SkyscraperCity Forum banner

[Gorzów Wlkp.] este Gorzów

993799 Views 8358 Replies 111 Participants Last post by  este
TU POWINIEN BYĆ SPIS TREŚCI, ALE WŁAŚNIE TRWA

ZAMĘT I REMANENT
 • Like
Reactions: 3
1 - 20 of 8359 Posts
1693_Kościół p.w. Wn. NMP - Katedra_XXXIX

Katedra, która przetrwała pożary rozniecone przez Armię Czerwoną i bombardowania Luftwaffe w lutym 1945 r...
..., ale o mały włos nie spłonęła ze szczętem wskutek zaangażowania przez proboszcza do paru robótek elektryka-entuzjasty "za Bóg zapłać".
See less See more
1709_4
Mimo moich obaw instalacja okazała się ciekawym dopełnieniem przestrzeni mIasta
Skwer Iluzjonistów...

Na jednym z luster albo historyczny, czający się w przukucu w skwerkowych krzakach łysy zomowiec z lornetką (?), a może tylko współczesny, zwykły ( jakich wielu ) przykucający-przechodzień z aparatem fotograficznym (?), uchwycony czujnym obiektywem Estego.

Sam nie wiem... trudno powiedzieć, obraz dwoi się i troi, zlewa, przenika i znika w lustrzanych odbiciach.
See less See more
 • Like
 • Haha
Reactions: 2
Nie chciałbym odbierać Wam w tym Poznaniu nadziei - ale raczej macie niewielkie szanse na to że jakiś Król czy Cesarz uzna Was za swoich poddanych.
No chyba że rozszerzycie repertuar o jakiegoś Cara - tutaj szanse wzrastają
Jak uczy historia ( ostatnich dni ), carowie są gotowi ogłaszać swoje panowanie nawet nad miastami nad którymi wcale nie panują i nad poddanymi, którzy wcale się carom nie poddali. Szanse Poznania na zostanie Carogradem oceniam więc wysoko, zwłaszcza skoro mieszkańcy miasta koziołków spragnieni są się komuś poddać !
See less See more
 • Like
Reactions: 2
1736_Park Zacisze_V

Odcinek w kolorze koszulek Arabi Saudyjskiej - Park Zacisze

1736_1
Dawna droga łącząca Nowe Miasto z landsberskim cmentarzem ewangelickim


1736_2
Efekty świetlne


1736_3
Chciałbym żeby ogródki działkowe między dwoma Parkami zniknęły, a Park Siemiradzkiego i Park Zacisze połączyły się w jedną całość


1736_4
Droga między parkowymi pagórkami


1736_5
W dół do Nowego Miasta


1736_6
Marzenia o Mudialu
Sposób w jaki dokumentujesz życie miasta przypomina mi fotografie Kućki czy Szalbierza. Trochę w nich sztuki, trochę opowieści o kamieniach, o ludziach wśród nich, zawsze dużo Gorzowa. Jego piękno potrafisz wydobyć nawet z - na pierwszy rzut oka - szpetnych fragmentów. Mistrzostwo.
See less See more
6
 • Like
Reactions: 5
Wielkie dzięki za miłe słowo :) Aleś mi teraz presję wrzucił na plecy ;)
Presja niepotrzebna, tylko przeszkadza. Wystarczy byś dalej robił to co robisz. I będzie świetnie 😃
 • Like
Reactions: 1
1741_6
Teren wg zatwierdzonego właśnie MPZP wypełni się wkrótce owocami lokalnej deweloperki
Oby nie robaczywkami z rodzaju buda, gatunku Budnex communis.
See less See more
1755_ul. Spichrzowa_XVI

1755_6

Odbudowa Miasta bez instrukcji montażu
Na zdjęciu, w środku, jeden z dwóch zachowanych fragmentów muru miejskiego ( jeśli się mylę, proszę wyprowadzić mnie z błędu ).

