SkyscraperCity banner

1 - 20 of 26 Posts

·
Użytkownik chory na głowe
4,611 Posts
Discussion Starter #1
Z biegiem czasu doczekaliśmy się momentu w którym siatka dróg tranzytowych w regionie ponownie zaczęła rosnąć, czasy gdzie "połowa drogowskazów prowadziła do autostrady A4 a druga połowa na Łódź i Warszawę" nadal są widoczne wyraźnie, pomimo tego że zyskaliśmy swego rodzaju północną i zachodnią obwiednię regionu.

Doszedłem do wniosku że potrzeba jakiegoś ujednolicenia głównych kierunków na drogowskazach na terenie naszego regionu jest dziwnie niedostrzegalna dla osób z góry, koncepcje się zmieniają albo są powielane inne błędy. Nawiązuje tu najbardziej do nowego oznakowania na budowanej autostradzie A1 Częstochowa - Pyrzowice, które otworzyło mi oczy co do jednej kwestii, a to z kolei wywołało zaniepokojenie w omawianej tu kwestii.

Dla kierowcy przejeżdżającego przez nasz region nie ma już tylko opcji przez Katowice albo na około, wachlarz się powiększył i to znacznie. Warto też nadmienić że z powodu gęstości naszej metropolii i ulokowaniu niektórych dróg trzeba też pamiętać o większych miejscowościach pośrednich.

- Czy w takim razie kierowanie z Częstochowy do Katowic przez Gliwice jest słuszne?
- Czemu Wrocław nie może zastąpić Katowic skoro dla tranzytowca to może być dobra podpowiedź a każdy mieszkaniec regionu i tak przejedzie przez miasta bo wie w co się pakuje?
- Dlaczego na nowo budowanej drodze zrezygnowano z powielenia kierunku na Kraków przez S1 i później A4?
- Czemu nagle DK78 z poziomu autostrady A1 przestała mieć znaczenie i została usunięta?

Jeżeli spojrzeć wstecz to również można się zastanawiać nad paroma kwestiami.
- Dlaczego mimo oddania do użytku A1 Pyrzowice - Gliwice sugerowana droga na Wrocław po A4 dalej jest proponowana przez Dąbrowę Górniczą i Sosnowiec?
- Dlaczego ignorowane są istotne zmiany w numeracji dróg? Wiele lat minęło odkąd DK81 zmieniła swój przebieg, dlaczego więc drogowskazy na Skoczów nadal proponują przejażdżkę po zakorkowanym Brynowie? Czy po ukończeniu budowy węzła DK81xDK86 coś się zmieni w tej kwestii?
Temat DK88 i zmiany numeracji w Gliwicach wolę przemilczeć bo tutaj faktycznie brak reakcji ze strony urzędników jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Mówiąc w skrócie, uważam że jest się nad czym zastanawiać w tej kwestii. Bardzo chciałbym poznać opinie innych użytkowników i ich wizje drogowskazów dla obecnej siatki dróg i tej przyszłej.

·
Registered
1,528 Posts
W ogolę u nas brakuje spójnego systemu kierunków na znakach. Mam wrażenie że oznakowanie dla każdej drogi było projektowane osobno nie patrząc na całość tylko na dany fragment. Tak samo przy projektowaniu tych dróg kilka lat wstecz nie starano się stworzyć spójnej sieci połączeń.

Dla ruchu z północy:
Naturalnym wydaje się oznakowanie Wrocławia po A1 przez Gliwice i A4, lokalni pewnie pojadą przez 88.
Kierunek Kraków to S1 do A4 a Katowice można nawet przez S1 do 86 jako alternatywę do kierunku przez Bytom i Chorzów.

·
Moderator
70,882 Posts
^^Tutaj przede wszystkim potrzebna jest współpraca w tworzeniu oznakowania na poziomie GDDKiA - ZDW Katowice. Dodatkowo trzeba pamiętać, że przy okazji każde miasto stawia kierunkowskazy według swego widzi-mi się ;)

·
4,611 Posts
Discussion Starter #4
ZDW czy same miasta to tam pikuś. Bo jeżeli sama Gdaka stawia od niechcenia co im tam wpadnie to chyba nie jest dobry sygnał.

Wiadomo że oznakowanie względem lokalsów ma nieco inne priorytety niż oznakowanie tranzytowe, na pewno trzeba je w jakiś sposób pogodzić. Przede wszystkim "od ogółu do szczegółu", jeżeli hipotetycznie doprowadzilibyśmy do ładu drogowskazy dla tranzytu to byłby to swego rodzaju sukces.

