SkyscraperCity banner

1 - 10 of 10 Posts

·
LHC
Joined
·
10,051 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
W nawiązaniu do tematu o rewitalizacji parków i skwerow miejskich, zakładam nowy wątek 🙂
Zielona strona Gliwic


Jest ich pięć. Są piękne, przyciągają mieszkańców i gości odwiedzających nasze miasto o każdej porze roku. Gwarantują relaks i dają chwilę wytchnienia od codzienności, pozwalają na aktywny wypoczynek i błogie lenistwo.
Zapewniają też dobrą zabawę – w lecie zamieniają się w uwielbiane przez gliwiczan kino plenerowe i miejsce wielu innych organizowanych przez miasto imprez. Gliwickie parki: Chopina, Chrobrego, Grunwaldzki, Starokozielski i Szwajcaria zajmują łącznie 30 ha powierzchni Gliwic. Są płucami miasta. O utrzymanie ich piękna i funkcjonalności dba Miejski Zarząd Usług Komunalnych.
Park im. Bolesława Chrobrego, osiedle Politechnika
Największy gliwicki park. Ma powierzchnię 10,1 ha. Jest częstym miejsce spacerów i przebieżek. W pobliżu znajduje się Hala Gliwice, korty tenisowe, lodowisko „Tafla” i wydziały Politechniki Śląskiej. Park Chrobrego jest idealnym dopełnieniem sportowo-akademickiego charakteru tej części miasta. Malowniczy o każdej porze roku. Park Chrobrego jest parkiem miejskim krajobrazowym, o charakterze spacerowo-wypoczynkowym. Jego utworzenie datuje się na lata 1913 –1915. W parku, oprócz kilku kilometrów alejek spacerowych z ławkami, znajduje się plac zabaw, boisko trawiaste, górka saneczkowa zwana „mysią górką”.

Rośnie tu ok. 2 tys. drzew, m.in. klony, lipy, robinie, brzozy, głogi, jesiony, wierzby, dęby, graby, buki, skrzydłorzechy, olsze, świerki, sosny i po kilka egzemplarzy kasztanowców, wiązów, leszczyny, orzecha, oraz tulipanowce, judaszowce, metasekwoje, miłorzęby, platan. Na terenie parku odbywają się różne imprezy sportowo-kulturalne, m.in. pikniki, dni sportu Politechniki Śl., Igry, zimą imprezy narciarskie.
Park Starokozielski, osiedle Wojska Polskiego
Ma 5,9 ha. Znajduje się tu cmentarz i pomnik Żołnierzy Francuskich poległych w latach 1920–1922. W parku rosną lipy, kasztanowce, brzozy, dęby, jesiony, klony, topole, robinie, buki, kilka miłorzębów, metasekwoja, jodła, cyprysiki, żywotnik i cisy oraz żywopłot grabowy. Najstarsze drzewa rosnące w parku mają ponad 140 lat. W południowej części parku usytuowany jest plac zabaw.

Obok parku znajduje się zabytkowy kościół wybudowany w XV wieku w Zębowicach, a przeniesiony do Gliwic w 1926 r. (jeden z najlepiej zachowanych drewnianych kościołów na Górnym Śląsku).
Park im. Fryderyka Chopina, Centrum
Oaza miasta. Zdecydowanie najbardziej popularny i być może najpiękniejszy gliwicki park. Na 5,8 ha w sercu miasta znajduje się przestrzeń do odpoczynku (enklawy z ławkami, zieleńce, wiekowe drzewa) i aktywności fizycznej: boisko, plac zabaw i siłownia pod chmurką, która powstała w ramach budżetu obywatelskiego. W parku Chopina można posiedzieć przy fontannie, podziwiać głaz narzutowy oraz ciekawą roślinność: rododendrony, dęby, klony, lipy, buki, platany, topole, kasztanowce, miłorzęby, wiązy, jesiony, robinie, olsze, graby, po kilka leszczyn, głogów, oraz gatunki obce: ambrowiec, tulipanowce, surmie i iglicznie. Z iglaków: cyprysiki, modrzewie, żywotniki, choina, cisy, świerk i jodła. W środkowej części parku rośnie pomnik przyrody – 250-letni dąb szypułkowy. Perełką parku jest Palmiarnia, jedno z ulubionych miejsc gliwiczan, którzy chętnie ją odwiedzają podczas niedzielnych spacerów. W Palmiarni znajdują się nie tylko rośliny różnych stref klimatycznych, ale też pawilony akwarystyczne z wieloma gatunkami ryb świata. Pierwsze wzmianki o parku Chopina pochodzą z połowy XIX wieku. Jego aranżacja została oparta o koncepcje C. J. Loudona i G. E. Haussmanna, który projektował parki i bulwary paryskie.

