SkyscraperCity banner

1 - 20 of 165 Posts

·
Gorzow Wlkp - Poland
Joined
·
610 Posts
Discussion Starter #1
Przypomnijmy, w kwietniu 2006r. przetarg na budowę Centrum Edukacji Artystycznej wygrało konsorcjum gorzowskiej firmy budowlanej Interbud West i warszawskiego biura projektowego Budopol SA. Budowa podzielonego CEA: sali koncertowej na 600 widzów z salą prób na 130 miejsc, pracowniami, garderobami i pokojami gościnnymi oraz kompleks edukacyjny dla szkół artystycznych, miała kosztować 60 mln zł. Pierwszej opery w nowoczesnej sali koncertowej gorzowianie mieli wysłuchać w Wigilię 2007 r. Część edukacyjną planowano oddać do użytku jesienią br. Rosnące ceny materiałów budowlanych i robocizny sprawiły jednak, że zaproponowana przez budowlańców cena okazała się nierealna już dwa lata temu, kiedy miały ruszyć roboty. Interbud West zrezygnował z budowy. Miasto wypowiedziało też umowę wykonawcy. Targi z rozliczeniem budowy trwały rok.Miasto w I etapie inwestycji będzie budować salę koncertową wraz z otoczeniem i podziemnym parkingiem. Pierwszy etap budowy CEA zakłada budowę sali koncertowej dla 600 widzów, sali prób na 130 miejsc, pracowni, garderób, szatni, kawiarenki i pokojów gościnnych dla muzyków. Oprócz tego zostanie wybudowany parking wielopoziomowy na 400 miejsc, na którego dachu będzie zlokalizowane boisko z bieżnią. Powstaną także drogi dojazdowe i ciągi piesze wraz z oświetleniem. Proces inwestycyjny przewidziany jest na 28 miesięcy.Szkoły, które będą wchodzić w skład Centrum Edukacji Artystycznej jest drugim etapem inwestycji.
Według ostatnich wyliczeń tylko pierwszy etap CEA, czyli postawienie sali koncertowej z zapleczem i parkingiem wielopoziomowym, może pochłonąć ok. 140 mln zł. Z kolei etap drugi, czyli kompleks budynków szkół artystycznych i zagospodarowanie terenu to wydatek nawet 40 mln zł.

W 2010 r. na górkach za kinem Kopernik ma stać sala koncertowa na 600 widzów i mniejsza do prób, do tego pomieszczenia dla administracji, szatnie, toalety i całe zaplecze. Obok podziemny parking na 400 samochodów, na dachu którego budowlani mają zrobić... wielofunkcyjne boisko z bieżnią.
W cenie jest też wykonanie dróg dojazdowych, oświetlenia, a także postawienie nowoczesnej centrali telefonicznej i serwerowni. Jeśli nie będzie kłopotów z przetargiem, ekipa może wejść choćby na drugi dzień, bo teren od dwóch lat stoi ogrodzony.
Dopiero po zakończeniu tej budowy miasto chce ogłosić przetarg na postawienie siedzib dla szkół artystycznych. Mają kosztować ponad 40 mln zł.
CEA to najbardziej pechowa inwestycja w dziejach miasta. Miała być gotowa już w listopadzie zeszłego roku. Wtedy jej koszt był oszacowany na 60 mln zł. Jednak wykonawca zażądał więcej pieniędzy (bo wzrosły ceny materiałów i robocizny), wszedł w spór z miastem i obie strony zerwały umowę. Na sporach o prawo do projektu CEA minął ponad rok, a cena w tym czasie urosła trzykrotnie.

 

·
Gorzow Wlkp - Poland
Joined
·
610 Posts
Discussion Starter #2
Mostostal zbuduje nam CEA za 130 milionów złotych

Magistrat rozstrzygnął już konkurs na budowę Centrum Edukacji Artystycznej. Z dwóch ofert, które wpłynęły wcześniej do miasta, urzędnicy wybrali tę przedstawioną przez firmę Mostostal z Warszawy, której wartość wynosi 130 milionów złotych.

Drugi przetarg na budowę CEA został rozpisany 17. lipca. Zgodnie z planem kolejne podejście do postawienia sali koncertowej wraz z infrastrukturą miało skończyć się 21. sierpnia. Jednak magistrat musiał znacznie przedłużyć ten termin i miasto czekało na oferty do 10. października. Termin wydłużył się, bo potencjalni wykonawcy zasypali urzędników pytaniami.

