SkyscraperCity banner

1 - 20 of 4908 Posts

·
Banned
Joined
·
5,488 Posts
Discussion Starter #1

2005-09-05, Piotr Tolko

Koreańczycy w Gorzowie
- ważą się losy inwestycji


Dziś dowiemy się czy koreański koncern Hankook zainwestuje w Gorzowie ponad pół miliarda Euro. Do godziny 12 Koreańczycy mają dać polskiemu rządowi ostateczną odpowiedź. W tej chwili Hankook rozważa tylko dwie propozycje - Polski i Węgier. Jeżeli Hankook wybierze polską ofertę, to na pewno zainwestuje w Gorzowie. Koncern chciałby wybudować swoje centrum produkcyjno dystrubucyjne na powierzchni blisko 100 hektarów. Gorzów odpowiada Koreańczykom z kilku względów. Przede wszystkim chodzi o skomunikowanie z resztą kraju i Niemcami, oraz kadrę z dawnej fabryki chemicznej - Stilonu. Inwestor planuje zatrudnienie ponad 1,5 tysiąca osób. Teren pod fabrykę firma otrzyma za symboliczne 1 euro, a dzięki Kostrzyńsko - Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej firma może liczyć na ulgi w podatkach.
 

·
Fluorescent Adolescent
Joined
·
3,299 Posts
Gorzów GO!!! :cheer: :cheer: :cheer: :cheer:

w końcu za jakiś czas wrócisz do Wlkp przecież ;)

aha...ci Koreańczycy nie brali pod uwagę także jakiejś gminy pod Wrockiem czasem? Bo tak chyba kiedyś podawali w mediach. A teraz jest napisane, że w rachubę wchodzi Gorzów i jakieś węgierskie miasto..
 

·
ZdzisławDyrman-zasadniczo
Joined
·
4,790 Posts
no i co-wiadomo cokolwiek? cos cicho o tej inwestycji...
 

·
Registered
Joined
·
17,607 Posts
PAIiIZ: Oferta dla Hankook wygasła

Warszawa, 06.09.2005 (ISB) – PAIiIZ wycofuje się z negocjacji dotyczących otrzymania bezpośredniego wsparcia finansowego dla spółki Hankook Tire Manufacturing ze względu na wygaśnięcie terminu ważności oferty agencji dla koreańskiego producenta opon.
Agencja podała także, że wygaśnięcie terminu ważności oferty dla Hankooka nie oznacza, że Polska nie jest zainteresowana ulokowaniem w naszym kraju nowej fabryki opon koreańskiego potentata.

„W dalszym ciągu Agencja podtrzymuje gotowość udzielenia wsparcia w formie przekazania wybranej działki za symboliczna opłatą, objęcia wybranej lokalizacji strefa oraz zwolnienia inwestycji z podatku od nieruchomości. Agencja wycofuje się natomiast z dniem dzisiejszym z wszelkich negocjacji dotyczących możliwości otrzymania bezpośredniego wsparcia finansowego” – czytamy w komunikacie.

W lipcu br. PAIiIZ wystąpił do inwestora z propozycją ponownego rozważenia Polski jako potencjalnej lokalizacji dla nowej fabryki opon koncernu. W maju br. Hankook ogłosił, że lista potencjalnych lokalizacji nowej fabryki opon została ograniczona do Słowacji i Węgier.

Według agencji powodem wznowienia rozmów było otrzymanie informacji o odrzuceniu przez słowacki rząd wynegocjowanego z inwestorem pakietu pomocy. Nowa oferta strony polskiej różniła się od poprzedniej wysokością grantów finansowych oraz nową listą potencjalnych lokalizacji.

„Wartość zaoferowanego przez polską stronę wsparcia gotówkowego wyniosła ok. 1 mln euro. Inwestor zadeklarował, że wybór lokalizacji w Polsce będzie możliwy przy otrzymaniu grantu finansowego na poziomie 10% nakładów inwestycyjnych, czyli o wartości ok. 50 mln euro” – czytamy w komunikacie.

Na wniosek PAIiIZ i Ministerstwa Gospodarki i Pracy system finansowego wsparcia inwestycji został zmodyfikowany, co pozwała obecnie oferować inwestorom większe granty gotówkowe. Ich wysokość jest uzależniona od ilości utworzonych nowych miejsc pracy oraz wartości inwestycji.