·
Inzynier Ruchu
1,497 Posts
Temat rzeka niestety. Tablica z watku A1 to jest niestety megalomania Katowickiego Oddziału GDDKiA, ktora uwaza ze kierowca jadacy z dowolnej strony powinien wiedziec jak dojechac wszedzie, a zwlaszcza Ci jadacy tranzytem.

W efekcie na znaku pojawia sie Zwardon i Cieszyn, ktore mozna by skasowac i zostawic Bielsko- Biała. Brakuje za to Krakowa i Wroclawia. Pierwszego by pozwolic ominac A1 i zepchnac tranzyt w kierunku wschodniej obwodnicy GOPu, Wroclawia by potwierdzic, ze jadac Zachodnia obwodnica GOPu sa na dobrej drodze. Na wprost powinna byc tylko Ostrava i ewentualnie Katowice, ale wtedy nie pojawiaja sie Katowice na miejscowosci zjazdowej. To kolejna wariacja, by laczyc miasto i lotnisko razem, kompletnie nie potrzebna.

Ale czego my oczekujemy, jesli na wezle Podwarpie w tym miejscu:
https://goo.gl/maps/3k9AAwASVtZvY3eHA
Na wylocie w kierunku Częstochowy, Łodzi pojawiają się takie miejscowości jak Cieszyn ?!, Wrocław ?!?!?!, Kraków x2?, również Tarnowskie Góry, trochę tu nie pasują, skoro są już Pyrzowice. Ale nie ma źle, mogło być gorzej, wszak w Siewierzu pojawiają się Tarnowskie Góry i Gliwice ?!
https://goo.gl/maps/1zBAxcEyY1uENC9r7

·
4,611 Posts
Discussion Starter #6
Ten Siewierz to chyba nie ma nic lepszego dla DK78 w kierunku zachodnim. Tarnowskie Góry są pierwszym największym miastem, Gliwice są po prostu drugim istotnym kierunkiem. W mojej opinii tutaj się więcej nie zrobi.

Podwarpie to pozostałość po S1 która kończyła się "w lotnisku", szczególnie to A4 Kraków Wrocław (Tak jak wspomniałem, czasy gdy połowa drogowskazów to Łódź Warszawa a druga to A4). Chociaż te Tarnowskie Góry może nie są takim złym pomysłem, wszak czemu kierowcom jadącym od południa TG będzie bliżej po S1 właśnie.

Katowice na A1 na wprost przyjąłbym tylko i wyłącznie w przypadku budowy S79 od Bytomia do Katowic, wtedy miałoby to jakiś sens, prowadzenie do Katowic przez całą zachodnią część metropolii jest złe.

Z Cieszyna powinniśmy już zrezygnować, dla nas istotnymi przejściami są teraz Gorzyczki i Zwardoń (Po budowie OWG). Ewentualnie zostawić go na DK81 (Na tej samej zasadzie na jakiej mamy Warszawę na DK1).
Wiem że trzymanie na drogowskazach miast granicznych nie jest zbyt cenione wśród nas, abstrahując od tego że przyzwyczaiłem się do tego stylu, a dodawanie pierwszego dużego miasta za granicą pochwalam (Gorzyczki Ostrava, Świecko Berlin) to zdaje mi się że długo sen wielu użytkowników się nie ziści, nadal te nazwy wiosek będą występować w wielu miejscach (Mimo tego że np na Podlasiu się udało) i powinno się opierając o obecne schematy to także zmienić.

·
Registered
3,228 Posts
A ja uważam, że prowadzenie tranzytu z kierunku północnego czy południowego A1 do Katowic przez Gliwice jest najlogiczniejsze. Najmniejsze zatory i korki do Katowic są od Gliwic A4. Omija się najbardziej zatłoczone miejsce czyli DTŚ w Katowicach. Ponadto nie powinno ładować się tranzytu przez rynek w Chorzowie czy drogę S86, którą Zagłębie próbuje dostać się na Śląsk i odwrotnie.
Po to buduje się takie drogi jak A1, A4 czy S1 żeby z nich tranzyt korzystał. S86 jak i DK79 to już właściwie wewnątrz aglomeracyjne drogi.

