SkyscraperCity banner

21 - 40 of 2548 Posts

·
Pobierowo jest OK!
12,464 Posts
Discussion Starter #21
Tak przy okazji - elewacja od tej strony dworca jest obecnie w remoncie. Ja jestem bardzo często w Gorzowie ale na ogół czas nie pozwala mi na robienie jakichkolwiek fotorelacji...

·
Eurotram
18,388 Posts
Gorzów - dworzec i okolice. Linia tramwajowa pod dworcem
Fajne foty,dobrze że w końcu zrobiłeś ;)
Ale jak na to patrzę,to mnie diabli biorą:Gorzów to chyba jedyne miasto w Polsce (o wojewódzkich nie wspominając),które WCIĄŻ MAJĄC LINIĘ TRAMWAJOWĄ POD DWORZEC (I TO KOMPLETNĄ ORAZ PODŁĄCZONĄ DO RESZTY SIECI) NIE KORZYSTA (w codziennym ruchu) Z TEJ LINII!
W czasach,gdy inne miasta za ciężką kasę odbudowują takie połączenia (Bydgoszcz) lub bardziej marzą o takiej odbudowie niż mają rzeczywiste możliwości (Toruń;choć może ten ambitny plan przejdzie),to sytuacja w Gorzowie JEST SKANDALEM!

·
Registered
3,935 Posts
W czasach,gdy inne miasta za ciężką kasę odbudowują takie połączenia (Bydgoszcz) lub bardziej marzą o takiej odbudowie niż mają rzeczywiste możliwości (Toruń;choć może ten ambitny plan przejdzie),to sytuacja w Gorzowie JEST SKANDALEM!
Nie nerwowo, Eurotram, nie nerwowo...
Gorzów jest miastem bardzo specyficznym i stosunkowo mocno odciętym od rzeczywistości, jak zresztą całe lubuskie (np. zapłacisz 5,80 zł za przejechanie 14 km w PKS Zielona Góra, który chce jeszcze w tym roku zrobić podwyżkę 5-7%) - nie ma tu takiego ruchu pomiędzy poszczególnymi miejscowościami i mobilność ludności jest raczej ograniczona - miejscowi włodarze nie wiedzą więc, jakim skarbem są tramwaje (prezydent Gorzowa chciał likwidować jedną z linii jakiś czas temu) - czasem nawet zastanawiam się, czy do jednej z miejscowych redakcji nie podesłać tekstu o Elblągu, który ukazał się ostatnio na transinfo - może to uświadomiło by niektórym sens rozwoju transportu publicznego w ogóle :lol:

No ale co odważniejsi planowali w Gorzowie nawet takie coś (koncepcja autorstwa Adama Fularza):

·
Eurotram
18,388 Posts
Nie nerwowo, Eurotram, nie nerwowo...
Gorzów jest miastem bardzo specyficznym i stosunkowo mocno odciętym od rzeczywistości, jak zresztą całe lubuskie (np. zapłacisz 5,80 zł za przejechanie 14 km w PKS Zielona Góra, który chce jeszcze w tym roku zrobić podwyżkę 5-7%) - nie ma tu takiego ruchu pomiędzy poszczególnymi miejscowościami i mobilność ludności jest raczej ograniczona - miejscowi włodarze nie wiedzą więc, jakim skarbem są tramwaje (prezydent Gorzowa chciał likwidować jedną z linii jakiś czas temu) - czasem nawet zastanawiam się, czy do jednej z miejscowych redakcji nie podesłać tekstu o Elblągu, który ukazał się ostatnio na transinfo - może to uświadomiło by niektórym sens rozwoju transportu publicznego w ogóle :lol:
Ja tam wyrywny nie jestem... chyba,że się należy :D
Z Elblągiem to trochę inaczej:dokładnie Ci nie napiszę,ale słyszałem że Słonina miał pewne zawodowe związki z elbląskimi tramwajami;Jędrzejczak to przeciwny przypadek,ale na szczęście jego kretyznimy nie znajdą powszechnego poparcia.
Mobilność nie mobilność,ale choć wjazdy kieszeniowe być powinny :)
No ale co odważniejsi planowali w Gorzowie nawet takie coś (koncepcja autorstwa Adama Fularza):
Za bardzo się w Kassel zapatrzyli :lol:

·
Registered
3,935 Posts

·
Pobierowo jest OK!
12,464 Posts
Discussion Starter #29
Fajne foty,dobrze że w końcu zrobiłeś ;)
Dzięki :) Obiecałem, to wrzuciłem. Jak widać aż się prosi, aby puścić tamtędy linię tramwajową. W zasadzie w tej okolicy nic nie stoi na przeszkodzie. Trochę dalej, idąc Dworcową do góry, są prowadzone roboty w tej chwili (widać to na ostatnim zdjęciu), ale jak potem pojechałem samochodem do skrzyżowania z ul. Sikorskiego, to cała trasa jest przejezdna. Także nie wiem, dlaczego tramwaj nie jeździ oraz dlaczego nie zostanie przywrócony pod dworzec.