Koperty z ofertami otwarto w ubiegłym tygodniu. Swój akces do realizacji inwestycji złożyły dwie firmy. Pierwszą przedstawiała firma Varitex z Łodzi, która zaproponowała, że zbuduje CEA za 156 milionów i Mostostal z Warszawy, który wykona tę inwestycję za 130 milionów złotych.

Komisja konkursowa oceniła już obie oferty. Postępowanie wygrało konsorcjum firm: Mostostal z Warszawy i Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "Ebud".

- Wykonawca spełnił warunki udziału w postępowaniu, złożył ofertę zgodną z treścią SIWZ i zaoferował najniższą cenę za wykonanie przedmiotu zamówienia - brzmi treść postanowienia komisji konkursowej.

Przegrana firma (Varitex) ma teraz 10 dni na złożenie protestu. Jeśli takowe nie wpłynie do magistratu, wówczas zostanie podpisana umowa. Przed podpisaniem umowy musi nastąpic jeszcze kontrola prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

- Zgodnie z tym harmonogramem, który został opracowany na cały proces inwestycyjny przewidziano 28 miesięcy - mówi Władysław Żelazowski, naczelnik Wydziału Inwestycji.

Pierwszy etap budowy CEA zakłada budowę sali koncertowej dla 600 widzów, sali prób na 130 miejsc, pracowni, garderób, szatni, kawiarenki i pokojów gościnnych dla muzyków. Oprócz tego zostanie wybudowany parking wielopoziomowy na 400 miejsc, na którego dachu będzie zlokalizowane boisko z bieżnią. Powstaną także drogi dojazdowe i ciągi piesze wraz z oświetleniem.


Źródło: www.gorzow24.pl
 

·
Gorzow Wlkp - Poland
Joined
·
610 Posts
Discussion Starter #3
W czwartek decyzja czy ruszy budowa CEA

Dopiero w czwartek dowiemy się czy będzie zielone światło dla rozpoczęcia budowy Centrum Edukacji Artystycznej. Krajowa Izba Odwoławcza w Warszawie ma rozpatrzyć protest firmy uczestniczącej w przetargu na budowę CEA. Przypomnijmy, choć wykonawcę budowy wybrano na początku listopada i wydawało się, że wszystko ruszy w końcu do przodu, okazało się, że miasto nie mogło podpisać umowy z firmą Mostostal z Warszawy, bo protest do przetargu złożyła łódzka firma, która również chciała budować centrum.

Odwołała się mimo, że jej cena była o 25 mln złotych wyższa od oferty która wygrała. Jeśli rozstrzygniecie będzie korzystne dla miasta, dochodzi jeszcze jeden etap postępowania- ponieważ zamówienie ma bardzo dużą wartość, to 130 mln - podlega ono kontroli uprzedniej, czyli cała dokumentacja musi trafić do sprawdzenia przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Jeśli nie będzie żadnych zastrzeżeń, dopiero wtedy zostanie podpisana umowa z wykonawcą.
Źrodło: www.rmg.fm
 

·
Gorzow Wlkp - Poland
Joined
·
610 Posts
Discussion Starter #4
Zielone światło dla rozpoczęcia budowy Centrum Edukacji Artystycznej. Krajowa Izba Odwoławcza w Warszawie odrzuciła protest firmy uczestniczącej w przetargu na budowę Centrum. Przypomnijmy, choć wykonawcę budowy wybrano na początku listopada i wydawało się, że wszystko ruszy w końcu do przodu, okazało się, że miasto nie mogło podpisać umowy z firmą Mostostal z Warszawy, bo protest do przetargu złożyła łódzka firma, która również chciała budować centrum. Odwołała się, choć jej cena była o 25 mln złotych wyższa od oferty która wygrała.

Jak powiedziała nam wiceprezydent Urszula Stolarska, po korzystnym dla miasta wyroku Izby Odwoławczej sprawę można pchnąć do przodu. Ponieważ inwestycja ma bardzo dużą wartość -130 mln - to podlega kontroli uprzedniej, czyli cała dokumentacja trafi teraz do sprawdzenia przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.. Jeśli nie będzie żadnych zastrzeżeń, dopiero wtedy zostanie podpisana umowa z wykonawcą.
Źródło: www.rmg.fm
 

·
Gorzow Wlkp - Poland
Joined
·
610 Posts
Discussion Starter #5
Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła protest firmy, która przegrała z Mostostalem przetarg na budowę Centrum Edukacji Artystycznej. Umowa z wykonawcą ma być podpisana w tym roku, a prace powinny ruszyć w lutym 2009 roku.

