SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 22 Posts

·
Registered
Joined
·
21,532 Posts
Discussion Starter · #1 ·


Euro podkręca tempo

Zapanowała powszechna zgoda naszych elit nad trzema zasadniczymi inwestycjami w regionie: powstanie wreszcie nowy dworzec kolejowy i autobusowy w Katowicach, będzie większy terminal w Pyrzowicach i nowy pas startowy oraz loty do USA, a port lotniczy uzyska połączenie z autostradami A4 i A1. Wszystko oczywiście wiąże się z Euro 2012. Terminy naglą - mistrzostwa podkręcają tempo prac.

Dworzec zostanie wyburzony, a w jego miejscu stanie zupełnie nowa konstrukcja - zadeklarował wczoraj Andrzej Wach, prezes PKP S.A. razem z ministrem transportu Jerzym Polaczkiem i wojewodą śląskim Tomaszem Pietrzykowskim.

Wspólnie przedstawili plany przebudowy dworca kolejowego w Katowicach. Minister Polaczek zobowiązał prezesa PKP do sporządzenia "nieprzekraczalnego harmonogramu" tej - jak to określił - najważniejszej na Śląsku inwestycji kolejowej. Jeszcze w tym roku będzie wybrany inwestor, pod koniec 2008 r. doczekamy się wbicia pierwszej łopaty, a do 2011 roku w miejscu starego dworca powstanie centrum komunikacyjne integrujące nowoczesny dworzec kolejowy, autobusowy i parking w systemie "Parkuj i jedź". Nie będziemy się go wstydzić przed gośćmi Euro 2012. Inwestycja będzie kosztowała co najmniej 300 mln euro. - Dotychczasowe prace nad modernizacją centrum komunikacyjnego były prowadzone zbyt wolno - mówił Jerzy Polaczek.

Dlatego zobowiązał prezesa PKP do przygotowania i przedstawienia harmonogramu inwestycji, którego wykonanie ma nadzorować wojewoda śląski. - Powiesimy go nad biurkiem w gabinecie wicewojewody Wiesława Maśki - żartował podczas konferencji Tomasz Pietrzykowski.

Prezes Wach ma także gotowe plany wobec starego dworca w Katowicach oraz biurowca DOKP przy rondzie. Zabudowania przy ul. Dworcowej zostaną sprzedane, natomiast biurowiec zostanie zmodernizowany przez kolej oraz inwestora prywatnego. Nieoficjalnie usłyszeliśmy, że to "być albo nie być" prezesa Wacha. Jeśli nie dotrzyma terminów inwestycyjnych - polecą głowy.

Pierwszy sprawdzian jego sprawności - już w połowie września. Wtedy lista potencjalnych inwestorów zostanie zamknięta. Wczoraj wszyscy przekonywali, że ich nie zabraknie. To łakomy kąsek dla ludzi potrafiących liczyć pieniądze, które łatwo przychodzą, jeśli inwestycja ma powstawać w partnerstwie publicznych instytucji z prywatnymi firmami.

Przekonać się można o tym na lotnisku w Pyrzowicach. Sukces - to słowo odmieniane było przez marszałka Janusza Moszyńskiego i Józsefa Váradi, prezesa Wizz Air, podczas wczorajszej konferencji na temat trzeciej rocznicy obecności tego przewoźnika w Pyrzowicach i kolejnych planów co do lotniska. Na rynku tanich przewoźników lotniczych w Polsce udział linii wynosi już 36 proc. i stale rośnie.

- Naszą główną bazą pozostaną w Polsce Pyrzowice - mówi prezes Váradi. Zadeklarował, że w 2008 roku jego linia obsłuży ze Śląska 1,8 mln pasażerów wobec niemal 1 mln w 2006 r.

Już w tym roku z lotniska w Pyrzowicach odleci o pół miliona pasażerów więcej niż przed rokiem - w sumie 2 mln. Od lipca obsługiwać ich już będzie drugi powstający właśnie terminal. - Nowy pozwoli obsłużyć rocznie 3,6 mln pasażerów, co oznacza sprawną odprawę blisko 1,2 tys. pasażerów na godzinę, zamiast obecnych 525. Liczba stanowisk odprawy wzrośnie z 17 do 35 - mówi Leszek Budka, członek zarządu zarządzającego lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (GTL). - To wystarczy tylko na 3-4 lata, potem dalsza rozbudowa oraz nowy pas startowy będzie koniecznością. Trwają też przygotowania do wejścia Polski do strefy Schengen. Lotnisko będzie gotowe do związanych z tym wyzwań w marcu 2008 r. Prawdopodobnie powstanie też drugi pas startowy.