·
Registered
100 Posts
Jedną z przyczyn, dla których trmawaj nie jeździ na dworzec jest fakt, że stan torowiska jest w nienajlepszym stanie, niestety. Szczególnie to dotyczy odcinka ul. Dworcowej na górnym odcinku. Jak tramwaj zakręca na stację PKP to drżą całe budynki trzy razy mocniej, niż gdy przejeżdża tylko ul. Sikorskiego. Więc albo trzeba naprawić torowisko albo wymienić tramwaje. W warunkach gorzowskich trzeba zrobić obie rzeczy.
Druga sprawa to fakt nie najlepszego projektu tej pętli. Niestety koliduje ona mocno z ruchem kołowym, który obecnie jest tam dość spory. Wreszcie po trzecie to nie ma wielkiego popytu na to połączenie. Niestety ale połączenia kolejowe w Gorzowie są bardzo marginalizowane i tak naprawdę to wygodnie koleją nie można dojechać nigdzie. Jest to miasto wojewódzkie a nie ma ani jednego połączenia Inter City. Powiem krótko: skandal. W związku z tym, iż jest mały potok pasażerów, to nie ma i połączenia. Do przystanku na ul. Sikorskiego jest ok. 100 metrów i według władz miejskich to wystarcza.

Jak będzie więcej połączeń kolejowych to będzie więcej pasażerów. Jak będzie więcej pasażerów to będzie również większa potrzeba reaktywacji tej linii. Ponadto reaktywacja tej linii wiązałaby się ze zmniejszeniem częstotliwości kursowania linii 1 i 2 na czym ucierpieliby mieszkańcy os. Słonecznego.

Bardzo bym chciał aby linię tę reaktywowano, ale jak napisałem wyżej przeszkód jest bardzo dużo a władzom miasta niestety nie spieszy się aby je ominąć.

·
Pobierowo jest OK!
12,464 Posts
Discussion Starter #31

Remonty, objazdy - na drogach zamieszanie

W dniach 23 - 25 października ze względu na prace torowe ul. Walczaka zawieszone zostaje kursowanie linii tramwajowych nr 1 i 3.

Remonty dróg, objazdy trwające od kilku tygodni w mieście są zmorą kierowców. Kolejne utrudnienia dotykają pasażerów MZK, którzy są zdezorientowani ciągłymi zmianami w rozkładzie jazdy.

Rozkład komunikacji zastępczej na stronie internetowej MZK nie został zaktualizowany. Pasażerowie instynktownie muszą szukać odpowiednich przystanków, na których zatrzymują pojazdy zastępcze.

- To jest ostatni termin, w którym możemy przeprowadzić remonty ponieważ w listopadzie miasto zabiera się za remont na ul. Sikorskiego. A przy ul. Walczaka sytuacja drogi jest straszna i czym prędzej trzeba się tym zająć. Kierownictwo MZK postanowiło, że nie będzie dokonywało aktualizacji na stronie internetowej ponieważ nie wiadomo jak długo potrwa remont, być może już niedługo się skończy. Wiemy, że wprowadza to w błąd, ale niestety takie jest zarządzenie - mówi Marcin Pejski, rzecznik prasowy MZK.

Od 23 (czwartek) do 24 (piątek) października linia tramwajowa nr 2 i zastępcza komunikacja autobusowa będzie kursować, w godzinach 4.30 - 18.00 z częstotliwością co 8 minut, natomiast po godzinie 18.00 z częstotliwością co 10 minut.

25 października (sobota) całodziennie kursować będzie linia tramwajowa nr 2 i zastępcza komunikacja autobusowa z częstotliwością co 10 minut.