Mimo iż kolejny przetarg na budowę Centrum Edukacji Artystyczne uważanego za najważniejszą inwestycję prezydentury Tadeusza Jędrzejczaka został rozstrzygnięty w listopadzie, to miasto nie mogło podpisać umowy z jego zwycięzcą, firmą Mostostal z Warszawy. Od tej decyzji odwołała się bowiem druga firma, która startowała w przetargu, łódzki Varitex. Przypomnijmy, że Mostostal zaproponował cenę 130 milionów, zaś oferta Varitexu opiewała na 156 milionów złotych.

W czwartek w krajowej Izbie Odwoławczej przy prezesie Urzędu Zamówień Publicznych odbyła się rozprawa, która potwierdziła słuszność rozstrzygnięcia przetargu i odwołanie łódzkiej firmy oddaliła.
- Wobec aktualnie obowiązujących przepisów, niezależnie od możliwości złożenia skargi na rozstrzygnięcie KIO, możemy podpisywać z wykonawcą wyłonionym w przetargu umowę. Postaramy się to zrobić jeszcze w tym roku - mówi wiceprezydent Urszula Stolarska.

Elementem niepewnym od strony prawnej pozostawała jeszcze kwestia podlegania lub nie kontroli uprzedniej prezesa Urzedu Zamówień Publicznych. Jednak po analizie obowiązujących przepisów magistraccy urzędnicy z wydziału zamówień publicznych są pewni, że inwestycja kontroli podlegać nie musi i nie trzeba kalkulować kolejnego czasu na postępowanie. W innym wypadku mogłoby ono potrwać nawet kolejny miesiąc.
Jest zatem szansa, że jeszcze w tym roku uda się podpisać umowę z wykonawcą, firmą Mostostal.

Prezydent Tadeusz Jędrzejczak nie ukrywa radości z takiego rozwiązania.
- Wreszcie, po czterech latach mitręgi podpiszemy. Bardzo się cieszę, bo to jest chyba najbardziej pechowa inwestycja, jaką w mieście mamy. Od czterech lat próbujemy i nam się nie udaje - mówi.

Projekt jest gotowy, pozwolenie na budowę również, pieniądze w budżecie miasta zabezpieczone. W styczniu ma zostać przekazany teren inwestycji, ustalony harmonogram prac, a miasto złoży gwarancje bankowe.
- Jeśli warunki pogodowe będa sprzyjające, to jeszcze w styczniu jest szansa, żeby ta pierwsza, symboliczna łopata została wbita w ziemię - deklaruje wiceprezydent Stolarska.
Źródło: www.gorzow24.pl
 

·
Banned
Joined
·
1,126 Posts

·
Gorzow Wlkp - Poland
Joined
·
610 Posts
Discussion Starter #7
Ruszyła budowa Centrum Edukacji Artystycznej

Spychacze wjechały na plac budowy gorzowskiego Centrum Edukacji Artystycznej. Jeszcze w tym roku stanie żelbetowa konstrukcja sali koncertowej oraz dwupoziomowego parkingu ze szkolnym boiskiem na dachu.
Miesiąc temu przy podpisywaniu umowy na budowę CEA Aleksander Jonek, prezes firmy Polimex - Mostostal SA obiecywał, że prace zakończy przed spodziewanym terminem. - Dzięki naszemu potencjałowi jesteśmy w stanie zakończyć tę inwestycję o 8 lub 10 miesięcy wcześniej, niż przewiduje umowa. Skrócenie terminu zależeć będzie wyłącznie od kondycji finansowej samorządu. W 2008 r. nasza firma miała obroty rzędu 4,2 mld zł. Porównując z gorzowską budową, postawiliśmy około 40 takich obiektów, więc na pewno poradzimy sobie z terminami - deklarował.

Teraz budowa CEA na błoniach za byłym kinem Kopernik ruszyła pełną parą. Według przygotowanego przez wykonawcę harmonogramu prac już w tym roku zobaczymy gmach sali koncertowej. Rozkład jazdy na budowie przewiduje przez najbliższe trzy miesiące prace ziemne pod nadzorem archeologa.
W tym samym czasie zostanie wykonane podziemne uzbrojenie terenu, przyłącza wodne i kanalizacyjne oraz drogi dojazdowe do budowy. W maju i czerwcu pojawią się tam dźwigi i ruszą prace przy stawianiu konstrukcji głównego obiektu CEA - sali koncertowej na 600 miejsc wraz z salami kameralnymi i zapleczem. Natomiast na przełomie sierpnia i września rozpocznie się budowa dwupoziomowego parkingu na 400 samochodów. To na jego dachu w przyszłym roku powstanie wielofunkcyjne boisko SP 17.

