SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 56 Posts

·
Registered
Joined
·
131 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Oświadczenie prasowe Prezesa TPV w sprawie inwestycji w Gorzowie Wlkp.
2007-05-25


Szanowni Państwo,

Bardzo się cieszę z mojej obecności tutaj i uczestnictwa w tym historycznym momencie, kiedy koncern TPV czyni pierwsze kroki w kierunku realizacji swojej inwestycji w Polsce. Wiem, że dzisiejsze wydarzenie nie byłoby możliwe bez wsparcia wielu osób, są ni nimi z pewnością:

1. Pani Teresa Korycińska z Ministerstwa Gospodarki
2. Pan Krzysztof Dołganow i cały zespół Kostrzyńsko–Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
3. Pan Prezydent Gorzowa Wlkp. Tadeusz Jędrzejczak,

oraz wszystkie inne nie wymienione tu osoby, firmy i instytucje, które wspierały i wspierają nas podczas całego przedsięwzięcia.

TPV jest światowym liderem w technologii i produkcji LCD. Niemniej jednak marka firmowa nie jest marką rozpoznawaną przez ostatecznych odbiorców naszych telewizorów, czy też monitorów w Polsce. Dzieje się tak dlatego, że jesteśmy tzw. producentem OEM, czyli produkujemy dla innych marek. Naszymi największymi odbiorcami są takie znane firmy jak Dell, Philips, Sony, Acer, Norcent, HP i Lenoro, wymieniając tylko nielicznych.

Ta strategia, w połączeniu z ciągłym procesem rozwoju, technologią i jakością produktów, przyczynia się do dynamicznego wzrostu TPV Technology Limited na tym zawsze wymagającym rynku. TPV Group z dumą pragnie zakomunikować, iż w 2006 roku sprzedaż naszych produktów osiągnęła poziom 5,6 miliona Euro przy zatrudnieniu 25 500 pracowników w 6 fabrykach i 21 innych przedsiębiorstwach na 4 kontynentach.

Rynek europejski jest jednym z najważniejszych rynków dla TPV Group. Jego ciągły wzrost nie może pozostać niezauważony. Przeanalizowaliśmy dynamikę rozwoju tego regionu i możliwości związane z wybudowaniem własnej fabryki na długi okres czasu. Pytanie nie brzmiało zatem „czy budować”, ale „gdzie”. I muszę przyznać to nie było łatwe zadanie. Europa ze swoją dywersyfikacją, zróżnicowaniem narodowościowym, różnorodnością kulturową i szerokim wachlarzem skomplikowanych regulacji legislacyjnych stwarza wielkie szanse dla przedsiębiorstwa takiego jak nasze, ale jest również olbrzymim wyzwaniem.

Ze wszystkich możliwych lokalizacji, po dokonaniu bardzo dokładnych analiz, wybraliśmy Polskę i Gorzów. Pojawiły się pytania o koszty produkcji i transportu. Jednak nie to okazało się najważniejsze. Faktycznie największym krytycznym czynnikiem, którego jesteśmy świadomi, są ludzie. Ale im dłużej znamy Polaków, czujemy się z wami bardziej zżyci, tym bardziej cieszymy się z decyzji która została podjęta. Niektórzy z Państwa prawdopodobnie wiedzą, że TPV współpracowało ostatnio z innym producentem LCD w Polsce. Lekcja, jaką otrzymaliśmy na temat różnic kulturowych pojawiających się chociażby w stylu zarządzania pomiędzy kulturą polską i chińską, jest naprawdę wyjątkowa. Większość z Państwa z pewnością zauważyła, iż obranie właściwej drogi do realizacji inwestycji w Gorzowie zajęło nam trochę czasu. Ale ten, kto wraz z


nami cały czas podążał tą drogą, również odnotuje fakt, że ten proces uległ ostatnio znacznemu przyspieszeniu. A to dopiero początek prawdziwego przyspieszenia.
Proszę mi wierzyć, że jesteśmy obecnie bardzo zaangażowani i zdeterminowani.
Dzisiaj, 25 maja, miał miejsce oficjalny zakup gruntu pod inwestycję w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Jednocześnie otrzymaliśmy pozwolenie na działalność w strefie. Naszym głównym celem jest ukończenie budowy fabryki i przygotowanie linii technologicznych pod produkcję do 15 marca 2008 roku.