Na trasie jazdy zastępczej linii autobusowej w kierunku Walczaka - Silwana obowiązują przystanki:

Sikorskiego "Zakłady Energetyczne" początkowy, Sikorskiego "Katedra" (torowisko), Warszawska "Plac Staromiejski" (przystanek tramwajowy), Warszawska "Szpital" (przystanek autobusowy dla linii 122), Pomorska "Okólna" (przystanek autobusowy dla linii 113,114), "Pomorska" (przystanek autobusowy dla linii 113,114), Walczaka "Stilon" (zatoka autobusowa), Walczaka "Szpital Psychiatryczny" (przystanek techniczny), Walczaka "Silwana" - końcowy.

Na trasie nie obowiązują przystanki: Rondo Santockie, Park oraz Rondo Gdańskie.

Na trasie jazdy zastępczej linii autobusowej w kierunku Sikorskiego - Zakłady Energetyczne obowiązują przystanki:

Walczaka "Silwana" początkowy, Walczaka "Szpital Psychiatryczny" (przystanek techniczny), Walczaka "Stilon" (zatoka autobusowa), "Pomorska" (przystanek dla linii 113,114), Pomorska "Okólna" (przystanek dla linii 113,114), Warszawska - "Rondo Santockie" (przystanek autobusowy), Warszawska "Szpital" (przystanek tramwajowy), Warszawska "Plac Staromiejski" (torowisko), Sikorskiego "Katedra" (torowisko), Sikorskiego "Zakłady Energetyczne" - końcowy.

Na trasie nie obowiązują przystanki: Rondo Gdańskie i Park.

·
K9 XXX
3,419 Posts
Jedną z przyczyn, dla których trmawaj nie jeździ na dworzec jest fakt, że stan torowiska jest w nienajlepszym stanie, niestety...

Jak będzie więcej połączeń kolejowych to będzie więcej pasażerów. Jak będzie więcej pasażerów to będzie również większa potrzeba reaktywacji tej linii. Ponadto reaktywacja tej linii wiązałaby się ze zmniejszeniem częstotliwości kursowania linii 1 i 2 na czym ucierpieliby mieszkańcy os. Słonecznego.
Racja. Być może wladze miasta prowadzą monitoring natężenia ruchu pasażerskiego i z badań jasno wynika, że na razie nie ma zapotrzebowania na takie połączenie tym bardziej, że trzeba wyłożyć dodatkowo pieniądze na niezbędne remonty torowiska i być może wprowadzić pewne ograniczenia dla ruchu kołowego w newralgicznych miejscach.

·
Pobierowo jest OK!
12,464 Posts
Discussion Starter #33
Jakiś czas temu przeprowadzane było "liczenie pasażerów". Teraz jakoś miało zostać powtórzone, ale nie pamiętam, czy się już odbyło, czy też na dniach ma się to ponownie odbyć.

·
Registered
233 Posts
. Niestety ale połączenia kolejowe w Gorzowie są bardzo marginalizowane i tak naprawdę to wygodnie koleją nie można dojechać nigdzie. Jest to miasto wojewódzkie a nie ma ani jednego połączenia Inter City. Powiem krótko: skandal.
Gorzów nie ma połączeń InterCity, bo trasa Kostrzyn- Krzyż i ew. dalej do Piły jest niezelektryfikowana i jedyną dziś trasą niezelektryfikowaną, którą obsługuje PKP IC jest trasa Legnica-Forst (bo skraca znacznie podróż). Niestety za PRL-u nie zdążyli zelektryfikować tej trasy, to w obecnych POLSKICH realiach w to wątpię. Ale podobnie ma prawie 100-tysięczny Grudziądz, który co prawda nie jest stolicą województwa, ale nie ma nawet połączeń pospiesznych (poza sezonowymi, które i tak chyba zawieszono). Ot- cała polska rzeczywistość:(

·
Eurotram
18,388 Posts
Gorzów nie ma połączeń InterCity, bo trasa Kostrzyn- Krzyż i ew. dalej do Piły jest niezelektryfikowana i jedyną dziś trasą niezelektryfikowaną, którą obsługuje PKP IC jest trasa Legnica-Forst (bo skraca znacznie podróż). Niestety za PRL-u nie zdążyli zelektryfikować tej trasy, to w obecnych POLSKICH realiach w to wątpię. Ale podobnie ma prawie 100-tysięczny Grudziądz, który co prawda nie jest stolicą województwa, ale nie ma nawet połączeń pospiesznych (poza sezonowymi, które i tak chyba zawieszono). Ot- cała polska rzeczywistość:(
Tylko że ten Grudziądz MA tramwajowe połączenie z dworcem PKP!Co prawda nie tak dawno władom miasta odbiło i zawiesiły 1-kę,ale szybko otrzeźwieli i linia jeździ równie często jak przed zawieszeniem (a w niektórych porach nawet częściej).
Poza tym można by choć spróbować wjazdów kieszeniowych,przy ewentualnej drobnej przebudowie rozjazdów;wcale nie trzeba nowej linii.

