SkyscraperCity banner

5541 - 5552 of 5552 Posts

·
Registered
128 Posts
Ciekawe kiedy jakiś market spożywczy powstanie w okolicy ulicy Orzeszkowej. Powstają nowe osiedla, a oferta handlowa w tamtej okolicy jest niewystarczająca. Poza Żabką, Dużym Benem i dwoma małymi sklepikami spożywczymi brak innych obiektów.
Działka obok sprzedana. Teraz można udawać szamana i wróżyć co tam powstanie, ale wg planu zagospodarowania MOGĄ tam powstać obiekty handlowe powyżej 2Km2.

Zgodnie z zapisami planu:
§ 4. Ustala się następujące przeznaczenie terenów:
1) dla terenu oznaczonego symbolem UC:
a) podstawowe: teren rozmieszczenia obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2,
b) dopuszczalne: usługi hotelarskie, gastronomia, administracja, usługi podstawowej opieki zdrowotnej, usługi sportu i rekreacji, usługi kultury, parkingi naziemne, podziemne i wielopoziomowe, zieleń izolacyjna, sieci i urządzenia infrastruktury technicznej;
7) parametry i zasady sytuowania projektowanych obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 na terenie UC:
a) maksymalna łączna powierzchnia sprzedaży 30 000 m2, przy czym w przypadku etapowej lokalizacji usług handlu należy zachować proporcjonalny udział powierzchni sprzedaży do całkowitej powierzchni terenu,
b) maksymalna wysokość nieprzekraczająca 12 m z dopuszczeniem podpiwniczenia. Dopuszcza się wyższe elementy techniczne oraz maksymalnie dwie dominanty przestrzenne jako części budynków stanowiące nie więcej niż 15% szerokości każdej elewacji, o wysokości do 15 m,
c) gabaryt pionowy dominanty jako pylonu reklamowego nie może przekraczać 15 m,
d) dachy płaskie, z dopuszczeniem na fragmentach przekryć łukowych, kryte materiałami takimi jak: papy bitumiczne, blachy lub inne materiały pokryciowe właściwe dla krycia dachów płaskich. Dopuszczenie stosowania okien dachowych oraz pokryć transparentnych;
1) dopuszczenie podziału terenów objętych planem przy założeniu dostępu każdej działki budowlanej do dróg, przy czym dla terenów UC i U/ZP nakaz zapewnienia bezpośredniego dostępu do dróg, z których istnieje możliwość zjazdu;
2) minimalna powierzchnia jednej nowej działki budowlanej:
a) na terenie UC – 25 000 m2,
b) na terenie U/ZP – 5 000 m2,
c) na terenie UK – 3 000 m2,
d) na terenie 1MW/U – 3 000 m2,
e) na terenach 2MW/U, 3MW/U – 1 500 m2;
Jak można rozumieć powyższe, istotniejsze zapisy planu dla tego terenu? Plan był pisany ewidentnie pod budowę galerii handlowej.
Jednak galerią handlową jest zarówno Posnania jak i Kaufland.
Nie chodzi o wielkość Gniezna czy okolicznego rynku bo on wcale nie jest mały.
Gniezno jest lub w naturalny sposób może się stać głównym ośrodkiem dla mieszkańców kilku powiatów: gnieźnieńskiego (145K), wrzesińskiego (77K), mogileńskiego (46K), żnińskiego (70K) i wągrowieckiego (70K). To tylu mieszkańców co w Szczecinie i niewiele mniej, niż w Gdańsku.
Rynek z pewnością ma potencjał, ale obecnie nie buduje się już dużych galerii i do tego z hipermarketami. Mało tego, hipermarkety też raczej się zwijają niż rozwijają.
Wyjątkiem są hipermarkety kompaktowe, takie jak np Kaufland, mające około 2Km2 powierzchni. Ale one też nie powstają zbyt dynamicznie, kilka sklepów rocznie.

Zgodnie z zapisami AKTUALNEGO planu, obiekt handlowy tej wielkości jest tam wymagany i jest to podstawowe przeznaczenie tego terenu.
Czy powstanie, nie wiem. Ale na sprzedanej niedawno działce zmieściłyby się cztery Kauflandy z parkingami i zielenią wokół jak w przypadku tego na Roosevelta:

Wydaje mi się, że ten teren wkrótce stanie się miejscem dla którego ktoś złoży wniosek o zmianę przeznaczenia dla części obszaru.
I wtedy powstanie coś wielkości Kauflandu a wokół coś, co jest warte ceny działki. Czyli raczej nie mieszkania ale np biura.
Oby tak było. Wydaje mi się że to byłoby dobre dla miasta i okolicznych osiedli.