Koszt realizacji inwestycji to ponad 130 mln zł. W ramach zadania zagospodarowany będzie też teren wokół obiektu. Przede wszystkim zostanie przebudowana ul. Kusocińskiego od ul. Warszawskiej do kompleksu CEA. Wykonawca ma 28 miesięcy na wykonanie tych prac. To jednak dopiero pierwszy etap budowy. Po oddaniu do użytku wybudowanych obiektów, miasto chce rozpocząć drugi etap inwestycji, czyli budowę części edukacyjnej CEA. Chodzi o budynki szkół artystycznych. Władze Gorzowa chcą do niego przystąpić najwcześniej na przełomie 2010 i 2011 r. Zarząd Mostostalu nie ukrywa, że jeśli miasto ogłosi przetarg na drugi etap budowy centrum, firma także będzie starać się o wykonawstwo.

Na pierwszy etap budowy miasto zarezerwowało w tegorocznym budżecie 47 mln zł. Zabiega także o dotację Ministerstwa Kultury w wysokości 30 mln zł oraz o wsparcie z LRPO.

Kompleks ma być w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych, wyposażony w windy i podjazdy, instalacje przeciwpożarowe, monitoring i klimatyzację.


Źródło: Gazeta Wyborcza Gorzów
 

·
Gorzow Wlkp - Poland
Joined
·
610 Posts
Discussion Starter #8
Pieniądze z ministerstwa nie dla CEA

W środę Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski przedstawił listę projektów kulturalnych złożonych do programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 28 projektów dofinansowano kwotą prawie 700 mln złotych. Niestety, budowa sali koncertowej Centrum Edukacji Artystycznej znalazła się jedynie na liście rezerwowej.

Miasto Gorzów również złożyło wniosek w ramach priorytetu "Kultura i dziedzictwo kulturowe" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Do zadania "Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym" zgłoszono wniosek o dofinansowanie z unijnych pieniędzy budowy sali koncertowej Centrum Edukacji Artystycznej. Inwestycja, którą wykona firma Polimex Mostostal S.A., ma kosztować ponad 130 mln złotych.

Do dalszego etapu konkursu minister rekomendował 28 projektów, w tym 8 z kategorii, w której startowało CEA. Dofinansowanie na rozbudowę otrzymały m.in. Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, Gdański Teatr Szekspirowski, Gmina Miasta Sopot na Operę Leśną oraz Miasto Opole na utworzenie Narodowego Centrum Polskiej Piosenki poprzez przebudowę Amfiteatru Tysiąclecia w Opolu.

Wniosek gorzowski znalazł się na liście rezerwowej. Co to w praktyce oznacza?
- Beneficjent projektu, który znalazł się na liście rezerwowej, może złożyć odwołanie. Aby uzyskać dofinansowanie, projekt musi z powodzeniem przejść procedurę odwoławczą.
O wszystkich wymogach z tym związanych beneficjent jest informowany w stosownym piśmie dotyczącym wyników oceny - informuje Centrum Informacyjne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prezydent Tadeusz Jędrzejczak jest rozczarowany, ale nie ukrywa, że szanse na wyprzedzenie większych ośrodków kulturalnych były niewielkie.
- Złożyliśmy wniosek, żeby nie zaprzepaścić żadnej szansy ubiegania się o środki - mówi.

Jego zdaniem umieszczenie na liście rezerwowej definitywnie naszych szans nie przekreśla. Istotne jest to, na jakim etapie przygotowań są pozostałe projekty. Teraz trzeba poczekać na okres podpisywania umów, co trochę potrwa i wówczas okaże się, jak przygotowani są inni.
- Jeżeli coś wypadnie, to będziemy mieli możliwość skorzystania z tych pieniędzy - tłumaczy Jędrzejczak. - A niezależnie od tego już budujemy.
Źródło: www.gorzow24.pl
 

·
Gorzow Wlkp - Poland
Joined
·
610 Posts
Discussion Starter #9
Na budowie Centrum Edukacji Artystycznej w Gorzowie biorą się już za fundamenty

Wczoraj plac wyglądał jak kopalnia odkrywkowa: gigantyczny dół z maszynami na dole i zboczach. - Kończymy wykopy - powiedział nam kierownik budowy Sławomir Luziński.
Byliśmy tam wczoraj. Otoczony długaśny płotem wielki kawał gruntu za dawnym kinem Kopernik wygląda jak małe miasteczko. Ma swoje domki (robotnicze kontenery), pojazdy (koparki, spychacze, ciężarówki), a nawet... ładną, całkiem równą, kilkusetmetrową drogę z płyt. Pozazdrościć by jej mogli niektórzy mieszkańcy Gorzowa, którzy przy domach mają gorsze...

