valoare foarte mare !!!

:cheers:

·
Moderator
3,593 Posts
Discussion Starter #14

·
Registered
2,690 Posts
sincer foarte putine dintre ele imi plac..
Majoritatea îmi plac, mai puțin UAR și clădirea cu reclama Unilever + încă câteva care nu-mi plac din cauza clădirii vechi (fugly old buildings :) ) - vb de cele industriale btw

·
Moderator
3,593 Posts
Discussion Starter #19
aucuma depinde si de context. la cladirile prezentate majoritatea erau deja inconjurate de zgarie nori, adica specificul orasului era de zgarie nori. la noi o solutie precum in pozele astea ar da urat, pt ca la noi orasul vechi ar trebui mai bine conservat si solutii de genul asta ar trebui mai bine gandite.

1 - 20 of 5936 Posts