Czym jednak dojechać do Pyrzowic z Wrocławia, Krakowa, Warszawy, Gdańska czy Łodzi? - W ciągu najbliższych 3 lat powstaną połączenia drogowe lotniska z autostradami - deklaruje Janusz Moszyński, marszałek województwa śląskiego. - Aby zapewnić pasażerom sprawną komunikację, niezbędne jest połączenie z DK1. Na mistrzostwa Euro 2012 port powinien też uzyskać połączenie autostradą A 1 z węzłem istniejącej już autostrady A 4 w Gliwicach-Sośnicy. Jako jedyne lotnisko w kraju przyjmujące pasażerów przez okrągłą dobę ma swoją szansę na zwielokrotnienie sukcesu.

Na Euro 2012 świat się nie kończy. Jak powiedział DZ Janusz Moszyński, trwają zabiegi o przewoźników gotowych obsługiwać trasy międzykontynentalne. Marszałek liczy, że z Pyrzowic do USA odlecimy już za 2-3 lata.

Źródło - Dziennik Zachodni
Będzie euro dzięki Euro

Na Śląsku nikt nie wątpi, że mistrzostwa Europy rozgrywane będą również na Stadionie Śląskim

Gdy Polsce i Ukrainie przyznano organizację mistrzostw Europy w 2012 w całej Polsce rozpoczęło się liczenie miliardów euro, które można będzie na tej imprezie zarobić. Pytania takie, jak: jaka baza sportowo-turystyczna powstanie sprawiły, że po raz pierwszy od wielu lat myśli się w kategoriach najbliższej pięciolatki. Tym razem jednak, ma ona być zrealizowana nie dzięki wsparciu ZSRR ale dzięki funduszom europejskim i inwestorom, którzy niechybnie napłyną do kraju.
Na Śląsku rozpoczęła się też publiczna debata: co zrobić, by mecze Euro odbywały się również na Stadionie Śląskim. Kibice zakładają strony internetowe i piszą petycje w tej sprawie. Chociaż dla chorzowskiego gigianta lata największej świetności to lata siedemdziesiąte to wydaje się, że ten obiekt powinien być naturalną areną dla rozgrywania wielkich imprez piłkarskich w Polsce.

Planowane remonty, które będą w najbliższym czasie przeprowadzane na Śląskim, to: dalszy etap modernizacji trybun (w tej chwili mogą one pomieścić 47 tys. kibiców, docelowo będzie ich 60 tys.), a przede wszystkim budowa zadaszenia. Jego zewnętrzna powierzchnia zostanie pokryta teflonem, co zwiększy jego estetykę, a także ułatwi konserwację. Całość podtrzymywana będzie przez 20 stalowych słupów i żelbetonowych fundamentach o głębokości 25 m.
Dziennikarze Gazety Wyborczej proponują inne rozwiązanie. Twierdzą, że znacznie lepszym rozwiązaniem jest zburzenie Śląskiego, i wzorem londyńskiego Wembley, zbudowanie go od nowa. Gazeta argumentuje, że koszty budowy nowych stadionów w Gdańsku wyniosą ok. 320 mln zł i Wrocławiu 400 mln zł. Tymczasem tylko remont zadaszenia w Chorzowie kosztować będzie 90 mln. Można postarać się o środki unijne i wybudować nową arenę. Można by także, wzorem stadionu w Monachium (Allianz Areny) znaleźć prywatnego inwestora, którego nazwą obiekt zostałby nazwany.

Największy atut - komunikacja Jednym z najważniejszych argumentów, oprócz stadionu, jakim dysponuje Śląsk, jest komunikacja w regionie. Do rozpoczęcia mistrzostw w całości oddana do użytku będzie zarówno Drogowa Trasa Średnicowa, jak i śląski odcinek autostrady A1. Autostrady, która połączy lotnisko w Pyrzowicach z granicą Czechami. Poza tym rozbudowywane jest również samo lotnisko w Pyrzowicach (gdzie 30 kwietnia oddany zostanie do użytku nowy terminal). W promieniu 100 km znajdują się jeszcze dwa międzynarodowe lotniska: Balice i Ostrawa.