To jest z pewnością duże wyzwanie organizacyjne i konstrukcyjne. Oczywiście po drodze napotkamy wiele przeszkód i mniej lub bardziej przykrych niespodzianek, ale z zadeklarowanym wsparciem władz lokalnych i naszą determinacją powinniśmy osiągnąć cel i wyprodukować pierwszy telewizor LCD 16 marca 2008 roku.

W tym wyścigu korzyść dla TPV jest oczywista. Ze wparciem wykształconych, doświadczonych i zaangażowanych ludzi, w oparciu o zaawansowaną ekspertyzę produkcyjną nowa fabryka w Gorzowie jest skazana na sukces.

Na koniec chciałbym się skupić na prawdopodobnie najważniejszym aspekcie inwestycji TPV w Gorzowie. Ta inwestycja nie jest jedynie samolubnym źródłem zysków koncernu, w którym tylko jedna strona jest beneficjentem, a inni zaangażowani tracą. Inwestycja TPV pozytywnie wpłynie na wzrost ekonomiczny regionu i zachęci do inwestycji większe i mniejsze firmy bezpośrednio lub pośrednio związane z produkcja telewizorów i monitorów LCD. W rzeczywistości nasi potencjalni dostawcy zostali już zaproszeni do inwestycji w naszym kampusie.

W przyszłości, rozwój i koncentracja otoczenia biznesowego z pewnością pomoże obniżyć poziom bezrobocia w regionie i spowoduje wzrost poziomu życia w Gorzowie i okolicach.

Biznes typu win-win, w którym wygrywają wszystkie zaangażowane strony, jest najmilszą grą ekonomiczną, w jaka można grać.
To jest naprawdę wspaniałe, że jedna z takich rozgrywek została właśnie rozpoczęta.


Dziękuję

Wiceprezes Zarządu TPV Group Jeffrey Liao

Źródło: www.kssse.pl

Tak duża inwestycja, porównywalna z budową fabryki LG pod Wrocławiem musi miec osobny wątek:)
 

·
Registered
Joined
·
131 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Tajwański producent monitorów LCD inwestuje w Gorzowie Wlkp.
2007-05-25


Oświadczenie prasowe

Koncern TPV jest jedenastą firmą i dziesiątym inwestorem w istniejącej od 12 września 2002 podstrefie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Gorzowie Wlkp. W ubiegłych pięciu latach w podstrefie gorzowskiej na terenach o łącznej powierzchni 33 ha zainwestowało pięciu inwestorów polskich, trzech niemieckich, jeden hiszpański i jeden holenderski. Zainwestowany kapitał osiągnął po dzień dzisiejszy pułap 33 mln Euro, co pozwoliło na stworzenie prawie 950 nowych miejsc pracy.
Podstrefa gorzowska rozwija się bardzo dynamicznie. Jeśli w pierwszym roku jej funkcjonowania działała tu jedna firma, to już w roku 2005 były 4, a po dziś dzień ta liczba wzrosła o 120%.
Rozmowy z tajwańskim partnerem trwały ponad rok. Konkurowaliśmy przy tym nie tylko z łódzkim Żyrardowem, ale również z innymi potencjalnymi lokalizacjami zakładu poza granicami kraju, przy czym mowa tu nie tylko o krajach z Europy Środkowo-Wschodniej. Cieszy nas, że długie i żmudne negocjacje pozwoliły rozwiać wątpliwości inwestora i podjąć ostateczną decyzję o wyborze K-S SSE i miasta Gorzowa jako najlepszej lokalizacji tej niezmiernie ważnej inwestycji.
Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna rozwija się bardzo dynamicznie nie tylko w Gorzowie. Obecnie Strefa liczy 19 podstref zlokalizowanych od Pomorza na północy, po Poznań i Swarzędz na wschodzie aż po krańce Województwa Lubuskiego na południu. Podstrefy zajmują łączną powierzchnię prawie 900 ha, co sprawia, że jesteśmy jedną z największych specjalnych stref ekonomicznych w Polsce.
Od początku roku z sukcesem zakończyliśmy negocjacje i wydaliśmy siedem nowych zezwoleń, zarówno nowym, jak i już działającym podmiotom w strefie. Wciąż też prowadzimy intensywne rozmowy z kilkunastoma kolejnymi inwestorami, którzy łącznie mogą stworzyć ok. 1600 nowych miejsc pracy.