Rośnie pierwszy dźwig

Wczoraj zaczął się montaż wielkiego, niebieskiego dźwigu. - Będzie miał ponad 31 metrów wysokości - powiedział nam kierownik budowy Sławomir Luziński. A to nie koniec stawiania wielkich maszyn: lada dzień dojdzie kolejny 31-metrowiec, a pośrodku stanie jeszcze większy: niemal 40-metrowy. Wszystkie mają być górnoobrotowe (takie same budowały Aksanę). To oznacza, że każdy z nich będzie wysoki przynajmniej jak okalające górki wieżowce! - Takich potrzebujemy - mówi szef robót. Do czego? Sprawdziliśmy: Centrum Edukacji Artystycznej w najwyższym punkcie ma mieć 21 metrów.

Ciekawostka: wszystkie dźwigi przyjeżdżają w częściach, w wielkich ciężarówkach. Montowane są za pomocą jeszcze większej maszyny, która unosi elementy dźwigu i ustawia je jeden na drugim. Wczoraj robocie przyglądało się na oko 15 osób. Stali dookoła górek. - Tak sobie patrzę. Szybko im idzie. Nawet w śniegu zapierdzielali - mówił nam z podziwem Kazimierz Nowak.
Najważniejsza wiadomość z placu budowy: powoli fachowcy biorą się za fundamenty budynku garażowego, który będzie umiejscowiony za salą koncertową (bliżej bloków na szczycie ul. Walczaka). Przypomnijmy: do końca roku ma już stać cały budynek sali, a fachowcy chcą wtedy przenieść się do środka i wziąć się za wnętrze. Wszystko musi być gotowe na początku 2011 r., ale jest szansa, że budowa zakończy się przed czasem.


Źródło: www.gazetalubuska.pl
 

·
Gorzow Wlkp - Poland
Joined
·
610 Posts
Discussion Starter #12
Prace budowlane przy sali koncertowej rozpoczęły się w styczniu, latem powinny ruszyć roboty przy wielopoziomowym parkingu. Daniel Frąc z Biura Projektów Budownictwa Ogólnego Budopol z Warszawy przedstawił dziś dokładną koncepcję podziemnego garażu przewidzianego na 400 miejsc parkingowych.

– Zależało nam na tym, by garaż był spójny z całością Centrum Edukacji Artystycznej, był właściwie wkomponowany w krajobraz doliny, przez to mało widoczny i oczywiście, jak najmniej uciążliwy – tłumaczy D. Frąc.

Wjazd do składającego się z dwóch niezależnych poziomów parkingu zaplanowano od strony ulicy Warszawskiej z ulicy Kusocińskiego. Będzie on ukryty w skarpie obsadzonej trawą i krzewami ozdobnymi. Zamontowany zostanie odpowiedni system informacyjny, pokazujący kierowcom, na którym poziomie i sektorze są wolne miejsca parkingowe. Korzystanie z parkingu będzie płatne. Wyjście dla pieszych przewidziane jest na Plac Sztuk. Na płycie garażu zostanie umieszczony kompleks sportowy, z którego będą korzystali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 17 oraz planowanej Szkoły Artystycznej. Zespół sportowy będą tworzyły: boisko do piłki nożnej, piłki ręcznej zamienne z trzema boiskami do koszykówki oraz boiska do siatkówki, zamienne z kortami do tenisa ziemnego. Wzdłuż boisk przewidziana jest trzytorowa bieżnia o długości 60 m. Kompleks będzie oświetlony, objęty monitoringiem oraz otoczony 6-metrowym ogrodzeniem.

Termin oddania do użytku garażu oraz boisk został przyspieszony i nastąpi w grudniu 2010 roku, gdy zostanie zakończona cała inwestycja.
Źródło: www.gorzow.pl
 

·
Gorzow Wlkp - Poland
Joined
·
610 Posts
Discussion Starter #14
Kalendarium CEA

Kwiecień 2003 - konsultacje społeczne w sprawie lokalizacji Centrum Edukacji Artystycznej. Mieszkańcy mieli do wyboru cztery lokalizacje.