Na terenie parku Chopina znajdują się rzeźby: dwa leżące lwy odlane z żeliwa w 1830 r. w Hucie Gliwice, pomnik „Gliwiczanom – ofiarom wojen i totalitaryzmów" oraz pomnik Fryderyka Chopina odsłonięty w 1949 r. W parku Chopina odbywają się imprezy miejskie, m.in. Parkowe Lato, Wieczór z Romami czy obchody dnia dziecka.
Park Szwajcaria, Stare Gliwice
W 1924 r. z zaniedbanego ogrodu teren został przekształcony w park. Po latach funkcjonowania park podupadł. Został zmodernizowany w 2013 r. przez Miejski Zarząd Usług Komunalnych. Od tamtej pory mieszkańcy chętnie spacerują po gliwickiej Szwajcarii.

Na powierzchni 4,4 ha znajdują się, m.in. dwa stawy obsadzone roślinami wodnymi, mostek, plac zabaw, ścieżki z ławkami, siłownia na świeżym powietrzu, polanka na której można rozłożyć koc. Park zyskał dużo nowych nasadzeń krzewów i bylin.
Plac Grunwaldzki, Śródmieście
Kolejne miejsce wypoczynku w centrum miasta. Enklawa zieleni i spokoju. Ma powierzchnię 3,9 ha. Zadbano, aby każdy znalazł w parku coś dla siebie – znajdują się tu nie tylko urządzenia siłowe do aktywności w terenie, ale też ławki, boisko i plac zabaw. Urocze miejsce chętnie odwiedzane jest przez gliwiczan.

Latem w parku wyświetlane są filmy i bajki w ramach kina plenerowego, a zimą park zdobi tunel świetlny, na tle którego mieszkańcy miasta chętnie się fotografują. Na terenie parku znajduje się również cmentarz żołnierzy radzieckich utworzony w 1951 r.
W Gliwicach jest też 236 ha lasów komunalnych oraz 181 ha zieleńców, skwerów i terenów nieurządzonych.

Tężnia solankowa jest gotowa. Można już korzystać z obiektu z zachowaniem rygorów sanitarnych
03/07/2020

Tężnia solankowa w parku komunalnym przy ulicy Chorzowskiej jest już gotowa. W piątek odbyły się ostatnie odbiory obiektu, w których uczestniczył prezydent Adam Neumann, dwoje radnych oraz straż miejska i przedstawiciele MZUK.
Podczas korzystania z obiektu obowiązują rygory sanitarne. Regulamin jest dostępny na tablicach informacyjnych przy wejściach na teren tężni.

– Tężnia solankowa wybudowana w lesie komunalnym przy ulicy Chorzowskiej, została zaprojektowana i skonstruowana na podstawie prostokąta o wymiarach 13 na 40 metrów i jest wysoka na niespełna 8 metrów. Po obu stronach tężni mamy konstrukcję tworzącą pergolę, która razem z ławkami pełni funkcję przestrzeni rekreacyjnej, mamy elementy, które osłaniają od nadmiaru promieni słonecznych. Tuż obok tężni znajdują się ławki parkowe, nowoczesne latarnie, które w całości tworzą strefę relaksu – mówi Iwona Janik, rzeczniczka Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych.
 

·
Registered
Joined
·
4,560 Posts
Proponuję zmienić nazwę wątku na [Gliwice] Zieleń miejska ponieważ najważniejsze gliwickie parki i skwery przeszły już modernizacje. Tego samego nie można powiedzieć o nasadzeniach ulicznych, które są dla mikroklimatu równie ważne, a może nawet ważniejsze. Warto więc obserwować i opisywać zmiany zachodzące przy drogach.
 

·
LHC
Joined
·
10,051 Posts
Discussion Starter #5
Mozliwe że modernizacja nawierzchni alejek


W planach Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych jest jeszcze modernizacja alejek. W pierwszym etapie zostanie zbudowane oświetlenie na 650 metrowym odcinku od ul. H. Bienka do istniejącej asfaltowej drogi przeciwpożarowej, a także budowa parkingu.
 