·
Moderator
70,882 Posts
^^To jest absurd, którego jak własnego królestwa broni katowicka GDDKiA. Pierwszy raz (lata temu), kiedy wjeżdżałem z DK11 na A1 i zobaczyłem drogowskaz na Katowice w kierunku Gliwic został "brutalnie" złamany mój wewnętrzny zmysł orientacji ;)

·
Inzynier Ruchu
1,497 Posts
Ten Siewierz to chyba nie ma nic lepszego dla DK78 w kierunku zachodnim. Tarnowskie Góry są pierwszym największym miastem, Gliwice są po prostu drugim istotnym kierunkiem. W mojej opinii tutaj się więcej nie zrobi.
Podwarpie:
- od południa Pyrzowice i Tarnowskie Góry
- od północy Pyrzowice
Siewierz:
- od północy - Pyrzowice i Tarnowskie Góry
- od południa - Pyrzowice
Skończmy z koniecznością podawania tych samych nazw z obu stron węzła.
Chociaż te Tarnowskie Góry może nie są takim złym pomysłem, wszak czemu kierowcom jadącym od południa TG będzie bliżej po S1 właśnie.
I tu jest pierwsza sprawa kluczowa. Patrzymy na drogowskazy jako całosc Slaska, czy patrzymy fragmentarycznie, bo wtedy albo TG pojawia sie na A1-DK11, albo co kilka skrzyzowan.
Katowice na A1 na wprost przyjąłbym tylko i wyłącznie w przypadku budowy S79 od Bytomia do Katowic, wtedy miałoby to jakiś sens, prowadzenie do Katowic przez całą zachodnią część metropolii jest złe.
Moim zdaniem do Katowic są 3 drogi: przez S1/A4, A1/A4 i DW911.
I zasadniczo znakowałbym zgodnie z logiką Kierowcy, czyli najkrótszą drogą. Jeżeli ktoś chce wjechać TIRem do Katowic to i tak prędzej czy później gdzieś wjedzie na lokalne drogi.
Z Cieszyna powinniśmy już zrezygnować, dla nas istotnymi przejściami są teraz Gorzyczki i Zwardoń (Po budowie OWG). Ewentualnie zostawić go na DK81 (Na tej samej zasadzie na jakiej mamy Warszawę na DK1).
A czemu nie może zostać Bielsko-Biała, gdzie ma miejsce rozplot kierunków na Cieszyn i Zwardoń, a dopiero po minięciu B-B pokazywać przejście graniczne i kolejne zagraniczne miejscowości ?
Wiem że trzymanie na drogowskazach miast granicznych nie jest zbyt cenione wśród nas, abstrahując od tego że przyzwyczaiłem się do tego stylu, a dodawanie pierwszego dużego miasta za granicą pochwalam (Gorzyczki Ostrava, Świecko Berlin) to zdaje mi się że długo sen wielu użytkowników się nie ziści, nadal te nazwy wiosek będą występować w wielu miejscach (Mimo tego że np na Podlasiu się udało) i powinno się opierając o obecne schematy to także zmienić.
Przeczysz sam sobie, albo zakładasz wątek i chcesz wprowadzić zmiany, albo z góry zakładasz porażkę i odpuszczasz ?

·
Registered
15,697 Posts
ale jak ktoś jedzie wiele kilometrów to nie ma dla niego różnicy.
To jest 40 kilometrów różnicy. Se jeźdźij jak Ci nie robi różnicy.

Z moją koncepcją oznakowania kierunkowego można się zapoznać na moich filmach drogowych, np. A4 i S1:

·
Registered
3,228 Posts
To jest 40 kilometrów różnicy. Se jeźdźij jak Ci nie robi różnicy.

To po co się buduje obwodnice. Można golić prosto przez miasto.
Na miejscu Chorzowa, gdy nie wyszły plany z obwodnicą ograniczyłbym ruch na DK 79. Tak samo Katowice, powinno zależeć żeby nie kumulować ruchu na osi Chorzowska - Roździeńskiego. Do tego trza wykorzystywać A1 i S1. Na południe Katowic z północy kraju można się dostać S1 od Tychów czy Mysłowic. Na zachodnie części miasta A1 i A4 .

·
Registered
15,697 Posts
To po co się buduje obwodnice. Można golić prosto przez miasto.
Obwodnice się buduje dla ruchu tranzytowego.
Jeśli ktoś od północy chce dojechać do Katowic, to znaczy że nie jest to ruch tranzytowy, tylko docelowy.

Na miejscu Chorzowa, gdy nie wyszły plany z obwodnicą ograniczyłbym ruch na DK 79.
Jasne. Jedna z nielicznych sensownych arterii północ - południe w centrum dwumilionowej aglomeracji. Najlepiej postawmy progi zwalniające.

·
4,611 Posts
Discussion Starter #16
Podwarpie:
- od południa Pyrzowice i Tarnowskie Góry
- od północy Pyrzowice
Siewierz:
- od północy - Pyrzowice i Tarnowskie Góry
- od południa - Pyrzowice
Skończmy z koniecznością podawania tych samych nazw z obu stron węzła.
Pierwszy raz z czymś takim spotkałem się (Przeglądając Street View) w Czechach na węźle Ostrava Rudna (D1xI/11), lekko się boję takiej zmiany (Bo to już wchodzi w narodowy system oznakowania, mnie tylko zależy na zmianie miejscowości docelowych, niekoniecznie zmiany schematów, chociaż jak widać jedno ciągnie za sobą drugie).