Źródło: www.kssse.pl

Krzysztof Dołganow - Prezes Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.
 

·
The Patriot
Joined
·
1,085 Posts
Imortal i reszta marudnych, ta inwestycja zasługuje na osobny wątek. To nowy rozdział w historii Gorzowa:) . Jesteśmy z tego dumni. Mimo, że już byliśmy miastem, które może pochwalić się sukcesami w ściąganiu inwestorów to na dokładkę jeszcze taki prezent. A już niedługo kolejne umowy tylko tym razem firmy z segmentów żywnościowych i drzewnych:)
Sądzę, że Tracy, ja i każdy z Was będzie na bieżąco uzupełniał ten wątek wraz z wizualizacjami i zdjęciami z budowy:)

Tak trzymać Gorzówku:)
 

·
Registered
Joined
·
131 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Wkrótce postaram sie dodac zdjęcia z terenu na ktorym stanie fabryka. A juz wczoraj slyszalem w TVP3 ze presez KSSSE negocjuje w sprawie przekazania strefie kolejnych 17ha pod budowe fabryk kooperantów. Powiedzial ze na 33ha naleząceych do TPV juz sie nie mieszcza:) wiec tylko czekac na kolejne zezwolenia!!
 

·
Anty love
Joined
·
5,696 Posts
Anty love

Tajwańczycy gotowi do budowy fabryki
- 16 marca 2008 r. wyprodukujemy w Gorzowie pierwszy monitor LCD - obiecał w piątek na konferencji Jeffrey Liao, wiceprezes koncernu TPV.


To azjatycki gigant nowych technologii. Ciekłokrystalicznych monitorów i ekranów sprzedał w zeszłym roku za prawie 6 mld euro. Współpracuje z Philipsem, Sony, Acerem i Dellem. Teraz zbuduje fabrykę w Gorzowie. Roboty zaczną się lada dzień, hala ma być gotowa na marzec przyszłego roku. Rekrutacja chętnych do pracy ruszy najpóźniej za cztery miesiące. - Zarobki będą konkurencyjne. Szczegółów nie mogę zdradzić, bo obowiązuje mnie tajemnica - usłyszeliśmy podczas konferencji od Krzysztofa Dołganowa, prezesa Kostrzyńsko - Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W fabryce znajdzie pracę na początku 1,2 tys. osób. Przynajmniej drugie tyle miejsc pracy powstanie w firmach kooperujących z TPV. - Trzy lata walczyliśmy o tego inwestora. Bardzo się cieszę, że w końcu się udało. To zmieni nasze miasto - cieszył się prezydent Tadeusz Jędrzejczak.

Gazeta Lubuska
 

·
Registered
Joined
·
100 Posts
Oby nie było jak w fabryce Oriona pod Bydgoszczą czy Toruniem, dokładnie nie pamiętam gdzie się ona znaduje. Ale warunki pracy nieciekawe. Podobnie ma być w Nowej Soli z fabryką Funai.
Ja nie jestem zwolennikiem wielkich fabryk. Robią się z tego "kołchozy" a miasto zaczyna grać teatr jednego aktora. Fabryka zbankrutuje (w tym wypadku zakończy produkcję) i narobi nam 10 000 bezrobotnych. Nie pamiętacie co sie stało jak upadł Ursus, Zremb, Stolbud, Silwana a teraz Stilon? W Gorzowie było ponad 25% bezrobotnych. Teraz w miejsce ich powstają kolejne molochy. Nie wiem, czy jest się z czego cieszyć.
No ale lepsza taka alternatywa jak żadna. Ciekawe tylko kiedy z rynku znikną monitory LCD i zostaną zastąpione czymś nowym.
 

·
The Patriot
Joined
·
1,085 Posts
do Syzyf.