Ulica Strzelecka, plac Grunwaldzki, ul. Przemysłowa (teren po zakładzie Ursus) i tereny popoligonowe przy Tesco.

kwiecień 2004 - miasto ogłosiło ogólnopolski konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej CEA dla dwóch lokalizacji: przy ul. Strzeleckiej oraz na błoniach za kinem Kopernik. Na projekt przy ul. Strzeleckiej zgłosiło się 50 chętnych, dla ul. Kusocińskiego 48 biur projektowych.

grudzień 2004 - apel przedstawicieli gorzowskiej kultury do radnych o utrzymanie planów budowy CEA.

wrzesień 2004 - zakończenie konkursu. Z całej Polski napłynęło 16 projektów.

listopad 2004 - rozstrzygnięcie konkursu. Zwyciężył projekt gliwickiego biura projektowego An Archi Group. Zakładał on zbudowanie CEA na błoniach za kinem Kopernik.

grudzień 2004 - Urząd Zamówień Publicznych unieważnił konkurs na CEA ze względu na to, że Urząd Miasta przeprowadził go według nieaktualnej ustawy.

grudzień 2005 - radni klubu SdPl nie zgodzili się na zapisanie w budżecie 14 mln zł na budowę CEA. Ostatecznie zostało 3,4 mln. 14 mln zł kosztowała zielonogórska filharmonia.

styczeń 2006 - miasto ogłosiło przetarg na projekt i budowę Centrum Edukacji Artystycznej. Całość miała być wykonana w przeciągu trzech lat, sala koncertowa do końca 2007 r.

marzec 2006 - rozstrzygnięcie przetargu, zwyciężyła oferta konsorcjum, w skład którego wchodził gorzowski Inter-bud West z warszawskim biurem projektowym Budopol S.A. Koszt inwestycji to ponad 60 mln zł.

listopad 2006 - oficjalna prezentacja makiety CEA wg projektu autorstwa Daniela Fąca z warszawskiej firmy Budopol S.A. Dyrektorem artystycznym CEA został Andrzej Barłóg.

styczeń 2007 - miasto uzyskało zezwolenie na budowę CEA. Prace mały ruszyć jeszcze w styczniu, a sala koncertowa mała być gotowa do końca 2007 r.

marzec 2007 - rozpoczęcie budowy CEA.

kwiecień 2007 - wykonawca CEA chce renegocjować kontrakt ze względu na szybko rosnące ceny materiałów budowlanych.

maj 2007 - negocjacje między konsorcjum budującym CEA a magistratem. Zdaniem wykonawcy koszt CEA z 60 mln zł wzrósł do 90 mln zł. Miasto nie chce dać więcej pieniędzy ponad ustalony w przetargu kontrakt. W razie zerwania umowy grozi wykonawcy karami umownymi (6 mln zł).

maj 2007 - Inter-bud West wycofuje się z kontraktu.

czerwiec 2008 - miasto zawarło z Inter-bud West ugodę, na mocy której niedoszły wykonawca CEA nie zapłaci kary za odstąpienie od kontraktu.

lipiec 2008 - miasto ogłasza kolejny przetarg na budowę CEA. Tym razem szacunkowy koszt sali koncertowej (I etap inwestycji) to 140 mln. zł.

listopad 2008 - przetarg na wybudowanie CEA wygrywa Polimex - Mostostal SA (Warszawa) i Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Ebud - Przemysłówka Spółka z o.o. (Bydgoszcz). Koszt inwestycji 130 mln zł.

grudzień 2008 - miasto podpisuje umowę na budowę CEA z warszawskim Mostostalem i bydgoskim Ebud.

styczeń 2009 - początek budowy CEA.

luty 2009 - CEA nie znalazło się na liście Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Miasto liczyło na 30 mln dotacji z ministerialnego budżetu.

luty 2009 - CEA trafiło na listę indykatywną. Marszałek Lubuski przekazał na inwestycję 33 mln zł.

kwiecień 2009 - wmurowanie aktu erekcyjnego pod CEA.


Źródło: www.gorzow24.pl
 

·
Pobierowo jest OK!
Joined
·
12,457 Posts

CEA rośnie w oczach

Centrum Edukacji Artystycznej pnie się w górę. Wykonawca realizuje prace zgodnie z harmonogramem, zatwierdzonym przez Urząd Miasta. Założenie jest takie, że do końca tego roku budynek główny, czyli sala koncertowa zostanie przykryta dachem. Dzięki temu w okresie zimowym i wczesnowiosennym budowlańcy będą mogli zacząć prace w środku obiektu.
„Będą to roboty montażowe i wykończeniowe. Do zadaszonego budynku wejdą wszystkie firmy branżowe, które zrealizują między innymi sieć energetyczną, telefoniczną i wyposażenie klimatyzacyjne" - mówi naczelnik Wydziału Inwestycji Władysław Żelazowski.