·
LHC
Joined
·
10,051 Posts
Discussion Starter #6
nowe nasadzenia wzdłuż Kłodnickiej
270334


270335

270336


Fajnie tylko po co te betonowe kosze na środku chodnika?
Nadal czekam na koszenie tych chaszczy na brzegu Kłodnicy na odcinku miejskim.
 

·
LHC
Joined
·
10,051 Posts
Discussion Starter #9 (Edited)
Chrobry

Panie Prezydencie ,co w tym MZUKu sie dzieje?!😡

Nowoczesne ławki straszą w parku Chrobrego. Ich wygląd zaskakuje

14 LIPCA 2020
INFOGLIWICE
Czytelnicy zwrócili nam uwagę na stan ławek w parku Chrobrego. Inwestycja została oddana stosunkowo niedawno, a ławki wyglądają jakby miały już dobrych kilka lat.Zszedł z nich lakier, straciły kolor, często są już podniszczone. Zapytaliśmy w MZUK czy ławki będą konserwowane? Jeśli tak, to w jakim zakresie. Kiedy spodziewany jest ewentualny remont ławek?Miejski Zarząd Usług Komunalnych informuje, że wezwał wykonawcę do przeprowadzenia prac konserwacyjnych w ramach obowiązującej gwarancji. Zgodnie z zapisami umowy, konserwacja zostanie przeprowadzona zgodnie z instrukcją i w zakresie przewidzianym dla elementów z drewna egzotycznego olejowanego.Część ławek już została odnowiona. Prace powinny zostać wykonane w terminie do końca lipca br.Koszt ławek zamontowanych w parku Chrobrego to ponad 280 tysięcy złotych.

Ławki w parku Chrobrego. Fulco odpowiada MZUK

15 LIPCA 2020
INFOGLIWICE

Wczoraj poinformowaliśmy, że czytelnicy zwrócili nam uwagę na stan ławek w parku Chrobrego. Inwestycja została oddana stosunkowo niedawno, a ławki wyglądają jakby miały już dobrych kilka lat. Na wypowiedzi przedstawicieli Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych zareagował producent ławek – gliwicka firma Fulco.

Miejski Zarząd Usług Komunalnych poinformował, że wezwał wykonawcę do przeprowadzenia prac konserwacyjnych w ramach obowiązującej gwarancji. “Zgodnie z zapisami umowy, konserwacja zostanie przeprowadzona zgodnie z instrukcją i w zakresie przewidzianym dla elementów z drewna egzotycznego olejowanego” – napisali w mailu do naszej redakcji przedstawiciele MZUK. Wysłaliśmy pytania do firmy Fulco i niemal natychmiast dostaliśmy odpowiedź od wiceprezesa Wojciecha Kołodziejczyka.
Czy Państwa umowa z wykonawcą modernizacji parku Chrobrego / MZUK-iem obejmuje konserwację wykonanych przez Państwa ławek?
Zapisy naszej umowy z firmą PRUiM, która była generalnym wykonawcą inwestycji nie obejmują prac związanych z utrzymaniem i konserwacją elementów w okresie gwarancji.
Dlaczego Państwo nie przeprowadzacie konserwacji, o której wspomina MZUK?
Nie przeprowadzamy jej z uwagi na to, że nie przewiduje tego umowa. W całej sytuacji należy zaznaczyć fakt, że nasza firma zrealizowała ten kontrakt na lepszym gatunkowo drewnie niż przewidywała to dokumentacja projektowa – zamiast drewna dębowego zastosowaliśmy o ok. połowę droższe drewno egzotyczne o trwałości sięgającej kilkudziesięciu lat. Dodatkowo dostarczyliśmy nieodpłatnie dodatkowe, zamienne elementy ławek oraz przeszkoliliśmy pracowników MZUKu w zakresie konserwacji elementów drewnianych. MZUK natomiast drugi rok z rzędu próbuje na naszej firmie wymusić za darmo usługę konserwacji elementów drewnianych nie respektując warunków kontraktu pomiędzy naszą firmą, a PRUiM oraz dokonanych uzgodnień.