Zgadzam się z Tobą Syzyf, dlatego, to powinna być ostatnia tego typu fabryka w Gorzowie. Jej zadaniem powinno być odbicie się od pewnego punktu i to wszystko. KSSSE powinna teraz zająć się ściąganiem firm które będą zatrudniać po 10-80 osób i to z branż z przyszłością. TPV jest firma Tajwańską, a z tego co mi wiadomo Chiny szykują się do uderzenia na Tajwan więc być może nasza radość jest przedwczesna.
 

·
The Patriot
Joined
·
1,085 Posts
A oto co dziś pojawiło się na stronie Państwowej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych...

Monitory LCD z Gorzowa

06.07.2007

Tajwański producent monitorów LCD zainwestuje w Gorzowie. TPV Displays Polska Sp. z o.o., należący do grupy TPV Technology, zbuduje fabrykę telewizorów i monitorów ciekłokrystalicznych. W pierwszej fazie inwestycji nakłady sięgną 41 mln euro, w nowym zakładzie pracę znajdzie 1,2 tys. osób.

Rozmowy z tajwańskim partnerem trwały ponad rok. Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSSE) konkurowała przy tym nie tylko z łódzkim Żyrardowem, ale również z innymi krajami.

- Rynek europejski jest jednym z najważniejszych rynków dla TPV Group. Jego ciągły wzrost nie może pozostać niezauważony. Pytanie nie brzmiało zatem „czy budować”, ale „gdzie”. Ze wszystkich możliwych lokalizacji, po dokonaniu bardzo dokładnych analiz, wybraliśmy Polskę i Gorzów - powiedział Wiceprezes Zarządu TPV Group Jeffrey Liao. - Ze wsparciem wykształconych, doświadczonych i zaangażowanych ludzi, w oparciu o zaawansowaną ekspertyzę produkcyjną nowa fabryka w Gorzowie jest skazana na sukces - dodał.

W maju koncern uzyskał ostatecznie pozwolenie na działalność w Strefie i kupił w Gorzowie działkę o wielkości 33 ha. Budynki i hale fabryki mają być gotowe do grudnia, a pierwszy monitor wyjedzie z fabryki już w kwietniu 2008 roku. Docelowo zakład ma opuszczać ponad 6 mln sztuk monitorów rocznie, produkcja będzie przeznaczona głównie na rynek europejski. Spółka zamierza również prowadzić działalność badawczo-rozwojową m.in. w zakresie projektowania obwodów elektrycznych, projektowania części mechanicznych czy też oprogramowania do testowania produktów.

TPV dostarcza produkty dla takich koncernów jak Sony, Dell, Philips, HP, Fujitsu-Siemens. Posiada również własne marki - AOC, Envision oraz Anmark. Inwestycja koncernu na terenie Podstrefy Gorzów wiąże się z wejściem do KSSSE kolejnych inwestorów - kooperantów i firm współpracujących z TPV.

- Nasi potencjalni dostawcy zostali już zaproszeni do inwestycji w naszym kampusie - stwierdził Jeffrey Liao. - W przyszłości rozwój i koncentracja otoczenia biznesowego z pewnością pomoże obniżyć bezrobocie w regionie i spowoduje wzrost poziomu życia w Gorzowie i okolicach. Biznes typu win-win, w którym wygrywają wszystkie zaangażowane strony, jest najmilszą grą ekonomiczną, w jaką można grać – dodał.

Od początku roku KSSSE z sukcesem zakończyła negocjacje i wydała siedem nowych zezwoleń, podmiotom zarówno nowym, jak i tym już działającym w Strefie. Prowadzone są także rozmowy z kilkunastoma kolejnymi inwestorami, którzy łącznie mogą stworzyć ok. 1600 nowych miejsc pracy. Zarząd Strefy prowadzi także negocjacje z gorzowskim magistratem na temat powiększenia obszaru Strefy o dalsze 17 ha.
Źródło: www.paiz.gov.pl
 

·
Registered
Joined
·
25 Posts

Niebawem w Gorzowie ruszy budowa fabryki monitorów ciekłokrystalicznych. Wkrótce rozpocznie się rekrutacja robotników i inżynierów, a już dziś MZK liczy, ile autobusów wyśle do przewozów pracowniczych
Czekamy na wniosek o pozwolenia na budowę. Jeśli będzie kompletny, TPV szybko dostanie pozwolenie i budowa ruszy - zapewnia Jolanta Herma, naczelnik Wydziału Administracji Budowlanej w Urzędzie Miejskim w Gorzowie. - Inwestor już otrzymał pozwolenie na utwardzenie części placu przyszłej budowy.