Średniowiecze i współczesność. Kamienie i styropiany.
See less See more
 • Like
Reactions: 1
Odpływy wód opadowych z torowisk, urządzenia wentylacyjne lokali i ruch na Spichrzowej spowodują szybkie zaciemnienie konstrukcji.
Jak dobrze się przyjrzeć, to nawet w minusie jest jakiś plus.
 • Like
Reactions: 1
Takie estakady tylko w Gorzowie, Wrocławiu i nie powiem gdzie jeszcze, bo tam pociągi nie jeżdżą, a do czynnej stacji trzeba iść ze 3 kilometry, a ja tego nie lubię.
Ale drugiej TAK MALOWNICZO POŁOŻONEJ estakady - jak ta w Gorzowie - w Polsce, a może i w całej Europie nie ma...
 • Like
Reactions: 2
1759_Budynek przy ul. Mostowej 12_III

Architektura na weekend czyli Tytanik

1759_4
Z marzeń o oceanicznych podróżach zostały tylko reklamy na szkalnej elewacji
Patrząc na tą płachtę z reklamą, można dojść do wniosku, że dumny Tytanik już zatonął, a w jego miejsce wstawiono Siekacza, który zresztą szybko ukruszył się i pożółkł.

Nic nie starzeje się szybciej niż modernizm.
See less See more
 • Like
Reactions: 2
Bo np Łaźnia wg mnie się nie zestarzała mimo że zdążyła się pobrudzić, uszkodzić
To prawda, Łaźnia to perła. Ale Max Bahr wzniósł ją dla miasta i jego mieszkańców z czułością, nie szczędząc środków.

Niestety wiele z tego, co buduje się w Gorzowie, budowane jest w desperackiej gorączce poszukiwania najtańszych zamienników dostępnych na rynku. I to widać.

Inna sprawa, że agresywne obwieszenie budynku reklamami nie pomaga...
See less See more
 • Like
Reactions: 1
chociaż u Este wszystko ładniejsze niż naprawdę
To prawda 😂 Czarodziej, i Gorzów Zaczarowany na jego zdjęciach. A w zasadzie Gorzów Czarujący.
 • Like
Reactions: 1
Jako adwokat diabła się wypowiem, że odkąd właścicielem całego budynku została klinika stomatologiczna przeszedł on odświeżenie z zewnątrz, zniknęły obskurne szyldy najemców i zostały uporządkowane w ramach jednego, szarego pasa. Do pełni szczęścia brakuje zdjęcie tej szmaty reklamowej. Architektura niewybitna ale jest pewnego rodzaju symbolem nowoczesności miasta w latach 2000.

View attachment 4448125
Kiedy ten budynek powstał, również bardzo mi się podobał. Ciągle jest niezły, ale ze szmatą zasłaniającą go w połowie, widać praktycznie już tylko szmatę, ze szkodą dla wyglądu budynku, który mógłby w innym przypadku być wizytówką kliniki stomatologicznej ( czy czegokolwiek, co tam się mieści ), a tak, niestety, sprawia wrażenie jakiegoś kurnika czy bazarowego straganu-XXL oblepionego reklamami.

Kiedy Tytanik powstał jedyną rzeczą, którą widziałbym zrobioną - niedużym kosztem - ciekawiej był ten fragment elewacji, który pokryty jest tynkiem. Wyobrażałem sobie pokrycie go cegłą czy płytką, ale nie jakimś świecącym, gładkim klinkierem, tylko taką cegłą kolorem, wielkością i chropawą fakturą nawiązującą do cegły w murach katedry. W rezultacie idąc od strony katedry możnaby było dostrzec w Tytaniku oprócz rewolucyjnej odmienności stylu również pewne kontinuum i nawiązanie do przeszłości, myślę, że lepiej wkomponowywałoby to Tytanika w zastane otoczenie i historyczny kontekst Starego Rynku. Natomiast idąc od strony Mostu Staromiejskiego Tytanik niemal zlewałby się wizualnie z murami katedry w tle. Plus, ewentualnie, odrobinę bluszczu zimozielonego ( Hedera helix ) poprowadzonego w sposób kontrolowany po tej cegle, tak, aby nigdy nie zasłonił więcej niż około 25% ceglanej elewacji.
See less See more
Wczoraj stałem chwilę przed Dominantą i patrząc jakość projektu, dobór materiałów i wykonanie pomyślałem dokładnie to samo. Ten obiekt (Dominanta) jest chyba modelowym przykładem tej filozofii

