SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 890 Posts

·
Kolekcjoner wątków.
7,923 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)

MUZEUM GLIWICE

UWAGA​

Poruszamy się wciskając nr strony przy odpowiednim temacie w poniższym MENU. Linki odwołują do pojedynczych postów, które po obejrzeniu zamykamy.

Zwykle ostatnia strona będzie przeznaczona dla zdjęć bieżących oraz komentarzy. Następnie zdjęcia te zostaną wrzucone do "archiwum" i dodane do MENU.

ZDJĘCIA MOJE, O ILE NIE PODPISANO INACZEJ POD ZDJĘCIEM. MIŁEGO OGLĄDANIA.

Kolorem czerwonym oznaczyłem najnowsze posty.
Kolorem czarnym posty zawierające tekst, informacje, ciekawostki itp.

·
Kolekcjoner wątków.
7,923 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Menu
aktualizowane 16.01.2014​

STARE MIASTO

RYNEK
1 2 3 4 5 6 7 8

ULICZKI STAREGO MIASTA (w obrębie dawnych wałów):

Kościelna, pl. Inwalidów Wojennych 1 2 3 4

vvv PONIŻEJ[XIII - XVIIIw.] [XIX - XXw.] [XXIw.] [POWIAT GLIWICKI] [DODATKI]

·
Kolekcjoner wątków.
7,923 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
XIII - XVIII w.

Miasto

ZAMEK PIASTOWSKI 1
STARE GLIWICE, SPICHLERZ 1 2
KOŚCIÓŁ ŚW. KRZYŻA 1
MURY MIEJSKIE 1
KOŚCIÓŁ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH 1
SIERPIEŃ 1626 1
KOŚCIÓŁ WNIEBOWZIĘCIA NMP 1

Dawne wsie (obecnie dzielnice)

OSTROPA, KOŚCIÓŁ ŚW.JERZEGO 1

SZOBISZOWICE, KOŚCIÓŁ ŚW.BARTŁOMIEJA 1
SZOBISZOWICE, DWOREK 1

ŻERNICA, KOŚCIÓŁ ŚW.MICHAŁA ARCHANIOŁA 1

·
Kolekcjoner wątków.
7,923 Posts
Discussion Starter · #5 · (Edited)
XIX - XX w.

Ulice
Dworcowa 1
Zwycięstwa 1 2 3 4 5
Styczyńskiego/ Kozielska/ Góry Chełmskiej 1
Nowy Świat 1 2
Królowej Bony 1
Zygmunta Starego 1
Kościuszki 1
Łużycka 1
Al.Korfantego 1
Rybnicka 1

Boczne uliczki Zwycięstwa:
Dolnych Wałów 1 2 3
Barlickiego, Chudoby 1 2 3 4 5 6
Wyszyńskiego 1

Dzielnice
Wilcze Gardło 1 2
Łabędy 1 2 3

Osiedla
Zubrzyckiego 1

Obiekty
Budynki dawnych koszar pruskich 1 2 3 4 5
Radiostacja 1

Kościół św. Piotra i Pawła (katedra) 1 2
Kościół św. Bartłomieja (nowy) 1
Kościół św. Antoniego 1 2

Place, parki, skwery
pl.Grunwaldzki i okolice 1 2 3
Park Szwajcaria 1
Plac Rzeźniczy 1 2

Zdjęcia historyczne Gliwic na Chomiku (z podziałem na ulice)

·
Registered
71,027 Posts
Rozdzieliłeś wątki - cóż... - więcej klikania (przeskakiwanie pomiędzy wątkami), tyle samo oglądania ;). No, ale tu widzę podchodzisz kompleksowo :eek:kay:.

·
Przyjaciel KM - Gliwice
7,560 Posts
Jeden większy fragment kurtyny z basztą, który został wykorzystany przy wznoszeniu Zamku. Zamek ten był kilkakrotnie przebudowywany. Krążą też opinie, jakoby nie był to "właściwy" zamek. Ten bowiem miał stać w innym miejscu i zostać doszczętnie zniszczonym.
Nie są to opinie, ale potwierdzone fakty. Właściwy zamek stał w miejscu obecnej plebanii kościoła Wszystkich Świętych, ale został spalony przez Husytów. To co obecnie nazywamy Zameczkiem Piastowskim pierwotnie mogło być magazynem broni.

·
Kolekcjoner wątków.
7,923 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Nie są to opinie, ale potwierdzone fakty. Właściwy zamek stał w miejscu obecnej plebanii kościoła Wszystkich Świętych, ale został spalony przez Husytów. To co obecnie nazywamy Zameczkiem Piastowskim pierwotnie mogło być magazynem broni.
Wiedziałem, że mogę na Ciebie liczyć :) Mam jednak pewne zastrzeżenia. Czytałem, że przypuszcza się, jakoby prawdziwy zamek stał na terenie plebani (z racji zachowanych stropów w jej piwnicach, oraz wielkości tych piwnic), lecz żeby to były potwierdzone fakty? :) Druga sprawa, że to husytom spalono zamek :) A może były dwa zamki. Ten obecny przebudowany (z więzienia/ arsenału) po zniszczeniu tego pierwotnego? :)

·
Przyjaciel KM - Gliwice
7,560 Posts
Wiedziałem, że mogę na Ciebie liczyć :) Mam jednak pewne zastrzeżenia. Czytałem, że przypuszcza się, jakoby prawdziwy zamek stał na terenie plebani (z racji zachowanych stropów w jej piwnicach, oraz wielkości tych piwnic), lecz żeby to były potwierdzone fakty? :) Druga sprawa, że to husytom spalono zamek :) A może były dwa zamki. Ten obecny przebudowany (z więzienia/ arsenału) po zniszczeniu tego pierwotnego? :)
Przyjmuje się, że to plebania stanęła na fundamentach starego zamku. Husyci mieli go spalić po zdobyciu miasta.

1 - 20 of 890 Posts