Jeżeli jeszcze do 2012 roku w całym kraju przełamany zostanie monopol PKP, to znacznie podniesie się jakość kolei pasażerskiej w kraju. Poza tym zmodernizowana zostanie sieć tramwajowa (Śląskie Tramwaje przeżywają ogromne trudności finansowe), to kwestia komunikacji w regionie rozwiązana zostanie na wiele lat.
Zbudować bazę Jeżeli nawet okaże się, że na Śląsku nie będą rozgrywane spotkania mistrzostw Europy, to wiele miejsc regionu będzie mogło dzięki tej imprezie skorzystać. Dużą szansą będzie rozwój turystyki, a także bazy hotelowo-rekreacyjnej. I to zarówno dla turystów, jak i reprezentacji piłkarskich biorących udział w mistrzostwach W Polsce powinno powstać około dwudziestu ośrodków, w których mogłyby odbywać się zgrupowania piłkarskich ekip. Miejscem, w którym taki ośrodek mógłby powstać jest oczywiście Wisła, gdzie w latach osiemdziesiątych (gdy trenerem święcącej triumfy na międzynarodowej arenie reprezentacji był Antoni Piechniczek), w tym beskidzkim kurorcie odbywały się zgrupowania kadry. To w takich miejscowościach powinna powstać basza noclegowo-hotelowa-rekreacyjna, która mogłaby przynosić dochody regionowi przez wiele następnych lat.

Także mniejsze ośrodki turystyczne mogą dzięki Euro przyciągnąć nowych inwestorów i klientów. Jest tak na przykład z tyską Piramidą.. To w tym hotelu (ze względu na jego "magiczną" aurę) do meczów kwalifikacyjnych do ligi mistrzów przygotowywała się drużyna Wisły Kraków. Hotel znajduje się na terenie ośrodka Paprcony - gdzie jest malownicze jezioro. Urząd miasta Tychy ma już gotowy plan modernizacji tego miejsca. Czy te inicjatywy spowodują zwiększenie się inwestycji na Śląsku, a także przyniosą realne korzyści? Jest duża szansa, by tak właśnie się stało. Bo jeżeli nawet mecze Euro nie będą rozgrywane na Śląsku, i tak do regionu napłynąć może bardzo wiele euro. Znacznie więcej niż 2012.

Źródło - Biznes Śląski

:cheers:
 

·
Registered
Joined
·
130 Posts
"dalszy etap modernizacji trybun (w tej chwili mogą one pomieścić 47 tys. kibiców, docelowo będzie ich 60 tys.), a przede wszystkim budowa zadaszenia."

Co oni planuja zrobic w ramach dalszego etapu morednizacji trybun, wiadmo cos dokladniej??
 

·
Registered
Joined
·
130 Posts
^^ jesli pojdzie w rozbiorke i zrobia pietrowa trybune, zadasza, zrobia bieznie to Slaski obroni sie przed tymi "High Techami" w innych miastach a i moze sie przebije. Bedzie niczym Olympiastadion w Berlinie i tego kierunku powinni sie trzymac.
 

·
Registered
Joined
·
2,032 Posts
Jeśli chodzi o nowy pas w Pyrzowicach to nie będzie dwóch pasów, ale tylko jeden ten nowy. Nowy pas zastąpi stary ponieważ jest on już bardzo wyeksploatowany i przy obecnym ruchu 24 na dobę nie ma szans na jego remont. Czyli pas zostanie wybudowany, a ten stary zostanie zamieniony na drogę kołowania i więcej miejsca na samoloty bo dzięki temu powiększy się odległość pasa od zabudowań lotniskowych.
 

·
Registered
Joined
·
21,532 Posts
Discussion Starter · #7 ·


Ile dostanie lotnisko w Pyrzowicach?

Rząd, w ramach przygotowań do Euro 2012, przeznaczył dodatkowo 120 milionów złotych na rozbudowę regionalnych lotnisk w naszym kraju. Dziesiątą część tej kwoty powinien otrzymać Port Lotniczy w Pyrzowicach. Kwota 12 mln zł to jednak tylko kropla w morzu potrzeb.

