SkyscraperCity banner

Status
Not open for further replies.
1 - 20 of 4023 Posts

·
Registered
Joined
·
3,848 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
STADION MIEJSKI w GLIWICACH
PIAST GLIWICE


Prawie 50 mln zł ma kosztować przebudowa stadionu GKS „Piast” przy ul. Okrzei Gliwicach. Kompleksowo zmodernizowany obiekt powinien spełniać wymogi licencyjne, umożliwiające rozgrywanie na nim meczów piłkarskiej ekstraklasy.

„Celem przebudowy i rozbudowy obiektu przy ul. Okrzei jest powstanie typowo piłkarskiego stadionu dla rozgrywek ligowych i pucharowych w piłce nożnej, zapewniającego uzyskiwanie odpowiednich licencji PZPN” – czytamy w przetargowej specyfikacji. Zagospodarowanie terenu będzie obejmować nie tylko sam obiekt sportowy i jego infrastrukturę, ale także wewnętrzne drogi dojazdowe, chodniki, zabezpieczenie terenu, miejsca postojowe dla samochodów osobowych i autobusów. W efekcie powstanie projekt stadionu z zadaszonymi trybunami dla 10 tys. widzów (miejsca siedzące) i podgrzewaną murawą płyty głównej (w tym samym miejscu, co obecnie).

Koszt: około 50 mln zł. Środki zarezerwowane w budżecie miasta.
Projekt: Bremer AG
Pozwolenie na budowę: jest
Przetarg: 15 czerwca wyłoniono na wykonawcę Polimex- Mostostal S.A.
Pojemność:
Obiekt będzie mógł pomieścić 10 tys. widzów, ale bez zmian konstrukcyjnych będzie go można w razie potrzeby powiększyć o 5 tys. miejsc
Oświetlenie:
Całkowicie zmodernizowane będzie także elektryczne oświetlenie. Jego siła wynosić będzie 2000 luksów.
Inne:
Pomyślano także o kibicach. Pod każdą z krytych trybun będzie po kilka stoisk gastronomicznych, a także nowoczesne toalety. Pod tym względem będzie to obiekt XXI wieku. Przygotowane będą także w wyznaczonych miejscach parkingi.

Przewidywany harmonogram prac: Lipiec/Sierpień 2010 - początek prac rozbiórkowych. Zakończenie budowy na początku II połowy 2011 roku.

WIZUALIZACJE:


OBIEKT - WZÓR (Padeborn Arena)PODOBNY STADION (Zimbru Chisinau):

 

·
Registered
Joined
·
721 Posts
Chyba za wcześnie jeszcze na taki wątek. Niestety "za wcześnie", bo śpieszyć się trzeba, ale władze tego nie robią. :bash:
 

·
Registered
Joined
·
106 Posts
Tez mi sie tak wydaje, ze jest za wczesnie na ten temat. Ostatnio wiele publikacji bylo na ten temat, Klub mail troche inna wizje niz miasto. Musimy czekac do 24 kwietnia na jakies konkrety.
 

·
Registered
Joined
·
3,848 Posts
Discussion Starter #5
^^ mi się wydawało, że za wcześnie bo przecież nie wiadomo czy Piast awansuje do OE, bo gdyby nie to lipa ale z powodu afer i degradacji będzie to bardziej łatwe... no ale skoro widzę, że 24 kwietnia to jednak raczej nie za wcześnie ;)
 

·
Beuthener
Joined
·
2,762 Posts
Szczepan, wcale nie jest za wcześnie na takie decyzje. Jest stanowczo za późno. Jak Piast awansuje do Ekstraklasy, to powtórzy się historia Polonii Bytom, Ruchu Chorzów i Zagłębia Sosnowiec - klub będzie się tułać po cudzych obiektach przez całą rundę jesienną, UM będzie na szybko ogłaszać przetargi, a roboty budowlane przypadną na środek zimy. Pewnie z tego powodu zostanie wybrana najtańsza opcja, bo będzie najszybsza w realizacji.

Tak poza tym to chyba od nowego sezonu PZPN nie będzie zezwalał na grę poza miastem...
 

·
Registered
Joined
·
17,422 Posts


Powstanie nowy stadion w Gliwicach

Większością głosów radni zadecydowali o podjęciu projektu budowy w Gliwicach nowego stadionu piłkarskiego. Uzgodniono również że miasto obejmie co najmniej 50 proc. akcji w Sportowej Spółce Akcyjnej, którą w najbliższym czasie powinien powołać gliwicki klub.


Zdaniem prezydenta miasta Zygmunta Frankieiwcza, stadion przy ulicy Okrzei, nie ma możliwości normalnego rozwoju. Powinien być zmodernizowany i używany. Ponadto w Gliwicach musi powstać stadion który będzie spełniał obecne i przyszłe wymagania UEFA.