·
Registered
100 Posts
Ciekawy pomysł z tym wjazdem kieszeniowym. Długo się nad tym zastanawialem czy to byłoby dobre rozwiązanie ale chyba przy wszystkich połączeniach, chyba nie za bardzo. Chyba zbyt wydłużyłaby się podróż. Odcinek kilku metrów prostej tramwaj pokonywałby w ok. 3 minuty, to trochę za długo. Ale możnaby zrobić linie 1 bis i 2 bis, które pokonywałyby trasę taką samą jak 1 i 2 z tym wyjątkiem, że wjeżdżałyby na dworzec. Super pomysł i jak najbardziej realny.

Jednak ja marzę o czym innym. Marzy mi się tramwaj śródmiejski, który jeździłby wyłącznie po centrum (od dworca pkp po ul. sikorskiego, potem na Nowe Miasto do Sądu Okręgowego, i z powrotem nową linią prowadzącą np. ul. Kosynierów Gdyńskich lub w kierunku Mostu Lubuskiego). Tramwaj miałby jeździć bardzo często i być tańszy od pozostałych linii. W ten sposób po zamknięciu ulicy Sikorskiego byłby swoistą taksówką po całym rozległym centrum. Marzy mi się też zamknięcie ulicy Sikorskiego do "starego" Ratusza, albo chociaż do Placu Katedralnego, który zyskałby przestrzeń dla pieszych.
Ech, przestrzeń wolna od samochodów, tylko z tramwajem po środku. Pomarzyć sobie można...

·
Registered
3,935 Posts
Ponoc ostatni jacyś lewi radni wypowiadali się w radiu RMG, ze miasta wielkości Gorzowa nie mają szans na unijne dotacje dla transportu - wiadomo - wieśniak nie wyjeżdża poza Gorzów, na komunikacji ni trochę się nie zna, ale to mało - okazało się, że jest również niepoczytalny, bo jako przykład miast, które nie mogą uzyskać dotacji na komunikację szynowa podał... Elbląg :p

Na tym wiadomości o niepoczytalności niektórych mieszkańców Gorzowa jednak się nie kończą - inni niepoczytalni postanowili zająć się niszczeniem mienia publicznego:
http://gorzow24.pl/news/5225/kolorowe-tramwaje-czyli-nocne-graffiti.html

·
Pobierowo jest OK!
12,464 Posts

·
Pobierowo jest OK!
12,464 Posts
Discussion Starter #39

Tramwaje ulicą Sikorskiego pojadą dopiero w niedzielę

Zamiast soboty, dopiero w niedzielę powrócą na swoje trasy i do zwykłych rozkładów tramwaje linii 1 i 2.

Przyczyną jednodniowego opóźnienia jest wciąż nie zakończony remont nawierzchni ulicy Sikorskiego.
- Jeszcze nie do końca została wylana masa asfaltowa na remontowanym odcinku . Oczyszczenia wymagają również rowki szyn. Dlatego tramwaje wyjadą na trasy dzień później i od niedzieli ruszamy normalnie z tramwajami na trzech liniach, według normalnych rozkładów - tłumaczy rzecznik prasowy MZK Marcin Pejski.

Oznacza to zatem przedłużenie funkcjonowania autobusowej komunikacji zastępczej autobusowej na trasie Wieprzyce - Arsenał - Wieprzyce oraz objazdu.

Dopiero w sobotę zakończą się objazdy dla autobusów linii 108, 109, 112, 118, 216, N1 oraz N2, które wracają na przystanek Zakład Energetyczny

·
post-kielecki scyzoryk
2,239 Posts
Właśnie dowiedziałem się,że w Gorzowie jezdżą autobusy przegubowe.Znam układ ulic i przebieg linii komunikacji miejskiej.Jestem ciekawy,jakie linie obsługują przegubowce.Jakoś nie mogę sobie wyobrazić manewrów takiego autobusu na rondzie Kosynierów Gdyńskich/Estkowskiego.

21 - 40 of 2548 Posts