O decyzji rządu poinformował wczoraj wicepremier Przemysław Gosiewski stwierdzając jednocześnie, że dodatkowe środki otrzymają lotniska, które będą obsługiwać piłkarskie mistrzostwa Europy. Pośrednio potwierdził on w ten sposób, że sprawa rozgrywania u nas meczów mistrzostw w 2012 roku jest przesądzona. - Lotnisko w Pyrzowicach, które rozwija się w ogromnym tempie może otrzymać z tej puli najwięcej - mówi wiceminister Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Kościelniak. - Tutaj ruch pasażerski rozwija się najszybciej, przez co rosną potrzeby inwestycyjne.

Dodatkowe pieniądze mają znaleźć się w kontraktach wojewódzkich, czyli w środkach pozostających do dyspozycji poszczególnych marszałków. Szefostwo Urzędu Marszałkowskiego wiąże z nimi szczególne nadzieje. - Lotnisko w Pyrzowicach rozwija się znakomicie, ale bez dodatkowych pieniędzy będziemy mieć problemy - mówi Jarosław Kołodziejczyk, członek zarządu województwa śląskiego. - Mamy doskonały system nawigacji, ale brakuje pieniędzy na remont pasa startowego i system odwadniający. Mam nadzieję, że dzięki tym pieniądzom uda nam się sfinansować te inwestycje.

Zarząd województwa śląskiego oprócz lotniska w Pyrzowicach chce rozwinąć system małych lądowisk w Gliwicach, Częstochowie, Katowicach, Rybniku i Bielsku-Białej. - To po prostu przyszłość - mówi Kołodziejczyk. - W Pyrzowicach powinniśmy mieć wielki port lotniczy, a w pozostałych miastach sieć mniejszych lotnisk.

Na razie dodatkowe pieniądze ze Skarbu Państwa przeznaczone będą jednak nie na kolejne inwestycje, ale na wykup gruntów wokół lotnisk.
 

·
Registered
Joined
·
21,532 Posts
Discussion Starter · #9 ·


EURO 2012: koleją z Pyrzowic do Chorzowa

Przedstawiciele zarządu województwa śląskiego podpisali list intencyjny z PKP Polskie Linie Kolejowe SA w sprawie przygotowania połączenia kolejowego między lotniskiem w Pyrzowicach a Chorzowem i pobliskim miastami - poinformował w środę, 20 czerwca Krzysztof Krzemiński, rzecznik prasowy marszałka.

Zgodnie z porozumieniem, przygotowane zostanie studium wykonalności połączeń kolejowych między lotniskiem w Pyrzowicach a miastami: Katowice, Chorzów, Bytom, Zabrze i Gliwice, a poprzez węzły przesiadkowe także z innymi miastami i regionami województwa. Urząd Marszałkowski liczy, że przedsięwzięcie uzyska wsparcie ze środków unijnych. Przedsięwzięcie ma usprawnić dojazd i wyjazd z imprez organizowanych w ramach EURO 2012.
 

·
Banned
Joined
·
3,576 Posts
Może dlatego:

Euro 2012 w ośmiu miastach. Chorzów i Kraków na aucie?

Choć Polska i Ukraina wnioskowały o rozszerzenie liczby miast-gospodarzy do 10-12, UEFA zdecydowała, że Euro 2012 odbędzie się w ośmiu miastach. Może to oznaczać, że mistrzostwa Europy ominą Chorzów i Kraków.
- Euro odbędzie się w czterech miastach polskich i czterech ukraińskich - powiedział szef ukraińskiej piłki Hryhorij Surkis.

Ostateczną listę miast - gospodarzy UEFA przygotuje w maju. Michał Listkiewicz, były prezes PZPN, nie wyklucza jednak, że może się na niej znaleźć np. 6 miast z Polski i 2 z Ukrainy.
W Polsce Chorzów i Kraków to lokalizacje alternatywne. Największe szanse na to, że miastami-gospodarzami zostaną, mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław i Poznań.
 