Trybuny stadionu Piasta właściwie nie zmieniły swojego wyglądu od ponad 80 lat. W tym czasie dobudowano tylko budynek klubowy i zrobiono ławki. Dodatkowo "wyłączono" łuki i zbudowano "klatkę" dla kibiców przyjezdnych. Niejednokrotnie już w tym sezonie kibiców było więcej niż miejsc.

Z pomysłem budowy nowego stadiony wystąpił prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz. Według niego czasami lepiej jest zbudować zupełnie nowy stadion, niż przebudowywać już istniejący, jak w przypadku tego przy ulicy Okrzei. Koszty modernizacji mogłyby przewyższyć te potrzebne na obiekt wznoszony od podstaw.

Zamiar wybudowania stadionu piłkarskiego, wynika z obiektywnych okoliczności. Miasto zmuszają do tego wymogi formalne, związane z możliwością awansu Piasta do pierwszej ligi.

Stadion będzie miał zadaszenie oraz widownie dla 10 tysięcy widzów. Według rzecznika prasowego UM Gliwice, Marka Jarzębowskiego budowa nowego obiektu rozpocznie się nie wcześniej niż za 2 lata.
 

·
Registered
Joined
·
51 Posts
Według rzecznika prasowego UM Gliwice, Marka Jarzębowskiego budowa nowego obiektu rozpocznie się nie wcześniej niż za 2 lata.[/QUOTE]

chociaż w Gliwicach władze nie opowiadają bajek o rychłym rozpoczęciu dopiero co zaplanowanej inwestycji:)
 

·
Registered
Joined
·
90 Posts
Tylko co to jest 10 tyś. - nawet jak na polskie realia to jest malutki stadion. Na 2 ligę w sam raz, ale na ekstraklasę :/ powinien być minimum 15 tyś.
 

·
and we flew away
Joined
·
9,492 Posts
^^ te artykuły nie do końca oddają to,co było na sesji. Myślę, że nie ma się co obawiać, że projekt będzie na 15tys. miejsc. Tak naprawdę nawet nie wiadomo do końca, gdzie powstanie obiekt.
 

·
Registered
Joined
·
872 Posts
Tylko co to jest 10 tyś. - nawet jak na polskie realia to jest malutki stadion. Na 2 ligę w sam raz, ale na ekstraklasę :/ powinien być minimum 15 tyś.
Dokładnie tak. Przecież od 2009r. ewentualny nowy stadion znów nie będzie spełniał wymogów, ponieważ w Gliwicach, mieście, które ma 200 000 mieszkańców, musi być, według nowych standartów, stadion na min. 15 000 miejsc. A zresztą, to widzę, że na Śląsku rośnie zapotrzebowanie na futbol, a jeszcze po ewentualnym awansie Piasta do OE, to chętnych na mecze będzie jeszcze więcej. :)
 

·
Registered
Joined
·
556 Posts
piast przegrał z Jastrzębiem.. stadionu nie będzie.. ten co jest teraz na II lige wystaracza - taka jest szczera prawda... hmm.. no chyba że wydarzy się cud w Warszawie... a później w Bielsku albo Lublinie.
 

·
Przyjaciel KM - Gliwice
Joined
·
7,560 Posts
piast przegrał z Jastrzębiem.. stadionu nie będzie..
Zapowiedzi są takie, że jak nie będzie awansu, to miasto zabierze się za budowanie zupełnie nowego obiektu. W przeciwnym razie spróbuje możliwie ekspresowo zmodernizować stadion przy Okrzei. A że nowy stadion jest potrzebny, to było widać na kilku tegorocznych spotkaniach. Parę razy na Okrzei notowano nadkomplet publiczności.
 

·
Registered
Joined
·
106 Posts
Jeśli jakimś cudem Piast awansuje do Ekstraklasy, prawdopodobnie Opel pomoże w wyremontowaniu obiektu przy Okrzei, żeby Piast otrzymał licencje i mógł grać na nim (ta informacja wprawdzie nie oficjalna pojawiła się przed meczem z Jastrzębiem, jest także mowa o pojawieniu się Opla na koszulkach w razie awansu, tylko że po tym meczu awans jest prawie nie możliwy, i nie wiadomo co będzie w przypadku dalszej gry w II lidze). A miasto miałby postawić zupełnie nowy stadion piłkarski w innej lokalizacji.. co będzie i jak to ma wyglądać to chyba nikt w Gliwicach nie wie... CZESKI FILM.
 

·
Registered
Joined
·
3,848 Posts
Discussion Starter #19
^^ wnosi (jeśli Piast uzyska awans, wówczas ruszy się ze stadionem, to właśnie nam powiedział), to Twoja wiadomość nic nie wnosi.
 
1 - 20 of 4023 Posts
Status
Not open for further replies.
Top