Budowa fabryki monitorów tajwańskiego koncernu TPV Displays prowadzona ma być równolegle z pracami, do których zobowiązały się władze Gorzowa i jej spółki miejskie. Miasto zbuduje drogi, gorzowskie wodociągi poprowadzą kanalizację do 33-hektarowej działki przy ul. Myśliborskiej, a Enea energię elektryczną.

- O takich inwestycjach mówi się Greenfield. Powstaje w szczerym polu i nikt na nikogo nie będzie czekał. Wszystkie prace muszą się zgrać. Inwestor stawia zakład, a podłączenie do mediów na granicy działki ma być po prostu gotowe - opowiada "Gazecie" jeden z inżynierów, który opiniuje budowę fabryki. - Drogi dojazdowe i wszelkie prace pomocnicze muszą być prowadzone tak, aby na wiosnę terminy się zbiegły. Stawianie samej fabryki nie jest skomplikowane. To typowa konstrukcja halowa. Zimą będzie zadaszona.

TPV już zaczął nabór pracowników. Na razie w prasie i na portalach internetowych ukazały się ogłoszenia o rekrutacji kadry zarządzającej. Przypomnijmy, że dyrekcja TPV Displays zapowiedziała zatrudnienie na etatach minimum 1,2 tys. pracowników. Łącznie z pracownikami sezonowymi w fabryce monitorów LCD pracować może nawet do 3,5 tys. osób.

Podczas wizyty w Gorzowie wiceprezes TPV Jeffrey Liao zadeklarował, że jeśli nie będzie niezależnych od firmy opóźnień, pierwszy monitor ciekłokrystaliczny zjedzie z taśmy produkcyjnej 16 marca 2008 r. Hala oraz wszystkie budynki fabryki mają stanąć do końca grudnia. Potem, już niezależnie od pogody, prowadzone będą prace wykończeniowe wewnątrz i instalowanie linii produkcyjnych.

Do tego czasu za pieniądze, jakie uzyskało miasto ze sprzedaży Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej terenów pod budowę fabryki, sfinansowana zostanie m.in. przebudowa układu komunikacyjnego. Wiąże się to m.in. z wybudowaniem dwóch skrzyżowań - rond.

Do uruchomienia fabryki szykuje się już także MZK. - Osobom przyjmowanym do pracy w tajwańskim koncernie, podsuniemy ankiety, by wiedzieć, jak będą dojeżdżać do zakładu - mówi dyrektor MZK Roman Maksymiak. - Sądzimy, że to podobna grupa pracowników do tej, która dojeżdża do zakładów przy ul. Podmiejskiej m.in. do Bordnetze (Volkswagen). Już teraz wiemy, że ok. 40 proc. załogi nowej fabryki skorzysta z komunikacji miejskiej. Większość dojedzie z os. Górczyn. Dlatego szykujemy się do zakupu używanych autobusów niskodłogowych. Może się jednak zdarzyć, że potrzebne będą wozy przegubowe na najbardziej obciążone trasy. Z nowymi rozkładami jazdy będziemy gotowi na 1 marca.

Wczoraj TPV Displays otworzył swoje tymczasowe biuro w Gorzowie. Pracownicy firmy mają zorganizować rekrutację i pilotować inwestycję. - Na razie nie podajemy adresu, bo sami musimy mieć kilka dni na zorganizowanie pracy. Nie zdecydowaliśmy, czy w tym miejscu będzie prowadzona rekrutacja - powiedział nam jedynie Paweł Salski z TPV Displays. - O jej rozpoczęciu zawiadomimy media.