Postępy prac budowy CEA można obserwować również z domu za pomocą kamery internetowej, której obraz jest dostępny na www.gorzow.pl. Koszt pierwszego etapu budowy Centrum Edukacji Artystycznej wyniesie ponad 106 mln zł. Ponad 30 milionów pochodzi z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
 

·
Pobierowo jest OK!
Joined
·
12,457 Posts

CEA: Obiekty rosną, są chętni na dyrektora

Do grudnia budowa sali koncertowej CEA ma osiągnąć stan surowy zamknięty. Ruszają prace przy parkingu wielopoziomowym. W takim tempie inwestycję uda się zakończyć do końca 2010r. Na konkurs na dyrektora placówki wpłynęło 10 ofert.
Pogoda budowlańcom pracującym w dolince, w której powstaje sala koncertowa Centrum Edukacji Artystycznej niestraszna. Sala główna filharmonii jest właśnie przykrywana dachem. Do końca tygodnia cała stalowa konstrukcja ma być zamontowana, a ściany nośne - zabudowane cegłą. Wtedy budowlańcy będą mogli wykonać tynki, posadzki, elewację. Zaawansowane są też prace na sali prób, która już jest pokryta blaszanym dachem, a do końca miesiąca będzie też zrobiona drewniana konstrukcja dachu sali kameralnej.

Mimo iż mamy jesień trwają też prace przygotowawcze na tzw. dachach zielonych pomieszczeń socjalnych przy skarpie obok terenu muzeum. Po zaizolowaniu i ociepleniu zostanie na nich wysypany substrat z ziemią. Już na wiosnę, zgodnie z nazwą, dachy powinny się zazielenić.

W niemal 90 procentach jest już gotowa kanalizacja sanitarna i deszczowa. Za dwa tygodnie do obiektu powinna być podłączona woda. - Stan surowy zamknięty może nam się uda osiągnąć na początku grudnia - ocenia kierownik budowy inż. Sławomir Luziński.

Od ubiegłego tygodnia trwają też roboty przygotowawcze na budowie parkingu wielopoziomowego na dawnym boisku sportowym Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3. Spychacze niwelują teren, który zostanie niebawem ogrodzony. Budowa dwukondygnacyjnej, ukrytej pod ziemią konstrukcji rozpocznie się już w tym tygodniu. Docelowo będzie tu mogło zaparkować ponad 400 aut. Na dachu parkingu ma postać kompleks boisk sportowych, z których korzystać będą uczniowie pobliskiej szkoły.

Takie tempo robót daje podstawy do optymizmu i już nieoficjalnie mówi się o tym, że inwestycja, zgodnie zresztą z wcześniejszymi deklaracjami wykonawcy, czyli Polimexu - Mostostalu, może być gotowa do końca 2010 roku. Przypomnijmy, że inwestycja ma kosztować około 133 mln złotych.

Budowa trwa, w toku jest też procedura wyłonienia przyszłego administratora CEA. Jak nas poinformowała rzeczniczka prasowa magistratu Jolanta Cieśla na konkurs na stanowisko pełnomocnika prezydenta do budowy artystycznego kompleksu wpłynęło 10 kandydatur. - Na razie koperty nie zostały jeszcze otwarte i nie wiadomo czy wszystkie spełniają wymogi formalne - tłumaczy.

Przesłuchanie kandydatów na szefów prestiżowej instytucji kulturalnej ma się odbyć we wtorek. Czeka ich prawdziwa kompetencyjna ścieżka zdrowia, bo powinni znać się na zagadnieniach budowlanych, finansowych, związanych z zarządzaniem grupą pracowników i oczywiście kulturalnych. Odpowiednie wykształcenie, staż pracy na kierowniczych stanowiskach to oczywiste minimum. Ich CV, umiejętności i predyspozycje oceni komisja w składzie: Lidia Matys, kierownik referatu kadr i szkolenia, Władysław Żelazowski odpowiedzialny za miejskie inwestycje oraz naczelnik wydziału kultury Lidia Przybyłowicz. Przebywającego na zwolnieniu lekarskim sekretarza miasta zastąpi wiceprezydent Urszula Stolarska.
 