„Po wznowieniu rozmów, inwestor koreański przedstawił nowe parametry inwestycji, zmniejszając jej wartość oraz ilość planowanych miejsc pracy - z 2500 do 1600. Pakiet zaproponowany inwestorowi przez PAIiIZ składał się z czterech elementów: grantu finansowego na utworzenie nowych miejsc pracy, możliwość zakupu za symboliczne 1 euro jednej z trzech zaproponowanych działek: w Gorzowie Wielkopolskim, Goleniowie i Radomsku, objęcie wybranej lokalizacji specjalną strefa ekonomiczna oraz zwolnienie inwestora z obowiązku zapłacenia podatku od nieruchomości” – czytamy także.

Według agencji ze względu na fakt, iż zaoferowany pakiet osiągnął maksymalną, racjonalną z ekonomicznego punktu widzenia, wartość intensywności oraz udziału wsparcia gotówkowego, a także dlatego, że inwestor miał możliwość podjęcia decyzji w oparciu o uprzednio przeprowadzone analizy, strona polska określiła nieprzekraczalny termin ważności oferty.

ISB, Onet 16:43
 

·
Registered
Joined
·
17,607 Posts
Hankook po raz kolejny pokazał, że nie jest wart zachodu i że nie traktuje poważnie Polski i Polaków :( :grrr:

Dobrze, że Kobierzyce wycofały się z oferty dla tego inwestora! Postawili na dobrego "konia, czyli na LG/Philips. Dla Hankooka szkoda było takiej pięknej działki...
 

·
Registered
Joined
·
2,388 Posts
No ale Hankooka też będzie szkoda jak ostatecznie pójdzie na Węgry!
Trzeba zrobić tyle ile można żeby jednak został w Polsce!
 

·
Registered
Joined
·
17,607 Posts
Hankook raczej nie

Decyzja LG.Philips LCD zbiega się z prawdopodobnym fiaskiem budowy w Polsce fabryki opon koreańskiego koncernu Hankook Tire Manufacturing. Nie przystąpił w wyznaczonym przez rząd terminie do rozmów, przez co stracił ofertę gotówkowego wsparcia inwestycji w wysokości 6 mln euro.

– Teraz możemy zaproponować jedynie działkę za darmo i pomoc z tytułu działalności w specjalnej strefie ekonomicznej – powiedział „GP” Sebastian Mikosz, wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ). Dodał, że agencja nie będzie podbijać stawki dla zachęcenia Koreańczyków.


Zasłona dymna

Urzędnicy, którzy znają szczegóły negocjacji z producentem opon, nieoficjalnie przyznają, iż rzeczywistym celem, który teraz wybrał koncern, są Węgry. Powrót do rozmów z Polską miał jedynie przygotować grunt pod negocjacje z Budapesztem, wymóc na nim większe ustępstwa, czyli większą gotówkę na wsparcie inwestycji.

Ministerstwo Gospodarki i Pracy nie ukrywa zresztą, że nie jest to inwestor, o którego należy szczególnie zabiegać.

– Mamy dużo ciekawsze projekty niż Hankook, które możemy wesprzeć finansowo – oznajmia Marcin Kaszuba, wiceminister gospodarki.

Dla resortu gospodarki inwestycje w produkcję nie są już priorytetem. Najważniejszy jest transfer nowoczesnych technologii oraz rozwój centrów badawczych i nowoczesnych usług.

Adam Woźniak
"GAZETA PRAWNA - GAZETA GOSPODARCZA"
 

·
FAN-AUDI
Joined
·
300 Posts
[Gorzów Wlkp.] Galeria Askana

(cytat)
Szanowni Państwo !
Z przyjemnością informujemy o podpisaniu pierwszych umów najmu w Galerii Askana. Kontrakty zostały zawarte z siecią delikatesów spożywczych Bomi oraz z firmą Kinoplex Sp. z o.o. BOMI to sieć polskich delikatesów spożywczych obejmująca obecnie 15 lokalizacji w pięciu miastach. W gorzowskiej galerii market spożywczy funkcjonować będzie na powierzchni 2.300 m2,. Klienci BOMI cenią sobie wygodę, którą stwarza fakt dostępności wszystkich produktów pod jednym dachem - od tych wyszukanych i egzotycznych po niezbędne i codzienne.