TPV dostarcza ekrany LCD m.in. dla: Sony, Delia, Philipsa, HP, Fujitsu-Siemensa, Sharpa czy NEC. Produkuje także pod własnymi markami: AOC, Envision i Amark. W ub. roku sprzedał 43 mln telewizorów za 5,6 mld euro i opanował prawie 28 proc. światowego rynku monitorów ciekłokrystalicznych. Grupa ma także fabryki w Chinach i Brazylii. Zatrudnia ponad 25,5 tysiąca pracowników.
Źródło: Gazeta Wyborcza Gorzów
 

·
The Patriot
Joined
·
1,085 Posts
W miniony poniedziałek, 23 lipca, tajwański inwestor – firma TPV Technology – złożyła w Urzędzie Miasta wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Moment jego wydania będzie miał istotny wpływ na dalszy terminarz inwestycji w specjalnej strefie przy ul. Mosiężnej.

TPV, światowy lider w produkcji telewizorów i monitorów ciekłokrystalicznych, aby złożyć wniosek o pozwolenie na budowę, musiał wcześniej zgromadzić bardzo wiele dokumentów. Wydział Administracji Budowlanej UM ma ustawowo 65 dni na rozpatrzenie wniosku.

- Nie ukrywam, że jest to inwestor szczególny - stwierdza Danuta Szrejter, zastępca naczelnika Wydziału Administracji Budowlanej - i zrobimy wszystko, żeby jak najszybciej mógł otrzymać to pozwolenie na budowę. Pierwszy ogląd wniosku już zrobiliśmy, ale potrzebujemy co najmniej 14 dni, aby sprawdzić wszystkie dokumenty, o ile wniosek jest kompletny. Jeśli inwestor będzie musiał uzupełniać jakieś dokumenty, to może to potrwać wtedy dłużej.

Najważniejszym dokumentem, jaki nakazuje złożyć Prawo budowlane, jest projekt budowlany w czterech egzemplarzach wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami; wymagane jest też oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością, decyzja środowiskowa (dotycząca wpływu inwestycji na środowisko), opinie Sanepidu, straży pożarnej, rzeczoznawcy, poświadczenia uprawnień projektantów, itd.

Fabrykę projektuje poznańska pracownia „Ferma Kresek” Grzegorza Tasakiewicza. Projekt jest już na ukończeniu. Jeśli zatem nie będzie po drodze jakichś niemiłych niespodzianek, to we wrześniu ( w dwa tygodnie po wydaniu pozwolenia następuje jego uprawomocnienie) powinna rozpocząć się budowa, a 16 marca 2008 roku wyjechać z fabryki pierwszy produkt.

TPV wyłonił także już wykonawcę. Jest nim firma Depenbrock Bau, średniej wielkości przedsiębiorstwo rodzinne, działające w branży budowlanej, które od około 75 lat dostarcza kompleksowe rozwiązania we wszystkich dziedzinach budownictwa lądowego, podziemnego i przygotowania budynków pod klucz

Trwa rekrutacja pracowników.

- Tworzone są podwaliny przyszłej struktury organizacyjnej - informuje Paweł Salski, rzecznik prasowy PTV, który w ubiegłym roku analizował różne miasta pod katem inwestycji i miał wpływ na wybór Gorzowa. – Powoli zaczynamy zatrudniać pracowników z najwyższego szczebla kierownictwa. Ile podań o pracę już do nas wpłynęło, jest sprawą poufną.

Dowiedzieliśmy się, że dyrektorem gorzowskiej fabryki jest już mianowany Wiesław Ciepliński. Odpowiedzialnym za proces inwestycyjny w Gorzowie jest Tomasz Piotr Nowakowski.

Przypomnijmy, że fabryka ma zatrudnić około 1500 osób, a poprzez przyciągnięcie do specjalnej strefy kooperantów (Styropex - przyszły dostawca opakowań ze styropianu - już się buduje) przyczyni się do stworzenia kolejnych 3500 miejsc pracy.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że jesteśmy w Gorzowie - dodaje P. Salski. - Przychodząc do Gorzowa wprowadzamy sytuację, w której każdy wygrywa, zarówno PTV, jak i Gorzów. My - przyjemne otoczenie a miasto
Źródło: gorzow24.pl
 

·
Registered
Joined
·
131 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Wygrali 3 tys. miejsc pracy
Tajwańska fabryka monitorów ciekłokrystalicznych to największa inwestycja w tym roku w Polsce. Biło się o nią pięć miast. Wygrał Gorzów.
Inwestycja ruszy najpewniej w sierpniu. Teraz już wiemy, jak bardzo miasto poszło inwestorowi na rękę. Tajwański koncern TPV dostał gigantyczne ulgi podatkowe, ma obiecaną linię autobusową, drogi dojazdowe, a nawet anglojęzyczną klasę dla dzieci menedżerów z Tajwanu.