·
Pobierowo jest OK!
Joined
·
12,457 Posts

CEA, chodniki i przedszkole- Rada Miasta nie jest przeciwna dokończeniu budowy Centrum Edukacji Artystycznej - rozpoczął przewodniczący klubu radnych PO Robert Surowiec, nawiązując do decyzji radnych z uchwalania budżetu na rok 2010. Wówczas zdjęli oni z realizacji CEA 13 mln zł, przeznaczając je na inne zadania, m.in. trzy mln zł na modernizację chodników. – Gdy tylko pojawią się pierwsze wolne środki, prezydent powinien wystąpić z inicjatywą uchwałodawczą, by przeznaczyć te pieniądze na budowę CEA. Deklarujemy w tej kwestii pełne poparcie, także gdy prezydent uzna, że należy zaciągnąć kredyt – mówił R. Surowiec. Jednocześnie przewodniczący zaznaczył, że inicjatywa PO dotycząca remontu i budowy chodników w Gorzowie spotkała się z dużym odzewem wśród mieszkańców. – Propozycje należy kierować bezpośrednio do wydziału dróg i transportu w Urzędzie Miasta lub do klubu radnych PO – informował.

R. Surowiec zajął się także sprawą dodatkowych środków, o które wystąpił wykonawca Przedszkola Miejskiego nr 17 przy ulicy Maczka. W ubiegłym roku radni nie zgodzili się, aby powiększyć koszt inwestycji o prawie 350 tys. zł na dodatkowe prace ziemne oraz wyposażenie kuchni, a także na zakup sprzętu komputerowego. – Przewodnicząca Rady Miasta Krystyna Sibińska wystąpiła o wszystkie dokumenty związane z tą sprawą. Po ich otrzymaniu i przeanalizowaniu mamy poważne wątpliwości, czy ta kwota powinna być w ogóle wypłacona. Sprawą zajmie się Komisja Rewizyjna Rady Miasta – zapowiedział R. Surowiec.
 

·
Registered
Joined
·
963 Posts
Widze, że nie ma informacji o zawieszeniu Wiechy i zdjęć koncepcji promenady prowadzącej do Filharmoni. Informacja z 2009-12-08 :


Podpisany 25 listopada akt notarialny, w którym miasto Gorzów zbyło na rzecz warszawskiej spółki Ariadna nieruchomość na skrzyżowaniu ulic Jancarza i Sikorskiego, a nabyło działkę przy Warszawskiej / Kusocińskiego, pozwoli zagospodarować wejścia do CEA. Opracowana przez firmę Budopol S.A. koncepcja przewiduje budowę promenady składającej się z drogi, ścieżki rowerowej, alei dla pieszych, pasa fontann oraz zieleni. Od strony SP nr 17 zaplanowano czteropasmową jezdnię asfaltową o szerokości 11 m prowadzącą do podziemnego parkingu, a następnie zwężającą się w dwupasmówkę, która ostatecznie staje się wyłożonym granitową nawierzchnią ciągiem pieszo-jezdnym. Ścieżka rowerowa w przyszłości ma być połączeniem terenów nad Wartą z obszarem Dolinek, Górczyna oraz parku z amfiteatrem.
Pas dla pieszych o szerokości 11 m uatrakcyjnią obiekty wodne układające się wstęgą tzw. Muzycznego Strumienia. Rozpocznie się on przy budynku restauracji, umieszczonym na wodzie. W szerokim lustrze wody będzie odbijać się Filharmonia Gorzowska, do tego na tafli strumienia zaprojektowano dodatkowe odpowiednio podświetlone atrakcje m.in.: kaskady, płynące pochylnie, grupy fontann i kładki. Na końcu swego biegu strumień połączy się z Klawiszem, czyli specjalnym kamiennym zbiornikiem wodnym. Podczas wyjątkowych wydarzeń znajdujące się tam fontanny zmienią się w chmurę wodną, która będzie stanowiła rodzaj ekranu dla projekcji multimedialnych, widocznych nawet z rejonu katedry. Po stronie wschodniej promenady znajdzie się pas zieleni, a w nim wejście do ogrodu dendrologicznego w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta. Wyjątkowość promenady mają podkreślać specjalne słupy oświetleniowe inspirowane konwaliami oraz dębowe ławeczki nawiązujące do klawiatury.
Zagospodarowanie wejście do CEA oznacza także przebudowę skrzyżowania ulicy Warszawskiej, Kusocińskiego i Ogrodowej tak, aby osie ulic przecinały się w jednym punkcie. Na skrzyżowaniu przewidziano instalację systemu inteligentnej sygnalizacji świetlnej sterującej ruchem, tak by po koncertach w filharmonii było możliwe płynne rozładowanie ruchu. Przed SP nr 17 zaplanowano postój dla 10 autokarów.​

źródło www.gorzow.pl
 
1 - 20 of 165 Posts
Top