·
Registered
Joined
·
1,247 Posts
ja tam nadal liczę na 6 miast w Polsce, jakoś nie wyobrażam sobie tego Doniecka w kontekście logistyki. Problem jest taki, że Surkis ma kupę forsy, może trzeba jego wzorem zaprosić nieco działaczy UEFy do Monopolu w K-cach i do innych miast z okazji n.p. zakończenia prac projektowych, żeby przekonywać przy okazji:)
W ostateczności niech ślaskie zgłosi kandydaturę do organizowania MŚ w la.

a jak chodzi o inwestycje, to wiadomo - linia kol. do lotniska - odpadła, ale trasa kolejowa Wrocław - Kraków ma być gotowa, z hotelami - kiepsko, lotisko będzie rozbudowane + Kraków i Ostrawa, A1 na Ślasku będzie, alternatywne ekspresówki - Cieszyn - K-ce - wyremontowane, A4 Wrocław - Kraków - jest, boisko treningowe - k. Rybnika - ?, tramwaje z K-c - ?, dworzec kolejowy w K-cach - na etapie dyskusji ciągle...
 

·
Banned
Joined
·
3,576 Posts
Pal sześć logistyke, hoteli na Ukrainie jest tyle co kot napłakał, o hostelach i tego typu schroniskach młodzieżowych nie wspominając, stadionów będą mieli 5 lub 6 (aren ME2012), my za to 6 na 100%. Co do lotnisk to jakieś tam plany są nie wiem jak z realizacja, u nas Gdańsk, Wrocław, Kraków budowa nowych terminali rozpoczyna się w 2009, dalsza modernizacja Okęcia do 2012 za 2 mld. Dość sporo remontów dróg, sporo autostrad w budowie i więcej rozpocznie się w 2009/10, pod tym względem na Ukrainie to dramat. Do tego sytuacja polityczna...Napewno ukraińcy będą walczyć żeby im nie odebrali Euro albo żeby mieć 4-4 miasta ale cieżko im będzie, wszystko oprócz stadionów zdaje się kuleć...Poza tym jakby udało im się dotrwać do Euro i zorganizować jest to i tak myślę, że większość ludzi wybierze Polske, chociażby ze względu na Schengen..
 

·
Beuthener
Joined
·
2,772 Posts
W Polsce Chorzów i Kraków to lokalizacje alternatywne. Największe szanse na to, że miastami-gospodarzami zostaną, mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław i Poznań.
Zgadzam się z Vikingiem, że to bzdura. Dla UEFA wszystkie miasta mają równe szanse. PZPN jedynie zasugerował, gdzie powinny być rozgrywane mistrzostwa, ale europejski związek nie musi brać tego pod uwagę.
 

·
Oberschlesien
Joined
·
251 Posts
Polska to dziwny kraj... nie bierze sie pod uwage największego stadionu w Polsce który już stoi i ma naj mniej do zrobienia tylko robi sie faworytów z miast które muszą najwięcej zrobić po za tym gdyby Euro nie było w naszej aglomeracji była by to duża strata dla regionu.

więc...
Euro na Śląskim :banana:
 

·
Przyjaciel KM - Gliwice
Joined
·
7,560 Posts
Polska to dziwny kraj... nie bierze sie pod uwage największego stadionu w Polsce który już stoi i ma naj mniej do zrobienia tylko robi sie faworytów z miast które muszą najwięcej zrobić
Chodzi o to, żeby dać tym miastom szansę na podciągnięcie swojej infrastruktury. Zdopingować je. A jak im się nie uda, to w pogotowiu zawsze jest Chorzów z Krakowem, gdzie stadiony już są i nie ma kogo więcej mobilizować. A na koniec i tak się pewnie okaże, coś tak czuję, że EURO będzie we wszystkich 6 miastach. A jeśli nawet nie, to w 2010 będzie w Katowicach EURO koszykarzy, więc dużą imprezę i tak mieć będziemy. Tym bardziej, że potem będą jeszcze MŚ w siatkówce i tu może nawet dwie hale wystawimy.
 

·
Registered
Joined
·
2,106 Posts
Mam nadzieje ze masz racje z tymi 6 miastami - bo jesli nie to najbardziej na "szanse" w rozwoju zasluguje wlasnie GOP a nie Wroclaw czy Krakow ktore nawet bez EURO rozwijaja sie najlepiej w kraju

na oslode zawsze zostaja imprezy w Spodku czy w przyszlym Podium ale to nie ta skala i nawet nie ma co porownywac moim zdaniem
 
1 - 20 of 22 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top