Wiemy, że w Gorzowie działa już tajne "biuro organizacyjne firmy”. Nie ujawniają adresu, bo boją się tłumu chętnych do pracy (na razie trwa nabór kadry kierowniczej, zwykłych pracowników zaczną szukać po wakacjach). Nic dziwnego: TPV zapowiada, że ludziom przy taśmie zaoferuje minimum 1,5 tys. zł, a funkcyjnym powyżej 3 tys. zł. To zmieni rynek pracy.

- Liczę, że ten gigant zlikwiduje nam szarą strefę. Bo jeśli ktoś teraz zarabia na czarno tysiąc, to będzie wolał z pełnym socjalem brać 1,2 tys. zł. Poza tym dochodzą do mnie głosy, że wielu pracowników innych zakładów rozważa przejście do TPV. Jeśli tak się stanie, cały lokalny przemysł może dać ludziom podwyżki, by zatrzymać ich w pracy - ocenia dyrektor urzędu pracy Krzysztof Hurka.

Bije na głowę

Na razie zamiast fabryki jest tylko 33-hektarowe pole. Prace ziemne już tu trwają, bo cały teren trzeba utwardzić. - Ale to dopiero przymiarki, bo wciąż czekamy na pozwolenie na budowę. Jak tylko je dostaniemy, natychmiast stawiamy budynek - mówi szybko Paweł Salski.

Nie ma chyba bardziej zajętego człowieka od niego, bo na jego głowie jest cała inwestycja. W czasie rozmowy z "GL” prowadzi równolegle jeszcze kilka innych (też szybkich), co chwilę przeprasza reportera i coś komuś tłumaczy (szybko). Plan jest napięty: zgodnie z obietnicą wiceprezesa TPV Jeffreya Liao pierwszy monitor ma zjechać z taśmy już 16 marca. A przecież trzeba wcześniej postawić halę, zebrać załogę, załatwić dla nich transport, dostawy, zrobić rozruch... Roboty mnóstwo.

Koncern na początek zainwestuje w Gorzowie 40 mln euro i zatrudni 1,2 tys. osób. Docelowo, razem z pracownikami sezonowymi, ma tu pracować do 3,5 tys. ludzi (w Gorzowie jest dziś 4,8 tys. zarejestrowanych bezrobotnych). To największa inwestycja w tym roku w Polsce. Przebija wszystkie inwestycje w gorzowskiej podstrefie ekonomicznej razem wzięte (za 33 mln euro dały 950 miejsc pracy). Bije też na głowę Funai z Nowej Soli, gdzie w ciągu czterech lat ma być "zaledwie” 450 etatów.

- Zmienimy Gorzów. Nadamy mu status miasta europejskiego, wielokulturowego. Podniesiemy jakość życia. Taka duża firma zawsze pcha do przodu - mówi P. Salski.

Nie ma nic za darmo

TPV to światowy gigant: ma 1/3 rynku monitorów, kupuje od nich Sony i Dell, i cała czołówka producentów telewizorów. Sprzedaje rocznie ponad 40 mln monitorów, na których zarabia 5,6 mld euro, zatrudnia na świecie 25 tys. ludzi. Dlaczego zainwestował w Gorzowie? - Tajemnica! Nie sądzi pan chyba, że zdradzimy nasze sposoby... - śmieje się Izabela Fechner z Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Potem mówi jedynie, że strefa, Urząd Miasta, Lubuski Urząd Wojewódzki i parlamentarzyści, zwłaszcza senator Elżbieta Rafalska, dali z siebie wszystko.

- Współpraca układała się znakomicie. Wiele miesięcy negocjowaliśmy, potem miasto przedstawiło znakomitą ofertę dla inwestora. Wszystko pasowało. Gdyby ktokolwiek choć na chwilę odpuścił, z inwestycji nic by nie wyszło - mówi I. Fechner.

