Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 811 Posts

·
kween
Ärewördige och Höglärde
2,284 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Myślę, że możemy się już pokusić o nowy wątek. Sprawa wygląda bardzo realnie: jest pewny inwestor (Politechnika), jest unijna dotacja, jest nawet pierwsza koncepcja wizualna ;)

i jeszcze troche o Centrum Nowych Technologii

http://ww6.tvp.pl/6605,20090720920546.strona
A tu z innego źródła:

Politechnika Śląska w inteligentnym budynku
Jacek Madeja
2009-07-21, ostatnia aktualizacja 2009-07-21 18:19

Już za pięć lat kierowców wjeżdżających do Gliwic średnicówką będzie witać fasada nowoczesnego i ekologicznego gmachu. Na budowę Centrum Nowych Technologii politechnika dostała z unijnych funduszy 75,5 mln zł.

Nowy gmach PŚl ma być nowoczesny i energooszczędny

Nowoczesny budynek powstanie w północnej części miasteczka akademickiego, tuż obok okazałego gmachu Centrum Edukacyjno-Kongresowego w rejonie ul. Konarskiego. Obecnie w tym miejscu są magazyny i kotłownia. W przyszłości tuż obok będzie przebiegała Drogowa Trasa Średnicowa.

- To będzie budynek na miarę XXII wieku. Dzięki swojej lokalizacji będzie doskonale widoczny z drogi, dlatego będzie wspaniałą wizytówką nie tylko naszej uczelni, ale i miasta - cieszy się Ewa Mianowska, zastępczyni kanclerza Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Politechnika wybuduje Centrum Nowych Technologii, bo dusi się w murach dotychczasowych budynków. - Nie mamy już miejsca na tworzenie nowych laboratoriów. Część gmachów, które teraz zajmujemy, to powojenne koszmarki, które proszą się o remont - przyznaje Magdalena Głowala z Politechniki Śląskiej.

W centrum, które powstanie do 2014 roku, będą się uczyli studenci Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, Mechaniczno-Technologicznego i Matematyczno-Fizycznego. Oprócz sal dydaktycznych będzie mieściło laboratoria, m.in. nowych kierunków: biotechnologii, mechatroniki i nanotechnologii.

Nowy stalowo-szklany gmach będzie supernowoczesnym, tzw. inteligentnym budynkiem. - Nie tylko zostanie naszpikowany systemami elektronicznymi, ale będzie też ekologiczny i energooszczędny - mówi Głowala.

Na ścianach zostaną zamontowane baterie słoneczne, które będą dostarczały energię potrzebną do ogrzania. Oprócz tego wewnątrz specjalny system będzie odzyskiwał energię wytworzoną przez urządzenia działające w środku. Na dachu wyrośnie ogród. Zgodnie z zamysłem projektantów ma w ten sposób uzupełnić to, co zostanie zabrane pod jego budowę. Roślin nie zabraknie też w środku. Laboratoria i sale ćwiczeniowe będą oddzielały atria zamienione w zielone oazy.

- Lada dzień rozpoczną się prace związane z rozbiórką budynków, które stoją w tym miejscu. Budowa centrum powinna ruszyć z początkiem przyszłego roku - zapowiada Mianowska.
Źródło: GW Katowice.

·
Przyjaciel KM - Gliwice
7,560 Posts
Ten temat się poniekąd wiąże, więc też wklejam. W sumie 170 mln zł!!

"29 czerwca 2009 r. została podpisana umowa o dofinansowaniu niezwykle ważnego dla Politechniki Śląskiej projektu „Śląska BIO-FARMA. Centrum Biotechnologii, Bioinżynierii i Bioinformatyki”.

Projekt „Śląska BIO-FARMA. Centrum Biotechnologii, Bioinżynierii i Bioinformatyki” realizowany będzie na potrzeby Konsorcjum o tej samej nazwie, którego liderem jest Politechnika Śląska, a który został założony w kwietniu 2007 r. przez Politechnikę Śląską, Uniwersytet Śląski, Śląski Uniwersytet Medyczny (wówczas Śląską Akademią Medyczną) oraz Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach.