Broni się - chociaż otoczenie nie podnosi mu zbyt wysoko poprzeczki
Idea Dominanty w tym miejscu jest świetna, projekt ( pajęczyca Tekla na cienkich nóżkach ) i materiały wykończeniowe niezbyt szczęśliwie dobrane. Z drugiej strony poprzednik Wójcickiego budował jednak w trochę innej epoce, i mając do dyzpozycji budżet miasta o połowę mniejszy niż ten którym dysponuje dziś Wójcicki. A jednak Jedrzejczak potrafił wyjść poza przeciętność i budować w Gorzowie rzeczy, które przetrwały próbę czasu, pobliski Most Staromiejski, Filharmonia Gorzowska, kładka w Parku Kopernika i pewnie wiele innych są tego dobrymi przykładami. Przykłady czegoś porządnie wybudowanego przez miasto za Wójcickiego ? Nie widzę.
See less See more
Niestety - nie potrafię w sobie znaleźć takiego zrozumienia dla tej inwestycji. Dla mnie to uosobienie tandety od samego pomysłu, planowanie aż do wykonania.
Przecież nawet "punkt widokowy" działa nieoficjalnie bo nie zadbano o to żeby dojście tam spełniało wymogi przepisów
Być może dobrze wyglądało to na pierwszych wiązkach ale im dalej w las tym gorzej - niedługo wrócę do tematu w wątku bo nazbierało się kilka nowych zdjęć dominanty

EDIT: Właśnie znalazłem całkiem ciekawe źródło zdjęć z tej budowy: Przebudowa Mostu Staromiejskiego - Gorzów Wlkp.
Mówiąc o idei nie mam na myśli "Infoglobu", "Tekli" itp. Dominantą w tym miejscu, na rondzie przy wjeździe na Most Staromiejski mogłoby być cokolwiek wyższego, skupiającego wzrok, stojącego niejako na osi prowadzącej do wieży katedralnej i będącej jej kontrapunktem. Mógłby to być jakiś smukły, wysoki pomnik ( konny, obelisk itp ), rzeźba, strzelista fontanna, lub jakaś wieża. To miałem na myśli mowiąc, że uważam ideę dominanty za świetną. Wykonanie wyszło komiczne i nieporadne, fakt.
See less See more
 • Like
Reactions: 1
Ciężko to stwierdzić na żywo - lampy świecą prosto w oczy.
Od początku uważam, że rewitalizację Parku Róż zaprojektował... idiota. Nieszczęsne schody, z równie nieszczęsnym oświetleniem rażącym w oczy jak w sowieckim pokoju przesłuchań, szarobure, dodatkowe nabrzeże, sprawiające wrażenie jakby ktoś postanowił "obetonować" naturalną linię brzegową parkowego stawu, nowa fontanna "ozdobiona" plątaniną tanich lampek i kabli, a z drugiej strony... pozostawienie krzywych, brzydkich latarni...

Brak refleksji w projektowaniu odnowy parku - nomen omen - bije po oczach.
See less See more
 • Like
Reactions: 1
Gorzowscy decydenci lubią inspirować się Wrocławiem - np. piaskowa nawierzchnia na Strzeleckiej to efekt fascynacji wrocławskimi Bulwarami.
Megalomanię czuć przy każdej inwestycji
Lepiej jakby inspirowali się mniejszymi miastami - Leszno, Gniezno itp
Lepiej jakby gorzowscy decydenci zamiast na ilość postawili na jakość...
See less See more
^^
Może Poznań? U nas megalomani za wiele nie ma, ale warto chyba dla Gorzowa Wlkp. równać w górę?
(z wyłączeniem Warty ;))
Jako punkt odniesienia osobiście zdecydowanie wolę Wrocław niż Poznań 😉 Zgadzam się jednak, że równać powinno się górę, a nie w dół. Punktem odniesienia dla Gorzowa nie powinny być miasta o połowę mniejsze 🙄
See less See more
^^
Jak zmienicie 2gą część nazwy z Wielkopolski na Dolnośląski to pogadamy
.
2gą część nazwy miasta akurat ignoruję, nie utożsamiam się z byciem "Wielkopolaninem", ani nie potrafię dopatrzeć się "wielkopolskości" w czysto poniemieckim mieście, będącym na dodatek stolicą województwa lubuskiego. Choć rozumiem, że z perspektywy jakże sympatycznego miasta koziołków nieważne jest czy mieszkańcy Gorzowa nie uważają swojego miasta za "Wielkopolskie" ( i w ogóle czego mieszkańcy Gorzowa nie uważają bądź uważają ), ważne, że Poznań uważa Gorzów za "Wielkopolski"... 😉
See less See more
 • Like
Reactions: 1
1766_Autobusy i Tramwaje_LXVIII

Wpis okolicznościowy z okazji przyznania miastu dotacji na rozwój transportu tramwajowego: LINK

1766_1
Helmuty na zakręcie I
Czy to już nie Krystyna Janda śpiewała "A ja jestem Helmut na zakręcie... "? ;)
See less See more
1 - 20 of 8359 Posts
Top