Co takiego zrobiło miasto? Najpierw załatwiło 33 ha ziemi koło Małyszyna, a potem zgodziło się na takie rzeczy, jak nigdy dotąd. TPV będzie zwolniony z podatku od nieruchomości przez 12 lat. Miasto wybuduje drogi dojazdowe do fabryki. Podciągnie linię autobusową i zbuduje przystanki. Zapewni wodę i kanalizę. Uszykowało już tanie mieszkania w hotelu Metalowiec dla budowniczych fabryki i kadry. Jeśli będzie trzeba, pomoże w budowie osiedla mieszkaniowego dla pracowników. Utworzy też obcojęzyczny oddział przedszkolny i klasy w szkołach podstawowych, gimnazjum lub średnich. - Wszystko dla inwestora! - podkreśla wiceprezydent Ewa Piekarz.

Jak udało się nam dowiedzieć, obok warunków biznesowych jednym z istotnych argumentów za Gorzowem była specjalna, wielostronicowa analiza o mieście, którą przygotował na zlecenie TPV Salski. - To ważne dla inwestora, bo przecież kadra ściągnięta ze Wschodu z rodzinami nie będzie tylko pracowała, ale też normalnie żyła. Chcą mieć rozrywki, kulturę, szkoły, węzły komunikacyjne, knajpki - tłumaczy I. Fechner. A P. Salski przyznaje, że prześwietlał miasto i okolice od kwietnia 2006 r. Dopiero teraz tu zamieszkał. - Jestem gorzowianinem od tygodnia - mówi ze śmiechem.

Nie było kiedy świętować

Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich, mówi o Gorzowie z uznaniem.
- Wasza walka o TPV może być wzorem dla innych, jak się zdobywa wielkie inwestycje. Ale bez strefy i poparcia rządowego nic by się wam nie udało. Z drugiej strony oni bez was też by nie namówili nikogo do zbudowania fabryki. Gratuluję!

Jego zdaniem wszystkie pieniądze, które miasto włoży w udogodnienia dla Tajwańczyków, zwrócą się w ciągu kilku lat. - Poza tym takie koncerny ściągną kolejnych inwestorów. To działa jak domino - mówi Porawski. Fechner ze strefy przyznaje, że zainteresowanie kolejnych firm Gorzowem już jest olbrzymie.

- Nawet nie ma kiedy świętować zdobycia TPV. Ale szampan pękł... - mówi ze śmiechem.
Jeffrey Liao, wiceprezes koncernu TPV, przekonywał niedawno na konferencji prasowej, że jego firma "nie przychodzi do Gorzowa tylko po to, żeby tu zarobić”. - Na naszej inwestycji zyskają obie strony: my i wy. To taki układ, gdzie każdy zyskuje i nikt nie traci - tłumaczył. Dodał też grzecznie, że z każdym dniem coraz bardziej lubi Polaków.

To wtedy prezes strefy Krzysztof Dołganow powiedział "GL”: - Ta inwestycja zmieni Gorzów. Sami nie potrafimy sobie jeszcze wyobrazić, jak bardzo.

źródło Gazeta Lubuska
 

·
The Patriot
Joined
·
1,085 Posts
No coraz bardziej rozchodzi się o kolejnych inwestycjach. Słysza słyszałem ze ma ich być aż 10 na początek. To by wyjaśniało dlaczego w szczerym polu stoją żurawie i jeżdżą kopary. Firmy maja być z różnych branż nie tylko powiązanych z TPV.

TORA TORA TORA GORZÓW GORZÓW GORZÓW! :D

Powiedzcie , jak nie wierzyć w to miasto i jak go nie kochać?:)
 

·
Registered
Joined
·
256 Posts
są juz nowe zdjecia z budowy fabryki, prace ziemne trwaja juz od jakiegos czasu. zapraszam na moja stronę pozdro:)
Bardzo fajne zdjęcia. Widać, że ostro zabrali się do pracy mimo że chyba nie mają jeszcze pozwolenia na budowe. A swoją drogą to ciekawe jak długo będą jeszcze czekać na pozwolenie? Od 23 lipca minęło już troche czasu więc pewnie i pozwolenie powinno się pojawić lada dzień.

Pozdrawiam

NightSky
 
1 - 20 of 56 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top