I tu jest pierwsza sprawa kluczowa. Patrzymy na drogowskazy jako całosc Slaska, czy patrzymy fragmentarycznie, bo wtedy albo TG pojawia sie na A1-DK11, albo co kilka skrzyzowan.
Motyw jest taki by spróbować pogodzić i jedno i drugie, w końcu masa lokalsów również jeździ drogami tranzytowymi by nieco przyspieszyć podróż. Tylko czy to jest możliwe.

Moim zdaniem do Katowic są 3 drogi: przez S1/A4, A1/A4 i DW911.
I zasadniczo znakowałbym zgodnie z logiką Kierowcy, czyli najkrótszą drogą. Jeżeli ktoś chce wjechać TIRem do Katowic to i tak prędzej czy później gdzieś wjedzie na lokalne drogi.

A czemu nie może zostać Bielsko-Biała, gdzie ma miejsce rozplot kierunków na Cieszyn i Zwardoń, a dopiero po minięciu B-B pokazywać przejście graniczne i kolejne zagraniczne miejscowości ?
Moja wątpliwość dotyczy trzeciego wariantu przekroczenia granicy czyli Gorzyczek. Bo jeżeli Gorzyczki w żaden sposób nie konkurują z Cieszynem i Zwardoniem (Różne potoki docelowe) to jestem za tym. Ewentualnie kierować na Cieszyn od węzła Brzęczkowice i Wartogłowiec z powodu drogi E462.

Przeczysz sam sobie, albo zakładasz wątek i chcesz wprowadzić zmiany, albo z góry zakładasz porażkę i odpuszczasz ?
Tak jak wspomniałem wyżej, chciałbym tylko zmianę nazw, nie schematów które ja rozumiem, przyzwyczaiłem się do nich i tak dalej, dlatego np ciężko mi przekonać się do propozycji drogowskazów np użytkownika Kemo czy Rusonaldo. Z kolei bardzo spodobało mi się oznakowanie eksperymentalne (Które chyba też znalazło aprobatę wśród nas). Jeżeli jednak zmiana miejscowości musi się wiązać ze zmianą systemu/schematu... przełknę to.

·
Registered
3,228 Posts
Obwodnice się buduje dla ruchu tranzytowego.
Jeśli ktoś od północy chce dojechać do Katowic, to znaczy że nie jest to ruch tranzytowy, tylko docelowy.

Jasne. Jedna z nielicznych sensownych arterii północ - południe w centrum dwumilionowej aglomeracji. Najlepiej postawmy progi zwalniające.
No właśnie czyli docelowo można też A1 -A4 czy S1 do Mysłowic a stamtąd np. DK79. I obwodnica nie służy tylko tranzytowi.

Sensowność tej arterii w obecnym kształcie jest mała.

·
¡La Ley y la Justicia!
Fiat 126p
4,761 Posts
Na miejscu Chorzowa, gdy nie wyszły plany z obwodnicą ograniczyłbym ruch na DK 79. Tak samo Katowice, powinno zależeć żeby nie kumulować ruchu na osi Chorzowska - Roździeńskiego.
Chorzowska ok, ale Roździeńskiego po to została wybudowana w obecnej formie, żeby ten ruch - z miasta, nie tranzytu - kumulować.

Pewną ułomnością siatki w regionie jest brak połączenia z DTŚ miast, które znajdują się na północ od niej. Jadąc z Bytomia do Katowic, żeby skorzystać z DTŚ, trzeba albo walić przez Łagiewniki i Świętochłowice i swoje odstać niemal zawsze, albo przejechać przez cały Chorzów i skręcić na Gałeczki lub Wojska Polskiego. Dlatego jedyną rozsądną alternatywą wydaje się to, żeby z DTŚ po prostu nie korzystać, a w tym kontekście obwodnica Chorzowa (jako obwodnica sensu stricto, a nie jakieś "połączenie z DTŚ i A4" między blokami) wydaje się koniecznością, skoro chce się ograniczyć ruch na Katowickiej w Chorzowie.

·
4,611 Posts
Discussion Starter #19
Doczekałem się wreszcie odpowiedzi na mojego maila do GDDKiA w sprawie oznakowania kierunkowego. Szczerze mówiąc trochę się zawiodłem, odczuwam wrażenie że nie chciało im się wczytać w treść mojej wiadomości :(

·
Moderator
70,882 Posts
^^ :lol: O punkty 1-5 zapytałem GDDKiA dosłownie kilka dni temu, zatem jestem ciekawy, czy dostanę podobną odpowiedź:D

1 - 20 of 26 Posts