·
I'm so-so
2,444 Posts
Wydaje mi się, że technicznie nie ma więszego problemu do uruchomienia takiego przejścia na stałe. Na torach za peronem 3 prawie nic nie jeździ, a jak jedzie tam pociąg to tylko po to aby "zaparkować" na torach postojowych więc prędkości nie są tam duże i nigdy wcześniej nie były.
Ale tam ma być P+R. Kubaturowy, kilku poziomowy. Tak zadecydowali architekci z pracowni Mycielskiego, a przyklasnęło im PKP. Ostatnio podczas konsultacji społecznych w ramach opracowywania mpzp dla terenów parowozowni i dalszych, facet z XCity mówił, że budowa parkingu będzie jedną z pierwszych inwestycji na tym terenie.

·
Registered
128 Posts
Tak z ciekawości - kto miałby zbudować ten parking? XCity nie jest spółką powołaną przez PKP do robienia prezentów samorządom. Miasto lub powiat zadeklarowały chociaż chęć realizacji takiej inwestycji? Ma już ktoś wpisaną taką inwestycję w projekt budżetu? Taki parking przez wiele lat nie zarobiłby na siebie nawet 1 PLN.

Tymczasowe przejście przez tory nie koliduje z parkingiem który jest w koncepcji. Koncepcja zakłada nawet istnienie w tym miejscu jakiejś drogi / chodnika itp prawdopodobnie jako dojazdu / dojścia do nastawni Gn-A na peronie 3.

W koncepcji jest też nowy tunel pod torami między Dworcową i Składową. Kiedy i czy w ogóle taki tunel powstanie tego chyba nikt nie wie.
To tylko koncepcja.
Trzeba pamiętać, że powstała ona w wyniku wywarcia na PKP presji przez konserwatora zabytków, miasto i miłośników kolei którzy (jak na razie) obronili tą parowozownię.
Koncepcję zweryfikuje czas i zainteresowanie inwestorów.

PKP XCity najchętniej zburzyłoby wszystko i sprzedało teren deweloperowi pod betonowy bunkier podobny do Avenidy jak w Poznaniu.
Tylko że Gniezno to jednak nie Warszawa, Gdynia, czy nawet dużo mniej atrakcyjny inwestycyjnie Poznań.
Centrum handlowe jak w Poznaniu jest więc mało realne, biurowce jak w Gdyni czy Warszawie tym bardziej.

Koncepcja muzeum kolei jest, tak mi się wydaje, bardziej w sferze marzeń niż w planach jakiejkolwiek instytucji, tym bardziej PKP.
Budynki lokomotywowni, mimo tego że są w jakiś sposób używane przez miłośników kolei i historii, popadają w coraz większą ruinę.
Proces degradacji nieużywanej i uszkodzonej w wichurze z 2017 roku zabudowy postępuje w szybkim tempie.
Każdy rok degradacji zwiększa koszty ewentualnej inwestycji i zmniejsza szansę na jej powstanie.

Dworzec w Poznaniu i okolice wg koncepcji XCity też miały być nowoczesne, piękne i funkcjonalne a powstała straszna kaszana o której trudno cokolwiek dobrego powiedzieć. Z funkcjonalnością ten dziwny twór także nie ma nic wspólnego. Poznań Główny i okolice to chyba najgorsza realizacja inwestycji dworcowej / wokół dworcowej w PL. Tylko w Poznaniu po wybudowaniu rzekomo nowego dworca obok starego postawiono tymczasową budę z kasami... Tylko w Poznaniu po zakończeniu inwestycji stara ogromna rudera nadal straszy i obrzydza pobyt na dworcu. Chodziło im tylko i wyłącznie o sprzedaż działki pod centrum handlowe a "dworcem" zostało coś, co jest wejściem do tego centrum.
A tam podobnie jak w Gnieźnie inwestycje koordynował XCity.

===
Wydaje mi się, że z gnieźnieńskiej koncepcji XCity obszar "logistyczny" ma największą szanse na realizacje, ponieważ zakłada budowę magazynów lub / i hal produkcyjnych. Obok jest dzielnica przemysłowa która ułatwi kolejne tego typu inwestycje. Może nawet Velux będzie chciał rozbudować zakład przy Słonecznej i zakupi ten teren w całości.

Natomiast mieszkania zaplanowano pomiędzy linią kolejową, składami węgla, zakładami przemysłowymi i ruiną dawnej lokomotywowni.
Patrząc szerzej - mały kwartał mieszkaniowy próbują ulokować pośrodku rozległej dzielnicy przemysłowo - magazynowej. Przynajmniej dziwna koncepcja.
Wg mnie szansa na budowę mieszkań w tym miejscu jest, ale niewielka. Ludzie wolą mieszkać tam gdzie jest zieleń, spokój, ładna okolica i wiedzą o tym także deweloperzy.