Kinoplex Sp. z o.o. to polski operator kinowy obecny na rynku od ponad 10 lat posiadający swoje obiekty m.in. w Warszawie, Gdańsku, Kielcach, Opolu. Spółka zawarła umowę na wynajem 2.000 m2 powierzchni pod nowoczesne, 5–salowe kino z 1200 miejscami.

Obecnie trwa etap wyburzania pozostałości po niedziałających już zakładach mięsnych. Inwestor zdecydował się pozostawić nie tylko zabytkową wieżę ciśnień z 1890 roku, ale również usytuowaną na skrzyżowaniu ulic Konstytucji 3 Maja i Estkowskiego kapliczkę, która zostanie wkomponowana architekturę Galerii. Mimo, iż nie jest to obiekt zabytkowy pozostanie, ponieważ mieszkańcy Gorzowa uważają, że jest potrzebna na tym ruchliwym i niebezpiecznym skrzyżowaniu. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy ruszą prace budowlane kompleksu, złożonego z sześciu pawilonów wykończonych cegłą klinkierową. Pawilony oraz pasaże pomiędzy nimi będą pokryte przeszklonym dachem, gwarantującym odpowiednie doświetlenie i miłą atmosferę. Zakończenie inwestycji jest planowane na kwiecień 2007 r.
Inwestor, irlandzka spółka Caelum, kupił udziały w planowanym centrum handlowo-usługowym od austriackiej firmy deweloperskiej Raifeisen Evolution Project Development i samodzielnie kontynuuje inwestycję, dodatkowo ją uatrakcyjniając. Przy dokonywaniu transakcji obie firmy podjęły wspólną inicjatywę w zakresie wspomagania lokalnych ośrodków charytatywnych. Ustalony został trzyletni plan, na podstawie którego co roku pomoc finansową otrzymywać będą Ośrodek Wsparcia Rodziny w Gorzowie Wielkopolskim, oraz Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Gorzowie Wielkopolskim. Pierwsze raty zostały przekazane przed świętami Bożego Narodzenia. Za otrzymane pieniądze Ośrodek Wsparcia Rodziny ufunduje między innymi stroje sportowe dla drużyny piłkarskiej gorzowskiego domu dziecka. Życzymy sukcesów !
Schronisko za uzyskane środki zakupi między innymi kilkadziesiąt ton żwiru do wysypania boksów dla psów. Ze względu na usytuowanie schroniska na podmokłym terenie, podczas deszczów lub gdy poziom wód gruntowych się podnosi, zwierzęta stoją w błocie i aby utrzymać boksy w suchości, należy regularnie uzupełniać żwir, który znacznie lepiej przepuszcza wodę niż np. piasek.

Rendery:
Bajer u mnie mogliby tak przebudować browar :wave: :wave: bo wyglada okropnie a jest z 800m od rynku. Plany sa aby go zburzyc i zbudowac browar
-z ładniejszej strony

-z brzydszej strony
 

·
Registered
Joined
·
934 Posts
Askana wyglada napewno lepiej niz Park 111 :) przynajmniej widac ze ma wiecej miejsac niz jest w Parku 111 i w tym czyms nowym otwartym naprzeciwko, bo tam to juz jest ciasno jak cholera :)

P.S masz jakas mapke aby na niej przedstawic miejsce powstania galeri Askany ??
 

·
Registered
Joined
·
2,843 Posts
[Gorzów Wlkp] Galeria Aksana

Tak będzie wyglądać Galeria Askana budowana na miejscu byłych Zakładów Mięsnych.