Tak wygląda park Chrobrego po “Runmageddonie”. Organizator ma czas na usunięcie szkód do piątku
15/07/2020

Kilka dni temu w parku Chrobrego odbyła się kolejna edycja imprezy Runmageddon, skupiającej miłośników ekstremalnych przeżyć sportowych. W rezultacie biegu w wielu miejscach w parku pozostały zniszczenia. MZUK uspokaja, że zostaną usunięte.
Teren Parku Chrobrego podobnie jak w roku 2019, został udostępniony na wniosek organizatorów wydarzenia.
Miejski Zarząd Usług Komunalnych, wydając zgodę na udostępnienie terenów zielonych, każdorazowo zobowiązuje wnioskodawców do uporządkowania terenu po zakończeniu imprezy. Podobnie było i w tym przypadku – informuje rzeczniczka prasowa MZUK, Iwona Janik.

Organizatorzy wydarzenia zostali zobligowani do usunięcia powstałych w skutek imprezy szkód, w terminie do 17 lipca 2020 r. W innym przypadku Miejski Zarząd Usług Komunalnych zleci prace związane z odtworzeniem zieleni firmie zewnętrznej, a kosztami obciąży organizatorów imprezy – zapewnia Janik.
(nmm)
 

·
LHC
Joined
·
10,051 Posts
Discussion Starter #10
Valenciennes

Mialo byc cicho, w ramach walki z koronawirusem ale Sprawa się rypła!

Miejsca prkingowe kosztem skweru. Miasto: “To samowolka, nie było naszej zgody”
16/07/2020

Nowe miejsca parkingowe przy hotelu – taki był plan właściciela obiektu, który w tym celu rozpoczął przebudowę skweru Valenciennes. Problem w tym, że inwestycja zmniejszyła powierzchnię miejskiego skweru, a na prowadzenie prac dzierżawca nie miał pozwolenia.
Remont prowadzony pod oknami Urzędu Miejskiego wzbudził czujność mieszkańców. Pod nowe miejsca postojowe zabrano m.in. 2,5 metrowy pas zieleńca, a także przestawiono latarnie.
– Z wielką przykrością chciałbym zaapelować do Pana a także do wszystkich zainteresowanych osób, by tak wielka ingerencja w ten skwer została powstrzymana – pisze do prezydenta pan Marek, w mailu, który przesłał także do naszej redakcji. – Jak i kto wydał pozwolenie na tak duże okrojenie tego kawałka zieleni? – pyta w korespondencji i zauważa, że podczas poprzedniego remontu “olbrzymia część skweru została już wybrukowana”.

Okazuje się, że pozwolenia na budowę nie było, a inwestycja zaskoczyła także urzędników.
– Dzierżawca terenu nie uzyskał zgody na przeprowadzenie prac
– informuje Łukasz Oryszczak, rzecznik prezydenta Gliwic. – Został wezwany do natychmiastowego przerwania prac i przywrócenia stanu pierwotnego. Nie możemy zgodzić się na taką samowolkę – mówi.
O problemie wie właściciel Hotelu Silvia i dzierżawca tego terenu Ernest Majnusz. Zapewnia, że do przebudowy doszło w wyniku nieporozumienia.
– Jeżeli taka będzie wola miasta to oczywiście wycofam się z prowadzenia prac i przywrócę teren do stanu sprzed remontu
– przekonywał w ubiegłym tygodniu.

Sprawa wyglądałaby na zamkniętą, ale jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie, w odpowiedzi na pismo z magistratu, dzierżawca wskazał, że na skwerze, w miejscu rosnącej trawy, nasadzone zostały już krzewy. Obecnie trwają negocjacje pomiędzy stronami, jak wyjść z impasu.

– Podkreślam, że miasto dobrze ocenia dotychczasowe kontakty z dzierżawcą. Nie jest to żaden czarny charakter. Ale nie możemy pozwolić na działanie poza przepisami – mówi Oryszczak.
Skwer Valenciennes swoją nazwę zawdzięcza francuskiemu miastu partnerskiemu Gliwic. W okresie PRL na skwerze znajdowały się klomby z kwiatami. Ostatnią modernizację przeprowadzono w tym miejscu w 2011 roku, niedługo po wybudowaniu Hotelu Silvia. Skwerem należącym do miasta zarządza dzierżawca – właściciel hotelu (ma to związek z przepisami pożarowymi i dojazdem do hotelu). Na skwerze od ponad dekady stoi rzeźba lwa według projektu Theodora Erdmanna Kalidego. O jej lokalizacji zdecydowali w 2009 roku mieszkańcy w głosowaniu zorganizowanym przez Urząd Miejski
 
1 - 10 of 10 Posts
Top