Fragment obszaru nazwany "centrotwórczym" na pewno będzie w jakiś sposób zmieniany chociaż wydaje mi się że jest najmniej realny i ulegnie całkowitej zmianie.
Biurowiec? Nie znam podobnej inwestycji w mieście tej wielkości. Muzeum? Pisałem o tym powyżej. Miejsca spotkań, kultura, przedstawienia? Bez muzeum prędzej plac cyrkowy.

To duży i specyficzny teren w środku miasta.
Z jednej strony zwykły obszar przemysłowy, bo niby czym więcej jest lokomotywownia, zwykły zakład naprawy taboru?
Z drugiej strony obiekt jest tak duży, ze przez około 100 lat wrósł się w miasto i wielu ludzi nie wyobraża sobie, żeby miał zniknąć.

Być może jak wszystkie budynki lokomotywowni za kilka lat będą zagrażały bezpieczeństwu, urząd wyda decyzje nakazującą ich rozbiórkę.
Poza tym w PL wiele razy w ostatnich 30 latach zabytkowe budynki pokolejowe ulegały pożarom i w ten sposób tereny zmieniały przeznaczenie.

Na pewno za 20 czy 50 lat ten teren będzie zupełnie inaczej wyglądał niż dzisiaj. Tylko to jedno jest pewne.

·
Registered
138 Posts
A ja mogę założyć się z Tobą o dobrą flaszkę, że 20 lat ten teren będzie wyglądał dokładnie tak samo "rumuńsko" jak dzisiaj :)

·
Registered
7 Posts
Trochę fotek z kilku aktualnych inwestycji mieszkaniowych:

1. Liliowa
539589

539590

539591

2. Nowe Winiary
539597

539600

539602

3. Brylantowe Przedmieście
539607

539619

Apartamentowiec przy Łąkowej też już jest właściwie na ukończeniu, prace przy ostatnich dwóch blokach na Nowym Skiereszewie również są dość zaawansowane. Inwestycja mieszkaniowa na Michała chyba jeszcze nie ruszyła, natomiast zauważyłem, że działka przy ul. Lema w bezpośrednim sąsiedztwie Brylantowego Przedmieścia (w stronę ul. E. Orzeszkowej) została ostatnio wyrównana.

·
Registered
639 Posts
Apartamentowiec przy Łąkowej też już jest właściwie na ukończeniu, prace przy ostatnich dwóch blokach na Nowym Skiereszewie również są dość zaawansowane. Inwestycja mieszkaniowa na Michała chyba jeszcze nie ruszyła, natomiast zauważyłem, że działka przy ul. Lema w bezpośrednim sąsiedztwie Brylantowego Przedmieścia (w stronę ul. E. Orzeszkowej) została ostatnio wyrównana.
Niestety, w Gnieźnie w ostatnich miesiącach widać wyraźne wstrzymanie nowych inwestycji mieszkaniowych. Kontynuowane są tylko projekty ubiegłoroczne. Praktycznie wszyscy deweloperzy mają wydane pozwolenia na budowę nowych obiektów (łącznie kilkaset mieszkań), ale się wstrzymują z rozpoczęciem inwestycji. Ruszyła tylko budowa Gniezinterbudu przy Świętokrzyskiej 9a.
Na rogu Lema i Gombrowicza ma budować BudDar. Ciekawe, czy ruszą jeszcze w tym roku.

·
Registered
639 Posts
Porównując wymianę pasażerską z wielkością dworców odnoszę wrażenie, że Gnieźnieński dworzec został zredukowany techniczne do minimum.
Obecna forma dworca zupełnie nie jest odpowiednia dla stacji obsługującej taką ilość pasażerów. Poprzedni był mały ale ten jest mikroskopijny.
Jak to się stało, że w Gnieźnie przeprowadzono tak drastyczne cięcia powierzchni dworcowej???
Poczekalnia na dworcu PKP jest mała, ale dzisiaj zamieszczono wizualizacje nowego dworca PKS i zintegrowanego centrum przesiadkowego. Tam to dopiero będzie malutki budynek obsługi pasażerów (jest widoczny na wizualizacji). Jak dla mnie architektura wiat i budynku zdecydowanie kiepska.