Konsorcjum stanowi platformę dla pozyskiwania środków finansowych na wspólne projekty inwestycyjne, badania naukowe oraz działania mające związek z rozwojem nowoczesnych technologii.

Celem Konsorcjum, jak i uruchamianego w jego ramach Projektu, jest umożliwienie prowadzenie wysokiej jakości innowacyjnych badań w dziedzinie biotechnologii, bioinżynierii i bioinformatyki, przy wykorzystaniu specjalistycznych, zorganizowanych w sieci i ściśle współpracujących ze sobą laboratoriów badawczych, wyposażonych w unikalną aparaturę. Dzięki udziałowi w Projekcie może znacznie wzrosnąć konkurencyjność członków Konsorcjum na polu nauki i nowych technologii.

W ramach przedsięwzięcia przeprowadzone zostaną następujące inwestycje:

- modernizacja budynku przy ul. Krzywoustego 8 w Gliwicach (budynek Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej) – początek robót planowany jest na IV kwartał 2009 r., a ich zakończenie – na wrzesień roku 2011;

- modernizacja laboratorium mikroskopii elektronowej w budynku przy ul. Jordana 19 w Zabrzu-Rokitnicy – rozpoczęcie i zakończenie działań planowane jest do końca 2009 r.;

- zakup specjalistycznej aparatury naukowo-badawczej dla potrzeb tworzonych oraz istniejących 14 laboratoriów – realizacja planowana począwszy od IV kwartału 2009 r. do końca 2012 r.

Projekt „Śląska BIO-FARMA” realizowany będzie w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Priorytet 2. Infrastruktura strefy B+R, Działanie 2.1 Rozwój ośrodków o wysokim potencjale badawczym. Całkowity koszt realizacji Projektu wynosi 89 840 000 zł. "

·
prze_cinek
791 Posts
Nie ufałbym tak tym wizualkom, bo jak na miejsce jakoś dziwnie widać budynki budownictwa. Prawdopodobnie ten budynek na prawo to wydział IŚiE na Konarskiego 22, który na żywo wygląda monumentalnie i dobrze.

·
Registered
54 Posts
ten z tymi chaszczami? ten najbardziej po prawej? muszę się przejść bo nie kojarzę ;d
myślałem, że to jakaś poniemiecka, przedwojenna, kamienica.

·
Registered
450 Posts
Tak się wczoraj akurat przeszedłem za budynkiem Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki i stwierdziłem, że z kotłowni została tylko góra cegieł. Stoi już tylko komin z podstawą. Czyli na wiosnę zacznie się dziać coś konkretnego jak sądzę.

·
Registered
27 Posts
Nie ufałbym tak tym wizualkom, bo jak na miejsce jakoś dziwnie widać budynki budownictwa. Prawdopodobnie ten budynek na prawo to wydział IŚiE na Konarskiego 22, który na żywo wygląda monumentalnie i dobrze.

Mi się wydaje, że jeśli to jest umiejscowione na przeciwko budownictwa, to ten budynek po prawej to elektryka?
Ten naprzeciwko budownictwa przy którym jest posterunek policji.

Inna sprawa, że to powstanie w innym miejscu i wizualizacja jest fatalna.

·
Registered
450 Posts
Znów bez aparatu i tylko jadąc samochodem miałem okazję rzucić okiem w stronę komina ale zobaczyłem...połowa tego dużego budynku koło kotłowni leży w gruzach. Ostro się wzięli do roboty bo jeszcze dwa tygodnie temu wszystko tam stało.

·
Registered
81 Posts
Mi się wydaje, że jeśli to jest umiejscowione na przeciwko budownictwa, to ten budynek po prawej to elektryka?
Ten naprzeciwko budownictwa przy którym jest posterunek policji.

Inna sprawa, że to powstanie w innym miejscu i wizualizacja jest fatalna.
wizualizacja jest dobrze umiejscowiona a ten budynek z tylu to Hala Maszyn Cieplnych wydziału IŚiE
tu na zdjęciach

niestety zdjecia nie najswiezsze bo z 9 marca, w tej chwili juz nie ma kotłowni (biała z tyłu hali)
lada chwila sie zabiora za rozbiiurke komina

1 - 20 of 811 Posts