Planowane otwarcie na Wiosnę 2007 r


 

·
Banned
Joined
·
1,126 Posts
Gorzow -wkrotce rozpocznie sie budowa askany

o to z gazety wyborczej http://miasta.gazeta.pl/gorzow/1,35211,3191892.html

- Może pan jutro zaczynać - powiedział prezydent Tadeusz Jędrzejczak wręczając Markowi Turley'owi, prezesowi irlandzkiej firmy Caelum S.A pozwolenie na budowę. Na terenie dawnej rzeźni Irlandczycy wybudują wielkie centrum handlowo-rekreacyjne Askana. Otwarcie w przyszłym roku

Budowa nie zacznie się wprawdzie od razu - do końca marca inwestor ma zdecydować się na generalnego wykonawcę - ale obecność nowej inwestycji widać już od dawna. Na terenie dawnych zakładów mięsnych ostała się tylko zabytkowa wieża ciśnień, a wszystkie pozostałe obiekty zostały wyburzone. Na ogrodzeniu placu budowy zawisły dziesiątki kolorowych plakatów promujących już przyszłe centrum. Inwestor ma już klientów na 4 tys. m kw. Jednym z nich jest m.in. sieć delikatesów BOMI. - To jedyny market spożywczy w centrum. Nie będzie więc kolejnych hipermarketów. Mamy tez umowę z firmą Kinoplex, która urządzi 5 sal kinowych na 1,2 tys. miejsc. To kino najnowszej generacji, jak w dużych miastach. Nawet trochę lepsze, bo Kinoplex poszedł do przodu z technologią nagłośnienia czy komfortu oglądania - mówi Agnieszka Tomczak-Tuzińska, szef marketingu w Caelum S.A. - Ze względów strategicznych na razie zawieramy umowy z większymi firmami. Pozytywnie zaskoczyło nas, że wiele poważnych firm sieciowych jest jak najbardziej zainteresowanych wejściem do Gorzowa. W Askanie nie zabraknie więc żadnej z liczących się polskich i światowych marek m.in. z branży mody i pokrewnych. Pewien procent powierzchni przeznaczymy również dla mniejszych, lokalnych przedsiębiorców. Także jeśli chodzi o gastronomię - dodaje.

Centrum Askana ma być nie tylko obiektem handlowym, ale też kulturalno rozrywkowym. Stąd poza sklepami właśnie multikino i 10 miejsc dla gastronomii: kafejek, restauracji, barów.

O to, aby klienci dobrze się czuli w Askanie zadbali projektanci. Nie będzie to zwykłe wielkopowierzchniowe centrum. - Składa się 7 samodzielnych budynków, tak ustawionych, że tworzy się miedzy nimi uliczka. Pokryta będzie szklanym zadaszeniem aby o każdej porze roku, przy każdej pogodzie mieć takie same możliwości i komfort. Będzie też dziedziniec z fontanną, którą można w razie potrzeby zamienić na scenę - opowiada Jolanta Wasztyn-Culicka, projektantka z warszawskiej firmy A.R.T. Group.

Do centrum będziemy mogli wjechać na wielopoziomowy parking od strony ul. Orląt Lwowskich, lub na wyższą kondygnację parkingu od strony ul. Bohaterów Warszawy. - Różnica poziomów między tymi ulicami wynosi aż 10 m - mówi architekt.

Architektura centrum będzie nawiązywała do dawnej zabudowy starej rzeźni, która liczyła sobie ok. 100 lat. Z tamtych budynków ostała się tylko wieża ciśnień. - Chyba tylko niewielu gorzowian miało okazję wejść na sam szczyt wieży i oglądać panoramę miasta. Teraz będzie to możliwe. W wieży będzie punkt widokowy i galeria sztuki - mówi Jolanta Wasztyn-Culicka.

W centrum Askana znajdzie pracę ok. tysiąca osób. Gorzowska Askana będzie jak miasteczko. - Będziemy potrzebowali 3,2 MW energii elektrycznej. Tyle właśnie wystarczy dla małego miasta - mówi Piotr Lenarciak z Ewaco, spółki deweloperskiej koordynującej inwestycję. W sierpniu 2007 roku obiekt powinien być gotowy.
 

·
Registered
Joined
·
3,972 Posts
maciekwr said:
spoko, ale nazwa tragiczna... askana...
Dlaczego tragiczna :D ? Co Ci się w tej nazwie nie podoba :D ?
A tak poza tym to sam jestem bardzo ciekaw kto i dlaczego nazwał tak tą galerię.
 
1 - 20 of 4908 Posts
Top