·
Registered
128 Posts
A ja mogę założyć się z Tobą o dobrą flaszkę, że 20 lat ten teren będzie wyglądał dokładnie tak samo "rumuńsko" jak dzisiaj :)
Ja jestem bardziej optymistyczny :)
Nie spodziewam się tam muzeum i nie wierze że takie powstanie, ale właśnie dlatego że teren jest bardzo atrakcyjny, musi on zmienić swoje przeznaczenie.
Lokomotywowni jako takiej szkoda ale to coraz większa ruina. Nieużywane przez blisko 30 lat budynki kolejowe w okolicy trzech mostów zawaliły się kilka lat temu. Lokomotywownia jest zamknięta całkowicie od 2009 - wówczas działała już tylko do 2012 tzw wagonownia remontująca węglarki.
Po zaledwie ośmiu latach nieużywania budynków (w 2017) uległ uszkodzeniu duży fragment dachu większej i najmłodszej hali wachlarzowej.
Za 20 lat te budynki nie będą już istnieć, jeżeli nie zostaną zagospodarowane. Wystarczy że dach się zawali całkowicie i nie będzie już tam imprez historycznych. Nieużywane i kolidujące z planami inwestycyjnymi zabytki często niszczą "przypadkowe" pożary.

·
Registered
128 Posts
Poczekalnia na dworcu PKP jest mała, ale dzisiaj zamieszczono wizualizacje nowego dworca PKS i zintegrowanego centrum przesiadkowego. Tam to dopiero będzie malutki budynek obsługi pasażerów (jest widoczny na wizualizacji). Jak dla mnie architektura wiat i budynku zdecydowanie kiepska.
Ta poczekalnia będzie mieć wielkość większej wiaty przystankowej :)
Ciekawe dlaczego w Gnieźnie przy tak dużej wymianie pasażerskiej dworce są tak mikroskopijne.
W malutkim Solcu Kujawskim dworzec kolejowy jest znacznie większy niż w Gnieźnie, pomijam już nawet fakt że jest zupełnie nowy:

Szkoda że miasto nie przejęło na własność budynku dworca PKP. Mogliby go rozbudować tworząc faktycznie zintegrowany obiekt z poczekalniami i kasami MPK / PKP / KW.
Inwestycja ogólnie jest ok, ale wydaje mi się że miasto chce tam po prostu przenieść przystanki autobusowe z zakorkowanej Kościuszki oraz Dworcowej. Uzyskają w ten sposób po jednym pasie ruchu w każdą stronę.
Są i potencjalnie złe strony przebudowy - może okazać się, że wyniosą się stamtąd inni przewoźnicy i zostanie tylko MPK. Już teraz niektóre prywatne linie omijają dworzec zatrzymując się na Dworcowej przy Mieszka i na parkingu za katedrą. Miasto może będzie chciało zarobić na wynajmie peronów i może też okazać się że będą one za drogie i że będą za bardzo obciążone ruchem miejskim - przez dworzec przejeżdża 15 linii MPK.

·
Registered
7 Posts
Ta poczekalnia będzie mieć wielkość większej wiaty przystankowej :)
Ciekawe dlaczego w Gnieźnie przy tak dużej wymianie pasażerskiej dworce są tak mikroskopijne.
Żeby tylko dworce. Mamy mikroskopijnej wielkości Castoramę (choć ta jednak ma powstać w niedalekiej przyszłości w pełnowymiarowych gabarytach) czy też Galerię Gniezno i Galerię Piastovą. Nie trzeba daleko szukać, żeby zauważyć jak miasta o podobnym zasobie demograficznym jak Gniezno (Leszno, Ostrów Wielkopolski czy Inowrocław) mają te obiekty o dużo większych powierzchniach. Podobnie sprawa ma się z przebudową/budową nowych dróg w mieście, co przy cały czas rosnącym ruchu samochodowym utrudnia sprawną komunikację w mieście. Takie drogi jak obwodnica na Kostrzewskiego, Gdańska czy też ulica Osiniec powinny być dwujezdniowe.

·
Registered
128 Posts
Miałem dzisiaj okazje jechać Gdańską - ta ulica to jakaś pomyłka. Od Castoramy do świateł to w zasadzie wiejska szosa która jest dziurawa i pełna kolein. Pasy ruchu przed światłami są tak wąskie, że mieszczą się na nich w miare swobodnie tylko osobówki. Nie wiem czy potrzebna jest tam druga jezdnia, ale na pewno ulica wymaga gruntownej przebudowy a w zasadzie budowy od nowa.
Co do ulicy Osiniec i ulicy łączącej jej ze Słoneczną, na pewno powinny powstać na niej cztery ronda, w tym ronda na skrzyżowaniu z Witkowską, Kawiary i Słoneczną.

5541 - 5552 of 5552 Posts